Az európai mércéhez valóban az új rendszer áll közelebb. Kérdés persze, hogy amerikai szemmel ez milyennek tűnik. Sok minden más ott és sok minden működik is. A 20-as választáson a levélszavazás mértéke az speciális eset volt, nem hiszem hogy megismétlődne. És Trump agymenéseivel ellentétben rendben le is zajlott. Tehát aligha okoz gondot. Ez persze nem zárja ki a változtatásokat.
Slusszpoén amúgy, hogy pont a ripost áll ki az új mellett, holott ha olyan lett volna Magyarországon a levélszavazási rendszer 2014-ben, a kétharmadot lehet bukták volna. Tehát amellett állnak ki, amit ők sosem támogatnának magukra nézve. Na de ez nem ide tartozik már, csak vicces az illiberálisok kettősmércéje.
Meg tudod ítélni, hogy az új rendszer a repeknek kedvez, az előzőhöz képest?
A válasz, hogy nagy valószínűséggel, a tévedés jogát fenn tartva.
Viszont meg tudod e ítélni, hogy nem az előző rendszer hibáinak javítása (azaz túlzott mértékben dem felé húzott), hanem a már torz rendszer továbbtorzítása lesz e az eredménye?
Nyilvánvalóan nem, mivel a két véglet nem ismert és a képzelt számegyenesen az egyensúlyi állapot se, hiszen egy végtelenül öszetett problémának egy-egy lényeges aspektusát lehet csak vizsgálni, ezért objektíve ideálisat csak a vizsgált szempontok alapján tudsz kreálni, ami modell, nem a valóság.
És lehet jönni, hogy az axzakt tudományok is modelleket használnak, ami működnek. Csak hogy a bölcsészkedés, azzal szemben amit megukról állítanak, tudományosságában is megkérdőjelezhető, az pedig hogy nem exzakt ne kelkjen megmagyarázni.
És ilyen nézőpontból nem létezik az a bizonyos kettős mérce, illetve csak az létezhet.