Oroszország rámutatott a belarusz válság megoldására
Forrás:.kommersant
Alekszandr Lukasenko belorusz elnök moszkvai látogatásának előestéjén az orosz fővárost meglátogatta Vlagyimir Makei, a belorusz külügyminisztérium vezetője. A találkozó nyílt részében ő és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egyaránt beszélt a belarusz válságba történő külső beavatkozás elfogadhatatlanságáról. Ez azonban nem akadályozta meg a fogadó felet abban, hogy világossá tegye, hogy Moszkvának világos elképzelése van arról, hogy Minszknek hogyan kell viselkednie ebben a helyzetben. Erről továbbra is meg kell győzni Alekszandr Lukasenkót.
Vladimir Makei munkalátogatásának fő célja a közelgő csúcstalálkozó előkészítése volt. Az augusztus 9-i választások után Alekszandr Lukasenko, akit a belorusz CEC hirdetett az ország elnökeként, és Vlagyimir Putyin orosz vezető már ötször telefonált. És nyilván élõ beszélgetést folytatnak. De a két elnök szoros személyes kommunikációja ellenére az ilyen látogatás felkészülést igényel.
Az orosz külügyminisztérium fogadóházában a két miniszter közötti megbeszélések első része alig több mint egy órán át tartott (ezt követően közös sajtótájékoztatójukra került sor, amelyet munkareggeli követett). Nyilvánvalóan ez a rész jól sikerült: abból a teremből, ahol a miniszterek találkoztak, kétszer is hangos nevetés hallatszott. Szergej Lavrov, miután kijött a sajtóhoz, egyértelművé tette, hogy Fehéroroszországot komoly veszély fenyegeti. "A Belarusz Köztársaság talán először szembesült a destabilizáció súlyos fenyegetésével, és ez a destabilizáció nem a legenergikusabb külső beavatkozás nélkül következik be" - mondta. A miniszter szerint Oroszország elítéli a nyomást ", amelyet a külföldi államok megpróbálnak Belarusz legitim hatóságai ellen gyakorolni, nyíltan támogatva az ellenzéket,aki elégedetlenek az elnökválasztás eredményeivel".
Szergej Lavrov elsősorban a három balti államról és Lengyelországról beszélt, amelyek hatóságai nem ismerték el a belorusz elnökválasztás eredményét, és megvádolták Alekszandr Lukasenkót ezek meghamisításával. A belorusz elnök számos politikai ellenfele menedéket kapott ezekben az országokban. A közelmúltban Lettország, Litvánia és Észtország
szankciókat vezetett be a belorusz tisztviselők ellen, akik a szavazás eredményeinek manipulálásában és az ellenzék tiltakozásának erőszakos elnyomásában vesznek részt.
Az orosz külügyminisztérium vezetője ugyanakkor először jelentette be, hogy Moszkva "megerősített az információk alapján", hogy Ukrajna területéről próbálják befolyásolni a belorusz helyzetet.
Elmondása szerint mintegy 200 ott kiképzett szélsőjobboldali szélsőséges van már Fehéroroszországban (Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter ezt kommentálva azt írta a Facebook-on, hogy országa "semmilyen felforgató tevékenységet nem folytatott, nem folytat és nem is fog folytatni Fehéroroszország ellen").
Szergej Lavrov beszédéből az következett: Moszkva károsnak tartja Fehéroroszország nyugati szomszédainak a mediációval kapcsolatos javaslatait, és nem látja értelmét a nemzetközi szervezetek - például az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet - bevonásának a belső konfliktus rendezésébe. „Úgy gondoljuk, hogy Belarusz belügyeibe való bármiféle beavatkozás, bosszantó közvetítői szolgálatok bevezetése Minszk és a belorusz vezetés szuverén akarata ellenében elfogadhatatlan. Alapvetően fontos annak lehetővé tétele, hogy a belorusz nép önállóan rájöjjön, mi történik ”- hangsúlyozta.
A külső beavatkozás megengedhetetlenségéről szóló tézis volt Vladimir Makei beszédében is a fő motivum.
Ez azonban nem akadályozta Szergej Lavrovot abban, hogy nyomatékosítsa, mi legyen Oroszország véleménye szerint a kiút a belarusz válsághelyzetből. „Minszk a stratégiai szövetségesünk. Közös uniós államot építünk ”.
Nyilvánvaló, hogy jelenleg Moszkva terve az, hogy megakadályozza Alekszandr Lukasenkót az általa bejelentett alkotmányos reform kijátszásában. Szergej Lavrov szerint az orosz fél "nagyon ígéretesnek" tartja Alekszandr Lukasenko alkotmányos reform végrehajtására irányuló kezdeményezését. "Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen politikai folyamat a nemzeti párbeszéd hasznos platformjává válhat, elősegítheti a jelenlegi helyzet leküzdését és biztosíthatja a helyzet normalizálódását, a társadalom stabilizálódását" - mondta. Az elmúlt napokban nem először fordul elő, hogy az orosz külügyminisztérium vezetője kifejezi támogatását egy ilyen reform iránt. Vlagyimir Putyin a Rosszija tévécsatornának nemrégiben adott interjúban is az alkotmányos reform végrehajtásának fontosságáról is beszélt.
Szergej Lavrov ugyanakkor nyíltan felszólított arra,hogy a belorusz társadalom különféle képviselőit be kell vonni a nemzeti párbeszédbe, és nem csak azokat, akik támogatják a jelenlegi kormányt. Vagyis nemcsak a munkások, hanem a "hallgatók és fiatalok is, akik békésen járnak Minszk utcáin". "Fontos, hogy ne sértsék meg a törvényt" - tette hozzá. Meg kell jegyezni, hogy a belorusz hatóságok szerint a tiltakozási akciókban való részvétel, még az abszolút békés is, már törvénysértést jelent. Az orosz külügyminisztérium vezetőjének kommentárjából az következik, hogy a belorusz fiatalok megérdemlik, hogy meghallgassák őket. A Kommerszant tudósítója, Andrej Kolesznyikov,szerint aki most Minszkben tartózkodik. "Nemzeti párbeszédre van szükségünk, amelyre Fehéroroszország vezetése készen áll" - összegezte.
Az, hogy Fehéroroszország vezetése kész-e egy ilyen párbeszédre, amennyire Oroszország elősegíti, még nem világos. A Kommerszant megkérdezte Vladimir Makeit az alkotmányos reform időkeretéről és arról, hogy lesznek-e utána új elnökválasztások. A kérdés első részére meglehetősen homályosan válaszolt: „Most nem mondhatom, hogy az alkotmány megfelelő módosításai egy, két vagy másfél év múlva lesznek kész. Mindenesetre ez a munka folyik. " Szerinte a módosítások két változatát már bemutatták Alekszandr Lukasenkónak. Munkacsoport működik a témával kapcsolatos javaslatok kidolgozására, esetleg további struktúrákat hoznak létre.
Vladimir Makei válaszából nem lehet megérteni, hogy az ellenzék képviselői bekerülnek-e beléjük. Egyrészt azt mondta, hogy "e módosítások nyilvános megvitatására a lakosság minden rétegével sor kerül", másrészt hangsúlyozta, hogy fontos a jelenlegi jogszabályoknak megfelelő párbeszéd megszervezése. És ennek megfelelően emlékezzünk vissza arra, hogy az ellenzék által létrehozott struktúrák, például a koordináló tanács,ugyanúgy mint a felvonulások, illegálisak.
A belorusz miniszter figyelmen kívül hagyta a kérdés második részét - az új elnökválasztásokról.
A „Kommerszant” megkérdezte Szergej Lavrovot, hogy az orosz hatóságok miért nem hajlandók kommunikálni a belorusz ellenzék képviselőivel, annak ellenére, hogy ők maguk is a minszki orosz nagykövetséghez fordultak. Azt válaszolta, hogy Moszkva együttműködik a többi ország ellenzékével, de csak azzal, amelyik "a jog területén működik". „Nem tudjuk, hogyan alakult meg a koordinációs tanács. Néhányan már bejelentették, hogy elhagyják ezt a struktúrát ”- mondta.
Emellett szerinte Moszkva felhívta a figyelmet arra, hogy a koordinációs tanács olyan embereket képvisel, akik „az Oroszországgal való kulturális szakítást, az orosz nyelv megsértését és az együttműködés szűkítését szorgalmazzák a posztszovjet térben létrehozott struktúrákkal, köztük a CSTO-val és az eurázsiai gazdasági szövetség szemben a NATO-val való közeledés érdekében. " Szergej Lavrov ezzel kapcsolatban elmondta: véleménye szerint a belorusz ellenzék képviselői még nem magyarázták meg egyértelműen és megnyugtatóan, hogyan jelent meg az oroszellenes politikai program tervezete a volt elnökjelölt, Szvetlana Tihanovszkaja honlapján.
"Ilyen körülmények között őszintén úgy gondoljuk, hogy nincs szükségünk olyan találkozókra (az ellenzék
- Kommersant ) képviselőivel, akik ilyen kapcsolatokat kérnek, amíg meg nem alkotják a Fehérorosz Köztársaság jogszabályainak megfelelő struktúrájukat" - foglalta össze a miniszter ... A jelenlegi környezetben valójában ez azt jelenti,hogy "soha".Természetesen, kivéve akkor, ha Alekszandr Lukasenko valóban beleegyezik abba, hogy párbeszédet kezdjen az ellenzékkel.