[BIZTPOL] Észak-Korea

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 641
16 034
113
Joker.....

Ugyan ez Észak-Korea topic, de szerinted miért sürgeti Izrael az Irán elleni "megelőző" csapást?

Mert tudja, ha meglesz a bevethető nukijuk, akkor az USA csak tárgyalni fog Iránnal, max belső hatalomátvételt szervezhet. Nyílt, hagyományos fegyveres konfliktus utána kizárt.

Észak-Korea esetén ugyanez a helyzet. HA van bevethető nukijuk, akkor csak két eset marad.

1. Tárgyalásokkal, egyebekkel nyugtatni, belülről bomlasztani.

2. Kínára bízni, ők az északi vezetésben lévő frakcióval elejét tudják venni bárminek.

Tehát, mihez lesz késő?

Ahhoz, hogy HA fegyveres konfliktus törne ki, akkor az megmaradjon a hagyományos keretek között.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 638
113
OFF: Végülis akkor az atomfegyverek a béke zálogai, amíg sokmindenkinek van addig nem indítanak háborúkat egymás ellen. Ha meg tömegesen lesznek bevetve ezerszámra, akkor megintcsak béke lesz, mert nem lesz aki háborúzzon. Izrael lobby- meg háborús politikájába most nem mennék bele, mert balhé lenne a fórumon és amúgyis rossz topik a jelenlegi hozza. Iránnak sokkal jobb lehetőségei vannak atomfegyverfejlesztésre ha ez a céljuk, uh ha akarnak akkor nem meglesz, hanem már megvan nekik függetlenól attól, hogy a főcionista milyen bombás rajzzal röhögtette magát a multkor. ON

 

Egy államnak pl ÉK-nak komoly érdekérvényesítő képessége, ha van/lenne bevethető atomfegyvere a célbajuttatáshoz szükséges eszközökkel. Pl megakadályozhat szankciókat, vagyonbefagyasztásokat stb, viszont már meglévő szankciók feloldásához vagy egyoldalú embargók ellen már közel sem annyira hatásos.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
little: a bevethető atom nem elégséges feltétel. rendelkezni kell az eszköz célbajuttatásához való eszközzel is. Mégpedig legalább úgy, annyival, hogy a másik fél azt ne tudja kivédeni.

 

joker: Erre a kategórára imo az atom atomhatalommal szemben sose volt érdekérvényesítő képesség. 
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 641
16 034
113
Fade.........

Számomra a "bevethető" szó, azt jelenti, hogy van hozzá célbajuttató eszköz is. Legalább 1 db. Miért? Mert ha valami ok folytán, bármilyen elfogásieszközzel rendelkezel is - véletlenül az elfogás nem sikerül, akkor már vállalni kell az atomháború ódiumát.

Ezért szerintem egy db is bőven sok.....
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Monte:

Pénz beszél, a kutya ugat, a karaván halad. A csendes-óceáni régió lassan Kínáé. A dollárt inflálják, a jüan tartósabb marad, jobban megéri abban kereskedni az ossziknak is, ez gazdasági törvényszerűség. Ráadásul ez a 30% lesz még több is, mivel Kína fejlődik, Ausztrália meg rá lesz szorulva a piacukra.

Óriási FED pénznyomtatás van folyamatban és ez az egyetlen eszközük a spórolások mellett, a háborún kívül persze, de ez valószínűtlen az atomkorszakban.

Észak-Korea problémája szerintem egy proxi dolog, az összes rakétatechnológia is transzfer szerintem, lásd. irányítóterem elektronikája(ez tuti orosz vagy kínai cucc). Most É-K hivatalosan egy ICBM-re gyúr, ezt pedig a japán-us SM-3-ak veszélyeztetik. Egyrészt ezért is a keménykedés, másrészt, mert már Kína érzi magát annyira erősnek, hogy a Pacific régióban a hegemóniáját kijelentse(távoli célja majd az lesz, hogy az US onnan teljesen kivonuljon és átvegye a helyét, ezt gazdasági úton akarja elérni szerintem).

Az USA gazdasági összeomlása a szemünk előtt történik(USAF 1/3-al való csökkentése pl. jelenleg is) és gyorsabb ütemben, mint azt képzeltük volna.
 
M

molnibalage

Guest
Az USA gazdasági összeomlása a szemünk előtt történik(USAF 1/3-al való csökkentése pl. jelenleg is) és gyorsabb ütemben, mint azt képzeltük volna.
Áruljátok már el, hogy ez a marhaság honnan jön? A teljes DOD költségvetése -10%. A félelmetes megvágások ellenére is a világ nagy részét úgy nyomják el, mint a rajzszöget. 10 CVN helyett lesz 9 vagy 8? Úristem, a US Navy akkor már nem tényező..?

Az USAF repórakerete 18%-kal csökken, ha jól emlékszem, de szó nincs sem a technika sem a repóra -1/3-ról. Ettől az USAF potenciálja megszűnik? Frászt...

Fejlesztéseket is törölnek, csak ugyebár az F-35 rendszeresítésével a csökkenő gépszám ellenére is új képességeket kap az USAF... A fejlesztések törlése sem katasztrófahelyez ott, aki 10-20 évvel a világ előtt jár...

Ez neked összeomlás jele... Mennyit is vontak ki idehaza a felsőoktatásból pár év alatt? 30%? Na, akkor ki is omlik össze és hogyan...?  

Valahol kezd unalmas lenni ez a károgás. Azót várják egyesek a USA összemolását, amióta a komcsik ezt kitalálták...
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Magyarország se piskóta(itt már nem maradt számukra sok "ingóság"), de mindig a gyarmatokról vonják el először a zsozsót, ha baj van a királyi udvarban. Történt ez a történelemben mindig, most épp Cipruson és a görögökkel általában. A baj akkor kezd megtörténni, mikor már mástól nem tudsz elvenni, így elkezded a sajátjaidat szívatni. Most vagyunk ebben a fázisban. A haderő még mindig #1. az igaz, de meddig ?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Molni, lehet, hogy elég lenne Planeman anyagait lefordítani és aktualizálni ahol lehet.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
little: Pont őrültek miatt lett ABM ilyen esetekre. Akik esetleg ilyen zsarolásra felhasználnák, áthágva a nuki doktrina alaptételeit.

Ha meg eltekintünk az örülettől semmi se változott. Nem kell ide ABM az sehogy az US mainlandet elérnék ezen nem változtat. DPRK deklaráltan nuki hatalom. Azt mire mentek vele? Tán nem kapták meg a pldadban szereplő ENSZ szaknciókat? Dehogynem. 
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Egy kínai katonai akció ÉK megszállására elég morbid ötlet

Nem látok ebben semmi morbidot. Talán ez járna a legkevesebb áldozattal. A mindenki álltal féltve örzött status quo sem változna. Kérdés, hogy Kína meddig tűr és milyen alkukat köt az amikkal. A probléma szerintem nem is az, hogy hogyan távolítsák el Kiméket, hanem, hogy mi legyen utána. Amíg ebben nem egyeznek meg, addíg ugrálhat a kis hülyegyerek.
 
M

molnibalage

Guest
Mackensen said
Molni, lehet, hogy elég lenne Planeman anyagait lefordítani és aktualizálni ahol lehet.
Most kicsit "szemét" leszek. :)

Mivel ÉK-ban az atomot leszámítva gyak. megállt az idő mi változott 2007/09 óta ÉK oldaláról? Gyak. semmi az esetleges atomfenyegetést. Ez már önmagában mutatja a helyzet abszurditását. A hagyományos fegyverzetekkel méret ütőerő gyak. állandónak tekinthető véleményem szerint, ha a maximumot nézzük, mert több eszközük nem lett. Ellenben a support ugyebár kérdőjeles az, hogy egy háborúban mennyi keró és fegyverzet lenne nekik bármihez... A kajáról nem is beszélve...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Egy haderő nem csak fejlődhet, hanem visszafejlődhet is:) Lehet, hogy 2007 óta már egy része leírható. Szerintem ez az ÉK szitu nem haditehnikai kérdés, hanem politikai. ÉK haderő, még DK számára sem jelent kihívást. Az egésznek a kimenetele azoktól az alkuktól függ, amikről valószínüleg a nagyhatalmak jelenleg tárgyalnak. Ismétlem, ha sikerül megegyezniük valamiben, elég ha Kína megnyitja a határait a menekültek előtt és valami olyasmi történik majd mind 89-ben a magyar határnyitás alkalmával. A bazi nagy vörös lufi azon a ponton pukkadt ki.
 
M

molnibalage

Guest
Szeretnék hinni a lufis dologban. A baj az, hogy ha még Kína egyoldalún meg is nyitja, ÉK attól még lezárva tarthatja... Pontosan ez votl a Vasfüggönynél is...
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
Little és Joker:

„Mi lesz késő akkor?” Ez valóban jó kérdés. Késő lesz ahhoz, hogy az eddig atomnagyhatalmak a megszokott módon ”csicskáztassák” őket. Nyilvánvaló, hogy atomhatalom és atomhatalom között is van különbség, akár nagyságrendi. Utána is maradnának „egyenlőbbek az egyenlők között” így a nyomásgyakorlás szintje és módja változna. Ez a változás pedig a jelenleg ismert világrend változását is jelenti egyben.

A „Mi lesz késő akkor?” kérdésre a jó válasz talán az, hogy a mostani világrend további fenntartásához lesz késő.

Doca és Molni:

Valójában mindkettőtöknek igaza van, mégpedig egyszerre. Azért az látható, hogy már nem mennek olyan simán a dolgok nyugatabbra sem, mint eddig. Az is látható, hogy Ázsia – és főleg Kína – jelenti a világgazdaság működésének motorját. Az Egyesült Államok mostanra nagyobb birodalmat épített ki a világon, mint eddig a történelemben bármikor. Ez a birodalom nem csak a nyers katonai erőn és a dollár aktuális árfolyamán áll, hanem az emberiség gondolatában és tudatában. Amerika világbirodalma gazdasági/katonai és kulturális (!!!) alapokra épül – és pont ez a modern felfogás szerint kialakított kultúra (média, politika, stb.) jelent példaértéket a világ más részein. Az egyetlen gond ezzel az, hogy a valóság valószínűleg kiábrándítóbb, mint maga az ideál. Valamelyik cikknél pont a SZU alkotmányáról diskuráltatok: persze, modern és korrekt volt, csak a hatalmat ez hol érdekelte.

Az Egyesült Államok gazdasági összeomlása nem feltétlenül jelenti az Egyesült Államok mint állam összeomlását. A dollár alapú világkereskedelemre és az energiahordozók feletti döntő katonai kontrollra épülő birodalom rogyadozik maga. Újra akarják tárgyalni a feltételeket a többiek, mivel az USA katonai hadműveletei a SZU felbomlása után egyre fontosabb geo stratégiai régiókra terjedt ki. A mostanra kiépült és működtetett világbirodalom (világhegemónia) fenntartása meghaladja az USA erejét. Természetesen nem kizárt az sem, hogy egy gazdasági reccsenés kikezdheti akár az USA egységét is, én láttam már felbomló birodalmakat a történelemben. A mostani amerikai vezetésben is megoszlanak erről a vélemények: a tétlenség vagy az erőszakos beavatkozás az, ami az USA további érdekeit szolgálná.

Hogy kinek mennyire érdeke ennek a birodalomnak a fenntartása? Erről szokott volt szólni a Sakktábla – de itt az ideje pár szóval megemlékezni a topic névadójáról is:

Na, ezek nem szarakodtak sokáig, csak kibújt a szög a zsákból:

 http://hvg.hu/vilag/20130412_EszakKorea_atomtamadassal_fenyegette_meg#rss

Nógrádi György véleménye:

http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/12/09/Korei_feszultseg_Nogradi_szerint_minden_benne_van_a.aspx

Közben Japán már kétszer riasztott - tévesen:

http://hungarian.ruvr.ru/2013_04_12/Koreai-felsziget-mivel-er-veget-az-idegek-haboruja/

Ez szánalmasan hangzik:

http://hvg.hu/vilag/20130412_kerry_eszak_korea_szoul#rss

Ha van egy rakás bevethető atomfegyverem, akkor magasról tojok arra, hogy ezt te elismered-e, vagy sem. Ez nem elismerés vagy nem elismerés kérdése. Oké, Észak hadrendbe állít egy tucat atomrakétát, mire az USA azt mondja, hogy nem ismerem el, nem ér a nevem. Ezzel csak annyit üzent az USA Japánnak és Dél-Koreának, ha Északnak lesz atomfegyvere, akkor mi ezt mi majd nem ismerjük el. Magyarabbul: egyetlen sárgáért sem fogjuk kinyíratni magunkat egy atomháborúban, sem japánért, sem dél-koreaiért. Mert gondolom az evidens, hogy Pekingtől cirka 500 kilométerre nem egészséges atomháborúba kezdeni – abba Kína is beszáll, méghozzá gyorsan és keményen.

A személyes véleményem az, hogy valóban atomháborús veszély van Ázsiában. Észak-Korea nem létező atomfegyverét bizonygatják viszonylag sűrűn egy ideje amerikai és orosz részről egyaránt, bár ma reggel kicsúszott némi ellentétes vélemény is, de hamar korrigálták:

http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/12/10/Washingtonban_cafoljak_hogy_Phenjannak_raketara_felszerelhet_atomtoltete_van.aspx

Katonai és világpolitikai szempontból döntő sakklépés, ha Japánt beugratják egy háborúba. Ez megborítaná a mostani világrendet úgy, ahogy van. ÉK képes összeugrasztani a nagyokat egymással – ebben rejlik a figura hatalma.

Ha ÉK kiütné Tokiót, akkor Kína azonnal megtámadná Északot, akit azért nem fegyvereztek fel jobban, mert erre a feladatra tartogatták. És mivel Kína „büntetésből” lenyomja a beosztott hatalmát Északon – azaz bevonul, az USA nem tud válaszcsapást mérni ÉK-ra, ez ugyanis atomtámadást jelentene a kínai hadsereg ellen.

Ha az USA nem csap vissza, akkor Kína megnyerte magának ÉK-t, Tokió pedig "ingyen" KO.

Ha az USA visszacsap, akkor kínai-amerikai atomháború törhet ki. A nevető harmadik megvan?
 
M

molnibalage

Guest
Csak egy gyors kérdés. A 2008-as válság azzal kedődött, hogy a jenki gazdaság egy szegmense megzakkant. Mindenki, ismétlen mindenki megérezte a Földgolyón.

Szóval lehet álmodozni arról, hogy USA összezuhan, csak azzal az álommal elég merész összehozni, hogy akkor valaki más rakétaként kilő és átveszi a helyét arról meg végképp, hogy majd Kína lesz az, amikor igazi problémákkal most szembesül majd az ország

Értem ezalatt az egykepolitika hatásait, az öregedő társadalmat, a kielégíthetetlen energiaéhséget, 20 év fejlődésért az ország egyes részeiből élhetetlen pöcegödröt / holdbéli tájat varázsoltak. Nem 200, 20 év alatt. És most tartanak ott, hogy vannak csillogó városaik - szép cukormáz - de az fajlagosan a Kínai gazdaság értékteremető képessége a magyarnál is gyengébb... Értem ezalatt az egy főre eső GPD-t. Mit gondoltok, hogy ez a fajta fejlődés meddig mehet és később ennek milyen ára lesz...?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 638
113
Ha az USA visszacsap, akkor kínai-amerikai atomháború törhet ki. A nevető harmadik megvan? - aha, 10-20 felezési idő után kialakuló következő inteligens faj lesz a nevető harmadik

 

Molni, Kína jelenleg egy ipari forradalmon megy át, és mint minden ország a történelem során, ilyenkor rohadt nagy szennyező. Eddig azért működött a dolog, mert kevesen voltunk a bolygón, de most egy másfél milliárdos ország teszi ezt. A követkeményeit ha az emberek nagytöbbsége nem szarná le, akkor nem venne semmi olyant, ami Made in China, ezzel visszaszorítva a környezeti és más jellegű katasztrófa esélyét.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Nem hinném, hogy az ÉK vezetésnek lenne ereje és ideje kiépíteni egy vasfüggönyt az északi határa mentén is. Egyelőre kivárok, lássuk mi lesz:)
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
molni:

Kínai ipari forradalom következménye ez a megzakkant időjárás is.A Föld már nem bírja azt is, hogy a kínaiak,indiaiak,brazilok és sok mások így sorban feljöjjenek vagy akár csak megközelítsék a nyugati fogyasztást. Se élelemmel, se ivóvízzel, se energiával és minden más nyersanyaggal. Ez annyira komoly probléma, hogy vagy irdatlan drágasághoz fog vezetni és egy visszarendeződéshez vagy egy jókora háborús világhoz.

A jelenlegi megzakkant időjárás pl. a Golf-áramlat lelassulásának a következménye, ami a sarki jégtakaró csökkenésének a következménye, ami meg a 3.világ iparosodásának + a nyugati fogyasztás-szennyezés összességének a következménye.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 266
8 507
113
Egy kérdés: ha mégis kitörne a háború, akkor az USA-ban automatikusan feloldanák az idén bevezetett 10 éves és 1000 milliárdos megszorítást? Gondolom egy ilyen helyzetben egyből más dolgok lennének fontosak a politikusoknak, akik Obamát próbálják elnyomni.

 

Sok cikk volt arról, hogy az USA-nak hadi gyárakat kell bezárnia, mert telítve vannak a piacok, senki nem akar venni (vagy akar, de nincs rá pénze).

Ebből következően az USA-nak jól jönne a háború, de csak ha az Észak Koreai-ak nem tudják az atomot bevetni (pl.: még nincs olyan fejlesztési szinten), egyrészt a megszorítások ugranának, másrészt megmaradnának a munkahelyek.

 

Én egyébként két verzió tudok elképzelni az ifjú Kim-ről:

 

1. Amíg tart a közös Dél Koreai, amerikai hadgyakorlat, addig minden nap kitalál valami kard csörtetést, amivel bekerülhet a médiába (5 percig bárki híres lehet ...). Majd maikor vége a hadgyakorlatnak, akkor majd veri a mellét és közli a népével, hogy megvédte őket a mocskos gyarmatosító, leigázó, elnyomó bandától.

 

2. (És ez a rosszabb verzió) Észak Koreában már olyan rossz a helyzet, hogy úgy látják, hogy csak egy háborúval tudnak belőle kikerülni. Az erőforrások elfogytak, még annyi tartalékuk (olaj, élelmiszer, lőszer, ...) van, hogy mindent egy lapra tegyenek fel, látják, hogy ezt az állapotot nem húzhatják tovább, mert így biztosan veszítenek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 473
84 546
113
Szerintem ez az egész nem más mint a megszokott szájjártatás Kiméktől csak most nagyobb figyelmet kap mert épp nincs miért Iránnal foglalkozni.