Trump is háború párti?
Mike Pompeo, Trump volt és sokak szerint jövőbeni külügy minisztere közzé tette tervét az ukrajnai háború lezárására.
Pompeo szerint Trump béketerve a következő módon nézhet ki:
- Minden korlátozást feloldani az ukrajnai fegyverszállításra és a fegyverek használatára – ami azt vetíti előre, hogy az Egyesült Államok lehetőséget adna Ukrajnának arra, hogy olyan oroszországi célpontok ellen vesse be, ahonnan az orosz rakéták indulnak.
- Fokozni kell a szankciókat, kiterjeszteni azokra az orosz pénzügyi tranzakciókra is, amelyek az energiaexportból adódnak, hiszen ezek adják Oroszország fő bevételeit, jelenleg azonban ezek a tranzakciók kivételt képeznek a szankciók alól.
- Meg kell erősíteni az amerikai védelmi ipart – azaz növelni kapacitását, világossá tenni Kína és Oroszország számára (amelynek gazdasága kisebb, mint Texasé, jegyzi meg Pompeo), hogy nem versenyezhetnek az Egyesült Államokkal.
- Meg kell erősíteni a NATO-t. Ez elsőre ellentmondásosnak tűnik, hiszen Trumpot sokszor éri a vád, hogy a transzatlanti kapcsolatok fontosságát nem ismeri el, ám Pompeo szerint ezek a nyilatkozatok arra valók, hogy a NATO európai tagjai is megemeljék védelmi költségvetéseiket és elérjék GDP-jük 3 – tehát nem az eddig hangoztatott 2 – százalékát.
- 500 milliárd dolláros lend-lease Ukrajnának. A kölcsönbérlettel Pompeo tehát visszatérítendő támogatást lát kivitelezhetőnek, ami később jelentős terhet is róhat Ukrajnára, ám az Oroszországgal szembeni küzdelemhez meghatározó forrást jelentene.
- Ki kell szorítani Oroszországot az energiapiacról – ehhez helyre kell állítani a kapcsolatokat Szaúd-Arábia és Izrael között, hogy összefogjanak Irán ellen, ami egyrészt a Gázai-övezetben zajló háborús helyzet enyhítéséhez vezetne, és lehetőséget teremtene arra, hogy Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok közösen dolgozzanak azon, hogy Oroszország ne találjon szankciókat megkerülő partnereket sem energiaexportjához. Pompeo vázlatának ez a pontja látszik a legkevésbé konkrétnak, a helyzet ismeretében a legkevésbé megvalósíthatónak.
Pompeo szerint – aki 2017-től a CIA főnöke, majd 2018-2021-ig külügyminiszter volt – Trump ezzel azonnal megállítja a háborút, Ukrajna olyan védelmi potenciált alakít ki, hogy „Oroszország soha többé nem támadja meg.” Az orosz annexió elismeréséről szó sem lehet – ez azért is fontos, mert amikor Orbán Moszkvában járt Putyinnál, kiváltva az EU tagjainak nemtetszését –, az orosz kormányfő megismételte, hogy Ukrajna négy megyéjét követeli a már elfoglalt Krím mellé, a megyéknek azon területeit is, amelyeket el sem tudott foglalni, és ebben az esetben elkezdődhetne a tárgyalás.
Mike Pompeo nem azt a képet vázolta fel, amelyet Orbán Viktor békepártinak nevezve remél attól, ha ismét Donald Trump lenne az Egyesült Államok elnöke
telex.hu