How PMC Wagner Got SMOKED in Africa
A korábban történtek kicsit jobban megmagyarázva...
A long story short...
A Mali hunta hadserege a Wagnerrel közösen egy rablóhadjárat keretében elindult elfoglalni az utolsó nagyobb aranybánya helyszíneket az ország északi részén ami még a tuaregek földjén volt. A 13. rohamosztag több mint 100 ember 6 MRAP és több mint egy tucat egyéb járművel elindult az Algériai határ menti utolsó település ellen. Ekkorra már a feldühödött tuaregek és dzsihadisták mindenhol ott nyüzsögtek de még nem támadták meg a kontingenst. Amint a 13. rohamegység elfoglalta az utolsó települést Tin Zaouatne-t is elszabadult a pokol.
A 13. rohamegység parancsnoka pár nap után úgy döntött kitörnek az elfoglalt településről és elindulnak vissza. Mivel egy homokvihar is kitört a régióban a konvoj lassan mozgott a rossz látási viszonyok miatt. Ráadásul a segítségükre küldött helikopter is visszafordult majd le is zuhant a Khidali reptér közelében. A konvojt útközben többször is megtámadták egyik csapdából a másikba menekültek a kiszáradt sziklás vádikban (kiszáradt vízmosás, folyómeder), amelyek kiválló leshelyszíneknek bizonyultak a gyorsan mozgó tuaregek számára. A lázadók IED-t és autóbombát is bevetettek. A wágneresek és szövetségeseik sorra veszítették el a járműveket és az embereket. A muníció is fogytán volt. Végül szép lassan felörlődtek a kb. 40 km-es visszavonulás végére egy dzsihadista tűzzsákban. Az akciót valóban az erre az alkalomra szövetséget kötött tuaregek és dzsihadisták követték el. A 13. rohamegységből min. 5 fő került fogságba 1 orosz és 4 mali katona. A 13. rohamosztag parancsnoka és a Grey Zone adminja is meghalt. A korábbi terror tevékenységük által kiváltott fegyveres ellenállás, a mohóságuk, az elbizakodottságuk és a zord szaharai körülmények lett a vesztük.
Kicsit bővebben...
Igazából az akció már az elején kudarcra volt ítélve. Miből gondolták, hogy a 2023 végén súlyos vereségeket elszenvedő malinéz hadsereg az országban tevékenykedő 1000-1600 fős wagner kontingenssel megtámogatva elérheti azt amit a korábbi malinéz hadsereg 5000 fős francia támogatással és modern fegyverzettel nem tudott elérni. A könnyen megszerezhetőnek ítélt nagy aranylelőhelyek zsíros célpontnak tűntek a muzsikusok számára (már volt néhány a birtokukban az országban)....Kockáztattak és vesztettek.
Persze a csillagok állása jónak ígérkezett...arra gondolhattak, hogy az egymással ellenséges viszonyban lévő tuaregek és dzsihadisták külön-külön nem tudják majd megállítani őket és ha elérik a célpontjaikat ott majd úgyis beássák magukat.
Egy kis történelmi előzmény 2015-ben Mali azzal fordult Algériához, hogy együttesen biztosítsanak nagyobb autonómiát a tuaregek által benépesített Azawad régiónak. A tuaregek nomád pásztorok akik Mali, Niger, Algéria és Líbia területein vándorolnak. Ezen erőfeszítéseket aztán keresztül húzta a 2020-21-ben történt puccs Maliban. Az új hunta nemcsak a francia kontingens azonnali kivonását követelte, de felszámolta a korábbi megegyezést a tuaregekkel és Algériával. A tuaregek ezen felbőszülve azonnal megalapították az CSP-DPA-t, angolul (strategic framework for the defense of the people of azawad). Miközben mindenki dekolonizációról beszélt az országban valójában a mali hadsereg is idegen megszálló volt a tuaregek számára. A franciák távozásával megérkezett a PMC Wagner kb. (1000-1600 fővel). A fő feladatuk az elnöki hunta védelme és segítségnyújtás a soha véget nem érő dzsihadista támadások ellen. Akárcsak a szomszédos Burkina Faso-ban. Az oroszok természetesen nem csak geopolitikailag tartják fontosnak a jelenlétüket Maliban hanem pénzügyi szempontból is. Számos működő aranybánya volt már Mali déli részén. Azonban néhány éve északon is beindult az aranyláz Khidal központtal. A tuaregek elmondása szerint ha a fémdetektorod érzékel valamit a földben és ásol egy kicsit biztosan aranyra bukkansz. Természetesen a Wagner is szemet vetett ezekre a bányákra.
2024 februárjában pozíciót vettek fel a Gao körzetében lévő lévő Intahaka aranybányánál. Ezt követően a terv az volt, hogy megszerezzék a Khidal körzetében lévő bányákat. Egyetlen probléma, hogy ezt a környéket tuareg lázadók uralták.
A mali hadsereg már évek óta harcolt dzsihadisták ellen az ország középső részén, de 2023 őszén a malinéz erők a PMC Wagner támogatásával rabló hadjáratot indítottak Khidal ellen. Október 2-án egy 120 járműből álló hadoszloppal kb. 600 fegyveressel a fedélzeten (kb. 150-200 muzsikussal) megindultak Gaoból Khidal felé. A parancsnoki lánc elég egyértelmű volt. A Wágner vezette a konvojt és irányította az akciót. Az elkövetkező hetekben a wagneresek terrort szabadítottak a régióra, hogy "pacifizálják" azt.
Ersane faluban az áthaladásukat követően 17 lefejezett holttestet találtak. 2024 júniusában a wagner büntető expedíciót hajtott végre Abeibara település ellen 60-70 tuareg civilt megölve. Ezt követően a helyiek már menekültek ha meghallották, hogy a wagner közeledik. A terv működött egyik aranybányát a másik után foglalták el wagner által vezetett erők mindenféle ellenállás nélkül.
Mindezek együttesen azért szép lassan megágyaztak a tuaregek fegyveres ellenállásának...az ő szavaikkal " Számunkra ez a háboró már létkérdés.".