Az amerikaiak több mint harmada hajlandó nukleáris háborút kockáztatni Ukrajna miatt – közvélemény-kutatás
A demokraták és a republikánusok jelentős része egyaránt hajlandó megkockáztatni a nukleáris megsemmisítést Ukrajna miatt
Some 35% of Americans say that the US should intervene in Ukraine, even if doing so risks the outbreak of nuclear war
www.rt.com
A Pew kedden közzétett közvélemény-kutatása szerint míg az amerikaiaknak csak mintegy fele tartja fenyegetőnek az ukrajnai konfliktust az Egyesült Államok érdekeire nézve, több mint egyharmaduk támogatná az amerikai beavatkozást, még akkor is, ha az teljes nukleáris háború kockázatával járna Oroszországgal. A demokraták és a republikánusok egyformán érdemesnek tartották a kockázatot.
A közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 62%-a ellenezné a katonai akciót, még akkor is, ha az Oroszországgal való nukleáris konfliktus kockázatával jár. 35 százalékuk azonban továbbra is támogatná a katonai akciót. Az eredmények majdnem egyenlőek voltak a partizánok megosztottságának mindkét oldalán: a republikánusok 36%-a és a demokraták 35%-a hajlandó volt megkockáztatni az atomháborút a világ legnagyobb nukleáris robbanófej-készletével rendelkező nemzettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint mindkét párt amerikai törvényhozói felszólították az Egyesült Államokat és a NATO-t, hogy vezessenek be „repülési tilalmi zónát” Ukrajna felett. Egy ilyen lépés azt jelentené, hogy a NATO-erők elköteleznék magukat, hogy orosz repülőgépeket lőnek le az ország felett, és Moszkva valószínűleg háborús cselekménynek tekintené.
OLVASS TOVÁBB A vak orosz sportolókat kitiltották
Egy ilyen döntés bírálói szerint a „repülési tilalmi zóna” gyorsan nukleáris konfliktussá fajulhat.
A katonai beavatkozás jelentős kétpárti támogatása ellenére a republikánusok mindössze 51%-a és a demokraták 50%-a tekinti a konfliktust az Egyesült Államok érdekeit érintő „jelentős fenyegetésnek”.
A közvélemény-kutatás sokkal szélesebb körű támogatást talált Joe Biden elnök jelenlegi Ukrajnával kapcsolatos lépései iránt. A válaszadók 85%-a támogatja a gazdasági szankciókat, amelyeket Biden már kiszabott Oroszországgal szemben, míg 77%-uk támogatja amerikai csapatok telepítését a NATO kelet-európai tagállamaiba, amit Biden már meg is tett. A republikánusok és a demokraták közel egyenlően támogatják mindkét politikát.
Az egyetlen jelentős pártszakadék az ukrán menekülteket beengedő Egyesült Államok kérdésében merül fel. A demokraták 80%-a és a republikánusok 57%-a támogatja több ezer menekülő ukrán beengedését az Egyesült Államokba.
A demokraták jellemzően a bevándorlási törvény lazítása mellett állnak az Egyesült Államokban, és egy februári Rasmussen közvélemény-kutatás szerint „a magukat »liberálisnak« nevező emberek 67%-a fontosabbnak tartotta Ukrajna határainak védelmét, mint az Egyesült Államok határainak védelmét.
OLVASSA TOVÁBB: Véget ért Nyugat globális politikai és gazdasági dominanciája – Putyin
A Pew legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak csaknem fele (47%) helyesli a Biden-kormányzat konfliktuskezelését, míg 39% helyteleníti, 13% pedig nem biztos benne.
Moszkva február végén támadta meg szomszédját, miután hétéves patthelyzet Ukrajna nem hajtja végre a minszki megállapodások feltételeit, és Oroszország végül elismerte a donyecki és luganszki donbászi köztársaságokat. A németek és franciák által közvetített protokollok az ukrán államon belüli e régiók státuszának szabályozására készültek.
Oroszország most azt követelte, hogy Ukrajna hivatalosan semleges országgá nyilvánítsa magát, amely soha nem csatlakozik az Egyesült Államok vezette NATO katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen provokálatlan volt, és tagadja azokat az állításokat, amelyek a két köztársaság erőszakos visszafoglalását tervezték volna.
Ezt a történetet megoszthatod a közösségi oldalakon: