Testudo: Egyértelmű.
Littlejohn: Pont ezért kell ÉK az USA-nak is – csak pont fordítva használják, mint Kína Dél-Koreát. Míg az egyik „kapcsolat” gazdaságilag egyre komolyabb (Kína-DK), addig a két ellenérdekelt (ÉK-USA) indirekt és destruktív játékot játszik. ÉK csak azért keménykedhet, mert valaki megígérte neki, hogy ha nem lép át egy határt, akkor az USA nem támadja meg, sőt, segít fenntartani a belső stabilitást is – pl. segélyekkel. Vajon ki adhat erre vonatkozóan hiteles garanciát az USA-n kívül?
Én csak azt látom, hogy amikor az orosz és japán, orosz és dél-koreai vagy a kínai és dél-koreai kapcsolatok pozitív irányba mozdulnak – akkor ÉK, mint valami féltékeny kiskölyök, egyből a pisztolyhoz kap. Egy ilyen típusú regionális lépéssel ÉK voltaképpen mindig helyzetbe hozza az Egyesült Államokat – ennek viszont globális jelentősége van Amerika számára, amit azonnal előnnyé is tud változtatni: DK és Japán vissza Amerimama szoknyájára, ahol természetesen újabb játékszereket vásárolhatnak jó pénzért, például dollárért. Igaziból azok finanszírozzák az ÉK segélyprogramot, akik ÉK miatt fegyverkeznek. ÉK sokkal nagyobb hasznot hozott eddig a konyhára az USA-nak, semmint azt sokan gondolnák elsőre. Miközben Phenjan fellendítette az USA térségbeli fegyverüzletét (és azóta szinten is tartja) addig ennek a sakkfigurának a fenntartási költségeit a riválisok finanszírozták: SZU/Oroszo., majd pedig egyre inkább Kína.
Ehnaton: Nyugodt lehet mindenki, nem az ifjú legény osztja Phenjanban a lapokat, mivel ő is csak egy lap a pakliból. Vagy tévedek és Kim egy olyan géniusz, aki vasakarattal és lehengerlő személyiségével szinte azonnal betörte a párt, a hadsereg és a titkosszolgálatok vezérkarát, akik nem is hajlandóak azóta senki más kezéből, csak és kizárólag Kim kezéből enni. Azt gondolom, hogy kell némi atomrobbantás, műholdfellövés és dörgedelmes Amerikai fellépés, amelyre Kim mindig rendkívül bátran –azaz jó PR-al - reagál. Ez erősíti Kim székét Phenjanban és az USA pozícióit a Távol-Keleten.
Nézzétek fiúk, lehet, hogy tévedek és teljesen hamis, amit gondolok, de ÉK rendkívül kemény dolgokat lépett már meg, amire csak igen puha válaszokat kapott eddig. Véleményem szerint az USA így használja ki ÉK-t, ÉK pedig ezt kihasználja otthon. Az USA ÉK-val tudja sakkban tartani DK-t és Japánt, ez pedig ellentétes lehet adott esetben a kínai vagy az orosz érdekekkel. Az USA-nak arra kell vigyáznia, hogy soha ne lépjen úgy, hogy ÉK egyszerre váljon égető problémává Moszkva és Peking számára, akik esetleg közvetlenül kézbe vennék a félsziget fele királyságának további sorsát. Ha majd nincs ÉK, akkor majd lesz kínai-koreai és japán-orosz felgyorsuló közeledés. Ez pedig nem annyira kívánatos Washingtonnak sem.
<i>(Egy kis privát kitérő Észak-Korea kapcsán: A magam részéről nem hiszem, hogy ott szeretnék élni. Ha őszinte akarok lenni, akkor ez egész Ázsiára igaz. Nem azért, mert sárgák, hanem azért, mert sárgák - tudatban és lélekben - én pedig nem vagyok az és ezen a tényen semmi sem változtat. Azért élek például Magyarországon, mert - azt az apróságot leszámítva, hogy itt is születtem - minden nap újra és újra úgy választok, hogy továbbra is ez marad az otthonom, ahol élek, a családom, akikkel élek és a hazám, ami mindezt együtt jelenti. És bár semelyik politikai mozgalomhoz nem tartozom, népnemzeti nagymagyarságomat sem hangoztatom úton-útfélen, de kívánok mindenkinek nyugodt ünnepet március 15. alkalmából. Talán ez az egyetlen igazi össznemzeti ünnepünk.)</i>