"Levágni egy kezet lopásért".
Mit akarnak a tálibok Afganisztánban?
A tálib harcosok félórányi autóútra vannak Mazar-e-Shariftól, az afgán-üzbég határon fekvő nagyvárostól, Balkh tartomány központjától. Kevesebb mint egy hét alatt a tálibok több mint 10 tartományt foglaltak el. Afganisztán második legnagyobb városa, Kandahár is az ellenőrzésük alá került. Hogyan változott meg az afgánok élete ezeken a vidékeken?
A tálibok megmutatták nekünk a "ganimat" - a hadizsákmányt: egy amerikai Humvee-t, két kisteherautót és egy sor nehézgépfegyvert.
Ainuddin, egy volt madrasztai diák, aki most osztagvezető, beszélget velünk. A nemzetközi erők Afganisztánból való kivonulásával szinte naponta érkeztek hírek arról, hogy a felkelők városokat és területeket foglaltak el. Több tízezer egyszerű afgán menekült el otthonából, mivel az elmúlt hetekben több százan haltak meg vagy sebesültek meg.
Megkérdezem Aynuddint, hogyan lehet igazolni azoknak az embereknek a szenvedését, akik nevében beszél?
"A háború az háború. A háborúban emberek halnak meg - feleli kővé dermedt arccal. Hozzáteszi, hogy egysége igyekszik elkerülni a civilek sérülését, amennyire csak lehetséges.
A tálib "vörös osztag" vagy különleges erők egyik tagja (térdelve, balra lent) pózol más tálib fegyveresekkel Balkhban.
Emlékeztetem arra, hogy a tálibok kezdték a jelenlegi háborút.
"Nem - papagájozta Ainudin. - Volt kormányunk, és azt megdöntötték. Ők [az amerikaiak] kezdték el először." Beszélgetőpartnerem, mint minden tálib, úgy érzi, hogy a helyzet a javukra alakul, és már csak egy lépés van hátra a 2001-ben elvesztett hatalom visszaszerzéséhez. "Nem hagyják el a nyugati kultúrát, ezért meg kell ölnünk őket" - mondja a kabuli "bábkormányra" utalva.
Egy helikopter ciripel, és a tálibok gyorsan eltűnnek a Humvee-vel együtt. Ez emlékeztet arra, hogy az afgán légierő még mindig ijesztő számukra, és a harcnak még nincs vége.
A piac ugyanolyan nyüzsgő, mint a tálibok érkezése előtt volt.
Balkhba megyünk, az ősi városba, ahol a híres misztikus költő, Dzsalaluddin Rumi állítólag született. Az év elején már jártunk itt. Akkoriban Balkh a kormány ellenőrzése alatt állt. Most egyike lett annak a mintegy kétszáz járási központnak, amelyet a tálibok a jelenlegi nagyszabású offenzíva során elfoglaltak. Egy magas rangú tálib tisztviselő szerint az északi területet szándékosan vették célba, mert ott különösen erős az ellenállás, és mert etnikailag sokszínűbb.
"A tálibokat mindig is pastu mozgalomnak tekintették, és a vezetőséget is pastuk uralják. Most meg akarják mutatni, hogy együtt tudnak élni Afganisztán más népeivel, a tádzsikokkal és az üzbégekkel. Ez lehet az oka annak, hogy a Balkhban kialakított rendszerük valamivel enyhébb, mint máshol.
A kislányok fedetlen fejjel és arccal járnak Balkh utcáin, de minden nő burkát visel.
Haji Hekmat, a helyi tálib vezető, aki fogad minket, megpróbálja bizonyítani, hogy a mindennapi élet a városban a szokásos módon zajlik. Fiatal diáklányok járják "nyájasan" az utcákat, bár más tartományokból olyan hírek érkeznek, hogy a tálibok már kitiltották a lányokat az iskolából.
A bazár zsúfolt, és a vásárlók között nagyjából egyenlő arányban vannak férfiak és nők. Utazásunk előtt azt mondták nekünk, hogy a tálibok alatt a nők csak férfi kísérővel hagyhatták el a házat, de legalábbis Balkhban nem tapasztaltunk ilyet. Ezzel szemben minden nő, akit láttunk, burkát viselt, amely eltakarta az arcát és a haját. Haji Hekmat kitart amellett, hogy senki sem kényszeríti őket, a tálibok csak "prédikálják", hogyan kell egy muszlim nőnek öltözködnie. A városban azonban azt mondták nekem, hogy minden taxisofőrt arra utasítottak, hogy ne ültessenek be nyitott arcú nőket a kocsijukba.
Balkh tálib polgármestere szerint a csoport hatalomra kerülésével csökken az üzleti életre nehezedő nyomás.
Egy nappal azután, hogy útnak indultunk, olyan híreket kaptunk, hogy egy fiatal nőt megöltek a "nem megfelelő" ruházata miatt. Haji Hekmat azt mondta, hogy a táliboknak ehhez semmi közük. A piacon sokan azt mondták, hogy a tálibokat támogatják, és hogy alattuk biztonságosabb. Azonban fegyveres harcosok kísértek minket mindenhová, így nehéz megmondani, mit gondolnak valójában az emberek. A tálib nézetek népszerűek a konzervatív falusiak körében, de most a mozgalomnak a városok ellenőrzéséért kell harcolnia.
"Allah akaratából".
Tálibok SZERZŐI FOTÓ, GETTY IMAGES
A közeli Mazar-e-Sharif lakói, amely egyelőre a kormányerők ellenőrzése alatt áll, a tálibok érkezésétől tartanak...
Mazar-e-Sharifban egy kék csempével díszített mecset árnyékában férfiak és nők sétálgattak nyugodtan. A város még mindig a kormány ellenőrzése alatt áll. Szinte mindenki, akivel beszéltem, aggódott amiatt, hogy mi lesz, ha a tálibok jönnek, különösen a szabadságjogok miatt, amelyekben a mai fiatalok felnőttek.