Na, igen most akkor van atombomba vagy nincs atombomba? Lesz balhé vagy nem lesz balhé? Atompóker Koreával egy olyan asztalnál, ahol az USA mellett még ül néhány másik atomhatalom is.
Egy FAQ-t éppenséggel lehet írni, de a szimpla és ismert haditechnikai eszközök csak egy adott szegmensre adnak választ. Valós és bevethető nukleáris potenciál esetén új szintre lép a játék, ahol már számtalan egyéb tényező is ugyanekkora súllyal esik a latba. Magyarul egy szűk technikai prezentáció válasz azokra az egyszerű – nevezzük Molni után szabadon kétbitesnek – kérdésekre, ami az emberek nagyobb részét érdekli – már ha egyáltalán érdekli. Ugyanakkor nem ad választ arra, hogy mi történik most és ez hova vezethet – márpedig ez az a kérdés, ami mindenkit érdekel, aki a témára figyel.
Xfotel „őrült” ötlete mások fejében is megfordult – nem is biztos, hogy annyira őrült az ötlet:
http://hungarian.ruvr.ru/2013_04_05/K-na-haborura-keszul-Eszak-Koreaval/
Elgondolkodtató hírek jönnek – már rég nem konteó oldalakról beszélünk, hanem az aktuális napi sajtóról.
Az USA védelmi miniszterének nyilatkozata az amerikai haderőről:
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/11/12/Pentagon_az_allami_takarekoskodas_csorbitja_a_hadsereg_harckeszultseget.aspx
Most az USA vagy gyengül, vagy csak szemfényvesztés zajlik. Én mindkettőt el tudom képzelni, sőt, akár a kettőt egyszerre is. Az amerikai erők átcsoportosítása illetve a „kézifék” első meghúzásának hivatalos kommentálása nem figyelmen kívül hagyható tény, amely alapjaiban befolyásolja majd a többi nagyhatalom „játékát”.
Ez Kína tegnapi üzenete mindenkinek:
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/04/11/15/Koreai_felsziget_Peking_a_helyzet_visszaforditasat_szorgalmazza.aspx
Én elhiszem nekik, hogy „nem fogják tűrni a bajkeverést a saját küszöbük előtt”. Kína vajon mennyire erős igaziból? Jól képzett, nagy és egyre korszerűbb technikával felszerelt hadserege van, amelynek ráadásul a döntő része a „közelben” összpontosul. Olyan erőkoncentrációt, mint Kína sem az USA sem az oroszok nem tudnak még közösen sem felvonultatni a koreai térségben, kivéve, ha mindenüket odaviszik – ilyen hülye lépés viszont nincs a Nagy Sakktáblán.
Ha technikai értelemben levezethető az, hogy tévedek és az USA simán tudja überelni Kínát a régióban, akkor megjegyzésként csak annyit teszek hozzá, hogy – mennyi atombombája is van Kínának? 300 vagy inkább a 3000 db? Ezek is megjelent becslések, nem az én kitalációim. Én 1500 db körülire szavaznék, ahogy megszavazom Japánnak is a rejtett képességeket meg Phenjannak is a minimum 1 db nyavalyás atomrakétáját.
Little:
Félig OFF – a szokás hatalma, tudod: Ha igaz amit írsz, akkor Teheránnak (és az összes többi „renitensnek”) nincs más dolga, mint végrehajtani az első földalatti atomrobbantását és nincs is tovább miről beszélni. Megjegyzem, hogy Irán saját ipara és technológiája szerintem sokkal fejlettebb, mint Észak-Koreáé, a gazdaságukat sem hasonlítanám össze. Ha ÉK valóban ki tudott izzadni egy működő atomrakétát, akkor Irán legalább egy tucatot. Ha Iránnak még sincs atombombája, az csak azért van, mert eddig nem akarták összerakni (Én inkább erre hajlanék, más jellegű stratégiai játékot nyomnak a perzsák, mint a koreaiak.)
Mac és Joker:
Lásd az első linkelt cikket. Egy kínai katonai akció ÉK megszállására elég morbid ötlet, de akár az egyetlen megoldás lehet egy sokkal nagyobb balhé elkerülése érdekében. Erre a feladatra sem az oroszok, sem az USA nem alkalmas több szempontból sem, ellenben a „saját eszement pitbull” sikeres lerendezése megalapozhatja Kína katonai értelemben vett szuperhatalmi státuszának nyitó akkordját.
Egy apró hír a végére:
http://www.ibtimes.com/sorry-mates-strictly-business-australia-wants-cut-out-us-dollar-trade-china-1161287
Ezt mit jelent a nagy egészre nézve? Szakembereket kérdeznék elsősorban.