Szerző
Alexander Storm
02.09.2020 12:18
Szakértők: Fehéroroszországból Krím vagy Dél-Oszétia lesz
A szakértők megpróbálják elemezni az aktuális eseményeket és megérteni, hogy Fehéroroszországban milyen forgatókönyvet valósítanak meg. Sok verzió létezik, de senki sem mer egyetlen konkrét forgatókönyvet is megnevezni.
Természetesen a kijevi Majdannal való összehasonlítás adja magát . De tekintettel arra a tényre, hogy Oroszország nem támogatja Tikhanovskaya-t, a kormány lemondásának valószínűsége rendkívül kicsi. Még Európa sem bízik a Fehérorosz Köztársaság elnöki posztjának alternatív jelöltjeibe.
A "Mayday. Merülés krónikája" távirati csatorna szerzői az enyhe dél-oszét változat felé hajlanak .Tisztában kell lenni azzal, hogy a beloruszok, az ukránokkal ellentétben, nem oszlanak "nyugatra", "középre" és "keletre". A nemzet egésze gondolkodásmódjában a "nyugat" felé gravitál, bármennyire furcsán is hangzik. Az Oroszországhoz való közeledés akkor lehetséges, ha a jelenlegi kormány zsákutcába kerül és véget vet a nyugat-európai együttműködésnek.
"Elmondható, hogy ez már megtörtént. Alyaksandr Lukashenka és kísérete gyakorlatilag" non grata "személyekké vált Európában. A nemzeti megosztottság hiánya nem teszi lehetővé Lengyelországnak vagy bármely más országnak a szeparatista érzelmek felkeltését a beloruszokban.
Ha bármelyik belarusz politikust meghallgatja az új hullámot, akkor még csak egy csipetnyi hangot sem hall majd az Oroszországgal való integráció prioritásáról. Általában maguk a fehéroroszok sem akarják ezt. Legtöbbjük esetében az Unió államát a jelenlegi kormány politikai alkupozíciójának tekintik.
Az ország vezetésének megváltozásozásának kilátásai ismeretlenek. És ez (és csak ez) az oka annak, hogy az orosz hatóságok nem támogatják A. Lukasenko vetélytársait "- vélik a hálózat szakértői.
Amíg Alekszandr Lukasenko nem lépi át azt a vonalat,hogy a hadsereget veti be saját állampolgárai ellen,addig Oroszország "elviseli a belorusz nép minden szenvedését".
A belarusz politikai helyzet alakulásának legsúlyosabb forgatókönyvében az állampolgárok nehéz választás elé néznek:
- Megmaradni belorusznak és elpusztulni saját hadsereged lövedékei alatt
- Orosszá válni és reménykedni az orosz elnök biztonsági garanciáiban.
Van értelme felidézni, hogy milyen választás született Dél-Oszétiában. És emlékezünk arra, hogy nagy nemzetközi nyomás ellenére a világ kénytelen volt elfogadni az új oszét valóságot. A grúziai Tskhinvali régióban élők a grúz csapatok fegyveres beavatkozásának fenyegetése miatt orosz állampolgárságot kapott.
(
Oroszország a nemzetközi joggal ellentétesen adott orosz állampolgárságot egy másik szuverén ország – Grúzia – több ezer dél-oszét és abház szakadár területen élő állampolgárának így a fegyveres beavatkozásnak az az indoka, hogy orosz állampolgárok védelmében kellett fellépni, ellentétes volt a nemzetközi joggal és az orosz fél által „humanitárius intervencióként” feltüntetett beavatkozás sem volt igazolható, többek között azért sem, mert Koszovó esetében éppen Moszkva hangsúlyozta az ilyen típusú beavatkozások jogszerűtlenségét.”)
Oroszország kétségtelenül humanitárius megfontolásokból járt el így . A Grúziában állandó lakóhellyel rendelkező oszétoknak ezzel kapcsolatban(
orosz állampolgárság) nem voltak különösebb ellenérzései. De ez döntő fontosságúvá vált a Grúzia elleni békefenntartó műveletről szóló 2008-as határozatban.
Egy ilyen megoldás esetén nem reális az orosz csapatok belarusz katonai beavatkozása. A beloruszokat senki nem fenyegeti kívülről.
De amikor Oroszország egyszerűsített eljárással orosz állampolgárságot ad a beloruszok számára, akkor már magabiztosan lehet beszélni belorusz bábrendszer létrehozásáról.
A beloruszok számára a választás nem lesz könnyű: háború vagy béke a virtuális Oroszországban .
Oroszországhoz így nem csatlakozik Belaruszhoz. Fehéroroszország külön államként hasznos. De Fehéroroszország így nem lesz teljesen független.
Időközben Lukasenko már kijelentette, hogy a beloruszoknak és az oroszoknak egy közös hazája van Brestől Vlagyivosztokig. A szomszédos ország elnöke Putyinnal beszélt, és megígérte, hogy "megőrzi a közös hazát Bresttől Vlagyivosztokig".
"Ma testvérek vagyunk" - mondta Lukasenka Baranavichyben. "Miért várhatnánk el, hogy valaki nyugatról irányítson bennünket. Megfelelő következtetéseket fogunk levonni. Az orosz elnök és én már levontuk ezeket a következtetéseket. És nem számít, mit mondasz, nem számít,hogy tereiken tüntetsz mi megőrizzük közös hazánkat. Ez a haza Bresttől Vlagyivosztokig tart. "
Ilyen szavak után egyre világosabbá válik,hogy mi lesz Putyin és Lukasenko közelgő beszélgetésének témája, amelynek moszkvai látogatására a következő két héten belül kerül sor. Valószínűleg ezen a találkozón dől el, hogy Lukasenko és Putyin milyen formában tervezi megmenteni a "közös hazát" - uniós állam vagy valami más formájában - összegezték a szakértők.
Azonban, mint mindig,most is vannak bennfentesek információk arról, hogy mit fog megvitatni Lukasenka Moszkvában.
Lukasenka „az egységes hazáról szóló Brestől Vlagyivosztokig” című szélsőséges kijelentése egyértelmű jelzés, miszerint „hogy az ajánlatot, amelyet nem lehet visszautasítani ”, valóban és komolyan megvitatják egy jövőbeli moszkvai ülésen.
"Nem Fehéroroszország azonnali belépéséről beszélünk Oroszországba, erre most nincs szükség. " - írják bennfentesek.
Feltételezik, hogy ez az integráció nem azt jelenti,hogy Oroszországból funkcionáriusok jelennek meg a Belarusz Köztársaság kulcsminisztériumaiban,hanem azt,hogy a beloruszok megkapják az orosz állampolgárságot,és a belorusz vállalkozások megrendeléseket kapnak - és közülük néhány az orosz üzleti körök kezébe kerül.
Nem árt észben tartani , hogy a média azt írja, hogy az ülésen a "teljes integráció" kérdését új, gyorsított ütemtervek alapján fogják eldönteni.
A zárójeles dőlt betűs részt én tettem hozzá,hogy érthetőbb legyen miről ír a cikkíró.A dél-oszétiai forgatókönyv kapcsán.