Hivatalának utolsó napjaiban Barack Obama elnök úgy döntött, hogy új irányba tereli az országot. 2016. december 23-án aláírta a külföldi propaganda és dezinformáció elleni törvényt, amely a haza védelmének nyelvén nyílt végű, offenzív információs háborút indított.
Valami Donald Trump fenyegető kísértetében és a 2016-os populista mozgalmakban újra felébresztette az alvó szörnyeket Nyugaton. A dezinformációról, a hidegháború félig elfeledett relikviájáról újabban sürgős, egzisztenciális fenyegetésként beszéltek. Oroszország állítólag kihasználta a nyílt internet sebezhetőségét, hogy magánszemélyek telefonjaiba és laptopjaiba behatolva kijátssza az Egyesült Államok stratégiai védelmét. A Kreml végcélja a célpontok elméjének kolonizálása volt, amit a kiberhadviseléssel foglalkozó szakemberek "kognitív hackelésnek" neveznek.
Ennek a kísértetnek a legyőzését a nemzeti túlélés kérdéseként kezelték. "Az Egyesült Államok veszít a befolyásháborúban" - figyelmeztetett egy 2016 decemberi cikk a védelmi ipari folyóiratban, a Defense One-ban. A cikk két kormányzati bennfentest idézett, akik azzal érveltek, hogy az amerikai állampolgárok állami kémkedéstől való védelmére írt törvények veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. Rand Waltzman, a Defense Advanced Research Projects Agency egykori programvezetője szerint Amerika ellenfelei "jelentős előnyt" élveztek a "jogi és szervezeti korlátozások következtében, amelyeknek mi alá vagyunk vetve, ők pedig nem".
Ezt a megállapítást Michael Lumpkin is megismételte, aki a Külügyminisztérium Globális Elkötelezettség Központját (GEC) vezette, azt az ügynökséget, amelyet Obama az amerikai dezinformációellenes kampány irányítására jelölt ki. Lumpkin elavultnak nevezte az 1974-es adatvédelmi törvényt, a Watergate utáni törvényt, amely megvédi az amerikai állampolgárokat attól, hogy a kormányzat gyűjtse az adataikat. "Az 1974-es törvényt azért hozták létre, hogy biztosítsák, hogy ne gyűjtsünk adatokat az amerikai állampolgárokról. Nos, ... a világháló definíció szerint világméretű. Nincs útlevél, ami ehhez járna. Ha egy tunéziai állampolgár van az Egyesült Államokban vagy egy amerikai állampolgár Tunéziában, nem tudom ezt megkülönböztetni... Ha jobban tudnék dolgozni ezekkel [a személyazonosításra alkalmas adatokkal], és hozzáférhetnék... célzottabban, határozottabban tudnék célozni, hogy biztosítsam, hogy a megfelelő üzenetet a megfelelő időben a megfelelő célközönséghez juttassam el.".
Az amerikai védelmi intézmény üzenete egyértelmű volt: az információs háború megnyeréséhez - amely egzisztenciális konfliktus a kibertér határok nélküli dimenzióiban zajlik - a kormánynak fel kellett számolnia a külföldi terroristák és az amerikai állampolgárok közötti elavult jogi megkülönböztetést.
2016 óta a szövetségi kormány dollármilliárdokat költött arra, hogy a dezinformáció elleni komplexumot a modern világ egyik legerősebb erejévé tegye: egy kiterjedt leviatánná, amelynek csápjai a köz- és a magánszférába egyaránt belenyúlnak, és amelyet a kormány arra használ, hogy irányítsa az "egész társadalomra kiterjedő" erőfeszítéseket, amelyek célja az internet feletti teljes ellenőrzés megszerzése és nem kevesebb, mint az emberi hiba felszámolása.
A dezinformáció legyőzésére irányuló nemzeti mozgósítás első lépése egyesítette az amerikai nemzetbiztonsági infrastruktúrát a közösségi médiaplatformokkal, ahol a háborút vívták. A kormány vezető dezinformációellenes ügynöksége, a GEC kijelentette, hogy küldetése magában foglalja "a legjobb tehetségek felkutatását és bevonását a technológiai szektoron belül". Ennek érdekében a kormány elkezdte a technológiai vezetőket de facto háborús információs komisszárokként helyettesíteni.
Az olyan vállalatoknál, mint a Facebook, a Twitter, a Google és az Amazon, a felső vezetés szintjén mindig is megtalálhatók voltak a nemzetbiztonsági intézmények veteránjai. De az amerikai nemzetbiztonság és a közösségi média új szövetségével a korábbi kémek és hírszerzési ügynökségi tisztviselők domináns tömbbé váltak ezekben a vállalatokban; ami korábban egy olyan karrierlétra volt, amelyen keresztül az emberek kormányzati tapasztalataikból feljebb léptek, hogy a technológiai magánszektorbeli állásokba kerüljenek, egy olyan ouroborosszá vált, amely a kettőt egybeolvasztotta. A Washington és a Szilícium-völgy fúziójával a szövetségi bürokráciák informális társadalmi kapcsolatokra támaszkodhattak, hogy a technológiai vállalatokon belül érvényesítsék napirendjüket.
2017 őszén az FBI megnyitotta a Külföldi Befolyásolási Munkacsoportot, amelynek kifejezett célja a közösségi média megfigyelése volt, hogy megjelölje azokat a fiókokat, amelyek megpróbálják "lejáratni az amerikai személyeket és intézményeket". A Belbiztonsági Minisztérium hasonló szerepet vállalt.
Nagyjából ugyanebben az időben robbant fel a Hamilton 68. A nyilvánosság számára a Twitter algoritmusai az orosz befolyást leleplező "műszerfalat" jelentős hírré tették. A színfalak mögött a Twitter vezetői gyorsan rájöttek, hogy átverésről van szó. Amikor a Twitter visszafejtette a titkos listát, Matt Taibbi újságíró szerint kiderült, hogy "ahelyett, hogy azt követte volna nyomon, hogyan befolyásolja Oroszország az amerikai attitűdöket, a Hamilton 68 egyszerűen összegyűjtött egy maroknyi, többnyire valós, többnyire amerikai fiókot, és organikus beszélgetéseiket orosz ármánykodásnak írta le". A felfedezés arra késztette a Twitter bizalomért és biztonságért felelős vezetőjét, Yoel Rothot, hogy egy 2017 októberi e-mailben azt javasolja, hogy a vállalat tegyen lépéseket a hoax leleplezésére, és "hívja ki ezt a baromságot".
Végül sem Roth, sem más nem szólt egy szót sem. Ehelyett hagyták, hogy az ipari szintű bullshit - a dezinformáció régimódi megnevezése - szállítója továbbra is közvetlenül a hírfolyamba dobja a tartalmát.
Nem volt elég, hogy néhány nagyhatalmú ügynökség küzdjön a dezinformáció ellen. A nemzeti mozgósítás stratégiája "nemcsak a kormányzat egészét, hanem a társadalom egészét" is magában foglaló megközelítést igényelt - olvasható a GEC 2018-ban kiadott dokumentumában. "A propaganda és a dezinformáció elleni küzdelemhez" - állapította meg az ügynökség - "szükség lesz a kormányzat, a technológiai és marketing szektor, a tudományos élet és a civil szervezetek szakértelmének felhasználására".
Így lett a kormány által kreált "dezinformáció elleni háború" a kor nagy erkölcsi keresztes hadjárata. A CIA Langley-i tisztjei közös ügyet szolgáltak a brooklyni fiatal újságírókkal, a washingtoni progresszív nonprofit szervezetekkel, a Soros György által finanszírozott prágai agytrösztökkel, a faji egyenlőségi tanácsadókkal, a magántőke-tanácsadókkal, a Szilícium-völgyi technológiai cégek munkatársaival, az Ivy League kutatóival és a bukott brit királyi családtagokkal. A Never Trump republikánusok összefogtak a Demokratikus Nemzeti Bizottsággal, amely kijelentette, hogy az online dezinformáció "az egész társadalom problémája, amely az egész társadalom válaszát igényli".
Még a jelenség éles kritikusai is - köztük Taibbi és Jeff Gerth, a Columbia Journalism Review munkatársa, aki nemrégiben publikálta a sajtó szerepének boncolgatását a hamis Trump-Oroszország összejátszás állítások népszerűsítésében - a média hibáira összpontosítottak, ezt a keretezést nagyrészt a konzervatív kiadványok osztják, amelyek a dezinformációt a pártos cenzori elfogultság kérdéseként kezelik. De miközben nem kérdés, hogy a média teljesen megszégyenítette magát, egyben kényelmes bűnbak is - messze a leggyengébb szereplője a dezinformáció elleni komplexumnak. Az amerikai sajtót, amely egykor a demokrácia őre volt, olyannyira kiüresítették, hogy az amerikai biztonsági ügynökségek és pártoperatívok kézi bábuként hordozhatták.
Szép lenne tragédiának nevezni a történteket, de a közönségnek az a dolga, hogy tanuljon valamit a tragédiából. Amerika, mint nemzet, nemhogy nem tanult semmit, de szándékosan megakadályozták, hogy bármit is tanuljon, miközben arra kényszerítették, hogy árnyékokat hajszoljon. Ez nem azért van, mert az amerikaiak ostobák; hanem azért, mert ami történt, az nem tragédia, hanem valami, ami közelebb áll a bűncselekményhez. A dezinformáció egyszerre a bűncselekmény neve és az eltussolásának eszköze; egy fegyver, amely álcaként is szolgál.
A bűncselekmény maga az információs háború, amelyet hamis ürügyekkel indítottak, és amely természeténél fogva lerombolja a köz- és a magánélet, a kül- és a belföld közötti alapvető határokat, amelyektől a béke és a demokrácia függ. Azzal, hogy a hazai populisták establishment-ellenes politikáját összekeverte a külföldi ellenség háborús cselekményeivel, igazolta, hogy a háborús fegyvereket az amerikai polgárok ellen fordítsa. A nyilvános színtereket, ahol a társadalmi és politikai élet zajlik, megfigyelési csapdákká és tömeges pszichológiai műveletek célpontjaivá változtatta. A bűncselekmény az amerikaiak jogainak rutinszerű megsértése a nem megválasztott hivatalnokok által, akik titokban ellenőrzik, hogy az egyének mit gondolhatnak és mondhatnak.
Amit most látunk, az állami-vállalati cenzúra rendszer belső működését leleplező leleplezésekben, az csak a kezdet vége. Az Egyesült Államok még mindig egy olyan tömeges mozgósítás legkorábbi szakaszában van, amelynek célja, hogy a társadalom minden szektorát egyetlen technokrata uralom alá vonja. A mozgósítás, amely az orosz beavatkozás állítólagos sürgős fenyegetésére adott válaszként kezdődött, mostanra a totális információs ellenőrzés rendszerévé fejlődik, amely magának tulajdonította az olyan absztrakt veszélyek felszámolásának feladatát, mint a hiba, az igazságtalanság és a kár - ez a cél csak olyan vezetőkhöz méltó, akik tévedhetetlennek hiszik magukat, vagy képregénybeli szupergonoszokhoz.