[BIZTPOL] Fehérorosz helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.
W

Wilson

Guest
2.rész

– Mint például ön?

– Jelenleg nyilván. Nehéz átalakuláson mentem keresztül, mert nem voltam rá felkészülve, hogy ilyen hamar elérkezik a pillanat, és ilyen gyors lesz: három hónappal ezelőtt még egy kulturális központ vezetője voltam, most pedig már a belarusz embereké. Ez persze óriási felelősség is, de nemcsak nekem, hanem minden belarusznak.

773x435_cmsv2_7caac3d7-af5d-5395-b03a-fb2f4e3593ff-4918234.jpg

„Nem voltam rá felkészülve, hogy ilyen hamar elérkezik a pillanat, és ilyen gyors lesz.
– Ha a Koordinációs Tanács úgy döntene, hogy ön vezesse az ellenzéket a következő választáson, elfogadná a felkérést? Lesz Belarusznak diplomás fuvolista elnöke?

– Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy segítsem a hazámat. Van azonban egy törvényi bökkenő: állandó németországi tartózkodási engedélyem van, korábban ugyanis több mint öt évet éltem Stuttgartban. Kész vagyok minden képességemmel segíteni, de nem olyan formában, mint ahogy a kérdésében szerepel.

– Hogy van a főnöke, Viktar Babarika, akinek a kampánystábját vezette, majd a rezsim a választás előtt bebörtönözte?

– Inkább a kollégám, semmint a főnököm. Kaptunk egy levelet tőle, amiben nagyon optimistán ír az elmúlt időszakról. Fizikailag is jól van – már amennyire jól lehet egy KGB-börtönben.

Marija Kalesznyikava 1982-ben született Minszkben. A Belarusz Állam Zeneakadémián szerzett fuvolaművészi és karmesteri diplomát, több belarusz állami zenekar fuvolistája volt. 2007-ben ment Stuttgartba, hogy barokkfuvola-tanulmányokat folytasson. A 2010-es évek elejétől kezdett kulturális programok szervezésébe, Németországban és Belaruszban, „Zeneórák felnőtteknek” elnevezésű előadás-sorozata a TED-et is megjárta. 2017-ben ismerkedett meg az orosz gázóriás helyi leánybankját, a Belgazprombankot vezető műkedvelővel, Viktar Babarikával, aki szponzorálni kezdte a projektjeit. Az ő támogatásával készült el a minszki OK16 Kulturális Hub is, amelynek Kalesznyikova a művészeti vezetője lett. Kézenfekvő volt, hogy az elnökségre törő Babarika kampányfőnöke lett, habár – mint nyilatkozta – „az első naptól kezdve nem voltak illúzióim azzal kapcsolatban, mire képes a kormány”. Igaza lett, Babarikát bebörtönözték, így csatlakozott a választástól szintén eltiltott két jelölt feleségéhez, Szvjatlana Cihanouszkajához és Veronika Cepkalához.
– Nemrég adott interjút a Welt am Sonntagnak, amelyben nemtetszésének adott hangot a beharangozott Belarusz elleni EU-s szankciókkal kapcsolatban. Pedig azok ellen irányulna, akik a hatósági erőszakért felelősek. Miért ellenzi az uniós tervet?

– Kizárólag a személyes véleményemet mondtam el: szerintem a szankciók nem következetesek. Ha most bevezetnék őket, azzal minden, a rezsimmel folytatandó párbeszédünk esélyét aláásnák – márpedig mi folyamatosan a párbeszéd szükségességét hangsúlyozzuk. Az EU ugyanakkor segíthetne máshogy: ha nem sikerülne intézményesíteni a belarusz társadalom és a kormány közötti dialógust, akkor azt kezdeményezhetné Brüsszel is. Moszkvával együtt.

– Vagyis Belarusz egy hatalomátvétel esetén sem fordulna Oroszországtól a Nyugat felé.

– Még ha most Oroszország azt is gondolja, hogy elfordulnánk – nem fordulnánk el. Ez az első alkalom ugyanakkor, hogy Nyugat és Kelet nélkül döntünk a saját jövőnkről. Belarusznak nincs problémája Oroszországgal, hiszen a legnagyobb gazdasági és politikai partnerünk, viszont

Moszkva mellett az EU-val is szeretnénk baráti és pragmatikus kapcsolatot kialakítani.

Egyedül az elnöknek van ezzel gondja. Mindkét oldalon manipulál – legutóbb például azzal, hogy NATO-csapatösszevonások vannak a határainknál –, de ezt már senki nem hiszi el neki.

– Ha nem terveznek geopolitikai fordulatot, a belarusz „evolúcióból” aligha lesz második Majdan.

– Így van. Ezért mondtam, hogy nem forradalom.

– Nem tart attól, hogy erőszakba torkollnak a tüntetések?

– Erőszak csakis egy oldalról jöhet. Onnan mondjuk már jött is.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
2.rész

– Mint például ön?

– Jelenleg nyilván. Nehéz átalakuláson mentem keresztül, mert nem voltam rá felkészülve, hogy ilyen hamar elérkezik a pillanat, és ilyen gyors lesz: három hónappal ezelőtt még egy kulturális központ vezetője voltam, most pedig már a belarusz embereké. Ez persze óriási felelősség is, de nemcsak nekem, hanem minden belarusznak.


„Nem voltam rá felkészülve, hogy ilyen hamar elérkezik a pillanat, és ilyen gyors lesz.
– Ha a Koordinációs Tanács úgy döntene, hogy ön vezesse az ellenzéket a következő választáson, elfogadná a felkérést? Lesz Belarusznak diplomás fuvolista elnöke?

– Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy segítsem a hazámat. Van azonban egy törvényi bökkenő: állandó németországi tartózkodási engedélyem van, korábban ugyanis több mint öt évet éltem Stuttgartban. Kész vagyok minden képességemmel segíteni, de nem olyan formában, mint ahogy a kérdésében szerepel.

– Hogy van a főnöke, Viktar Babarika, akinek a kampánystábját vezette, majd a rezsim a választás előtt bebörtönözte?

– Inkább a kollégám, semmint a főnököm. Kaptunk egy levelet tőle, amiben nagyon optimistán ír az elmúlt időszakról. Fizikailag is jól van – már amennyire jól lehet egy KGB-börtönben.
......
– Nemrég adott interjút a Welt am Sonntagnak, amelyben nemtetszésének adott hangot a beharangozott Belarusz elleni EU-s szankciókkal kapcsolatban. Pedig azok ellen irányulna, akik a hatósági erőszakért felelősek. Miért ellenzi az uniós tervet?

– Kizárólag a személyes véleményemet mondtam el: szerintem a szankciók nem következetesek. Ha most bevezetnék őket, azzal minden, a rezsimmel folytatandó párbeszédünk esélyét aláásnák – márpedig mi folyamatosan a párbeszéd szükségességét hangsúlyozzuk. Az EU ugyanakkor segíthetne máshogy: ha nem sikerülne intézményesíteni a belarusz társadalom és a kormány közötti dialógust, akkor azt kezdeményezhetné Brüsszel is. Moszkvával együtt.

– Vagyis Belarusz egy hatalomátvétel esetén sem fordulna Oroszországtól a Nyugat felé.

– Még ha most Oroszország azt is gondolja, hogy elfordulnánk – nem fordulnánk el. Ez az első alkalom ugyanakkor, hogy Nyugat és Kelet nélkül döntünk a saját jövőnkről. Belarusznak nincs problémája Oroszországgal, hiszen a legnagyobb gazdasági és politikai partnerünk, viszont Moszkva mellett az EU-val is szeretnénk baráti és pragmatikus kapcsolatot kialakítani.

Egyedül az elnöknek van ezzel gondja. Mindkét oldalon manipulál – legutóbb például azzal, hogy NATO-csapatösszevonások vannak a határainknál –, de ezt már senki nem hiszi el neki.

– Ha nem terveznek geopolitikai fordulatot, a belarusz „evolúcióból” aligha lesz második Majdan.

– Így van. Ezért mondtam, hogy nem forradalom.

– Nem tart attól, hogy erőszakba torkollnak a tüntetések?

– Erőszak csakis egy oldalról jöhet. Onnan mondjuk már jött is.
Nem megmondtam mi lesz?:)#1220
Megvan a lehetséges jelölt, és elkezdődött a hatalomátadás előkészítése is.
 
  • Tetszik
Reactions: Galthran

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Azért még érdemes szerintem megvárni,hogy a TSZ elnök milyen új alkotmányt talál ki hiszen annak elfogadásához köti a választások kiírását.
Egy éve van rá, hogy békében elmenjen. Ha az ellenzékkel tárgyalni kezd, és látszik a változás/változtatás lehetősége, lenyugszanak a kedélyek és lesz idő a békés átmenetre.
 
W

Wilson

Guest
Egy éve van rá, hogy békében elmenjen. Ha az ellenzékkel tárgyalni kezd, és látszik a változás/változtatás lehetősége, lenyugszanak a kedélyek és lesz idő a békés átmenetre.

Ez az ideális forgatókönyv,hogy hogyan alakulnak az események az még a jövő kérdése.De szerintem is ezek a jelek arra utalnak,hogy talán ebben az irányba indultak el az események.De azért nem szabad megfeledkezni arról,hogy Lukasenko 26 éve van hatalmon és mint láttuk kész erőszakot is alkalmazni,hogy megtartsa a hatalmát.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Ez az ideális forgatókönyv,hogy hogyan alakulnak az események az még a jövő kérdése.De szerintem is ezek a jelek arra utalnak,hogy talán ebben az irányba indultak el az események.De azért nem szabad megfeledkezni arról,hogy Lukasenko 26 éve van hatalmon és mint láttuk kész erőszakot is alkalmazni,hogy megtartsa a hatalmát.
Szerintem Vlagyimir Vlagyimirovics meggyőző érvekkel beláttatja vele, hogy eljött a pihenés ideje....
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Szergej Lavrov : "Oroszország szerint Fehéroroszországban az alkotmányos reform lesz a legjobb módja az ország helyzetének megoldására.

Helyes, valószínűleg az az alkotmányos reform lehetővé fogja tenni a SZU visszaállítását, csakúgy mint az Oo.-ban történt alkotmánymódosítások, legalábbis Jevgenyij Fjodorov célja ez volt az Oo.-i alkotmánymódosítással.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://belarus.liveuamap.com/en/20...ieves-that-lithuania-is-trying-to-destabilize
5 hours ago - 55°44′N 37°35′E
Lavrov believes that Lithuania is trying to destabilize the situation in Belarus. "Our Lithuanian neighbors, in my opinion, have already crossed all the lines of decency," the minister said. "We have reason to believe that they and Mrs. Svetlana Tikhanovskaya are working by completely non-democratic method in which respect for the sovereignty of the Republic of Belarus is not strongly manifested, "he added.

https://belarus.liveuamap.com/en/2020/1-september-lukashenka-said-that-belarusians-and-russians
5 hours ago - 53°55′N 27°31′E
Lukashenka said that Belarusians and Russians have one common homeland from Brest to Vladivostok.

https://belarus.liveuamap.com/en/2020/1-september-lukashenka-said-that-if-alternative-forces-come
4 hours ago - 53°54′N 27°33′E
Lukashenka said that if alternative forces come to power in Belarus, a massacre will begin and "what happened in Ukraine will be flowers"
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
"Our Lithuanian neighbors, in my opinion, have already crossed all the lines of decency," the minister said.

Húha, akkor Litvánia készülhet. Hiába no, az is tagja volt a SZU-nak.
 
W

Wilson

Guest
Bejelentették a belorusz atomerőmű bojkottját
Hogyan befolyásolja ez az ország gazdaságát?



Fotó: Reuters

A balti országok lemondtak a belorusz villamos energiáról. Litvánia, Lettország és Észtország nem vásárol energiát Minszktől a belorusz atomerőmű beindítása után. Ezen államok illetékes szervezeti egységei kötöttek egy ilyen megállapodást az Észt Gazdasági Minisztérium honlapja szerint. Megegyeztek abban, hogy a belorusz áram szállítások nyomon követésére bevezetik a villamos energia származási igazolásainak rendszerét.

Eközben a belorusz atomerőművet az ott megtermelt áram exportjára tervezték.

A belorusz atomerőmű, a köztársaság első atomerőműve a litván határ közelében Vilniustól 50 km-re épül. Moszkva és Minszk 2011-ben írta alá megállapodást az építéséről. A projektbe történő befektetések becsült összege meghaladja a 10 milliárd dollárt, kezdetben ez egy orosz hitel volt 25 éves futamidővel. Később ezt két évvel meghosszabbították, és a kamatot évi 3,3% -ra csökkentették.

Az állomást az Atomstroyexport építi, amely a Rosatom része. A reaktor- és gőzfejlesztők gyártását az orosz Atommash állami vállalat másik leányvállalata végzi, a turbina gyártását pedig Alekszej Mordašov Power Machines cége.

Az atomerőmű két, egyenként 1200 MW teljesítményű erőműből áll. Ugyanakkor, amint azt a média megjegyezte, Fehéroroszországnak saját szükségleteihez kevesebb, mint az erőmű által termelt villamos energia harmadára lesz szüksége. A létesítmény beindítását 2018-2019-re tervezték, később az időpontokat eltolták. 2020 augusztusának elején megkezdődött az üzemanyag betöltése az első erőműbe.

Milyen következményei lesznek annak, ha a Baltikum elutasítja az áramot Moszkva és Minszk számára?

Dmitrij Bolkunets belorusz politológus és közgazdász úgy véli, hogy ez komoly problémákat vet fel a projekt számára, azonban az erőforrások exportjára még mindig van lehetőség: „Ezt az atomerőművet csak azért építették, hogy az áram egy részét a balti országokba és Lengyelországba exportálják. Fehéroroszország számára ez azt jelenti, hogy nehéz lesz megoldani az atomerőmű megtérülését, nyilvánvalóan a források elsősorban a köztársaság belső szükségleteire szolgálnak.

De nem zárom ki annak lehetőségét, hogy Fehéroroszország Ukrajnán keresztül adja el ezt az áramot a Balti államoknak .

Úgy gondolom, hogy amikor az atomerőmű már működik, és Fehéroroszországban a politikai viszályok alábbhagynak, könnyen megeshet, hogy ezen országok egyike, például Lettország elfogadja a belorusz fél feltételeit,hiszen ez előnyösnek bizonyul.számára Tudjuk, hogy néhány ország, amely nemet mond az orosz gázra, csendben megveszi.. "

Litvánia volt a kezdeményezője a belorusz áram bojkottjának. Eddig Észtország és különösen Lettország nem siettette az olcsó források feladását, de, amint a média írja, a fehéroroszországi tüntetések kemény elfojtása megváltoztatta álláspontjukat.

A balti országok mellett Lengyelország is csatlakozott a bojkotthoz. Litvánia a bojkottal kapcsolatban Ukrajnával is tárgyal.

Ha Minszknek nem sikerül exportálnia az új atomerőmű termékeit, Moszkva nemcsak a létesítmény építéséhez kölcsönként kiadott pénzt, hanem a Belorussziába irányuló gázszállításból származó jövedelem elvesztését is kockáztatja - mondta Stanislav Mitrakhovich, a Pénzügyi Egyetem és a Nemzeti Energetikai Biztonsági Alap vezető szakértője: „Oroszország számára ez azt jelenti, hogy nehéz lesz visszakapnia a belorusz atomerőműre költött pénzt, ez még mindig az a pénz, amelyet Oroszország hitelként adott Fehéroroszországnak. Természetesen meg van számunkra az a lehetőség, hogy ezt az áramot Fehéroroszországon kívül exportáljuk, és ezzel pénzt keressünk.

De ha a balti államok kategorikusan ellenzik ennek az áramnak a vételét, akkor természetesen bonyolult lesz a helyzet az atomerőmű megtérülésével kapcsolatban.

Ugyanis ha a balti államok áram bojkottja miatt Fehéroroszország esetleg bezárja néhány az orosz gázzal működő villamoserőművét, annak az lesz a következménye,hogy csökkenni fog a Belorussziába irányuló orosz gáz szállítások mennyisége. Figyelembe véve azonban, hogy Lukasenko amúgy sem fizet a gázért, és Fehéroroszország gázadóssága csak növekszik (több hónap alatt megduplázódott, 160 millió dollárról 300 millió dollárra), ezért, ha kevesebb gázt szállítunk, ez elvileg csökkenti a veszteséget.

De számomra nem világos, hogy valóban vissza tudjuk-e hozni a projektbe befektetett 10 milliárd dollárt, és hogy ez milyen időkeretben valósul meg,valójában nincs garancia arra,hogy a beloruszok visszafizetik ezt az összeget,egyáltalán nem lepődnék meg azon, ha Janukovics adósságának analógiájával Lukasenko adósságának nyilvánítják ezt a pénzt. " ...

Korábban a balti államok az Európai Unióban elsőként vezettek be szankciókat Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök és 29 másik tisztviselő ellen.
 
W

Wilson

Guest
Átveszik az áramot az oroszok.

Az az oroszoknak nem buli.Berakom ide azt a cikket amelyben a belorusz atomerőműnek a térség áramhelyzetére gyakorolt hatását elemzi.

Megrengeti a balti államok energiaiparát az új atomerőmű
2018. október 15.


4968-1539607020.jpg


Megborítja a balti államok, különösen Litvánia energiaiparát a Fehéroroszországban orosz technológiával, orosz hitelből felépült, hamarosan működésibe lépő atomerőmű. Az ott termelt áramot csak igen drága beruházások árán lehetne kiszorítani az EU energiapiacáról.

Lényegében elkészült, bő egy év múlva működőképes lesz a fehéroroszországi osztroveci atomerőmű, amelynek 11 milliárd dolláros költségét orosz hitelből finanszírozták. A létesítményben ugyanolyan orosz atomreaktorok kapnak helyet, amilyeneket az új paksi erőműbe szánnak. A két reaktor együttes áramtermelési kapacitása 2,4 gigawatt lesz (a meglévő paksi létesítmény 2 gigawattos) – kezdi az új atomerőmű energiapolitikai hatásának elemzését a bne IntelliNews régiós hírportál.

Fehéroroszország szomszédai, főként Lengyelország és Litvánia kezdettől ellenezte a projektet, mert túl közel van a határaikhoz. A litván főváros, Vilnius például mindössze 60 kilométerre van az erőműtől. Ennél is nagyobb gond azonban, hogy az orosz támogatással felépült létesítményből kiáramló elektromos energia felborítja a térség energiapiacát.

Belorusz nehéz sorsa
Fehéroroszország majdnem száz százalékban orosz forrásra támaszkodva elégíti ki energiaigényeit. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) adatai szerint az ország 8,4 gigawatt áramtermelő kapacitással rendelkezik, ami szinte kizárólag gáztüzelésű erőműveket jelent. Az ország áramfelhasználását majdnem teljesen a helyi erőművekkel szolgálják ki, annak ellenére, hogy Belorusz része a szovjet időkben kiépült elektromos hálózatnak.

Ahogy az osztroveci erőmű üzeme lép, a fehérorosz földgázimport vissza fog esni, ami elvileg azt jelenti, hogy az országba Oroszországból érkező gáz nagyobb hányadát lehetne exportálni, ám szakértők nem számítanak a belorusz gáztranzit megugrására. Ennél fontosabb, hogy az újabb kapacitással 10,8 gigawattra ugrik az ország áramtermelési képessége, miközben Litvániáé 3,6, Észtországé 2,7, Lettországé 2,6 gigawatt.

Ez azt jelenti, hogy a régióban irtózatosan nagy felesleges kapacitás alakul ki. Ezt Litvánia helyzete illusztrálja a legjobban. Az ország az említett saját forrás mellett igénybe vehet 1,3 gigawattnyi lengyel és európai importot a LitPol és Nordbalt kapcsolatokon keresztül, miközben átlagos felhasználásához általában elég 1,1 gigawattnyi kapacitás, ami télen is csak 2,3 gigawattra megy fel.

Kiszolgáltatott helyzet
Litvánia különösen kiszolgáltatott helyzetben van, mert miután 2010-ben leállította saját elavult atomerőművét, jelentősen megdrágult az áram. A fogyasztók egy csapásra egyharmados áremelkedéssel szembesültek és ez nehezen csökkenhet, miután a 3,6 gigawattos saját kapacitásból 2 gigawattnyi gázerőműveket fed, amelyek importált energiahordozót használnak fel. Ez nem olcsó mulatság.

Miután a Szovjetunió összeomlása után szakítottak Oroszországgal, megpróbálták lazítani energiafüggőségüket. A kormány félmilliárd dollárból folyékonygáz-terminált (lng) építtetett a tengerparton, ám mivel a lng 30 százalékkal drágább, mint a csővezetéken érkező gáz, ez a létesítmény jelenleg kapacitása ötödén üzemel. A fehérorosz áram megjelenése még inkább a perifériára szoríthatja a terminált, mivel mérsékli a gázkeresletet.

A helyi áramtermelés olyan drága, hogy Litvánia 2017-ben svéd és lengyel importból szerezte be az országban felhasznált elektromos energia négyötödét. Ezért az osztroveci létesítményben termelt áram megjelenése, amely még lejjebb szorítja az árakat, gyakorlatilag kilöki a piacról – gazdaságtalanná teszi – a litván erőműveket.

Egyedül maradt
Észország valamivel jobban áll – például nagyobb mértékben támaszkodik alternatív energiaforrásokra -, mint Lettország, ezért Vilnius főként Varsóra támaszkodhatott a fehérorosz atomerőmű elleni küzdelmében. Elsősorban azzal érveltek, hogy a létesítmény nem biztonságos, ám az EU illetékes szervezete és az IAEA egyaránt úgy látja, hogy az Osztrovecben telepített orosz technológia teljesíti a biztonsági standardokat.

Felmerült a lehetőség, hogy bojkottálják a keleti szomszédból érkező elektromos energiát, csakhogy ehhez a szovjet időkben kiépült elektromos hálózatról át kellene állni az európai rendszerre, aminek költsége egymilliárd euró lenne. Ez az óriási összeg az oka annak, hogy Tallin és Riga nem igazán áll Vilnius mellé ebben az ügyben.

Győznek az oroszok
Ezért a régiós hírportál szakírói úgy vélik, hogy a történet vége hasonló lesz az Oroszországot és Németországot az ukrán, lengyel, szlovák tranzit kihagyásával – az Északi-tenger fenekén – közvetlenül összekötő északi áramlat gázvezeték ügyéhez. A német kormány úgy értékelte, hogy az így megszerezhető gáz elég olcsó ahhoz, hogy megszerzése érdekében vállalják a konfliktust a tranzitbevételeiket elvesztő országokkal, illetve hogy figyelmen kívül hagyják az orosz függés erősödése miatt megszólaló USA tiltakozását.

A fehérorosz áram, még ha gyakorlatilag orosz forrásnak is számít, szintén olyan olcsó, hogy nem éri meg az áramhálózat drága átalakítása árán kiszorítani az európai piacról.

Forrás: napi.hu
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Bejelentették a belorusz atomerőmű bojkottját
Hogyan befolyásolja ez az ország gazdaságát?



Fotó: Reuters

A balti országok lemondtak a belorusz villamos energiáról. Litvánia, Lettország és Észtország nem vásárol energiát Minszktől a belorusz atomerőmű beindítása után. Ezen államok illetékes szervezeti egységei kötöttek egy ilyen megállapodást az Észt Gazdasági Minisztérium honlapja szerint. Megegyeztek abban, hogy a belorusz áram szállítások nyomon követésére bevezetik a villamos energia származási igazolásainak rendszerét.

Eközben a belorusz atomerőművet az ott megtermelt áram exportjára tervezték.

A belorusz atomerőmű, a köztársaság első atomerőműve a litván határ közelében Vilniustól 50 km-re épül. Moszkva és Minszk 2011-ben írta alá megállapodást az építéséről. A projektbe történő befektetések becsült összege meghaladja a 10 milliárd dollárt, kezdetben ez egy orosz hitel volt 25 éves futamidővel. Később ezt két évvel meghosszabbították, és a kamatot évi 3,3% -ra csökkentették.

Az állomást az Atomstroyexport építi, amely a Rosatom része. A reaktor- és gőzfejlesztők gyártását az orosz Atommash állami vállalat másik leányvállalata végzi, a turbina gyártását pedig Alekszej Mordašov Power Machines cége.

Az atomerőmű két, egyenként 1200 MW teljesítményű erőműből áll. Ugyanakkor, amint azt a média megjegyezte, Fehéroroszországnak saját szükségleteihez kevesebb, mint az erőmű által termelt villamos energia harmadára lesz szüksége. A létesítmény beindítását 2018-2019-re tervezték, később az időpontokat eltolták. 2020 augusztusának elején megkezdődött az üzemanyag betöltése az első erőműbe.

Milyen következményei lesznek annak, ha a Baltikum elutasítja az áramot Moszkva és Minszk számára?

Dmitrij Bolkunets belorusz politológus és közgazdász úgy véli, hogy ez komoly problémákat vet fel a projekt számára, azonban az erőforrások exportjára még mindig van lehetőség: „Ezt az atomerőművet csak azért építették, hogy az áram egy részét a balti országokba és Lengyelországba exportálják. Fehéroroszország számára ez azt jelenti, hogy nehéz lesz megoldani az atomerőmű megtérülését, nyilvánvalóan a források elsősorban a köztársaság belső szükségleteire szolgálnak.

De nem zárom ki annak lehetőségét, hogy Fehéroroszország Ukrajnán keresztül adja el ezt az áramot a Balti államoknak .

Úgy gondolom, hogy amikor az atomerőmű már működik, és Fehéroroszországban a politikai viszályok alábbhagynak, könnyen megeshet, hogy ezen országok egyike, például Lettország elfogadja a belorusz fél feltételeit,hiszen ez előnyösnek bizonyul.számára Tudjuk, hogy néhány ország, amely nemet mond az orosz gázra, csendben megveszi.. "

Litvánia volt a kezdeményezője a belorusz áram bojkottjának. Eddig Észtország és különösen Lettország nem siettette az olcsó források feladását, de, amint a média írja, a fehéroroszországi tüntetések kemény elfojtása megváltoztatta álláspontjukat.

A balti országok mellett Lengyelország is csatlakozott a bojkotthoz. Litvánia a bojkottal kapcsolatban Ukrajnával is tárgyal.

Ha Minszknek nem sikerül exportálnia az új atomerőmű termékeit, Moszkva nemcsak a létesítmény építéséhez kölcsönként kiadott pénzt, hanem a Belorussziába irányuló gázszállításból származó jövedelem elvesztését is kockáztatja - mondta Stanislav Mitrakhovich, a Pénzügyi Egyetem és a Nemzeti Energetikai Biztonsági Alap vezető szakértője: „Oroszország számára ez azt jelenti, hogy nehéz lesz visszakapnia a belorusz atomerőműre költött pénzt, ez még mindig az a pénz, amelyet Oroszország hitelként adott Fehéroroszországnak. Természetesen meg van számunkra az a lehetőség, hogy ezt az áramot Fehéroroszországon kívül exportáljuk, és ezzel pénzt keressünk.

De ha a balti államok kategorikusan ellenzik ennek az áramnak a vételét, akkor természetesen bonyolult lesz a helyzet az atomerőmű megtérülésével kapcsolatban.

Ugyanis ha a balti államok áram bojkottja miatt Fehéroroszország esetleg bezárja néhány az orosz gázzal működő villamoserőművét, annak az lesz a következménye,hogy csökkenni fog a Belorussziába irányuló orosz gáz szállítások mennyisége. Figyelembe véve azonban, hogy Lukasenko amúgy sem fizet a gázért, és Fehéroroszország gázadóssága csak növekszik (több hónap alatt megduplázódott, 160 millió dollárról 300 millió dollárra), ezért, ha kevesebb gázt szállítunk, ez elvileg csökkenti a veszteséget.

De számomra nem világos, hogy valóban vissza tudjuk-e hozni a projektbe befektetett 10 milliárd dollárt, és hogy ez milyen időkeretben valósul meg,valójában nincs garancia arra,hogy a beloruszok visszafizetik ezt az összeget,egyáltalán nem lepődnék meg azon, ha Janukovics adósságának analógiájával Lukasenko adósságának nyilvánítják ezt a pénzt. " ...

Korábban a balti államok az Európai Unióban elsőként vezettek be szankciókat Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök és 29 másik tisztviselő ellen.

Ez a politikai alapú öntökönszúrás klasszikus esete a baltiak réséről. Valamint vihar a biliben, mivel a nagy semmit csökkentik nullára, de legalább ezzel semmi gondot nem is okoznak Fehéroroszországnak.

A 3 balti ország együttvéve a villamosenergia mintegy felét nettó importálja. Ezen belül a litvánok nettó import aránya 80% körüli. Az észteknél 25% körüli, de ez az éves adat, ami csalóka, mivel a szabályozhatatlan szélenergia miatt valójában nagyobb az import igényük. Lévén hogy alapvetően szabályozásra kevéssé alkalmas, zsinóráramot termelő szénerőművük van és mellette az agyontámogatott szél, fatüzelés (biomassza) és szemétégetés. Szabályoszásra alkalmas víz, illetve gáz elhanyagolható. Ezért nettó importtal szabályoznak. Végül Lettország esetében a nettó import arány 15% körül ingadozik.
A hazai termelés Litvániában nem jelentős, Észtországban a viszonylag magas támogatott megújuló arány miatt drága, Lettországban pedig a viszonylag magas földgáz arány miatt drága. Az import Svédországból, Lengyelországból szintén nem olcsó. Tehát a baltiaknak szükségük lenne egy olcsóbb import forrásra, vagy egy saját orosz atomerőműre. De politikai alapon nem vesznek olcsóbban áramot a fehéroroszoktól, vagy az oroszoktól és nem építenek orosz atomerőművet, vagy orosz gázra alapozott gázerőművet. Ezáltal sikeresen megszívatják saját magukat.

Ezzel szemben a fehérorosz termelés közel egyensúlyban van, köszönhetően annak, hogy majdnem kizárólag gáz alapú, tehát jól szabályozható. Az ár a problémás, mivel a gázos áramtermelés alapvetően drága. A fehéroroszoknál az extrán kedvezményes orosz gázár miatt volt elfogadható a gázos villamosenergia termelés ára. Viszont azzal, hogy eljátszották az orosz kedvezményeket (vagy legalábbis egy részét), megemelkedett a termelési költség. Az atomerőmű a hazai gázos termelés egy részét váltja ki. Csak egy részét, mert a Magyarországhoz hasonló 9,5 milliós lakosság mellett a villamosenergia termelésük és fogyasztásuk is a miénkhez hasonló szintű, 39 TWh évente és emelkedik. Ennek a szűk felét tudja majd megtermelni a fehéroroszok Paks II-vel azonos két új reaktora, folyamatosan csúcsra járatva. A másik fele marad gázos, amivel szabályoznak.

Szóval a fehéroroszok egyáltalán nem szorulnak rá, hogy az atomerőművükben termelt áramot bárki is megvegye. Azzal a hazai gázos termelés felét váltják ki. Eddig sem volt igazán számottevő a fehérorosz villamosenergia export és import, az egyenlegük pedig közelített a nullához. Úgyhogy kissé nevetséges az az állítás, hogy "a belorusz atomerőművet az ott megtermelt áram exportjára tervezték." A fehéroroszok képesek lennének olcsóbban áramot exportálni a baltiaknak, mint amennyiért azok jelenleg veszik, vagy termelik. Ez a baltiak érdeke lenne. Erre a fehéroroszok eddig is képesek voltak a kedvezményes orosz gázár miatt. Ennek ellenére a baltiak eddig sem vettek tőlük érdemi mennyiségű áramot, politikai okból.

Összefoglalva:
- Most azt bojkottálják, ami eddig sem volt, pedig egyébként lehetett volna és megérte volna nekik.
- Magukkal szúrnak ki, mert drágábban (és kevésbé megbízható forrásból) jutnak áramhoz
- A fehéroroszoknak pedig semmi problémát nem okoznak, mert a fehérorosz atomerőmű nem exportra, hanem a haza gázos termelés felének kiváltására épült.
 
Status
Not open for further replies.