[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Tomsan1974

Well-Known Member
2020. október 23.
49
300
53
Szép napot mindenkinek
Angliában dolgozók egy hotelben mint konyhafőnök, vicces mert egyedül vagyok .
Ma érkezik 40 afgán család, egy hónapig vannak itt, ez idő alatt lakást keresnek. Eddig Manchester-ben voltak karanténba.
A testvér hotelben ugyanez a helyzet.
Én London mellett vagyok drága környékén.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Szép napot mindenkinek
Angliában dolgozók egy hotelben mint konyhafőnök, vicces mert egyedül vagyok .
Ma érkezik 40 afgán család, egy hónapig vannak itt, ez idő alatt lakást keresnek. Eddig Manchester-ben voltak karanténba.
A testvér hotelben ugyanez a helyzet.
Én London mellett vagyok drága környékén.

Feltehetően nem lesz elég idejük a nyugati erőknek a kimentésre, pontosabban minden érintett kimentésére. A talibok már Kabul ellen készülnek, ma újabb teret nyertek, 70 km-re vannak a fővárostól. Ilyenkor már a folyamatok öngerjesztő állapotba kerül, minden hatványozódik. A kormányzat emberei ma már csak a menekülésre gondolhatnak, semmi egyébre. A hadsereg vezetői detto. Ebből én arra gondolok az amit látunk, még jobban felgyorsul, az összeomlás nagyobb és gyorsabb lesz, mint azt nyugaton gondolják. Az amerikaiak naivan 3 hónapra teszik a körül zárás után Kabul elestét. Szerintem ha a körül zárás megtörténik, 3 nap alatt a kormányhadsereg megadja magát és elmenekül aki tud, vagy aki nem tud, átáll. A maradékot levágják.

 
W

Wilson

Guest
Feltehetően nem lesz elég idejük a nyugati erőknek a kimentésre, pontosabban minden érintett kimentésére. A talibok már Kabul ellen készülnek, ma újabb teret nyertek, 70 km-re vannak a fővárostól. Ilyenkor már a folyamatok öngerjesztő állapotba kerül, minden hatványozódik. A kormányzat emberei ma már csak a menekülésre gondolhatnak, semmi egyébre. A hadsereg vezetői detto. Ebből én arra gondolok az amit látunk, még jobban felgyorsul, az összeomlás nagyobb és gyorsabb lesz, mint azt nyugaton gondolják. Az amerikaiak naivan 3 hónapra teszik a körül zárás után Kabul elestét. Szerintem ha a körül zárás megtörténik, 3 nap alatt a kormányhadsereg megadja magát és elmenekül aki tud, vagy aki nem tud, átáll. A maradékot levágják.

A tálibok elfoglalták Paktia és Kunar tartományok fővárosait ...


E8vEmOfXEAA3wtL


A tálibok az elmúlt órákban elfoglalták Paktia és Kunar tartományok fővárosait, valamint egy Kabultól délre fekvő területet, és egyre közelebb kerültek a városhoz. Az Egyesült Államok egy kontingenst küldött Kabulba, és légicsapásokat indított a várostól délre és északra, hogy lassítsa a tálib offenzívát.

Ezzel egyidejűleg folyamatban van az evakuálás. Az afgán elnök ragaszkodik ahhoz, hogy nem vonul vissza, és továbbra is a "békés rendezés" érdekében fog dolgozni, és arra kéri a "világközösséget", hogy valahogy akadályozza meg, hogy a tálibok elfoglalják Kabult.

A tálibok figyelmen kívül hagyják az ENSZ felhívásait, hogy hagyják abba az offenzívát. Augusztus 14-én a tálibok 34 tartományi fővárosból 20-at tartottak az ellenőrzésük alatt.

 
W

Wilson

Guest
egyébként tényleg olyan mintha direkt csinálnák... szinte hihetetlen hogy sehol semmi csak kicsit is komolyabb ellenállást sem tudtak kifejteni emberi és technikai fölénybe... ismerem az átálosdi helyzetet de ha a speciálisok (akik abba speciálisok főként hogy tálibellenesek) jól lettek volna használva és ellenáltak vólna esetleg még támadásba is mentek vólna mégha csak jelképesen is amit késöbb a média meg tud lovagólni és árnyalni a képet már nem lett vólna annyi átáló a tálibok oldalára...

Az a baj hogy sokan abba reménykednek hogy a tálibok majd elhozzák a békét. de ez nem igaz ez a tálib rendszer már nem az a tálib rendszer... pár napot adok legfeljebb pár hetet de még mielött eltörölnék a bábkormányt új szervezetek fognak a színrelépni a tálibok ellen főképp... nem jön el a tél és kb olyan szituáció lessz ott mint libiába vagy szíriába vólt amikor csúcsidőben 5-6 különböző jelentős csoport próbált helyezkedni és mindenki mindenki ellen vólt szövetségek csak alkalmakra vagy regionálisan esetleg ameddig valamelyik közös ellenfél le nem lett győzve jött létre...
Mostanában olvastam egy orosz elemzést és abban azt írják, hogy az afgán biztonsági erők gyakorlatilag arra voltak alkalmasak, hogy a szövetségi amerikai/NATO erőket támogassák, nincsen se elégséges logisztikai se elégséges légi kapacitásuk ahhoz, hogy önállóan sikeresen megállítsák a tálibok előrenyomulását
 
W

Wilson

Guest
Nem kell semmilyen fellengzős ideológiára gondolni, jórészt írástudatlan emberekről van szó. Afganisztán jó része a középkorban él, annak pedig megfelel a tálib szisztéma. A rendet biztosítja, a maga módszereivel.
Az ópiumtermelőket most valószínűleg nem fogják basztatni...
Ettől még a táliboknak meg van a maguk ideológiája, igen Afganisztán egy része még mondhatni középkori állapotokban él, de a tálibok sem vonhatják ki magukat a rohamosan változó világ hatásaitól,ha figyelmen kívül hagyják ezt akkor hosszú távon én biztos vagyok benne, hogy elbuknak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Ettől még a táliboknak meg van a maguk ideológiája, igen Afganisztán egy része még mondhatni középkori állapotokban él, de a tálibok sem vonhatják ki magukat a rohamosan változó világ hatásaitól,ha figyelmen kívül hagyják ezt akkor hosszú távon én biztos vagyok benne, hogy elbuknak.

Lehet hogy hosszú távon elbuknak, de lehet hogy nem. Ne vedd készpénznek. Mobiltelefon kell nekik, de egy pride felvonulás minden résztvevőjét levágnák.
 
W

Wilson

Guest
Lehet hogy hosszú távon elbuknak, de lehet hogy nem. Ne vedd készpénznek. Mobiltelefon kell nekik, de egy pride felvonulás minden résztvevőjét levágnák.
Ott nem lesz Pride felvonulás semmi realitása, a tálib ideológiát már az is felhigítja pl: ha a nők dolgozhatnak vagy iskolába járhatnak...
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Tomsan1974

Well-Known Member
2020. október 23.
49
300
53
Elköltöttek számolatlan milliárd dollárt,
senki sem tudja mennyi ember áldozat volt összesen Afghan vagy a NATO részéről. Húsz éve próbálkoznak, három hét alatt összeomlott.
Nem tanultak a múltból.
Ha nem emberek halnának meg értelmetlenül nem is érdekelne.../de érdekelne/
Afganokra rákényszeríteni egy életidegen dolgot, ez durva hasonlat de mi mit szolnánk ha holnaptól csak pálcaval ehetnénk?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Ott nem lesz Pride felvonulás semmi realitása, a tálib ideológiát már az is felhigítja pl: ha a nők dolgozhatnak vagy iskolába járhatnak...

Persze, Túloztam, a hozzáérthetőség végett, bocsika. Hogyne is lenne Pride. :) 3 héten belül a Taliban, az elnöki palotában eszi a bárányt, kínai rizzsel, indiai teával, török vizipipával megspékelve.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Elköltöttek számolatlan milliárd dollárt,
senki sem tudja mennyi ember áldozat volt összesen Afghan vagy a NATO részéről. Húsz éve próbálkoznak, három hét alatt összeomlott.
Nem tanultak a múltból.
Ha nem emberek halnának meg értelmetlenül nem is érdekelne.../de érdekelne/
Afganokra rákényszeríteni egy életidegen dolgot, ez durva hasonlat de mi mit szolnánk ha holnaptól csak pálcaval ehetnénk?
Az érdekes az, hogy igazából a szövetséges haderő nem igazán erőszakolt rá semmit az afgán lakosságra (itt nem volt olyan hogy, redneck Joe az Abramsel vagy a Humwee-val végig megy a kabuli csúcsforgalom full gázzal) a probléma igazán az volt, hogy egy velejéig korrupt afgán adminisztráció ált fel ami egyenes következménye volt az afgán törzsi és társadalmi viszonyoknak, és ha valami miatt igazán kritika érheti szerintem a nyugati hatalmakat az az ,hogy ebbe az iszonyatosan korrupt rendszerbe öntötték bele a dollár tíz milliárdokat, jellemző az állapotokra,hogy maguk a tálibok is rendszeresen hozzájutottak nagyon komoly afgán fejlesztési pénzekhez....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 282
113
Persze, Túloztam, a hozzáérthetőség végett, bocsika. Hogyne is lenne Pride. :) 3 héten belül a Taliban, az elnöki palotában eszi a bárányt, kínai rizzsel, indiai teával, török vizipipával megspékelve.
Pedig mennyire probálkoztak a szerencsétlenek.
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_Afghanistan tudom wikipédia de na elég terjedelmes cikket kapott. (pár napja még az afganisztán ország leírásába is szerepelt egy része ma már csak a link ami továbbít a bejegyzéshez.)...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Az érdekes az, hogy igazából a szövetséges haderő nem igazán erőszakolt rá semmit az afgán lakosságra (itt nem volt olyan hogy, redneck Joe az Abramsel vagy a Humwee-val végig megy a kabuli csúcsforgalom full gázzal) a probléma igazán az volt, hogy egy velejéig korrupt afgán adminisztráció ált fel ami egyenes következménye volt az afgán törzsi és társadalmi viszonyoknak, és ha valami miatt igazán kritika érheti szerintem a nyugati hatalmakat az az ,hogy ebbe az iszonyatosan korrupt rendszerbe öntötték bele a dollár tíz milliárdokat, jellemző az állapotokra,hogy maguk a tálibok is rendszeresen hozzájutottak nagyon komoly afgán fejlesztési pénzekhez....

Szerintem nem kérték, amit rájuk sem erőltettek. Még annyit sem. Semmit nem kértek, leginkább a külföldi erőket. Most ennek végeredményét látjuk. Nem kértek semmit. Jó neki úgy ,ahogy van.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 161
113
Egyébként az sem igaz, hogy Amerika ezt nem fogja vereségként felfogni. Most még lehet, hogy ráerőltetik magukra, hogy elhiggyék a "Nem vesztettünk, csak meguntuk" dumát, de később bizony ezt a vereségekhez fogják írni.
Vietnámban kevesebb ideig voltak ott, hivatalosan ott sem vesztettek, mégis vereségként tartják számon (Clint Eastwood egyik filmje a Halálhágó, abban azt mondják rá, hogy mert harcolt Koreában és Vietnámban, ezért 1-1-0-ás, vagyis: 1 vereség, 1 döntetlen, 0 győzelem).
Szerintem a sok százezer Afganisztánt megjárt veterán (20 év!!!) már most vereségként értékeli a helyzetet.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7
W

Wilson

Guest
Szerintem nem kérték, amit rájuk sem erőltettek. Még annyit sem. Semmit nem kértek, leginkább a külföldi erőket. Most ennek végeredményét látjuk. Nem kértek semmit. Jó neki úgy ,ahogy van.
Szerintem nem feltétlenül van ez így, csak emlékezz vissza arra,hogy milyen gyorsan megdöntötték amerikai/NATO segítségével a tálibok uralmát,ott nem voltak elkeseredett hónapokig tartó harcok, elkeseredett csaták, szinte hetek alatt, kártyavárként omlott össze az addig Afganisztán nagy részét uraló tálib rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: papajoe

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Szerintem nem feltétlenül van ez így, csak emlékezz vissza arra,hogy milyen gyorsan megdöntötték amerikai/NATO segítségével a tálibok uralmát,ott nem voltak elkeseredett hónapokig tartó harcok, elkeseredett csaták, szinte hetek alatt, kártyavárként omlott össze az addig Afganisztán nagy részét uraló tálib rendszer.
Egy normális értelemben vett katonai erő elzavarja 2 hét alatt a talibant. Az a gond, hogy az afgán haderő nem üti meg még a rablóbanda szintjét sem. Így aztán a mezítlábasok simán végig mennek az országon. Az más kérdés hogy Amerikában elhitték róluk, hogy ez egy hadsereg.
 
W

Wilson

Guest
Egy normális értelemben vett katonai erő elzavarja 2 hét alatt a talibant. Az a gond, hogy az afgán haderő nem üti meg még a rablóbanda szintjét sem. Így aztán a mezítlábasok simán végig mennek az országon. Az más kérdés hogy Amerikában elhitték róluk, hogy ez egy hadsereg.
Én arra gondoltam,hogy nem volt a táliboknak lakossági támogatottságuk.
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
589
5 354
93
Igazából hiteles képet azok írhatnának, akik katonaként kint voltak. Azonban lehet köti őket valami titokvédelem, amiért nem beszélhetnek a személyes tapasztalataikról. Mert eddig hivatalos anyagokon kívül mást nem nagyon láttunk onnan, a Honvédség részéről. Noha feltehetően néhány ezer ember megjárta tőlünk is Afganisztánt., az elmúlt 20 évben.
"Igazából hiteles képet azok írhatnának, akik katonaként kint voltak."
Szerintem meg nem. Vezényelve voltak, szigorúan kötött mozgási területtel. Az átlag emberrel szinte alig találkoztak, ha a táborokból kimozdultak, akkor célfeladatot láttak el. Feladat ellátás közben vagy ellenséggel találkoztak, vagy megfélemlített emberekkel. Mindennapjaikat zárt közösségben töltötték, ha kaptak is kimenőt, akkor szigorúan csoportosan mehettek. Vagy ha olyan területen voltak, amelyik teljesen "tiszta" volt, akkor talán mehettek egyesével, de ez olyan lehetett, mintha kimegy az ember az állatkertbe és az ott látottak alapján elmeséli mondjuk az oroszlán viselkedését, szokásait. Olyan, hogy őszinte, kedélyes elbeszélgetés egy valódi afgánnal szerintem egyáltalán nem volt. Természetesen egy újságírónál többet láttak, tapasztaltak, mert az újságíróknak kedélyes kávézgatás mellett előadtak néhány történetet meg katonai kíséret mellett szerveztek egy békés kirándulást valamelyik bemutatótelepülésre, ahol kedélyesen pipázgató öregembereket fotózhattak.