[BIZTPOL] Afrika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Nem tudok objektívan írni mert utálom Afrikát ,igen szar hely. Maliban nem harcolóként voltam, Közép Afrika viszont eléggé "meleg" volt mikor ott jártam. Azt ennyi Nem vagyok blogolós típus. Nem tudom miféle tapasztalatokra gondolsz.
Azért kérdeztelek, mert azt írtad, hogy Mali nem Közép-Afrika és Maliban nehezebb dolguk lesz..
Amúgy meg szerintem nem kell objektívnak lenned, ha meg akarod írni a tapasztalataidat mi hálásak leszünk érte, mivel az internetről nehéz képet alkotni az ottani helyzetről..
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Maliról csak érdekességképp :)

1352 körül Ibn Battúta arab utazó :
" sokat panaszkodott a Mali Birodalomban élőkre, mivel azt írta, hogy nem ismerik a jó modort és megvetik a fehér embert. Undorodott az ételtől, bár nem tudta, milyen nagy költséggel és milyen messziről szállítják neki a kölest. Egyszer megbotránkozott azon, hogy valaki megfigyelte, amint a Nílusközepén éppen könnyített magán, de kiderült, a megfigyelő feladata az volt, hogy megóvja őt a krokodiloktól. Riasztó volt számára a nők arcátlansága és szexuális szabadsága, az azonban mély benyomást tett rá, hogy a gyerekeket láncon tartották addig, amíg meg nem tanulták a Koránt, továbbá dicsérte a feketék „irtózását az igazságtalanságoktól”.

A mansza palotájába érve bosszantotta az uralkodó személyes fukarsága, miközben a palota tele volt arannyal. A mansza napernyőjén aranymadár ült, aranyból volt a fejdísze, a tegeze és kardhüvelye is. A fényűző szertartásokat ostobának tartotta, különösen azt, amikor rigótollakkal ékesített udvari költők ugrándoztak, és „fából való fejet és csőrt” viseltek. A kannibál követeket a mansza egy rablánnyal ajándékozta meg – a követek később az áldozat vérével bekenve jelentek meg előtte, úgy fejezték ki köszönetüket. Ibn Battúta szerint szerencsére „úgy tartják, hogy a fehér ember emészthetetlen, mivel még nem érett”.

A mansa több tiszteletet kapott alattvalóitól, mint bármely más uralkodó. Minden fenséges volt, aminek a manszához köze volt: a testtartása, az udvaroncok százai, a kezében tartott ezüstpálca. Csak közvetítő útján szólt az elébe járulókhoz, és a földre borulva, arccal a porban kellett megalázkodni előtte. A szavait zengő hang üdvözölte, és szeszélyes tabuk vontak halált maguk után (például halállal büntették, ha valaki szandálban lépett elé vagy ha a füle hallatára tüsszentett). A környezet igen egzotikus volt. A mansza fogadószobája íves pavilon volt, ahol egy andalúziai költő énekelt. A főváros a bozót közepén állt, és téglából épült mecsetje volt."


Amúgy mostanság olvasgattam az ország történelmével kapcsolatosan. Érdekes hogy voltak ott is birodalmak, de kevés nyomot hagytak maguk után, tudtak államot szervezni, birodalmat, de mégis eltűntek a süllyesztőben.
Egyébként érdekesek az Afrikáról szóló történelmi írások, azért nem teljesen bozótlakó ősemberek voltak csak.
Mali birodalom hadserege pl főleg lovasságból állt (részleges vértezet is jelen volt), kár hogy ilyen kevés dolgot lehet csak tudni ezekről a területekről.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 557
113
Azért kérdeztelek, mert azt írtad, hogy Mali nem Közép-Afrika és Maliban nehezebb dolguk lesz..
Amúgy meg szerintem nem kell objektívnak lenned, ha meg akarod írni a tapasztalataidat mi hálásak leszünk érte, mivel az internetről nehéz képet alkotni az ottani helyzetről..
Közép Afrikában 3 nagyobb "tábor" volt .
A Seleka ami mindenféle szedett vedette zsoldosokból áll, iszlám vallásúak de nem dzsihadisták. Soraikban sok szudáni , Csádi szarházival, akik még akarták dönteni a kormányt, ez kishíján sikerült is nekik aztán a Franciák helyretették öket.
Az Anti-balaka akik elvileg keresztények , de a gyakorlatban valami sámán-animista-keresztény katyvaszban hisznek, ök a Seleka ellensúlyaként jött létre civilekböl.
Es a Peul , ez egy muzulmán pásztor nép.
A képlet egyszerü, mindenkit utál mindenkit (a Seleka és a Peul még ha nehezen is de kijönnek egymással)
A Franciákat viszont mindenki együtt utálja.
A Wagner jelenleg csakis a diktatorikus kormány érdekeit védi, rátették a kezüket a bányákra is. (Mikor ott jártam dél afrikaiak örizték a bányákat).
Közép Afrikában jobb az élet mint maliban. Van víz, erdök, nagyobb az infrastruktúra mint Maliban, dzsihadisták nem nagyon vannak.
Maliban semmi sincs , az emberek még kétségbeesettebbek ,ez miatt fogékonyabbak a radikalizálódásra, ott nem lesz elég a kulcspozíciókat elfoglalni mert mindenhol ott vannak a rohadékok , motorokon, terepjárókon, ied ket raknak mindenhova. Ez miatt írtam hogy nehezebb lesz. Ott nem lesz elég koncokat hajitani a vezetöknek mert teljesen agymosottak.

A Mali hadsereg egy gyenge morálú szarkupac, rengeteg pénz és fáradtság lett beléjük ölve a semmiért. A korrupció miatt sokszor fizetés sincs, Francia infúzión élnek.
A Wagner sem lesz szerintem eredményesebb, esetleg eredményesen kiirtják az aktuális kormány ellenzéket, de nem tudom mit fognak csinálni ha a Mali hadsereg teljesen szétzüllik, nem hiszem hogy képesek leszek vagy 30000 zsoldost oda vinni, fizetni, biztosítani a logisztikai hátteret. Csak 1 példa, csak a napi üzemanyag fogyasztás kb 60000 liter maliban, mikor mindenki kinnt van és repkednek a repülök meg a helikopterek.
 
W

Wilson

Guest
Közép Afrikában 3 nagyobb "tábor" volt .
A Seleka ami mindenféle szedett vedette zsoldosokból áll, iszlám vallásúak de nem dzsihadisták. Soraikban sok szudáni , Csádi szarházival, akik még akarták dönteni a kormányt, ez kishíján sikerült is nekik aztán a Franciák helyretették öket.
Az Anti-balaka akik elvileg keresztények , de a gyakorlatban valami sámán-animista-keresztény katyvaszban hisznek, ök a Seleka ellensúlyaként jött létre civilekböl.
Es a Peul , ez egy muzulmán pásztor nép.
A képlet egyszerü, mindenkit utál mindenkit (a Seleka és a Peul még ha nehezen is de kijönnek egymással)
A Franciákat viszont mindenki együtt utálja.
A Wagner jelenleg csakis a diktatorikus kormány érdekeit védi, rátették a kezüket a bányákra is. (Mikor ott jártam dél afrikaiak örizték a bányákat).
Közép Afrikában jobb az élet mint maliban. Van víz, erdök, nagyobb az infrastruktúra mint Maliban, dzsihadisták nem nagyon vannak.
Maliban semmi sincs , az emberek még kétségbeesettebbek ,ez miatt fogékonyabbak a radikalizálódásra, ott nem lesz elég a kulcspozíciókat elfoglalni mert mindenhol ott vannak a rohadékok , motorokon, terepjárókon, ied ket raknak mindenhova. Ez miatt írtam hogy nehezebb lesz. Ott nem lesz elég koncokat hajitani a vezetöknek mert teljesen agymosottak.

A Mali hadsereg egy gyenge morálú szarkupac, rengeteg pénz és fáradtság lett beléjük ölve a semmiért. A korrupció miatt sokszor fizetés sincs, Francia infúzión élnek.
A Wagner sem lesz szerintem eredményesebb, esetleg eredményesen kiirtják az aktuális kormány ellenzéket, de nem tudom mit fognak csinálni ha a Mali hadsereg teljesen szétzüllik, nem hiszem hogy képesek leszek vagy 30000 zsoldost oda vinni, fizetni, biztosítani a logisztikai hátteret. Csak 1 példa, csak a napi üzemanyag fogyasztás kb 60000 liter maliban, mikor mindenki kinnt van és repkednek a repülök meg a helikopterek.
Köszönöm, hogy ezt megosztottad velünk, több információ volt így tömören összefoglalva a hozzászólásodban mintha órákon keresztül böngésztem volna a térséggel foglalkozó oldalakat ..
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 557
113
Köszönöm, hogy ezt megosztottad velünk, több információ volt így tömören összefoglalva a hozzászólásodban mintha órákon keresztül böngésztem volna a térséggel foglalkozó oldalakat ..
A fö gond ezekben az országokban a korrupció, a szegénység az aluliskolázottság és a mai napig jelen lévö törzsi/nemzetségi hagyományok, az egymással rivalizálás kökori szinten. AZ összes többi probléma ezekböl fakad. Egyszerüen nem képesek egy stabil kormányt alakítani, ez szinte egész Afrikára igaz . Ha van pénz és segély akkor azt olyan pofátlanul lenyúlják, hogy a Magyarban is korrupciot kiabálók elsápadnának.
A másik törzs mindig is ellenségnek lesz nézve, mindig a sajátjaikat rakják bé a jó helyekre. A hadsereg vagy szeret vagy nem szeret, ha nem akkor megpuccsol. Teljesen más világ.
 
W

Wilson

Guest
A fö gond ezekben az országokban a korrupció, a szegénység az aluliskolázottság és a mai napig jelen lévö törzsi/nemzetségi hagyományok, az egymással rivalizálás kökori szinten. AZ összes többi probléma ezekböl fakad. Egyszerüen nem képesek egy stabil kormányt alakítani, ez szinte egész Afrikára igaz . Ha van pénz és segély akkor azt olyan pofátlanul lenyúlják, hogy a Magyarban is korrupciot kiabálók elsápadnának.
A másik törzs mindig is ellenségnek lesz nézve, mindig a sajátjaikat rakják bé a jó helyekre. A hadsereg vagy szeret vagy nem szeret, ha nem akkor megpuccsol. Teljesen más világ.
Az érdekelne, hogy milyen természeti erőforrások vagy más dolog miatt éri meg a franciáknak ennyi anyagi erőforrást rákölteni a térségre, vagy ezt csupán csak az onnan kiinduló migráció visszaszorítása miatt csinálják?
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 557
113
Az érdekelne, hogy milyen természeti erőforrások vagy más dolog miatt éri meg a franciáknak ennyi anyagi erőforrást rákölteni a térségre, vagy ezt csupán csak az onnan kiinduló migráció visszaszorítása miatt csinálják?
Megmondom öszintén hogy nem tudom, azaz vannak kiaknázható , értékes ásványkincsek(többek közt gyémánt , arany, uránium), de hogy összességében ez megéri e na ebben már nem vagyok biztos. A Mali misszió rengeteg pénzbe kerül. A migráció meg sajna nem zavarja a jelenlegi felvilágosult ,modern kormányokat:)
 
W

Wilson

Guest
Megmondom öszintén hogy nem tudom, azaz vannak kiaknázható , értékes ásványkincsek(többek közt gyémánt , arany, uránium), de hogy összességében ez megéri e na ebben már nem vagyok biztos. A Mali misszió rengeteg pénzbe kerül. A migráció meg sajna nem zavarja a jelenlegi felvilágosult ,modern kormányokat:)
thanks:), és csak biztatni tudlak ha van olyan amit meg akarsz írni akkor nyugodtan írd meg mert az ilyen pl az általad megtapasztalt dolgok az igazán releváns információk.És vagyunk itt jó páran akik kíváncsiak rá...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Azokat nem lehet kiképezni. Sem az egyéb Afrikai népeket.
Hát azt nem tudom de a gyarmatosítókat kipicsázták gyakorlatilag mindenhonnan ! A világ legjobb bozótharcosait a Rhodéziai Biztonsági erőket is egy a kommunisták által kiképzett csürhe darálta be ! A jó kiképzés az mit jelent amúgy ? Tökéletes vigyázz menet meg tisztelgés etc vagy hatékonyság a harctéren ? Azt is készségesen elismerem , hogy bonyolultabb technikát mint az AK és az RPG nem lehet rájuk bízni !
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Az érdekelne, hogy milyen természeti erőforrások vagy más dolog miatt éri meg a franciáknak ennyi anyagi erőforrást rákölteni a térségre, vagy ezt csupán csak az onnan kiinduló migráció visszaszorítása miatt csinálják?
A volt francia gyarmatok kemény pénzeket (euro milliárdokat) fizetnek évente az otthagyott infrastruktúráért, így vagy ennyivel is csóróbbak és soha nem jönnek ki emiatt a gödörből, vagy csak simán ennyivel kevesebb van, amit le tudnak nyúlni a főnégerek. Már ez szép pénz a francia költségvetésbe, plusz minden erőforrást visznek amit érnek. Ha nem érné meg nem csinálnák.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
828
4 211
93
Hát azt nem tudom de a gyarmatosítókat kipicsázták gyakorlatilag mindenhonnan ! A világ legjobb bozótharcosait a Rhodéziai Biztonsági erőket is egy a kommunisták által kiképzett csürhe darálta be ! A jó kiképzés az mit jelent amúgy ? Tökéletes vigyázz menet meg tisztelgés etc vagy hatékonyság a harctéren ? Azt is készségesen elismerem , hogy bonyolultabb technikát mint az AK és az RPG nem lehet rájuk bízni !
Jah. 1:23 volt a fehérek és a feketék aránya. Negyedmillió fehér telepes állta a sarat milliók ellen. A negyedmillióban persze benne voltak az asszonyok, öregek és gyerekek is. Rhodéziát a saját anyaországuk árulta el. Bedőltek gazdaságilag,meg nem kaptak fegyvert sem. Dél afrikában 1:5 volt az arány mikor az apartheid bedőlt. Azért megnézném, hogy a fekák hogy foglalták volna el Rhodéziát, meg hogy jutott volna el Dél Afrika a feladásig 1:1-es aránynál.....
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
A volt francia gyarmatok kemény pénzeket (euro milliárdokat) fizetnek évente az otthagyott infrastruktúráért, így vagy ennyivel is csóróbbak és soha nem jönnek ki emiatt a gödörből, vagy csak simán ennyivel kevesebb van, amit le tudnak nyúlni a főnégerek. Már ez szép pénz a francia költségvetésbe, plusz minden erőforrást visznek amit érnek. Ha nem érné meg nem csinálnák.
Sőt a pénzük Fank alapú és a Francia Nemzeti bank kezeli !

Az össze élhetetlen volt gyarmattartó menne a levesbe ezen pénzek nélkül !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Jah. 1:23 volt a fehérek és a feketék aránya. Negyedmillió fehér telepes állta a sarat milliók ellen. A negyedmillióban persze benne voltak az asszonyok, öregek és gyerekek is. Rhodéziát a saját anyaországuk árulta el. Bedőltek gazdaságilag,meg nem kaptak fegyvert sem. Dél afrikában 1:5 volt az arány mikor az apartheid bedőlt. Azért megnézném, hogy a fekák hogy foglalták volna el Rhodéziát, meg hogy jutott volna el Dél Afrika a feladásig 1:1-es aránynál.....
Egy dolgot kihagysz a matekból a megszállók sosem érezhetik biztonságba magukat , a legnagyobb hiba volt megbízni a feketékben a részükről . Afrikában a feketék között nincs értéke az emberi életnek , mindig is lázadni fognak az általuk elnyomónak tekintettek ellen , legyenek bárkik is . Nem értik meg , hogy a saját tudásuk és mentalitásuk még mindig csak a vadászó , gyűjtögető életmódra elég . Elnyomott idejükben is 1000x jobb dolguk volt mint mostanság vagy előtte !