[BIZTPOL] Afrika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 619
14 835
113
Pont fordítva tippelik többen. Elvileg a szudáni katonai rezsim engedélyezte egy orosz haditengerészeti bázis létrehozását a Vörös tengeren.
Erre jött a pucc.
Az Arab Emírségeket és az USA-t tippelik, aki a háttérből mozgatja.
A CNN szerint még az oroszok szervezik a puccsistáj puccsát. :cool:

Érti a fene...

Szerintem sokat segítene annak elfogadása, hogy lehetnek valakinek akár saját érdekei is. :D
Biztos próbált a leheto legnagyobb támogatást szerezni magának, mielot lépet.

Per pillanat számomra sokkál izgalmasabb, hogy mit lépnek az egyptomiak, akik nyilván támogattág a megpucsolt rendszert és néhány katonájuk fogságba eset:
Valamint már az egyptomiak meg voltak vádolva, hogy légicsapásokat hajtottak végre Port Sudanban
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 583
85 114
113
Csak szólok, hogy 10 egyiptomi MiG-29M/M2 vadászgépet akartak átadni Ukrajnának titokban. Ezt a szudáni specnaz megakadályozta(szerencsére) A reptéren az egyiptomi személyzet mellett az ukrán repülügépek pilótáit és személyzetét is elfogták.
Mint mindig usanka keveri a xart.

mSetQo8iI14.jpg

9hyeBz5WYHw.jpg
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
18 643
25 426
113
Csak szólok, hogy 10 egyiptomi MiG-29M/M2 vadászgépet akartak átadni Ukrajnának titokban. Ezt a szudáni specnaz megakadályozta(szerencsére) A reptéren az egyiptomi személyzet mellett az ukrán repülügépek pilótáit és személyzetét is elfogták.
Mint mindig usanka keveri a xart.
Ahaaa az USA... de az, hogy az elvtársaid puccsot szerveznek egy szuverén ország legitim kormánya ellen,
na az nem szarkavarás...
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 451
10 526
113
Szerintem sokat segítene annak elfogadása, hogy lehetnek valakinek akár saját érdekei is. :D
Biztos próbált a leheto legnagyobb támogatást szerezni magának, mielot lépet.
Ritka hogy valamiben egyet értünk, de a puccsisták vezetője már tegnap kijelentette ( állítólag) az oroszok felé hogy ő is támogatja az orosz jelenlétet, és ez semmilyen változást nem jelet a kapcsolataikban. Szóval valószínűleg látunk egy sima afrikai pozícióharcot, ahol most az oroszok kényelmes helyzetben vannak, a többiek meg esetleg ha vannak felbujtók próbálnak minél jobban kijönni a dologból.

Kicsit olyan ez mint a brazil választások, ment a nyugat kedvelő réteg részéről az öröm hogy Lula győzött, Trump barátja Bolsonaro meg veszített, és milyen jó, közben meg Lula egy még elkötelezettebb személy a keleti blokk felé, főleg Kína felé.

Szóval az hogy kinek jó, ki mozgatja a szálakat, mindenki megfogja írni hogy az oroszok, usa, arabok, franciák, britek, ki kit utál a legjobban, de igazából mind lehetséges és egyik sem biztos.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ritka hogy valamiben egyet értünk, de a puccsisták vezetője már tegnap kijelentette ( állítólag) az oroszok felé hogy ő is támogatja az orosz jelenlétet, és ez semmilyen változást nem jelet a kapcsolataikban.

Bukták a puccsot, körbe Kína/Orosz barát országok, pát héten belül össze tudnak rántani az országba 5000+ wagnerest az esetleg beszálló egyiptomi és etióp önkéntesek mellett.
USA meg elsomfordált mögülük.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A puccsista Gyors Támogtó Erő rövid története a jemeni topikból
A "Rapid Support Force" rövid története

A jemeni háborúban részt vevő szudáni csapatok kis része tartozott a reguláris hadsereghez, döntő többségük a Gyors Támogató Erő, állami támogatású milícia tagja volt. Az RSF-et hivatalosan Omar al-Bashir akkori elnök rendeletével hozták létre 2013-ban. De az ötezer milicista magja már jóval azelőtt aktív volt. 2015-ben a csoport "reguláris fegyveres erő" státuszt kapott, és két évvel később a szudáni hadsereg alá került, közvetlenül az elnök alá rendelve. A RSF al-Bashir "pretoriánus gárdája" lett, amelynek feladata az elnök megvédése a hadsereg esetleges puccskísérleteitől. Így az RSF Szudán biztonsági apparátusának "harmadik hatalmi pólusává", a hadsereg és a hírszerző szervek riválisává vált. A Tahrir Közel-Kelet-politikai Intézet becslése szerint Hemedti parancsnoksága alatt 30 000 katona van az RSF-ben.

Történetük 2003-ban kezdődik, amikor Bashir kormánya arab pásztorokat mozgósított Darfurban a fekete-afrikai felkelők elleni harcra. A Dzsandzsawíd(“Démonlovas”) milícia magját a tevepásztor nomádok alkották, az észak-dárfúri Rizeigat etnikai csoport mahamid és mahariya ágaiból, valamint Csád szomszédos területeiről. A 2003–2005 közötti dárfúri háború és mészárlások során Dzsandzsawíd leghírhedtebb vezetője Musa Hilal, a mahamid főnöke volt. Amint ezek a harcosok bebizonyították véres hatékonyságukat, Bashir elnök félkatonai haderővé formálta őket, ezek az úgynevezett Határ Hírszerző Egységek.

Dzsandzsavíd milícia Dárfurban(2004)
janjanweed-militia-2004-darfur.jpg



"Démonlovasok"
demon-gunmen-horseback-militia.gif


Az egyik déli Dárfúrban tevékenykedő dandárban egy különösen dinamikus fiatal harcos szolgált, Mohamed Dagolo, akit csecsemőarcú kinézete miatt "Hemedti" néven ismertek. Az iskolából lemorzsolódott Dagolo tagja a Rizeigat törzs Mahariya klánjának. Hemedti karrierjének döntő pillanata 2007-ben következett be, amikor csapatai elégedetlenné váltak a kormány fizetésképtelensége miatt. Úgy érezték, hogy kizsákmányolták őket - elküldték őket a frontvonalra, felelőssé tették az atrocitásokért, majd magukra hagyták őket. Hemedti és harcosai ígéretet tettek arra, hogy "az ítélet napjáig" harcolnak Kartúm ellen, és megpróbáltak megállapodást kötni a dárfúri lázadókkal. Bár Hemedti parancsnokai valamennyien a saját Mahariya nemzetségéből származnak, készen állt minden etnikai csoportba bevonására a milícájába. Hemedti visszament Khartúmba, amikor édes üzletet ajánlottak fel neki: csapatai kifizették, tisztjei és ő is katonai rangot kapott (dandártábornok lett - a hadsereg tisztjeinek bánatára, akik a katonai iskolákba jártak és végig járták a ranglétrát), és egy jelentősebb összegű fizetést. Csapatait a Nemzeti Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (NISS) parancsnoksága alá helyezték, abban az időben proxy háborút szerveztek Csáddal. Hemedti néhány harcosa, akik a csádi ellenzék zászlaja alatt szolgáltak, 2008-ban csádi fővárosban, N'Djamenában harcolt. Eközben Hemedti egykori mesterével, Hilallal küzdött - viszályuk 10 éven át folyt Darfúrban. Hilal egy sorozatgyilkos volt, és Bashir tábornokai megbízhatóbbnak találták Hemedtit.


"Hemedti"
hemedity.jpg


2013-ban új félkatonai szervezet, a Gyors Támogató Erő(Rapid Support Force-RSF), alakult Hemedti parancsnoksága alatt. A hadsereg vezérkari főnökének ez nem tetszett - azt akarta, hogy a pénzt a rendes erők megerősítésére fordítsák -, azonban Bashir elnök aggódott, hogy túl sok hatalmat ad a NISS kezébe, amelynek éppen felmentette igazgatóját, mert állítólag összeesküvést szőtt ellene. Tehát az RSF-et magának Bashirnak rendelték alá - az elnök Hemedtinek új becenevet adott "Himayti", vagyis "az én védelmzőm" –nek nevezte. Kiképző táborokat hoztak létre a főváros, Kartúm közelében. Több száz Land Cruiser kisteherautót importáltak, és gépfegyverekkel látták el. Az RSF csapatai a lázadók ellen harcoltak Dél-Kordofanban – ahol fegyelmezetlennek és nem túl sikeresenek bizonyultak-, valamint a dárfúri lázadókkal, ahol sokkal jobban teljesítettek.

RSF Szudánban
Sudanese-RSF-in-Sudan.jpg


Az RSF felemelkedése magában foglalta Bashir parancsainak belföldi elvégzését, de a jemeni háborúban a szaúdi vezetésű koalíció részeként átalakította az RSF arculatát, egy lovakon és tevéken ülő, falvakban razziázó milíciából egy jelentős regionális szereplő vált. Jemen azonban nem első alkalom, hogy a Dzsandzsawíd olyan szerepet játszott, amelynek következményei meghaladták Darfúr határait. A Dzsandzsawíd vezetőinek a gazdagságig és a hatalomig vezető útja fegyverek és harcosok mozgatását is magában foglalja Líbiával és Szudán többi szomszédaival közös határokon, és aranybányászati monopólium termékeinek exportálásával az Egyesült Arab Emírségekbe megteremtette a szervezet önálló anyagi alapjait. Az újonnan felfedezett darfúri aranybányák jelentős bevételt biztosítottak. A Jebel Amer bányái 2010 óta vonza az aranybányászokat a környékről, sőt Csád és a Közép-afrikai Köztársaság határain túlról is, de az aranybányászat és kereskedelem gyorsan a Dzsandzsawíd kezébe került. Hilal erői monopóliumot építettek, pénzt keresve azzal, hogy vámokat róttak a kutatókra és a bányászatra, és maguk exportálták az aranyat. Az ENSZ becslése szerint 2010 és 2014 között 4,6 milliárd dollár értékű aranyat exportáltak Szudánból illegálisan az Egyesült Arab Emírségekbe. 2017-ben Hemedti vált a felelős ezekért a bányákért, aki egy kormány által támogatott dárfúri leszerelési kampány alatt vette át azokat. Az akció során az RSF legyőzte Hilal erőit és bebörtönözte a rivális Dzsandzsawíd vezetőt.

2015-ben a szudáni kormány megállapodot arról, hogy a reguláris erők egy zászlóalját vezényli szaúdi vezetésű koalíciós erők támogatására Jemenbe - parancsnoka Abdel Fattah al-Burhan tábornok volt, aki jelenleg a kormányzó Átmeneti Katonai Tanács elnöke. Néhány hónappal később az Egyesült Arab Emírségek kötött egy megállapodást a Hemedtivel, sokkal nagyobb számú RSF-harcos harcba küldéséről Dél-Jemenben és a Tihama-síkság mentén - ide tartozik Hudaydah kikötőváros, a 2018-as heves harcok színtere. Hemedti emellett egységeket biztosított a jemeni szaúd-arábiai határ őrzésére is. Ekkorra az RSF ereje tízszeresére nőtt. Parancsnoki felépítése nem változott: mindegyik darfúri arab, tábornokai mindnyájan viselik a Dagolo nevet. 70 000 emberrel és több mint 10 000 fegyveres pick-up teherautóval az RSF Szudán tényleges gyalogsága lett, egyetlen erő amely képes ellenőrizni a főváros, Kartúm és más városok utcáit.





Az arab koalícióhoz való csatlakozás Bashir geopolitikai érdekeit szolgálta, különösen az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) válságának kirobbanása után 2017 májusában / júniusában. Miután a szaúdi / emirátusok által vezetett tömb megszakította Katarral a kapcsolatát, Bashir nehéz helyzetben volt, fenntartani szoros partnerséget Dohával, miközben jó viszonyban marad a szaúdiakkal és az emirátusokkal is. Bashir ennek ellenére megtehette, hogy nem volt hajlandó támogatni Katar blokádját, miközben megszakította a kapcsolatokat Iránnal, és tovább támogatta a szaúdi és emirátusok által vezetett jemeni koalíciót.
Bashir határozata, hogy Szudánt benn tartja az arab koalícióban, egy tényező volt, amely hozzájárult három évtizedes áprilisi uralmának végéhez. A korrupcióból, a szegénységből és a munkanélküliségből fakadó düh mellett a 2018/2019-es Bashir-ellenes tüntetéseken téma volt Szudán részvételének széleskörű ellenzése a jemeni konfliktusban. Az ország folyamatos részvétele ebben a háborúban a törékeny átmenet során továbbra is vitaforrás marad.
A Dzsandzsawíd volt tagjai, akik jelenleg a Rapid Support Forces (RFS) tagjai, június 3-án hajtották végre a tüntetők elleni halálos erőszakot Khartúmban. A fellépés állítólag az Átmeneti Katonai Tanács (TMC) magas rangú tisztviselőinek és Rijádban tartózkodó társaik találkozóinak következménye volt. Szudán katonai uralkodói zöld utat kapnak az ilyen erőszakos cselekedetek végrehajtására. Az RFS így Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek egyfajta proxy erőjeként jelent meg, amely Szudán fővárosában és Jemenben működik.

RSF Nimr Ajban 440A páncélozott járműve Kartúm utcáin
sudani-nimr-ajban-440-A-in-khartoum.jpg


(folyt. köv.)

Pár képet ki kellett szedjek a megosztáshoz
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
folytatás
(folytatás)

A szudáni állampolgárok továbbra is követelik a polgári kormányzást, a demokráciát, az elszámoltathatóságot, az átláthatóságot és az emberi jogok védelmét egy olyan junta előtt, amely megmutatta hajlandóságát fegyvertelen tüntetők meggyilkolására, megkínozására és megerőszakolására. Ezek a tüntetők látják országuk potenciálját, és csalódtak az évtizedekig tartó korrupció, a rossz gazdálkodás és a végtelen fegyveres konfliktusok miatt, amelyek visszatartották az ország fejlődését. Szudán számos értékes természeti erőforrással rendelkezik. Gazdag mezőgazdasága táplálhatná az arab világ nagy részét, miközben otthon kielégíti az alapvető szükségleteket. Mégis, a súlyos szudáni körülmények között, amelyeket az amerikai szankciók súlyosbítanak, szudániak tízezrei arra a következtetésre jutottak, hogy legjobb lehetőségük fegyvert fogni egy olyan borzalmas konfliktusban, ahol Szudánnak nincsenek jelentősebb nemzeti érdekei.
Az Arab-öbölben, a Jemenben háborút folytató államok megértik, hogy egy polgári vezetésű kartúmi kormány valószínűleg kivonul a Szaúd- és Emirátusok által vezetett koalícióból. Tehát Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek egyaránt nagy a tétje Szudán „ideiglenes” kormányában - amelyet a TMC vezetett - fenntartva a hatalmat. Bármely kartúmi kormány, amely szaúd- és emirátusbarát, támogatást fog kapni e két GCC-államtól, függetlenül attól, hogy milyen emberi jogi visszaéléseket követ el saját állampolgáraival szemben. Tekintettel arra, hogy a szudáni tényleges kormány vezetése megígérte, hogy folytatja a húszik elleni harcot, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek folytatják a TMC legitimitásának megerősítését.
Hasonlóképpen, Egyiptomban a szaúdi és az emirátusok vezetői Abdel Fattah el-Sisi rezsimjét támogatták az egyetlen alternatív megoldásként. Sok szudáni fél attól, hogy országuk ebben a tekintetben Egyiptomhoz hasonlóan alakul, főleg, hogy néhány GCC-állam aggódik az iszlamisták hatalomra jutása miatt Bashir utáni Szudánban. Ha a jemeni polgárháború folytatódik, a szaúdiák és az emirátusok valószínűleg pénzügyi eszközeiket használják fel Szudán katonai uralkodói felett annak biztosítására, hogy több szudáni zsoldos és gyermek katona folytassa a harcot a húszi lázadók ellen. Eközben az Öböl-menti államok által a TMC-nek nyújtott támogatás felbátorítja Szudán katonai hatóságait az aktivisták, a másként gondolkodók és az ellenzéki csoportok elleni fellépésükben


RSF 1000 harcosát küldték Líbiába Haftar tábornok erőinek támogatására
sudan-rebels-1.jpg

RSF-libya.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 583
85 114
113
Ahaaa az USA... de az, hogy az elvtársaid puccsot szerveznek egy szuverén ország legitim kormánya ellen,
na az nem szarkavarás...
Ki a hegemón,ki akar minden országot irányítani, ki akarja megmondani mindegyik országnak milyen politikát folytasson, kivel barátkozzon, kivel kereskedjen, kitől vegyen fegyvert....stb. ?!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 361
96 808
113
Rybar összefoglaló


Folyamatos egymás közötti konfliktus Szudánban

Tegnap óta folytatódnak az aktív összecsapások a gyorsreagálású erők és a szudáni hadsereg között.

▪️ Vasárnap reggel a szemtanúk nehéztüzérségi lövöldözést hallottak épületekre Khartoumban, Omdurmanban és Bahriban.

▪️ Lövés is hallatszott a Vörös-tenger partján fekvő Port Sudan városában, ahonnan korábban nem érkezett bejelentés harcokról. A szudáni hadsereg azt állítja, hogy átvette az irányítást az RRF bázisai felett hét városban, valamint Port Sudanban, de ezt az információt nem erősítették meg.

▪️ Ma délelőtt a szudáni fegyveres erők átvették az irányítást a gyorsreagálású erők főhadiszállása felett Gedaref államban, az etiópiai határon. A hadsereg légicsapásokat is végrehajtott az RRF meroe-i támaszpontja ellen. Környezetet próbálnak létrehozni.

▪️ Az RRF bejelentette, hogy ellenőrzést tart számos, a fővárosban és azon kívül található stratégiai létesítmény felett, beleértve a fegyveres erők főparancsnokságát és a dárfúri régióban található katonai laktanyát.

▪️ A Szudáni Orvosok Szakszervezete szerint a harcok kezdete óta legalább 56 civil meghalt és 595-en megsérültek.

Abdel Fattah al-Burhan, Szudán Szuverén Tanácsának elnöke tegnap bejelentette az RRF feloszlatását, ma pedig a hadsereg parancsnoksága bejelentette, hogy nem fogad el semmilyen tárgyalást a lázadókkal. Az RRF viszont megpróbálja megtalálni és letartóztatni al-Burkhant. Így a konfliktusban részt vevő feleknek a további eszkaláción kívül gyakorlatilag nincs más lehetőségük.


Pár tweeten átfutva, az nem lehet, hogy ez az etióp - egyiptomi konfliktus kivetitése Szudánra?? Mintha az etióp tweetelők szimpatizálnának a lázadókkal és kifejezetten örülnek az egyiptomi katonák, MIGek elfogásának.

Van 1 komoly konfliktus a két ország között egy Megavizierőmű miatt, amit Etiópia épít a Niluson. ( Azt ki pénzeli, Kína?? ) Rengeteg villamos energiát termel, de a vízhozamot csökkenti, illetve szabályozza Egyiptom irányában, amire az exfáraósok nagyon berágtak.


De persze az a konteo is tetszik, hogy Egyiptom MIGeket akart elküldeni Szudánon át az ukránoknak és a helyi Szpecznaz lecsapott. :cool:
Csak akkor miért engedélyezett ugyanez a rezsim nemrég orosz tengerészeti bázist, illetve Egyiptom miért akart a kiszivárogtatott Pentagon iratok szerint az oroszoknak lőszert szállítani??
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 361
96 808
113
Mit kerestek egyiptomi MIGek Szudánban?


Az RSF elfogta az egyiptomi MIG-29-eseket​

A szudáni félkatonai Gyorstámogató Erők (RSF) szombat délután átvették az irányítást a Jabal Awliya légierő támaszpontja felett.

A Jabal Awliya falu repülőtere – amely mintegy 35 kilométerre (körülbelül 20 mérföldre) délre van a fővárostól, Kartúmtól – a szudáni légierő bázisaként szolgál.

A gyorstámogató erők által nemrég közzétett videofelvétel, amely átveszi az irányítást a „Marawi” katonai repülőtér felett, amelyet a szudáni hadsereg irányít az ország északi részén.

A videón, amely úgy tűnik, szombaton készült, a gyorstámogató erők harcosai jelennek meg az egyiptomi zászlót viselő harci repülőgépek mellett.

Az RSF elfogott egyiptomi katonai személyzet is az El-Sa'ka különleges erők csoportjából származik.

A MiG-29-esek és a katonai személyzet részt vett a közelmúltban a szudáni Merowe légibázison tartott Nile Eagles-2 közös egyiptomi-szudáni hadgyakorlaton idén márciusban.

Az Egyiptomi Légierő MIG-29M/M2 vadászgépekkel, valamint a hadsereg különleges erőinek személyzetével vesz részt a gyakorlaton. A szudáni Merowe repülőtéren telepített egyiptomi csapatok a szudáni fegyveres erőkkel közös kiképzést szolgáltak.


Két évvel ezelőtt Egyiptom MiG-29M/M2 vadászgépeket vett át Oroszországtól. Egyiptom 2015-ben 50 darab MiG-29M/M2 repülőgépet rendelt, a szállítások 2017 és 2020 között zajlanak.