[BIZTPOL] Afrika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 937
72 741
113
3.

E6MhRqcWEAgi0p5


E6MwJJGWEAkJwxz


E6KuyuaXsBYHhq6


E6LD5L4X0AMFDVH


E6MQg0DWYAQQmNF


E6MRgYUWYAUgWbo


E6MQ1OaXIAEO_YG
Rohadt rasszista fehérek. :D
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 917
25 933
113
Vagy pontosabban; azon érdekkörök keze, akik a koronavírus-hadműveletet vezénylik. Jovenel Moïse elnök ugyanis olyan vezető volt, aki nem vetette alá az országát a koronavírus hisztériának, nem ült fel a hullámvasútra.
..
Érdekes módon a közelmúltban szintén fűbe harapott gyanús körülmények közepette két hasonló cipőben járó ország első embere is, Burundiban Pierre Nkurunziza elnök, míg Tanzániában John Magufuli elnök!
Ötödik!?
---
"A madagaszkári hatóságok merényletet hiúsítottak meg az ország elnöke, Andry Rajoelina ellen, és többeket, köztük külföldieket letartóztattak - jelentette be csütörtökön az ország főügyésze helyi idő szerint szerda este.
..
Berthine Razafiarivony tábornok elmondta, hogy a kedden, az állambiztonság veszélyeztetésének gyanújával letartóztatottak - akik között diplomáciai források szerint ketten francia állampolgárok - az elnök mellett több, madagaszkári közéleti személyiséggel végezni akartak.
Hozzátette, hogy a nyomozás mostani szakaszában egyelőre nem árulhat el további részleteket."
..
"Több ország, köztük Tanzánia és Madagaszkár is bejelentette már, hogy nem fogja lakosait koronavírus ellen immunizálni, ez azonban jóval több, mint egy-egy állam belügye."
 
W

Wilson

Guest
Tunéziában burjánzik az ellenforradalom

Arról, hogyan és miért semmisült meg Tunéziában a 2011-es arab tavasz által létrehozott politikai rendszer. Ami az arab tavaszt illeti, ami most Tunéziában történik, az természetesen tiszta ellenforradalom, amelynek semmi köze a demokráciához, hanem egy komoly, alattomos küzdelmet tükröz az észak-afrikai országok különböző csoportjai közötti befolyásért. Tunézia esetében a sikeres puccs az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia győzelmét, valamint Törökország és Katar vereségét jelenti. Természetesen a puccs megdöntötte azt a népszerű érvet is, hogy "nézzétek meg Tunéziát, ott van egy ország, ahol az arab tavasz és a színes forradalom stabil politikai rendszert hozott létre, ellentétben Egyiptommal, Líbiával, Szíriával és Jemennel". A projekt 10 évig tartott, nehezen, és a hagyományos afrikai államcsínnyel ért véget, amely valamivel később következett be, mint Egyiptomban, és szinte vérontás nélkül, ellentétben ugyanezzel az Egyiptommal. Ez is egyfajta teljesítmény.

Ellenforradalom Tunéziában

Kais Saied a minap monarchikus stílusban tett megdöbbentő bejelentést: az elnök, aki 2019-ben szabad választásokat nyert (mindössze másodszor a tunéziai történelemben), gyakorlatilag kijelentette, hogy puccsot hajt végre, elbocsátja a miniszterelnököt és felfüggeszti a parlamentet.Saiedot kilenc évvel Ben Ali elnök után választották meg, aki 1987-ben a biztonságiak vezetőjeként puccsot hajtott végre Habib Bourguiba, Tunézia első elnöke ellen. Az 1987-es puccsot az arab politikai terminológia "orvosi puccsnak" nevezi, mivel Ben Ali azt állította, hogy Bourguiba elmebeteg volt, és nem folytathatta hivatalában. Mint ismeretes, a nyugati kormányok és hitelintézetek kedvencének számító Ben Ali korrupciója és elnyomása elleni tiltakozások 2010 decemberében arab országokban felkeléseket váltottak ki.

Egy váratlan győzelem

Kais Saied meglepetésszerű győzelmet aratott a 2019-es elnökválasztáson. Alkotmányjogász professzor volt, nem tartozott egyetlen párthoz sem, és nem kötődött semmilyen politikai ideológiához sem. A televíziós viták révén nyert támogatást, főként azért, mert kiválóan beszéli a klasszikus arab nyelvet egy olyan országban, ahol a francia befolyás erős.
Emellett Saied kiemelkedett azzal, hogy határozottan és egyértelműen elítélte az Izraellel való kapcsolatok normalizálását. A palesztinok jogait és Izrael elutasítását firtató kérdésekre adott válaszai nagy port kavartak a közösségi médiában, és hozzájárultak a győzelméhez. Saied azért nyerte el a tunéziai fiatalok támogatását, mert egy új típusú politikust képviselt, akit nem szennyezett be a korrupt rendszer.
A Ben Ali rezsimjét követő politikai rendszernek számos gyengesége volt: az iszlamisták és a szekularisták közötti szakadék csak tovább mélyült, és regionális politikai háborúk dúltak egyrészt az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia, másrészt Katar és Törökország között Tunéziában, Líbiában és másutt is.

Egyesült Arab Emírségek kontra Muszlim Testvériség

Az Egyesült Arab Emírségek rezsimje most az egész arab világban háborút folytat a Muzulmán Testvériség ellen, még például Palesztinában is, ahol az Egyesült Arab Emírségek bábja, Dalan, a Fatah egykori bunkója, főnöke, Muhammad bin Zayed abu-dzabi koronaherceg érdekeit támogatja.
A Muzulmán Testvériség sok éven át vitathatatlanul a legnagyobb ellenzéki csoport volt az Öböl-menti országokban, amíg 2001. szeptember 11. meg nem győzte az uralkodókat arról, hogy a Muzulmán Testvériség elpusztítása szükséges az USA-val (majd Izraellel) való kapcsolatok javítása érdekében. A szaúdi belügyminiszter, Naif herceg (aki kételkedett az amerikai kormány 9/11-es verziójában) hangosan a Muzulmán Testvériséget okolta a szaúdi problémákért.

Amikor Gamal Abdel Nasszer 1954 után betiltotta a Muzulmán Testvériséget, mert merényletet kísérelt meg ellene, a Muzulmán Testvériség vezetői és aktivistái az Öböl-országokban kerestek menedéket, ahol fontos pozíciókat kaptak az oktatás, a vallás és a jótékonysági szervezetek területén. Az Egyesült Arab Emírségek még a szudáni iszlamistát, Nassan Turabit is felvette az alkotmánytervezet elkészítésére. Míg Nasszer a szekularizmust és a szocializmust képviselte, addig az Öböl-menti rezsimek a vallási konzervativizmust és az obskurantizmust (természetesen az USA és minden nyugati kormány az Öböl-menti rezsimek oldalán állt - és áll ma is).

A 2010-es felkelés után Tunéziának lehetősége nyílt arra, hogy új demokratikus kormányt hozzon létre. Tunézia Libanon után a második arab demokráciaként vált ismertté (Libanon a szólásszabadság tekintetében továbbra is a legszabadabb arab ország, de politikai rendszerét rémálomszerű korrupció és a kormányzati pozíciók felekezeti elosztása sújtja).

A 2010-es felkelésre válaszul az Egyesült Arab Emírségek ellenforradalmat vezetett - vagy inkább annak egyik oldala, Katar és Törökország egy másik ellenforradalmat vezetett, azzal a céllal, hogy lehetőleg minden arab országban a Muzulmán Testvériség uralmát állítsák fel. Az Egyesült Arab Emírségek és a szaúdi rezsimek (valószínűleg Izrael és az USA áldásával) összefogtak e két cél érdekében:

-Megakadályozzák a valódi demokrácia kialakulását bárhol az arab világban.

-A Muzulmán Testvériség sikerének aláásása bármely arab országban.

Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek a finanszírozás és a különböző állami szervekbe történő közvetlen beavatkozás révén mindent megtettek a régi tunéziai rezsim helyreállítása érdekében. Ez a szövetség (nem nyugati részvétellel) arra törekedett, hogy megakadályozza bármilyen iszlamista kormány felállítását a régióban.
 
W

Wilson

Guest
Az iszlamisták megnyugtatják a Nyugatot

Az iszlamisták azonban gyorsan alkalmazkodtak, és biztosították a Nyugatot ártatlanságukról, különösen Izraellel kapcsolatban. Az egyiptomi Muzulmán Testvériség hirtelen felhagyott az Izraellel kötött békeszerződés eltörlésére irányuló követeléseivel, a tunéziai An-Nahda párt pedig elküldte vezetőjét, Rachid Ghanoushi-t, hogy megnyugtassa az AIPAC-ot (a WINEP-nek tartott beszédében), hogy a Nahda nem támogatja a tunéziai tömegek azon követelését, hogy az Izraellel való kapcsolatok normalizálását nyilvánítsák bűncselekménynek.
A Muzulmán Testvériség pedig betartotta ígéretét - 2011 óta visszafogta a Palesztinával kapcsolatos retorikáját, Szíriában pedig a Muzulmán Testvériség az ellenzék részévé vált, amely nem érezte ellenségesnek az izraeli megszállást.

A Muzulmán Testvériség azonban bármennyire is igyekezett Izrael és a Nyugat kedvében járni, az Egyesült Arab Emírségek és a szaúdiak nem voltak hajlandóak elfogadni az iszlamista kormányok puszta létezését. Ennek egyik oka az volt, hogy a Muzulmán Testvériség politikai befolyása tükrözte Törökország/ Katar befolyását, amely támogatta és finanszírozta a Muzulmán Testvériséget a régióban.

Tunéziában a helyi Nahda nyerte a választásokat, és kormánya a közigazgatásban nem bizonyult kompetensnek és lelkiismeretesnek. De az Egyesült Arab Emírségek nem aggódott emiatt, csak meg akarták dönteni a Muzulmán Testvériség hatalmát, akár erőszakkal (mint Líbiában), akár a választásokba való beavatkozással, mint Tunéziában. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia a legreakciósabb (és állítólag világi) csoportokat és személyiségeket támogatta, és a régi Ben Ali-rezsim, sőt Bourguiba utóéletét is elősegítette.

Saied 2019-es győzelme csapás volt a Nahda számára. Győzelme egybeesett a gazdasági válsággal, amelyet a kovászjárvány súlyosbított. Az Öböl-menti rezsimek megszakították a pénzügyi támogatást, eltekintve azon kormányok támogatásától, amelyek normalizálták kapcsolataikat Izraellel, mint például Szudán. (A múlt hónapban az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia bejelentette, hogy Szudán adósságának 60%-át elengedték, és egyenként 3 milliárdos segélyt ígértek Szudánnak.)

Szudánban katonai junta uralkodik, az USA és Izrael pedig arra utasította az Öböl-menti országokat, hogy jutalmazzák azokat a rezsimeket, amelyek normalizálták kapcsolataikat Izraellel. Tunézia demokrácia volt, és mint minden arab ország népe (megbízható közvélemény-kutatások szerint) elutasít minden normalizációt Izraellel.

Vegyes sikerű harcok

Az Egyesült Arab Emírségeknek Izraellel kötött szövetsége jelenleg talán a legerősebb szövetség a tengerentúlon. Az új Pegasus megfigyelési botrány pedig megmutatta, hogy az Egyesült Arab Emírségek mennyire kiterjedt katonai, politikai és biztonsági együttműködést folytat Izraellel.
Tunéziában egy évig tartottak az iszlamisták által ellenőrzött Nahda parlament és a független elnök közötti, vegyes sikerű harcok. A koronavírus tovább rontotta Tunézia gazdaságát, amely hagyományosan a turizmusra és a külföldi segélyekre támaszkodott. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia rezsimjei megszakították a pénzügyi támogatást, kivéve azokat a rezsimeket (mint Egyiptom), amelyek Izraelt szolgálják.

Saied elnök néhány nappal a puccs előtt beszélt az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia vezetőivel, amelyet nem volt hajlandó puccsnak elismerni, mivel a tunéziai alkotmány 80. cikke lehetővé teszi a parlament és a kabinet feloszlatását az államot és a békét fenyegető veszély esetén. Az elnök nem szolgáltatott bizonyítékot ilyen fenyegetésre.
Eleinte nem volt világos, hogy a puccsot külföldi erők támogatták-e. De gyakorlatilag lehetetlen, hogy Saied az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia (és esetleg az USA) rezsimjének támogatása nélkül merészelt volna csapást mérni a Parlamentre és a kormányra.

A puccs bejelentése után néhány órával az Egyesült Arab Emírségek és a szaúdi rezsim médiája a leghízelgőbb színben tüntette fel a puccsot, és hevesen támadta Nahdát, mint "az Ikhwan (Muzulmán Testvériség) élharcosát".
Az amerikai külügyminisztérium nem sietett reagálni a puccsra, és csak politikatudományi szempontból vizsgálta az ügyet, jogi szakértőket hívott be annak eldöntésére, hogy puccsról van-e szó vagy sem. Amikor az USA lakájrendszereinek fenyegetéséről van szó, az amerikai tisztviselők azonnal megbélyegzik és puccsnak ítélik.

A puccsot Tunéziában néhány szekularista is támogatta (beleértve a baloldali szakszervezeteket), de a szekuláris progresszívek már régóta az elnyomó rezsimek eszközei, mint például Szíszi Egyiptomban vagy MBS Szaúd-Arábiában és MBS az Egyesült Arab Emírségekben.

Tunéziában hirtelen megalakult egy ifjúsági tanács a puccs támogatására, hasonlóan az egyiptomi Tamarroud ifjúsági csoporthoz, amelyről aztán kiderült, hogy az Egyesült Arab Emírségek eszköze a Szíszi-puccs támogatására. Az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Izrael és az Egyesült Államok egyszerűen nem akarnak demokráciát az arab világban. Az elnyomó rendszerek sokkal kényelmesebbek számukra.

https://consortiumnews.com/2021/08/02/the-angry-arab-counter-revolution-strikes-tunisia/
 
W

Wilson

Guest
Mohajer-6 Etiópiában?

Etiópia iráni Mohajer-6 felderítő és támadó UAV-kat szerezhetett be a Tigray felkelés elleni totális háború közepette. Az etióp szövetségi kormányerők a tavaly év végi kezdeti sikerek után a Tigrai Népi Felszabadítási Front (TPLF) által vezetett lázadó Tigrai Regionális Kormány erői ellen idén fokozatosan elvesztették a kezdeményezést, és az elmúlt hónapokban érzékeny vereségeket szenvedtek a lázadókkal szemben. A TPLF-erőknek nemcsak a régió nagy részét sikerült visszaszerezniük, valamint annak közigazgatási központját, Mekele-t, hanem a szomszédos Amhara és Afar régiókban is offenzívákat indítottak, utóbbi esetben megpróbálták elvágni az Etiópiát Dzsibutival összekötő utakat és vasutakat, amelynek kikötőjén keresztül bonyolódik Etiópia külkereskedelmének nagy része. Jelenleg súlyos harcok folynak tüzérséggel, páncélozott járművekkel és repülőgépekkel.

A minap Etiópia miniszterelnöke meglátogatta az Afar régió fővárosának, Semeru városnak a repülőterén lévő katonai bázist, ahol új UAV-kat mutattak neki, a látogatásról készült felvételeken azonban gondosan ügyelnek arra, hogy a drónok ne legyenek közelről láthatóak. Az irányítóteremben készült felvételek és a későbbi műholdfelvételek alapján azonban felmerült, hogy ezek iráni Mohajer-6 felderítő csapásmérő UAV-k lehetnek. A drón körvonalai, a vezérlőterem és a vezérlőterem kabinjából készült felvételek, beleértve az UAV kamerájának képeit is, hasonlítanak az iráni járműre.

Összehasonlítások Oryx által





Itt van egy felvétel az iráni drónról az ECO-ról az összehasonlítás kedvéért.




Mohajer-6 összehasonlításképpen

5532807_1000.png

Egy műholdfelvételt egy iráni Mohajer-6-ról a szíriai Hama légibázison.

3364824_original.png
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 977
39 825
113
Algéria megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Marokkóval, Mondja a Külügyminiszter
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 640
11 758
113
@Lator felkészül...
(Az még Francia homokozó nem Lator?)
Fogalmam sincs. Soha nem hallottam róla hogy bárki járt volna ott, legalábbis senki a reguláris hadseregböl. Francia támaszpontról sem tudok, sem repülötèrröl, még a katonai utánpótlási vonalak is elkerülik, minden ami hajón érkezik Maliba azt Elefántcsontparton rakodják ki. Bár "terrorista" zónában van a Barkhane van sem vesz részt.