Alig hiszem, hogy a kínaiak beleegyezésüket adták egy jenki támadáshoz. Valószínűleg az oroszok sem díjaznák az ötletet. Főleg az amcsik baltikumi és kelet-európai felvonulása, a "rakétavédelmi rendszer", az ukrán események és Amerika legutóbbi szíriai előadása után nem. A japán gazdaságnak sem valószínű, hogy jót tenne egy koreai balhé és egy gazdasági adok-kapok Kínával. Dél-Korea szintén érdekelt még egy háborúban. Persze Japán és Dél-Korea ezt nyíltan nem mondhatja ki. Az egyetlen fél, akinek a feszültség szítása áll érdekében az az USA.
Totális háborút nem is kockáztatnának, meg nem is áll rendelkezésre elég eszköz. Egy hordozó csoportot azért nem kell túlértékelni.
Egy korlátozott csapás eleve kétes eredménnyel kecsegtet, hiszen az északiak az összes kilövőjüket vagy hegyek alá rejtették, amit hagyományos fegyverekkel nem lehet elérni, vagy mozgatják és álcázzák. Korlátozott csapáshoz az egyetlen fix célpont csoportot az atomlétesítmények képezik (már amennyiben nem akarják előadni az amcsik, hogy az északi atomprogramot egy-két futottak még kategóriás északi reptér aprításával és pár híd, meg felüljáró lerombolásával fogják hátráltatni). De azok a létesítmények részben elég masszívak, részben körbe lehet venni légvédelemmel.
Az oroszoknak és a kínaiaknak minimum az az érdekük, hogy az esetleges USA csapás leégés legyen. Azaz valószínűleg legalább információkat folyamatosan át fognak adni a hajók helyzetéről, a repülőgépek indításáról, a robotrepülő indításokról. Az is benne van a pakliban, hogy például radarok, zavaró berendezések, légvédelmi eszközök átmenetileg áttelepülnek Észak-Koreába. Leadják a célok helyzetét az északi légvédelemnek sőt esetleg segítenek is lelövésekben. Sz-300-hoz hasonló rakétája már az északiaknak is van. Ha pedig van céladat, akkor az elavultabb légvédelmi eszközök is eredményesek tudnak lenni robotrepülők lelövésében. Főleg, ha jó sok van belőlük.
Mind a kínaiaknak, mind az oroszoknak jól jönne, ha szíriai - 59 Tomahawk felhasználásával egy napra se sikerült használhatatlanná tenni a repteret, a felhasznált fegyverek értéke nagyságrenddel haladja meg az okozott kárt és feltűnően kevés Tomahawk ért egyáltalán célba - harmatgyenge eredmény után még rosszabbul teljesítenének az amcsi fegyverek, esetleg leesne 1-2 pilóta vezette gép is. Mert akkor pont ellentétes hatást érne el a jenki beavatkozás, mint a célja és inkább röhögnének a térségben az USA-n és az oroszok és kínaiak felé fordulnának. Az orosz/kínai légvédelemnek, zavaró eszközöknek is kapóra jönne az éles megmérettetés amcsi robotrepülők ellen.
Az északiak teszteltek egy Harpoon/H-35/C-802-höz hasonló rakétát. A megnövelt hatótávolságú KN-01-re 180-300 km hatótávot tippelnek. Iránnak esélyesen C-802 rakétája is van. Tehát hivatalosan nem közvetlenül a kínaiaktól, hanem Iránon keresztül akár Észak Koreába is eljuthat. Az északi hajó elleni rakéták indításához nem csak céladatokat lehet átadni. Esetleg rá lehet segíteni a rakétáknak némi zavarással. Meg lehet osztani a legvédelem/vadász védelem figyelmét, gépeit, rakétáit repülők felhasználásával. Úgyhogy az amerikai hajók jobb, ha nem mennek közelebb 300 km-nél. Ha egy jenki hajó esetleg átmegy búvárba, azt Amerikában is nagyon nehéz lenne megmagyarázni a választóknak. Modernebb hajó elleni rakéták átadása azzal a veszéllyel fenyeget, hogy bizonyítható Kína/Oroszország segítsége. (Bár akár tehetnek is rá, hiszen ismét egy szuverén országot támadna meg az USA, amelynek joga van védekezni. 2006-ig nem volt érvényben a kínaiakra és az oroszokra hatályos tiltás, ami kimondaná, hogy nem adhatnak el fegyvert Észak-Koreának. Tehát 2006-ig gyártott fegyverek semmilyen jogsértést nem bizonyítanának. De tegyük fel, hogy nem akarnak túlzottan nyíltan segíteni.) Viszont a torpedó hovatartozását sokkal nehezebb bizonyítani.
Úgyhogy nem veszélytelen az USA számára, ha saját szakállára nekiáll lövöldözni. Lehet kellemetlen eredménye is. Főleg mivel 2 szomszédos nagyhatalom is ebben érdekelt.
Az nagyon-nagyon nem valószínű, hogy lenne bevethető nukleáris fegyvere az északiaknak és még valószínűtlenebb, hogy egy korlátozott amerikai csapás esetén megtorlásként bevetnék. Atomot meg már csak nem mernek használni a jenkik sem. Az tényleg az elmebaj eddig nem látott fokozata lenne.
Szerintem lesz némi izmozás, de több nem.