[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 442
61 432
113
molnibalage

"Senki nem mondta ezt. A mértéken van a hangsúly." kezdetű részhez:

Én nem tértem ki a mértékre, nem véletlenül. Ez ugyanis erősen kulturális sajátosság. Viszont veled ellentétben én elég sok olyan emberrel találkoztam, aki a korrupciót, mint valami egyedülálló magyar jelenséget képzeli el. Ezért írtam azt amit írtam.

"Van egy olyan érzésem, hogy a sok "illúziót" szajkózót be kellene vágni egy igazi diktatúrába, aztán megkérdezném őket erről az "illúzióról". Esetleg kérdezd meg szüleid. Nekem a családomból többen is dobbantottak, biztos viccből, mert az "illúzió" kellett nekik mi...? A vasfüggöny mögül nem mehettél el csak úgy, korlátozták a személyes szabadságot. A szabad világban mehettél, ahova akartál. Ordító difi."

Azért illúzió barátom, mert szabad életről megy a rizsa, de mégis folyamatosan falakba ütközöl. Tele van törvénnyel és köztük igen hülye törvényekkel az ország. Ezek is korlátozó tényezők.
Utazhatnál külföldre, ha lenne rá pénzed, szóval mégis korlátozva vagy.
Beszélhetnél bármiről, de mégsem, egyszerűen nem írhatsz le bizonyos dolgokat.
Diktatúrában megfigyel az állam, most meg vagy 30 szervezett, külföldi belföldi egyaránt. (csak halkan mondom, nekem egyik ismerősöm egy párt szervezetében dolgozik és náluk külön van olyan állás, hogy ellenség figyelő!!!)

"A SZU "szuperhatékonysága" valahogy mégis simán elhasalt a nyugattal szemben úgy, hogy a kedves elvtársak kopasztották a KGST szatellit államokat. Na ennyit a "hatékonyságról" Pontosan azért nem hatékony egy ilyen állam, mert a felülről jövő irgalmatlan baromságoknak semmi sem állja utját, lásd a kis hazánkban azt, hogy a 2/3-dal mekkora baromságokat csinálnak a narancsosok, mert a párt nagy embereinek senki nem kever le egy agyalapi taslit, hogy "hülye vagy te bazdmeg"...?"

Elmondom neked, hogy a Kádár rendszerben harmad annyi ember vitte az állam adminisztrációs ügyeit, mint ma :-D
SZU persze kicsit más tészta, és pont az SZU miatt nem tudtunk megszabadulni a tervgazdaságtól. Ugyanis még a komcsi magyar vezetők is tudták, hogy baromság amit a ruszkik csinálnak csak nem tehettünk mást. Javaslom nézz utána az 1968-as új gazdasági mechanizmus történetének.
De a Horthy korszakot is fölhozhatnám példának, 0-ról állították talpra az országot.

Egyébként meg tudom, hogy fája pont, de az általad jobbnak tartott demokráciában , tiszta választásokon az emberek megszavazták a kétharmadot , és az a rossz hírem, hogy újra meg fogják szavazni. Akkor most mi is a helyzet??? Demokráciában is marad a felülről jövő baromság ha ez a népakarat???
(Amúgy elmondanám, hogy onnantól kezdve, hogy egyedül 51%-al rendelkezel már azt csinálsz lényegében amit akarsz. A parlamenti vitától kezdve minden csak formaság már egy ilyen helyzetben. Nagy volumenű dolgokra van csak kétharmad. Szóval demokratikusan választott diktatúra van XD)
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
off Bocs de ez aaaannnnyira jellemző hozzásírás-rívás volt....

cserébe

M
ilyen uniot akar a magyar?

1. Ahol senki sem szolhat bele mit csinál Magyarország.
2. Ahol az unio beleszolhat, hogy mit csinál Szerbia, Románia, Szlovákia, stb.
3. Ahol mi vámot vethetünk ki a nyugati vacak termékekre, vagy megtilthatjuk a behozatalt.
4. Ahol a magyar termékekre senki sem szabhat vámot és a lehető legszabadabb mozgásterük van a magyar termékeknek.
5. Ahol a magyar leánybankokat feltöltik a nyugati anyabankok.
6. Ahol a köszolgálati és egyéb energiacégek rezsiköltséget nem számolhatnak fel.
7. Ahol Magyarország ellen soha nem szabad kötelezettségi eljárást indítani.
8. Ahol az unio tiszteletben tartja Orbán Viktor és pártja teljes hatalmát.
9. Ahol soha senki nem kritizálhatja a laboratoriumi magyar demokráciát.
10. Ahol ujra megalapíthatjuk Nagy-Magyarországot.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Azért a Hidegháborúban a Szovjetunió rosszabb helyzetből indult. 36 millió mínuszt mutatott a népességszámlálás a világháború után. Sikeresen rátette a kezét a történelmileg kevésbé iparosodott európai államokra, amelyek teljesen le voltak zúzva a nyugati államokhoz képest.
US behúzta Olaszországot, a spanyolokat, Nyugat-Németországot(Németország 2/3-a volt területileg), Britanniát, franciákat,skandikat,belgákat,hollandusokat,görögöket stb.
Japánt maga mellé állította és Kissinger végül Kínát is.
Sokkal nagyobb területeket, népességet, ipari kapacitást birtokolt Washington a Hidegháború alatt , mint Moszkva.
 
M

molnibalage

Guest
Szóval demokratikusan választott diktatúra van XD)

Nem, mert ha ma a 2/3-ad bevezetné azt, hogy akkor holnaptól vasfüggöny 2.0 és korlátozza a kivihető valutát, stb. akkor szerinted mennyi ideig maradna hatalmon? Mennyi ideig lenne az ország a tüntetések miatt működőképes? Mondjuk lehet, hogy itthon még ez is menne, de a normálisabb elmeállapottal rendelkező országokban ennél kisebb dolgok miatt lazán megbukik a kormány...

A leválthatóságot, annak valószínűségét és az adott politikai/társadalmi környeztben születő törvények együttesen határozzák meg azt, hogy milyen a politikai rendszer. Egy diktatúrában semmiféle visszacsatolás nincs, soha. A legszarabb demokráciában is van bizony 4 éve. A vörösöket elzavarták és még ma is annyira impotensek, hogy ezt a félelmetesen hülye, béna, seggarc, balfasz narancsos bandát megválasztják újra. Lehet hogy nem lesz 2/3, de akkor is van lehetőség a visszacsatolásra. <b>Ne a rendszert szidd azért, hogy a rendszerben levők - értsd, választók - idióták..</b>
 
M

molnibalage

Guest
Ez most szarkasztikus, lesajnáló, vagy milyen komment? A különbség az, hogy egy demokratikus országból a tehetséges és vállalkozó szelleműbbek szépen megpattanak, ha nem tetszik. Lásd kis hazánkat. A sok hülye meg egye meg amit főzött. Egy diktatúrában erre sajnos ritkán van esély...
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 460
141
63
OFF
Képzeljünk el egy hazai diktatúrát: Jólét van, piszkosul nagy bankok államosítva, bűnözés zéró, vízkincs elidegeníthetetlen, erkölcsös oktatás és viselkedés, deviancia minden formája betiltva a Vezető meg 10 generációig visszavezetve magyar. Ennek fejében odaadtuk a románoknak a Tiszántúlt, lemondtunk minden területi követelésünkről 1000 évig a szénhidrogénkészletünket oda adtuk külföldi kitermelőknek az utolsó cseppig visszavonhatatlanul, aki ezt szóvá teszi azt a királyi M1-en élő egyenes adásban megfosztják a fejétől.

Megéri?
 
M

molnibalage

Guest
Halkan jegyezem meg, hogy a szénhidrogén kitermelésnél rohadtul mindegy, hogy ki termeli ki, mert bányajáradákot mindenki fizet...
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 460
141
63
Halkan jegyezem meg, hogy a szénhidrogén kitermelésnél rohadtul mindegy, hogy ki termeli ki, mert bányajáradákot mindenki fizet...

Hess innen Mr.Racionális, mindez csak fikció.
Ez egy tanmese arról hogy nem az ember választja meg hogy miféle diktatúrában él, hanem a diktatúra választja meg hogy milyen ember élhet benne.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 468
20 742
113
vízkincs elidegeníthetetlen
Ez a vízkincs urban legend amitől falnak megyek. Víznagyhtalaom vagyunk és európa éléskamrája. Ja, a kádárnyuggerek meg a jobbikisták fejében. Épp sivatagosodunk el 1000-el, és a legutóbbi intézkedésxek cask erre tesznek rá, ha minden nemzeti sokvizünkvan utődött elllocsolja a talajvizet is, mielőtt egyáltalán akárki (például unokáink) "lenyúlhatnák"
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 442
61 432
113
molnibalage

Hidd el nekem, ha nem koalíciós kormányzás van, hanem egyedül van 51%-od akkor lényegében azt csinálsz amit akarsz. Csak a saját emberi minőséged és a párttagok hűsége szab határt...

"Egy diktatúrában semmiféle visszacsatolás nincs, soha. "

Ez szimplán nem igaz.

"Lehet hogy nem lesz 2/3, de akkor is van lehetőség a visszacsatolásra. "

Lehetőség van a demokráciában és az autokráciában is. Az más kérdés, hogy az elitet érdekli-e ez.

" Ne a rendszert szidd azért, hogy a rendszerben levők - értsd, választók - idióták.."

Már bocs, de akkor NE az AUTOKRÁCIÁT szídd azért, mert az SZU VEZETŐI IDIÓTÁK voltak.
(Jó ideig totális állam volt ráadásul aminek annyi köze van az autokráciához, mint az anarchiának a demokráciához)

Mondom az emberi minőség a meghatározó, a demokrácia és az autokrácia pedig egy szervezési elv.
A népesség értelmi színvonalától és kultúrájától pedig NEM LEHET elvonatkoztatni!!!
Szerintem is jó dolog a svájci demokrácia, próbáld ki Iránban vagy nálunk :-D
Katasztrófa garantált. Most bocs, hogy ezt leírom, de degeneráltak gyülekezetével NEM LEHET demokráciásat játszani! Ahhoz, hogy működjön egy ilyen rendszer VALÓS KOMPETENCIA szükséges. Ilyen nagyrészt még nyugaton sem épült ki társadalmi szinten.

Ebből kifolyólag megállapítható az, hogy ha egy autokráciának hozzáértő vezetése van, az hatékonyabb tud lenni, mint a hozzájuk képest (legjobb esetben) középszerű társadalom.

Példának:
Mivel a politika is egy szakma (Társadalmi logisztika) és komoly szaktudást igényel így a példám szerintem szemléletes lesz.

Meg kell tervezni egy gázvezetéket az országon át. Két csapat áll rendelkezésünkre. Az autokrácia csapat és a demokrácia csapat.

Az autokrácia csapatba be raklak téged:
Te mérnök vagy. Van egy mérnök csapatod (100 ember). Szaktudással rendelkeztek. Itt csak rajtad állnak a döntések, te vagy a csapat vezetője, de együtt terveztek.

A demokrácia csapatban pedig van véletlen szerűen kiválasztott 100 ember. Itt népszerűség alapján választott vezető van, mindenről szavazással döntenek.

Kérdés: Vajon melyik csapat lesz képes megtervezni a vezetéket??? Remélem sejted a választ :-D

De meg is fordíthatjuk a példát, be raklak a demokrácia csapatba. Szerintem a stílusod miatt nem leszel túl népszerű. Szerinted mekkora az esélye annak, hogy bárkit is érdekelni fog az amit mondasz??? Hiába raksz le az "asztalra" kézzel fogható eredményt arról kb. csak te meg pár ember foglya tudni, hogy az micsoda nagy dolog. Ugyanis a többiek olyan hülyék hozzá, hogy értelmezni se tudják a dolgot, ezért föl sem fogják annak jelentőségét. (platón hajó hasonlat) Ebből kifolyólag leszavaznak folyamatosan sőt lehet el is zavarnak. Sosem lesz így meg a vezeték...

Országok vezetésénél is pont így működik a dolog. Mondom a kulcs az, hogy megfelelő emberek kerüljenek megfelelő helyre!
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 474
5 578
113
@molnibalage
Azért a déliek annyira nem tapsikoltak örömükben...

@fip7
Szálasit nem keverném ide, mivel gyakorlatilag az intézkedéseik többsége a katonai helyzetre korlátozódott, az ország nagyobbik része romokban és irányítatlanul hevert... Maradjunk annyiban, hogy nem lehet száz százalékig tudni, mi és hogyan lett volna.



Szerény véleményem szerint lehetne a diktatúrát jól is csinálni, de ahhoz egy kiforrott eszmeiség kell, s egy olyan vezető csoport, akik a meggyőződésükért képesek szenvedni. Mert enélkül hajlamosak letérni a zászlójukra tűzött iránytól.


A demokráciát pedig meglátásom szerint nem lehet jól csinálni, mert ha a klasszikus (soha nem volt) demokrácia-elméletet vesszük alapul, ahol a tömegek irányítanak, a széles rétegek középszerűségüktől vezérelten nem vihetik a jó irányba az államot. (Megjegyzem, mert ide kapcsolódik: (Tegyük fel, hogy-->) Adott egy ideális eszmerendszer, amelyre felhúzható egy állam/társadalom. Legyen pirézizmus. Ezt az irányt a fennálló rendszer elnyomja, s a lakosságnak más értékrendet adva egy téves útra vezeti őket. Ha a pirézizmus kapja meg a hatalmat, és diktatúrát alapít, akkor az emberek azt mondják rá, hogy szar ott élni. De az ő unokáik már a pirézizmus szellemében nevelkedve, azt az irányzatot követve élnek, akkor a tömeg is az ideális úton jár. Ez esetben a tömegek is követhetik a "helyes utat".)

Ha a demokrácia a tömegek szabadosságából adódóan elveszti népuralmi jellegét, és lesz belőle valami olyasmi mint ami most nálunk is van (itt ne pártpolitikai szinteken tessenek értelmezni, hanem amolyan Montezumásan) akkor meg miről beszélünk?
Ha a nép nem lázad fel az uralkodói csoport ellen, akkor nem beszélhetünk demokráciáról. Ha pedig olyan a nép vérmérséklete, hogy minden ellen fellázad, akkor ott meg anarchia van. A Rubicont nagyon nehéz megtalálni, szerintem nincs is.

Valamit még akartam írni, de elfelejtettem....
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Alapvetően az emberi minőséget nem lehet kihagyni a képletből.
Japán a mai napig császárság a 2. vh-t is egy ember döntése alapján(a császár) hagyták abba, lett volna még elég héja, hogy folytassák, de a császár szava szent volt. Fukushima után gyakorlatilag rendezett kivonulás, mentés volt a zónában. Nem ismert fogalom a rablás arrafelé. Nálunk csak az elmúlt 1 év katasztrófái(hóhelyzet és dunai árvíz) alatt elképesztő bűnözés volt. Hóban rekedt autók(mentő is!) baltákkal való feltörése bizonyos magyarországi népcsoportok által, dunai szivattyúk csoportos ellopása, mobilgát megbontása stb. ugyancsak e személyek által.
Édesapám '90-es évek elején dolgozott Svájban. Bement egy közértben x svájci városkában vásárolni és a pakoló pulton ott volt egy tárca, a dolgozók mondták neki mikor eléjük vitte , hogy rakják el, hogy nyugodtan hagyja ott már egy hete ott van és valószínű jön majd érte a gazdája, ha legközelebb erre jár. Lambóval ment 40-es táblánál 45-el, mögötte Porsche ledudálta.
Persze Svájc azóta már változott, az 1. szituáció már valószínű elképzelhetetlen ott azóta hála a rendkívüli bevándorlásnak, de úgy gondolom éreztethettem, hogy ha jó anyagból gazdálkodsz, akkor mindegy , hogy demokrácia vagy császárság. Sőt, igazából csak ezen múlik a dolog.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
Már bocs, de akkor NE az AUTOKRÁCIÁT szídd azért, mert az SZU VEZETŐI IDIÓTÁK voltak.

Éééés itt a lényeg. Megabiglike :)

A példa pedig nagyon találó, volt hasonló helyzethez szerencsém másfél éve, mint egy csapat vezetője úgy, hogy tulajdonképpen semmi hatalom nem volt a kezemben (egyetemi projekt önkéntes tagsággal). Persze se a határidők, se a munka minősége nem lett tartva, bármit is beszéltünk, mondhatni szavaztunk meg előzetesen közösen. Mondjuk az elején is a rosszabb, nehezebben megvalósítható elképzelést szavazták meg a coolsági faktor miatt, félresöpörve minden ellene szóló érvet.

@molnibalage

Tudom, hogy személyesen érintve vagy az egészben és ezért a saját szabadságharcodnak érzed, hogy földbe döngölj mindent, aminek köze van a Szovjetunióhoz és a nem demokratikus államberendezkedéshez, de jelen esetben próbálj meg elvonatkoztatni a valóságtól, mivel ez egy elméleti diskurzus a témában (aminek lassan kéne egy saját topikot nyitni). Maga a kommunizmus is elméleti szinten egy remekül működő dolog volt, de amit később ezzel a névvel fémjelezve megvalósítottak, annak tulajdonképpen nem sok köze van az eredeti elképzeléshez. Tessék ebből a szemszögből szemlélni ezt az egészet és ne átgázolva mindenen, személyes inditatásból eltaposni más gondolatait.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
A szénhidrogén kitermeléshez hozzászólva: szerintem nem mindegy, hogy ki termeli ki. Ha a saját állam, akkor az diszponálhat az egész kitermelt nyersanyag eladásából származó bevételek felett, nem csupán a bányajáradék. Ráadásul mi van, ha nagy a belső fogyasztás és igény(lásd. US), aki alig exportál(csak finomítottat), akkor alapvetően előnyösebb, ha hazai kézben összpontosul a kitermelés joga.
USA-ban amúgy ez kizárólagosan a Rockefeller családé(és töredék Rothschild érdekeltség is van: Shell, BP). Bár ez a két család már a 20. század alatt összefonódott keresztbeházasodások révén. Ha így vesszük, akkor az USA se túlzottan demokrácia, mert se a republikánusok, se a demokraták nem nyúlhatnak hozzá a big businesshez, ha igen, akkor jön Oswald bácsi. A Rockefelleréket is megpróbálták antikartell törvénnyel megrendszabályozni, erre felosztották US régiónként a Standard Oilt, de a kartell a háttérben a mai napig tovább működik és egy felhőkarcolón belül mennek a dolgok :)
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Tehát mivel az USA kormányzat döntései mögött áll a hazai korporatív érdek, ezért azt képviseli, de végülis hazai cégekről van szó, tehát akkor protekcionisták ők is végeredményben.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
553
1
16
Igazából játékelmélet alapján mindenki magának akarja a legnagyobb sóskiflit reggelire. Tehát mindenki a saját érdekeltségeit félti, ezért nincs különbség aközött, hogy az USA rádobta 2 atombombáját Japán két legnagyobb keresztény lakosságú városára, a teljes civil és menekült lakosságú Drezda britek általi felperzselése, a Szovjetunióban komplett népek gulágba küldése, mert nem tetszett nekik a vörös, a zsidók németek általi kz-ba küldése között , mert haragudtak a Wall Street-i csapatra, ezért többek közt pl. elvitték a napszámos Schlesingert, akinek új cipőre se tellett.
Aki nem látja, hogy nincs sok különbség a rendszerek közt, meg hogy mennek a dolgok fent, az szerintem nem sokat ért ebből.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 689
5 917
113
Bár nem ide tartozik de a víz nagyhatalom hoz megjegyezném hogy igen is gazdagok vagyunk mert egy 2/3 kész vízerőművet temettünk vissza a Dunába. Ezzel kapcsolatban érdekességként jegyezném meg mivel itt Irán a téma, hogy a víz ott is gond. A térképek szerint irán területeinek jó része sziklás és ez kihasználva az utóbbi időben rengeteg tározó épült ami a patakok de szerintem igazándiból a csapadék és olvadék vizeket gyűjti össze. A melegben azonban a nyitott tárlók sokszor problémásak, ezért ott már építenek föld alatti víztározókat is hiszen a felszín alatt ezek a problémák kisebbek. Ezek a vidékiek életét segítik. Ellentétben a fővárosban viszont szinte pazarlás zajlik hiszen most épül egy úgynevezett vízi park szabadidő centrum, ami tulajdonképpen egy mesterséges tó. Iránban már hosszú ideje használják a víz erejét:
http://youtu.be/rSrRjIcCYQA
http://www.youtube.com/watch?v=eiLGVqMTrRA