[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Iránban naponta átlagosan két tonna kábítószert foglalnak le, és a UNODC becslései szerint évente 2500 tonna halad keresztül.
Szóval egyharmadát csak megfogják, ez elég szép az európai <10%-hoz képest. Ha elolvasod és értelmezed a sorokat, akkor látod, hogy igenis tesznek ez ellen és költenek rá rengeteget meg hatékonyak, csak amit nem fogsz fel, hogy nem költhetik rá a teljes költségvetést ezeknek a megfékezésére.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
OFF


joker

"A nyakamat rá, hogy 90% a diktatúrát választaná bármilyen országban ha az hosszútávon, fenntarthatóan és látványosan javítana a lakosság nagytöbbségének életkörülményein."


Valószínűleg így van, de ez vajon inkább jó, vagy rossz? Úgy értem, szerintem ez elég nagy szegénységi bizonyítvány az emberiségre nézve...
Meg persze kezdetben öjömbódottá lenne, aztán amikor beleszoknának a "jóba", akkor elkezdenének kiütközni a hibák és ugyanúgy beindulna a sírás, mint (szinte?) bármelyik rendszerben, csak most a szabadság, stb. miatt.



panoz

"Emiatt szánnivalónak tartom aki a politikai nézetei miatt mosdatja a diktatúrát, mert a személyes ideológiája képtelen hatékonyan működni ha az embereknek szabad akarata van. "

Nem hittem volna, hogy egyet fogok érteni veled, de most kénytelen vagyok.


danielblack

"Bár én hiszek egy jó diktatúra létrehozhatóságában."

Én sajnos nem. Mert azt is emberek irányítanák ráadásul hosszú időn keresztül ugyanazok és jó eséllyel előbb-utóbb, kisebb-nagyobb mértékben előtérbe kerülnének a személyes érdekeltségeik, illetve az "az lesz amit én (mi páran) akarunk, mert biztosak vagyunk benne, hogy nektek az a jó és punktum!" mentalitás (az ember már csak ilyen gyarló...) és ugye egy diktatúrában a vezető(k) számonkérhetősége, leválthatósága eléggé csekély, még annál is csekélyebb, mint a mostani viccdemokráciákban az oligarchákat...

"Ha a mai európai kúltúránkba szalonképessé lehetne tenni azt a tényt, hogy az állam utód nemzésre és termelő munkára kötelezze az állampolgárokat, és emellett védje a külföldi bevándorlóktól és a semmire kellő kisebbségektől a nemzetet, akkor senkinek se lenne eszébe diktatúra iránt vágyakozni...."

Az utódnemzésnél azért inkább maradjunk a "bíztassa" szónál, annak valahogy szebb a csengése. és különben sem alkalmas mindenki gyereknevelésre, sajnos jóval többen nem, mint elsőnek gondolnánk. Ráadásul általában pont azoknak meg sem fordul a fejükben, hogy inkább ne is vállaljanak gyereket... A többivel egyetértek.


nekerdez

"Maga a Királyság mint intézmény történelem során sokkal jobban működött."

Lehet, de nem mindegy, hogy milyen szempontból... Ha csak az állam, az ország, mint valami absztrakt entitás a fontos, akkor talán, de az egyes egyéneknek, az embereknek, a népnek is annyira jó volt? Vagy jó lehetne?


borisz

"Iránban bűnözőnek lenni rossz. Rohadtul árt az egészségnek."

Ó, hát itthon is van pár "bűncselekménytípus", amit elkövetve elég rossz lesz az embernek... Példákat inkább nem sorolnék... Iránban meg másfajták. De azért azt ne felejtsük el, hogy a "magyar demokrácia" is messze áll nemhogy az "igazitól" (ami utópia, vagy totális káosz amúgy, mert még rohadtul nem vagyunk rá érettek, úgy en bloc a emberiség), de egy viszonylag jól működőtől is, mint pl. a svájci.


Nade, visszakanyarodva Iránra, nekem különösebb bajom nincs amúgy velük, ha elvannak otthon, játszogassák csak a "mintaállam" Izraellel, meg a szunnitákkal a meccseiket, csak minket ne keverjenek bele egyik oldalról sem ("minket" alatt elsősorban a magyarokat, másodsorban az európai népeket, kultúrát értem). És pl. Szaúd-Arábiához képest valóban sokkal jobb, szerethetőbb ország, rendszer (az ottani vahabita fanatikusokat kifejezetten gyűlölöm), de nagyon nem szívesen élnék azért Iránban sem.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Valószínűleg így van, de ez vajon inkább jó, vagy rossz? Úgy értem, szerintem ez elég nagy szegénységi bizonyítvány az emberiségre nézve...
Meg persze kezdetben öjömbódottá lenne, aztán amikor beleszoknának a "jóba", akkor elkezdenének kiütközni a hibák és ugyanúgy beindulna a sírás, mint (szinte?) bármelyik rendszerben, csak most a szabadság, stb. miatt.
Ez egyszerű önös érdek lenne ami miatt esetlegesen a diktatúrát választanák sokan, azért, hogy nekik jobb legyen. Ez tökéletesen ugyanaz, mint amit 4 évente beszopnak a választók, arra szavaznak aki többet ígér vagy aki szerintük többet ad. És ne menjünk bele olyanokba, hogy lehet ha x év után bekattan a vezető vagy a vezetés. Én abból indultam ki, hogy hosszú távon fenntarthatóan ha jobb életkörülményeket biztosítana..., egy bekattant vezető ezt már nem biztosítja. Ugyanígy a rossz döntéseket hozó / megbolonduló valódi pénzügyi vezetők áldásos tevkenységét is 5 éve érezzük már a nagy demokráciában.
 
M

molnibalage

Guest
USA az az állam amely úgy született meg hogy jó szerivel kiirtott több őslakos népcsoportot

Na, mert őseink nem kergettek el senkit, aki itt volt ugye? Minden mai állam történelme szinte így kezdődött, ezt kiemelni egynél elég nagy marhaság. Az Iszlám hogyan is terjedt el ennyire? Eh...
 
M

molnibalage

Guest
berendezkedésű államforma a nagytöbbség számára, akkor a nagytöbbség biztosan hagyná inkább a p*csába a demokráciát, mert jobban akar élni.

Ez az, amit nem jelenthetsz ki általánosan. A világ népei között akkora mentalitás beli eltérés van, amit te fel sem tudsz fogni szinte. Az emberek egy része egyes államokban elvből rühelli azt, hogy mit pofázik neki arról, hogy mit tehet és mit nem, meh, hogy hova mehet, stb.

Ez a világnézet is szanszosan addig tartana, amíg "mert csak" alapon el nem vinné őt a rendszer nagy fekete autója vagy a családja egy tagját. Minden diktatórikus rendszert éltető és favorizáló valahogy kifejelejti azt, hogy a diktatúrák nem válogatnak sem az eszközökben sem a "célpontokban". A gyanú árnyéka - de akár hiányában - is leverik a veséd, mert csak. Mert megtehetik.
 
M

molnibalage

Guest
a drogdílereket, fegyveres rablókat, gyilkosokat meg kivégzik.

hiryu nem csak a népszarát kellene olvasd

Aha. Én hogyan is ítélik el őket? Valahol vicces, hogy csak az ítéletet nézed, de azt, hogy milyen eljárás vezet odáig, azt meg nem...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
molni te sem fogtad fel amit írtam, nem tudom mennyire kell leegyszerüsítsem, hogy megértsétek. Szép lassan mutogatnom kell a gép előtt vagy nem tudom. Mi olyan felfoghatatlan azon, hogy amelyikben jobban élsz hosszútávon azt a rendszert választod hacsak nem vagy mazochista aki szereti ha szar neki?! És ha ez a jobb élet a nagytöbbségre is vonatkozik nem csak egy kis csoportra, akkor a nagytöbbség is azt választaná. Az neked hol jobb, hogy "gyanú árnyéka - de akár hiányában - is leverik a veséd, mert csak" ? Ennél szarabbak a mostani napjaid vagy mi? Arról beszéltem ember, hogy ha JOBB lesz benne, ha JOBB b*meg értsd meg, ha a másik rendszerben JOBB lesz, nem akkor ha agyonvernek mert rosszul néztél vagy bármiféle ok nélkül.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
<blockquote rel="joker">a drogdílereket, fegyveres rablókat, gyilkosokat meg kivégzik.

hiryu nem csak a népszarát kellene olvasd

Aha. Én hogyan is ítélik el őket? Valahol vicces, hogy csak az ítéletet nézed, de azt, hogy milyen eljárás vezet odáig, azt meg nem...

</blockquote>

Pl ha van vele egy teve megrakva heroinnal, akkor helyben letudják a dolgot egy lövéssel. Amilyen mennyiségű ilyen esettel szembesülnek a földrajzi elhelyezkedésük miatt, más hatásos módszerrel úgy néz ki nem tudtak előállni.

Egyébként a terroristák vagy terroristáknak nevezett célszemélyek drónokkal vagy SEAL csapatokkal, Tomahawkkal, titkosszolgálati módszerekkel való kiiktatása milyen eljárást is követ? Tárgyalás, ügyvéd, bíró, védőbeszéd, bizonyítékok kiteregetése, stb vagy csak rámutatnak és megy a hellfire?
 
M

molnibalage

Guest
Mi olyan felfoghatatlan azon, hogy amelyikben jobban élsz hosszútávon azt a rendszert választod hacsak nem vagy mazochista aki szereti ha szar neki.

Ezzel a személettel soha nem jött volna létre az USA és számtalan más állam. A történelem cáfol téged. A jómódban levő arab országokban is voltak tüntetések nem túl rég. Upsz...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Ezekben a jómódban levő arab országokban a kisebbség él jómódban, a nagytöbbség szarér-húggyér robotol. Ez már elég ok neked a tüntetésre? Upsz...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 432
113
Ezeket a köröket már párszor megfutottuk, de nem részletesen kifejtve pár dolgot leírnék:

1. Helyi kulturális sajátosságoktól függ minden rendszer. Ha a rezsimnek van csöppnyi esze a már meglévő hagyományokra épít.

2. Aki azt hiszi, hogy Nyugaton a nagy demokráciában nincs korrupció meg uram-bátyám viszony az teljesen hülye...

3. Minden rendszer minőségét az azt vezető személyek minősége határozza meg. Volt nekünk a nagy demokráciánkban dilis vezetőnk aki becsődöltette az országot mégsem lehetett vele mit csinálni. De van neki egy diktatórikus párja is, a totális állam kiépítésére törekedő Rákosi Mátyás. Sőt rövid időre volt egy Szálasi is. EGYIK SEM VOLT NORMÁLIS!

4. Jóléttel bármilyen rendszert lehet legitimizálni. Ez politika tudományi tény. Ettől még folyamatosan jelennek meg új kihívások a rendszer irányába (típusától függetlenül) és ezekre választ kell adni. Jó választ és jólétet pedig csak jó vezetés képes biztosítani.

5. A demokrácia előnye a szabad akarat illúziója és a sokszínű érdekmegjelenítés. Hátránya a társadalmon belüli törésvonalak kiélezése, a társadalom egységének megszüntetése, a belső ellenség kép.

6. Az autokrácia előnye a hatékonyság, és a többségében egységes társadalom, a külső ellenség kép. Hátránya a rendszer "bemerevedése" (alternatív elit kizárása) illetve az egysíkúság.

7. Vannak vegyes rendszerek, ilyen volt a Horthy rendszer is. (Autokratikus elemekkel korlátozott parlamentáris demokrácia. Ez a rendszer HIVATALOS definíciója!)

8. Az irániak majd eldöntik, hogy milyen rendszer jó nekik. Ha nem jó a rendszerük akkor föllázadnak ellene, és a többség akaratával szemben a kisebbség támogatását élvező elit még sosem tudott fönnmaradni. (az szintén rendszerfüggetlen tulajdonsága az eliteknek, a legitimitás kérdése)

9. A legitimációs nyomás minden rendszerben azonos. A különbség a demokrácia és az autokrácia között az, hogy az autokráciában több ideje van az elitnek a korrekcióra. Ugyan is a demokráciában X évente el elehet zavarni a vezetőséget. Autokráciában ez az idő 2-3X. Viszont a demokráciában sosincs teljes "megtisztulás" ugyanis a változás nem elsöprő erejű. Lényegében látszat elit csere történik. Vagy egy azonos elit két véglete váltogatja egymást a hatalomban , vagy két egymással kiegyező elit van.
Az autokratikus rendszerekben a változás forradalmi és a régi elit teljes cseréjével jár, így új elit kerül pozícióba.

10. "Aki demokráciát mond, az oligarchiát mond." Ezt az 1930-as évek óta ismeri a politika tudomány.

11. Tőkekonverziós elmélet. Ez lényegében az "elvtárs nem vész el csak átalakul" mondás gyakorlati leképeződése. Azt jelenti , hogy a politikai, gazdasági és kulturális tőke átválthatóak egymásra. Hozzátenném ezt Nyugat-Európai demokráciák kapcsán írták le.

Az én véleményem az, hogy minden népnek meg van a maga útja, nekünk is meg van a mi utunk.
Magán véleményem az, hogy nekünk egy vegyes rendszer való, és a társadalmi kutatásokból is ezt lehet kiolvasni.
 
M

molnibalage

Guest
Ezekben a jómódban levő arab országokban a kisebbség él jómódban, a nagytöbbség szarér-húggyér robotol. Ez már elég ok neked a tüntetésre? Upsz...

És lám, az diktatórikus rendszer kitermeli és betonba önti ezt a helyzetet. Mitől gondolja a sok diktatúra fan, hogy ő a jó csoportba kerül. So...?
 
M

molnibalage

Guest
2. Aki azt hiszi, hogy Nyugaton a nagy demokráciában nincs korrupció meg uram-bátyám viszony az teljesen hülye...

Senki nem mondta ezt. A mértéken van a hangsúly. Nézd meg kis hazánkat. Miféle bizalom van az államhatalom felé és miféle támogatottság? No, akkor csekkold mondjuk svédeket, Új-Zélandot vagy Ausztráliát. Ott sem mindenki mondja azt, hogy hurrá, de alapvetően bíznak a vezetésben és nem mondják azt, hogy mindent áthat a korrupció. Itthon meg minden nagyberuházás kapcsán csak a felszín kaparod meg és dől a szar a szekrényből. Autópálya, trafik, teljesen mindegy...

5. A demokrácia előnye a szabad akarat illúziója és a sokszínű érdekmegjelenítés. Hátránya a társadalmon belüli törésvonalak kiélezése, a társadalom egységének megszüntetése, a belső ellenség kép.

Van egy olyan érzésem, hogy a sok "illúziót" szajkózót be kellene vágni egy igazi diktatúrába, aztán megkérdezném őket erről az "illúzióról". Esetleg kérdezd meg szüleid. Nekem a családomból többen is dobbantottak, biztos viccből, mert az "illúzió" kellett nekik mi...? A vasfüggöny mögül nem mehettél el csak úgy, korlátozták a személyes szabadságot. A szabad világban mehettél, ahova akartál. Ordító difi.

6. Az autokrácia előnye a hatékonyság, és a többségében egységes társadalom, a külső ellenség kép. Hátránya a rendszer "bemerevedése" (alternatív elit kizárása) illetve az egysíkúság.

A SZU "szuperhatékonysága" valahogy mégis simán elhasalt a nyugattal szemben úgy, hogy a kedves elvtársak kopasztották a KGST szatellit államokat. Na ennyit a "hatékonyságról" Pontosan azért nem hatékony egy ilyen állam, mert a felülről jövő irgalmatlan baromságoknak semmi sem állja utját, lásd a kis hazánkban azt, hogy a 2/3-dal mekkora baromságokat csinálnak a narancsosok, mert a párt nagy embereinek senki nem kever le egy agyalapi taslit, hogy "hülye vagy te bazdmeg"...?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
molni most jött el az a rész, amikor el kellene mutogatnom vagy egy bottal a homokba lerajzoljam neked azt, amit már 5x minimum kifejtettem, mert agyilag képtelen vagy felfogni az írásos jelek által alkotott szavak, mondatok és szöveg magábanhordozott jelentését, információtartalmát és értelmét. Mégegyszer nem magyarázom, mert nincs akinek. Most vagy megmakacsoltad magad, hogy csakazértis eljátszod a hülyét, vagy játék nélkül ez nálad a szint. Ezzel nincs amit kezdenem, mert nem vagyok pszichiáter.
 
M

molnibalage

Guest
Maradjuk annyiban, hogy az cikkeim szerintem megvilágítják azt, hogy milen a felfogó és értelmező képességem. Tőled a leghosszabb komment egy rövid bekezdés. Szóval nem igazán vágom, hogy mire akarsz reflektálni...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Akkor eljátszod a hülyét vagy nem vagy képes értelmezni a mások által leírtakat, de ezzel amint már mondtam nincs mit kezdeni.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Pl ha van vele egy teve megrakva heroinnal, akkor helyben letudják a dolgot egy lövéssel.
kivéve ha csókos/elvtárs/imám/családja tevéje....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Pl ha van vele egy teve megrakva heroinnal, akkor helyben letudják a dolgot egy lövéssel. <blockquote>

kivéve ha csókos/elvtárs/imám/családja tevéje....

</blockquote>

Örülj neki, hogy te egy szent helyről érkezel, ahol az emberek csak a szakirodalomból ismerik, hogy mi a korrupció.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
T<i>EHRAN (FNA)- Commander of the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) Aerospace Force Brigadier General Amir Ali Hajizadeh said that Iran moved as much as 35 years ahead in building drone engines by reverse engineering the US drone, RQ-170 which was tracked and hunted down in Iran late in 2011.</i>
http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13920718000390