Trump vámjai miatt az őt eddig szinte mindenben támogató republikánus politikusok is forgatják a szemüket. Félnek, hogy a választók őket fogják büntetni az elnök gazdaságpolitikája miatt. A demokraták vérszemet kaptak, és a kongresszus visszavételére készülnek, miközben Trump döntései...
telex.hu
A vámok az amerikai fogyasztókra kivetett adók, amik hosszú távon amerikai munkahelyeket veszélyeztetnek és komoly károkat okozhatnak az amerikai gazdaságnak, ez pedig „szörnyű Amerikának” – ezeket nem egy demokrata politikus mondta a Donald Trump által a világ
majdnem minden országával szemben bevezetett importvámokra, hanem az amerikai elnök egyik fontos republikánus támogatója. Ted Cruz texasi szenátor véleménye is jól mutatja, hogy az egyébként Trump által maga alá gyűrt Republikánus Párton belül milyen félelem kíséri
az amerikai és
világtőzsdéket mélyrepülésbe taszító és
recessziós aggodalmakat kiváltó vámokat.
Bár a republikánus politikusok nagy többsége nyilvánosan továbbra is kiáll az elnök mellett, és támogatja az általa bevezetett vámokat, néhány szenátor már erőteljesen kritizálta Trump döntését. Nem csak az amerikai gazdaságra gyakorolt hatás miatt aggódnak, attól is félnek, hogy választóik őket fogják megbüntetni, és a jövő évi kongresszusi választásokon elveszítik szűk többségüket a képviselőházban és a szenátusban.
Miért dönthetett Trump a vámügyi hátraarcról, mit hoznak majd a megállapodások, és mit jelent az új vámvilág az EU-nak és Magyarországnak? Békés Gábort, a CEU Közgazdasági Tanszékének docensét kérdeztük a legújabb fordulatról.
444.hu
„Lehet, hogy a covidarmageddont elkerültük, de ez még mindig nagyon magas” – mondja a vámokról Békés Gábor, aki azzal kapcsolatban, hogy miért gondolta meg magát Trump, három lehetséges olvasatot említett.
Az egyik az „art of the deal” elmélet, amit Trump stábja is képvisel, hogy végig valami ilyesmi volt a cél, és tudatosan tervezték így. „Mintha előbb lefejelnék az embert, majd fölsegítenék, és mondanák, hogy ha fizet védelmi pénzt, nem fogják megint lefejelni. Ha rögtön ezzel nyitottak volna, nagy lett volna a felháborodás, de így már más a helyzet” – mondja erről Békés.
A második felmerülő olvasat, hogy politikailag jól hangzott ez a vámpolitika, de akkora volt a tőzsdei bezuhanást követő politikai felháborodás, hogy republikánus politikusok és donorok rávették Trumpot, hogy ez nem tartható tovább.
A harmadik, az elmúlt 12 órában sok helyen felmerülő elmélet, hogy valamiféle tőzsdespekuláció is szerepet játszott a tervezésben: Trump bejelentése előtt már megindult a bezuhant árfolyamú részvények vásárlása, Trump maga is posztolt kevéssel korábban arról, hogy most érdemes bevásárolni, és nem teljesen kizárható, hogy az amúgy egyértelműen bűncselekménynek számító bennfentes kereskedelem extrém példáját nézhette végig a világ.