[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 2361

Guest
Mostanában olvastam egy orosz elemzést és abban azt írják, hogy az afgán biztonsági erők gyakorlatilag arra voltak alkalmasak, hogy a szövetségi amerikai/NATO erőket támogassák, nincsen se elégséges logisztikai se elégséges légi kapacitásuk ahhoz, hogy önállóan sikeresen megállítsák a tálibok előrenyomulását
taliboknak meg van logisztika es legi kapacitasuk?

tiszta akarat kerdes az egesz. a talibok jobban akarjak a hatalmat mint amazok.

ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 941
113

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson
W

Wilson

Guest
taliboknak meg van logisztika es legi kapacitasuk?

tiszta akarat kerdes az egesz. a talibok jobban akarjak a hatalmat mint amazok.

ennyi.
Táliboknak van logisztikája. És ha az afgán kormányerőknek nincs vagy csak nagyon korlátozott kapacitású légierejük van akkor nem annyira lényeges az hogy nincs légierejük.Természetesen a morál az egyik legfontosabb dolog a két harcoló fél között.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 282
113
Táliboknak van logisztikája. És ha az afgán kormányerőknek nincs vagy csak nagyon korlátozott kapacitású légierejük van akkor nem annyira lényeges az hogy nincs légierejük.Természetesen a morál az egyik legfontosabb dolog a két harcoló fél között.
A tálibok logisztikálya azért sem számottevő mert szerintem kevés tálb lőte még el az 5 tárat ellenséges célpontra :D
annyira nincs ellenállás velük szemben kormányerők részéről...
szerintem ez már jóelőre le is vólt zsírozva ezért voltak olyan bátrak a tálibok a reptér kapcsán törökügyben...
inkább itt az a kérdés hogy nem e kap valamelyik tálib pk vérszemet és foglal el idő elött olyan helyet amit nemtudtak időben kiüríteni e miatt mert az okozhat galibát...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
A tálibok logisztikálya azért sem számottevő mert szerintem kevés tálb lőte még el az 5 tárat ellenséges célpontra :D
annyira nincs ellenállás velük szemben kormányerők részéről...
szerintem ez már jóelőre le is vólt zsírozva ezért voltak olyan bátrak a tálibok a reptér kapcsán törökügyben...
inkább itt az a kérdés hogy nem e kap valamelyik tálib pk vérszemet és foglal el idő elött olyan helyet amit nemtudtak időben kiüríteni e miatt mert az okozhat galibát...
Linkeltem korábban egy cikket amiben pontosan le van írva, hogy ezek a tálibok már nem ugyanazok a tálibok mint akik 20 évvel ezelőtt voltak :).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 282
113
Linkeltem korábban egy cikket amiben pontosan le van írva, hogy ezek a tálibok már nem ugyanazok a tálibok mint akik 20 évvel ezelőtt voltak :).
igen én se azt mondtam hogy ugyan azok. az már régóta nyilvánvaló hogy sokat fejlődtek.

én azt írtam hogy valószinüleg kiegyeztek a háttérbe már rég a bábkormánnyal. kb. (még csak kézi lőfegyvereket se használnak nem hogy nehézfegyverzetet vagy az általad is említett hiányos légierőt.(csak ilyen alibi szinten)

és hogyha nem kap vérszemet valamelyik tálib pk (picsőségért késobbi pozició reményébe hülyeség stb) és nem szálja meg túl gyorsan a erületeket em lessz gond. de ha vérszemet kap (mert hülyék bárhol lehetnek ) abból gebasz lehet.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 316
14 063
113

Exkluzív: a tálibok részben tádzsik fegyvereseket állítanak Afganisztán északi határait felugyelni​

https://www.rferl.org/a/taliban-tajik-militants-border/31380071.html

Amikor a tálibok a múlt hónapban elfogtak egy stratégiailag fontos biztonsági ellenőrzőpontot Afganisztán és Tádzsikisztán határa közelében, egy tádzsik harcosot bízott meg a tálib zászló felvonásával.

A harcos a Mahdi Arsalon alias Mahdi Arsalon, és parancsnoksága alatt áll egy tádzsikisztáni harcoscsoport-mondta az RFE/RL-nek a zászlófelvonás és más források szemtanúja.

A tálibok Arsalont és csoportját is biztonságba helyezték öt körzetben, ahol a tálibok az elmúlt hónapokban lefoglalták a tádzsik határ közelében - közölték a források.

A kerületek a Kuf Ab, a Khwahan, a Maimay, a Nusay és a Shekay - mind Afganisztán Badakhshan tartományának része.

Afganisztánban Arsalont és más tádzsik fegyvereseket „tádzsik táliboknak” nevezik. De a valóságban a Jamaat Ansarullah tagjai, amely Tádzsikisztánban terrorista csoportként tiltott.
...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Nem tudom, hogy mennyi specops csávót sikerült kimenteni az ország különböző részeiből. Ugye a hét elején őket dobták szét az országba tüzet oltani. Csak közben körülöttük mindenki megadta magát, így hirtelen a frontvonal mögött rekedtek. Az amúgy sem izmos afgán légierő egyre nagyobb részét köti le ezen csoportok és egyébb még harcoló, de elvágott alakulatok ellátása.

Egy rakás kicsi Sztálingárd van az országban. Effektíve általános, hogy egy-egy ilyen kicsi katlan az után adja meg magát, hogy kifogy a lőszerből/élelemből. Szerintem a gyors összeomlás egyik fő oka, hogy az elmúlt hetek előtt is a fő útvonalakat sok helyen már a tálibok ellenőrizték, így a harcolni akaró alakulatok is csak az amareika légierő jóval izmosabb képességei miatt tudtak egyáltalán jóllakni...

Enélkül a szanaszét dobott harcképes alakulatok is kiszolgáltatottak. Most elvileg mindenki aki még harcolni akar, Kabulba tart. Ha a különleges erők jelentős része még nem morzsolódott fel/ki tudjákőket menteni, Kabul sokáig védhető, főleg légitámogatással. Azonban véleményem szerint hosszú távon csak a kormány lemondása és egy átmeneti kormány (tálib részvétellel/dominanciával) az egyetlen reális kimenetel, a teljes összeomláson kívül. De ez is csak akkor reális, ha a specops alakulatok egyáltalán még harcképesek.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Tegyünk pontot a tálibos helikopteres vita végére is.
Már repülik.

Ha felszállnak könnyű célpontok lesznek. A kérdés csak az, hogy le akarják-e lőni őket, és ha igen, melyiket. Addig amíg nem vetik be őket a harcokban szerintem nem fogják lelőni őket. Viszont ha bevetik őket jönnek a légiharc rakéták, ha nem vadászgépről akkor egy drónról. Amíg a Kabuli reptér üzemel és katonák biztosítják addig megy a légitámogatás is.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Szerintem nem feltétlenül van ez így, csak emlékezz vissza arra,hogy milyen gyorsan megdöntötték amerikai/NATO segítségével a tálibok uralmát,ott nem voltak elkeseredett hónapokig tartó harcok, elkeseredett csaták, szinte hetek alatt, kártyavárként omlott össze az addig Afganisztán nagy részét uraló tálib rendszer.
Afganisztánnak nem az a nehézsége, hogy szétverd a talibánt, hanem az, hogy a vereséget szenvedett tálibok elbújnak a civil lakosság között, aminek jelentős része bújtetja és együttműködik velük, és ezért kb. lehetetlen felszámolni ésszerű keretek között.

A leghatékonyabb megoldás nem játszik, hogy kiírtod a civileket is a talibánnal együtt.

A másik, hogy mint anno a Szovjet unió kivezényelsz egy 800.000-es sereget és az utolsó faluig/tanyáig minden sarkon katonai egységek állnak. (ezt nincs az a gazdaság ami elbírná manapság)

A 3-ik az, hogy az afgánok maguk győzzék le a tálibokat, de ez addig, amíg ekkora a támogatottsága a lakosság körében nem fog megtörténni. Ha a lakosság valaha eléri azt, hogy akik sanyargatni és korlátozni szeretnék őket nem támogatják tovább, akkor a talibán könnyen legyőzhetővé válik akár még segítség nélkül is. De ezt csak az afgán lakosság tudja megoldani ha majd akarja a jövőben.

Így jelenleg marad megoldatlan a probléma.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
725
1 132
93
Ha felszállnak könnyű célpontok lesznek. A kérdés csak az, hogy le akarják-e lőni őket, és ha igen, melyiket. Addig amíg nem vetik be őket a harcokban szerintem nem fogják lelőni őket. Viszont ha bevetik őket jönnek a légiharc rakéták, ha nem vadászgépről akkor egy drónról. Amíg a Kabuli reptér üzemel és katonák biztosítják addig megy a légitámogatás is.

Lehet Kabulra augusztus végéig nem mozdulnak rá, helikopterek ide vagy oda. A különleges erők jóval motiváltabbak és harcképesebbek és ha egy előnye van a totális összeomlásnak, akkor az az, hogy immáron nem kell a heliknek a világ végére ellátmányt szállítani. Lényegében a kormány utánpótlási útvonala zérus.

Persze ez csak akkor igaz, ha sikerült a fiúkat kiemenkíteni a kergemarhák megadása miatt létrejött katlanokból. Ha nem akkor jönnek a helikopteres képek, mint anno Saigonból...
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Leonidas