Tálibok 11 km-re Kabultól
Az afganisztáni események továbbra is gyorsan zajlanak. Az afgán fővárost fokozatosan eluralkodik a pánik, a tálib előőrsök már 11 km-re vannak Kabultól.
Rengeteg autó áramlik a kabuli repülőtér felé, ahonnan még mindig el lehet hagyni az országot. Több más európai ország is bejelentette, hogy evakuálja nagykövetségeit, vagy leépíti személyzetét.
Ugyanakkor a kabuli pakisztáni nagykövetség bővíti az elérhető szolgáltatások listáját, beleértve a pakisztáni utazáshoz szükséges egyszerűsített okmányok kiállítását.
Magában a városban különböző becslések szerint több száz tálib harcos (valószínűleg 1000-1500) várakozik "titkos sejtekben".
Kunar és Paktia tartományi fővárosok után Laghman (a városban még folynak a harcok, de ez már agónia), Faryab és Wadrak tartományi fővárosok elestek augusztus 14-én a nap folyamán
Mazar-e-Sharif környékén folynak a harcok, Dostum, miután minden kijelentése után arról beszélt, hogy szét fogja verni a tálibokat, repülőre szállt és visszarepült Kabulba most pedig már útban van Üzbegisztán felé.
A tálibok és a helyi hatóságok között tárgyalások folynak Daikundi tartomány átadásáról is. A nagyvárosi régióval szomszédos Parwan tartományt is nagyjából félig ellepték.
Az amerikai légierő légicsapásainak nincs látható hatása az offenzíva ütemére. Az előrenyomulás üteme olyan lenyűgöző, hogy a tálibok gyorsabban foglalnak el városokat és tartományokat, mint ahogy a térképészeknek ideje lenne friss térképeket készíteni. A Saigon-forgatókönyv bekövetkeztét az USA most már valószínűleg nem tudja elkerülni.
Ilyen ütemben a kormány még augusztus 31-e előtt kifogy a fővárosból, amikor az amerikai csapatok kivonása hivatalosan véget ér. De lehet, hogy még hamarabb véget ér, vagy az egész országot ellepik a tálibok, miközben az amerikai kontingens Kabulban vagy a kabuli repülőtéren ül, és úgy tesz, mintha az afgán kormány még mindig létezne, és még akkor is ott volt, amikor az amerikaiak elmentek. A tálibok még megtréfálhatják az Egyesült Államokat, és 2021. szeptember 11-én győzelmet hirdethetnek az afganisztáni háborúban. Ezt az időpontot minden további nélkül tudják tartani.
Ma felvételek jelentek meg arról, hogy a tálibok tegnap lefoglalt helikoptereket használnak. A pilótákkal és az üzemanyaggal nem volt probléma. Az üzemanyagot a helikopterekkel együtt lefoglalták, és a helikoptereket ugyanazok az emberek vezetik, mint korábban. Átmentek a tálibok oldalára.
Különböző becslések szerint az elmúlt 24 órában 4500-7500 rendőr, katona és milicista adta meg magát a táliboknak. Velük együtt több mint 370 darab különböző felszerelés (a teherautóktól a tankokig és helikopterekig), több tízezer kézifegyver, több tíz vagy akár több száz tonna lőszer került a tálibok kezébe. Gondolom, maguknak a táliboknak is komoly gondot okoz megszámolni azt a sok cuccot, ami csak úgy a kezükbe került.
Néhány tartományban kormánytisztviselők átálltak a tálibokhoz. Egyes városokban a helyiek megkövezték azokat a katonákat, akik az előrenyomuló tálibok elől menekültek, noha megígérték, hogy harcolni fognak ellenük.
Az államapparátus összeomlása és a tálibok közelgő győzelme egyfajta zavaros helyzetet teremtett, amelyben az ISIS is próbál halászni, fokozva a támadásokat és a terrortámadásokat, többek között a tálibok ellen is.
A tálibok intenzíven érvényesítik a saría törvényt a megszállt területeken. Heratban kirúgtak minden nőt - mind a professzorokat, mind a női hallgatókat - az egyetemről, egyszerűen azzal az indokkal, hogy egy "erős iszlám rendszerben" a nők helye otthon van, és a női tanárokat férfiak fogják helyettesíteni. Ugyanez történik más területeken is.
A tálib hierarchia, amely már szeptemberben az afganisztáni hatalom hierarchiájává válik.
Az alábbiakban Farid Zakaria panasza a CNN-en.
Nézze, a hír egyáltalán nem fényes, ez tragédia az afgán nép számára, és legalább annyira csapás az USA számára is. De az igazság az, Don, hogy ezt a háborút már régen elvesztettük. Mi csak történetesen elég erősek és hatalmasak voltunk ahhoz, hogy meghosszabbítsuk ezt a konfliktust és késleltessük a végkifejletet.
Az igazság az, hogy 20 éve próbáljuk legyőzni a tálibokat. Ne feledjék, hogy az Obama-kormányzat idején a tábornokok erősítést kértek, csapaterősítést kértek. Obama mindezt megadta nekik. És két év alatt, százezer katonával, kudarcot vallottak.
Most hallunk ezeknek az afgán városoknak a feladásáról - de az elmúlt évtizedben kétszer-háromszor is feladták őket. De aztán visszavertük őket amerikai csapatokkal és amerikai katonai erővel. A kérdés csak az, hogy mikor mondod végre, hogy "Ez nem működik"?
És a legbeszédesebb tény itt, Don, a következő. Nézd meg ezeket az elhagyott városokat. Nem volt harc. Az afgán hadsereg egyszerűen elolvadt a semmibe. Ez egy olyan hadsereg, amelyet 20 éven át építettek, és valószínűleg több százmilliárd dollárba került; egyesek egy billió dollárról beszélnek. Úgy volt, hogy ez egy 300 000 fős hadsereg lesz. De egyszerűen elolvadt. Egyesek szerint az egészről kiderült, hogy kamu, mindenhol korrupció van, és a saját embereiknek osztogatják a posztokat. Csak azt tudjuk, hogy ezek az emberek nem a kormányukért harcolnak. Ilyen körülmények között, amikor egy ilyen partnerrel kell foglalkoznunk, olyan helyzetbe kerülünk, mint Dél-Vietnam: bármit is teszünk - és mi félmillió katonát küldtünk Vietnamba -, ha a hadsereg nem harcol a kormányáért és az országáért, akkor nagyon nehéz lesz egy külső erőnek elvégeznie helyettük a feladatát.
Ez az eredménye az Afganisztánban 20 éve tartó "demokráciaharcnak".
https://russian.rt.com/inotv/2021-08-14/Etu-vojnu-mi-proigrali-uzhe - cink