Egy ismerősöm Facebook oldalán találtam:
“KERESD A KÜLÖNBSÉGET!
A hasonlóságok: Mindkét férfi rendőri intézkedés közben halt meg. Mindkettőnek fulladás okozta a halálát, miközben rajta térdeltek. Mindkét esetben szakszerűtlen rendőri intézkedés és megengedhetetlen brutalitás történt, ami teljességgel elfogadhatatlan. A különbségek: Az egyik egy többször elítélt bűnöző volt, a másik egy beteg férfi. Az egyikre egy boltos hívta ki a rendőrséget, mert hamis eszközzel akart fizetni, a másik saját maga hívta a 911-et segítséget kérve. Az egyikből világra szóló botrány lett és lángra borította Amerikát, majd a tüntetés hullám világ méreteket öltött, a másikból nem igazán volt különös ügy. Ha ennél több különbséget találsz a két kép között, akkor rasszista vagy. De vajon mennyire rasszista az amerikai rendőrség? Vizsgáljuk meg a tényeket. Az amerikai rendőrség munkája adatvezérelt. Oda mennek, ahol az adatok szerint több a bűnelkövetés, és ahová hívják őket.
New York városában például a feketék a felelősek a lövöldözések háromnegyedéért, holott csak a város lakosságának 23 százalékát adják. A feketék és a hispánok által elkövetett lövöldözések együtt a lövöldözések 98 százalékát teszik ki New Yorkban. A fehérek a város lakosainak 34 százalékát teszik ki, de csak a lövöldözések 2 százalékáért felelősek. Az ország 75 legnagyobb megyéjében, amelyekben a népesség nagy része él, a feketék az erőszakos bűncselekmények kétharmadát követik el, miközben csak a 75 megye népességének 15 százalékát teszik ki. Bármennyire is kisebbségben vannak a feketék a fehérekhez képest, az erőszakos bűncselekmények elkövetői közül ők alkotják a többséget. A börtönökben abszolút számokban is a feketék alkotják a többséget: 476 ezer fekete kontra 436 ezer fehér Ennek ellenére, 2016-ban például, a rendőrök több mint kétszer annyi fehér embert (574) öltek meg, mint feketét (266). Tavaly pedig összesen 370 fehért lőttek le a rendőrök, közülük 19 volt fegyvertelen (5,1%). A 235 lelőtt feketéből viszont 9 (3,8%). Ennyit a számokról. Most pedig vizsgáljuk meg a fent említett kettő és még két konkrét esetet.
George Floyd köztörvényes bűnöző, háromszor ült kábítószeres bűnügy miatt és kétszer volt börtönben fegyveres rablás miatt. A mostani esetben is állampolgári bejelentés miatt kellett a rendőröknek intézkedni vele szemben, mivel hamis fizetőeszközzel próbált egy boltban fizetni . Az ehhez nagyon hasonló eset 2016-ban történt, a képen látható Tony Timpa-val. A fehér férfi, szintén rendőri túlkapás következtében halt meg. Tony, saját maga hívta fel a 911-et, hogy skizofrénia és depresszió miatt szed gyógyszereket és segítségre szorult. A kiérkező rendőrök, érthetetlen okból, 14 percig térdeltek a tüdején mikozben ö harmincszor kiáltott segítségért. A három tiszt nevetett és viccelődött, majd miután az arcal a füvön fekvő férfi nem reagált, a tisztek tovább viccelődtek, hogy biztos elaludt. Ekkor azonban ő már halott volt. Az ügy egyetlen médiában sem kapott túl nagy visszhangot. További két esetet is érdemes megemlíteni.
Ugyanebben az évben, 2016 januárjában a 26 éves Daniel Shaver kártevőirtó szakember egy texasi kisvárosba utazott munkaútra. Szállodai szobájában iszogatott két ismerősével, akiknek megmutatta a munkához használt légpuskáját. A szintén állampolgári bejelentésre kiérkező rendőrök kiparancsolták a férfit a szobájából, majd a folyosón a földre fektették. A rendőrön lévő kamera rögzítette a horrort, ami következett: Shaver megpróbálta követni az ordítva kiadott utasításokat, pólóban volt, jól láthatóan nem volt nála puska, végül éppen lassan négykézláb mászott, amikor a fehér rendőr, öt lövést eresztett bele, gyakorlatilag kivégzte. Azonban ebből sem lett belőle különösebb ügy a médiákban. Viszont például 2014-ben óriási felháborodást váltott ki egy fergusoni esetet amit a fősodratú média úgy tálalt , hogy egy fehér rendőr hátba lőtt egy mintatanuló amatőr zenész fekete fiút. Később kiderült, hogy éppen kirabolt egy boltot, majd rátámadt a rendőrre, aki nem is hátba, hanem így szemből lőtte le támadás közben, önvédelemből. Mindezek alapján érdemes elgondolkodnunk, miről is szólhatnak valójában a jelenleg is zajló tüntetések.“