Az F-35A Európai vadászgép. Nos ezt akarták elérni azzal, hogy a gyártás/összeszerelés pld. Cameriben zajlik. Ami probléma, hogy a fontosabb elektronikai rendszereket, berendezéseket nem adja át az USA (LM stb.) tehát soha nem lesz Eur gép. Ami tény az tény, hogy a EFA, a RAFI és a GRIF a 35-ösnél egy generációval régebbi konstrukció, ergo harctértéke is az - különösen a GBAD-val szemben. Ergó áruk szinte azonos az amcsi géppel, de a 35-össel szembeszállva eléggé reménytelen lenne a légiharc. Ezért Molni különösen azt mondta - igaza van - hogy a kívánatos egy 5. gen repcsi lett volna az oceán két partján. Ezt azonban csak win-win helyzetben lehetett volna csinálni, nem úgy, hogy az amcsik a Lakota helikoptereken kívül kvázi semmi sem vettek EUR-t. Pld. a nyertes Airbus tanker.
Nos ezért nem kell amcsi technikát venni, még akkor sem ha jobb. Fel kell minél jobban zárkozni az amcsi harci repülőgépek szinvonalához. A Patriot helyett ott van már a SAMP-T/MAMBA stb. Az F-35-nél a németek rá lettek kényszerítve a beszerzésre. Az atomhordozójuk a Tonka volt, akárcsak a brit és olasz atombombázók esetében. Akkkor az EFA-t akarták a németek, de pofátlán árat kért érte az USA. Utána direkt nem F-35A (mivel konkurnes kvázi a német-francia-spanyol 5/6.gen géppel), hanem F/A-18E/F.. de erre az amcsik változatták az atomhordozók speckóját,hogy a boeing gép nem lehet atomhordozó az új bombaváltozat csak F-35.. Ez történt.
Erre szoktuk azt mondani, hogy korához képest az európai programok sajátosságai miatt mind a Tornado, mind az EF program egyszerűen megcsúszott, és mikorra egyáltalán rendszerbe állt az USA már a következő generációval hozakodott elő. Mire érdemben megjelent a Tornado, addigra már a variaszárny kezdett kikopni a divatból - vadászok esetében - és ezt a késést sikerült az EF-re is átörökíteni. Mire az EF esetében a koncepció az 1990-es évekre zusammen összeállt, akkor ha jót akartak volna maguknak igazából kukázni kellett volna az addigi sárkányt és azt lecserélni egy alacsony észlelhetőségű kiadásra. 94-ben került először gyártásba az első, korlátozott képességű EF változat, miközben a Raptort 2 évre rá kezdték el gyártani és még az oroszok is már ekkor kacérkodtak a stealth-el pl a MiG-1.44 képében. Igaz az más kérdés, hogy a SzU felbomlása és az államcsőd masszívan keresztbe tett nekik úgy 15 évre.
Viszont összességében így nem lehet versenyképesnek lenni a vadászok terén, ha folyamatosan fél-egy generációval elmarad az európai verzió az USA-hoz képest. Persze erre mondták azt, hogy akkor mi majd kihagyjuk az 5. gent és egyből 6. gent kezdünk el fejleszteni, de valahogy az az érzésem, hogy ezt sikerül a bürokratikus pöcmörgésnek ismét kisiklatni. Egyrészt megint a kontinens kettévált a francia-német-spanyol részre a FCAS képében, miközben akiknek meg elege lett az EF pöcsölésből összerakták a Tempest/GCAP programot, ami a kezdeti szkepticizmusommal ellentétben életképesebbnek kezd tűnni. Főleg, miután már a japánok is csatlakoztak hozzá és cak idő kérdése a hivatalos svéd részvétel is.
Kérdés persze, hogy melyik program mennyire fog megcsúszni - ez ma már konkrétan nem kérdés, legfeljebb a mértéke - plusz mellé az is, hogy mekkora lesz a lemaradás az amerikai verzókhoz képest. Kiindulva abból, hogy az FCAS saját esetében már most 2040-es évekbeli rendszerbe állítással számol, utóbbinál nincsenek pozitív előérzeteim. A szárazföldi MGCS tökölésről nem is beszélve, de az már egy másik topik.
Az biztos hogy nem egyszerű a faszi, de idióta na az semmiképp. Még ha az is lenne , egy nagyon durva stáb áll mögötte, talán még olyanok is akik mondják hogy mit tegyen.
Számomra ő inkább egy gátlástalan, tökös, öntelt üzletember, egy hazárdőr, egy pókerjátékos aki most talán 19 re lapot húzott. Nagypofájú , magabiztos cowboy szerűség, legalábbis annak látja (láttatja) magát.
Csak azért mert mi htka fórumozók nem látunk értelmet a cselekedeteiben attól még nem biztos hogy hülyeséget csinál. Magas követeléseket támaszt amiből aztán alkudni lehet, manipulálja ( próbálja) a világot, kockáztat.
Egyre kíváncsibb vagyok hogy vajon eléri e amit akar, ha igen akkor a világgazdaság egyik legnagyobb átszabásáról beszélünk, ha nem akkor meg a lég idiótább USA elnök lesz.
Trump esetében egyrészt átvette Nixontól a "madman theory" alkalmazását, azaz szándékosan megpróbálja magát irracionális zakkantként beállítani, hogy a konkurencia/ellenfél ne tudja kiszámítani a lépéseit. Avagy orosz esetben pl egyszerre megy a szaúdi tárgyalási folyamat meg a fenyegetés a másodlagos vámokkal és a szankciós rezsim fokozásával. Elején még frusztráló, utána megszokja az ember.
en.wikipedia.org
Másik oldalról pedig igen, neki a puszta személyiségéből adódik az, hogy egyszerűen csakis a grandeur-ben tud gondolkodni, ahol mindennek minél nagyobbnak, minél díszesebbnek, minél aranyozottabbnak kell lennie, mintha valami oszmán szerájban lennél. Na ez az aranyozott saját képes 5 millió dolláros pay-to-win állampolgársági kártya is ugyanez
Hitel.. mindenki a szomszedban ahhoz fog nyulni nem sokara a nati elvarasok es a szuk hataridok miatt.
Meg na, Tito után van tapasztalatuk nekik is a végtelen mennyiségű IMF hitelfelvétellel