Örményország lakosságszáma 1991-ben volt a csúcson 3,6 millióval. Akkoriban Azerbajdzsán népessége 7,3 millió volt.Telepitesi program.Jo gondolat.Sziriai ormenyek par falut benepesitettek,de komolyabb mennyisegu emberhez kell azert gazdasagi motivacio,stabil,gyarapodo jovokep.
2016-ra Örményország lakóinak száma 3 millió alá csökkent, abban az évben az azeriek viszont már 9,7 millióan voltak.
Ma jóval több, mint 10 millió azerire kevesebb, mint 3 millió örmény jut, a kezdeti 1:2 arány 1:3-ra romlott.
Ez ugyanaz a történet, mint Koszovóé vagy Erdélyé - az elöregedő, elfogyó népesség képtelenné válik földje megtartására. Ezt a törvényszerűséget csak agresszív, militarista katonaállamok tudják elodázni. Az örmények nem akartak erre az útra lépni, ahogyan mi sem 1918-19-ben - a következmények nyilvánvalóak.
Gazdaság... Örményország GDP-je 1995-ben közel 10 Mrd USD volt, Azerbajdzsáné akkoriban kb. 23 Mrd.
2010-re az örmény GDP-t 27 Mrd-ra sikerült feltornázni, de akkor az azeri már 127 Mrd volt. A bő kétszeres előnyből közel ötszörös előnyre tettek szert.
Persze Azerbajdzsánnak ott vannak a drága szénhidrogének, de azért az örmények is kitalálhattak volna valamit, amivel felpörgetik a gazdaságukat, ha mással nem, hát a közel 6 milliós (jelentős részben az USA-ban élő) diaszpóra segítségével.
Így, vagy úgy, Azerbajdzsán nem csak népességét tekintve, de gazdaságilag is elhúzott, ami meglátszott a katonai kiadások terén is.
1995-ben Örményország közel 130 millió dolláros védelmi költségvetésből gazdálkodott (az akkor GDP-nek ez 3,3 %-át jelentette), míg a csóró, elpáholt Azerbajdzsán 90 millió USD-t sem tudott haderejére költeni.
2015-re viszont az azeri military budget már ÖTSZÖRÖSE volt Örményországénak (2,3 Mrd vs. 460 millió), ekkor a GDP-jük 5,46 százalékát fordították a hadseregükre. (Örményország soha nem érte el az 5 %-ot.)
(Mindenféle adatok részletesen ITT.)
Meg is lett ennek az eredménye. Amikor 2020-ban jöttek a vérfagyasztó képsorok az állásaikban szinte vakon, süketen tébláboló, majd robbanások füstfelhőiben eltűnő örmény harcosokról, akkor szembetűnő volt, hogy nagyjából ugyanazzal a 80-as évekbeli szovjet felszereléssel éri őket a halál, amivel 25 éve győztek az azeriek fölött.
A népesedési folyamatok alakulása és a gazdaság gyarapítása alapvetően minden népnek a maga felelőssége és nem másoké. Hogy mennyire vállalnak gyereket, mennyire tanulnak, dolgoznak, gyűjtenek, építenek és mennyit hajlandóak áldozni a honvédelem oltárán, az az örményeknek is a maguk dolga, a saját felelőssége. Tetszik vagy sem, az azeriek minden téren életrevalóbbnak bizonyultak.
Csodavárás - na ez az, aminek nincs helye a világpolitikában. Ami pedig a betertatlan ígéreteket illeti, 2020-ban csakis az oroszokon múlott, hogy az azeriek nem húztak be egyszerre mindent, és Artszak lakói kaptak pár év haladékot. 2023-ban az is világossá vált, hogy az ukrajnai háború dágványába beleragadó Oroszországnak nem sok lehetősége marad a térség politikájának irányítására - és Jereván "másik irányba kilendülése" után nyilván túl sok hajlandósága sem lesz, ha beüt a baj...A nyugat fele fordulas vadjara.30 ev csolatas,Moszkvatol vart csodavaras es millio betartatlan igeret utan ennek azinganak torvenyszeru valamennyire a masik iranyba is kilendulni.
Ez nem baromira nehéz, hanem lehetetlen - Örményország pozíciójában. Efféle politikát folytathat egy Madagaszkár vagy Új-Zéland, de a Kaukázusban ez nem megy. Egyre szorosabbra csavarodó török-azeri satuba ékelődve maximálisan el kellett volna köteleződni Irán és/vagy Oroszország mellett. Gazdaságilag, katonailag, stb...De ez nem feltetlen a nyugat.Ez India,Iran,Franciaorszag,Oroszorszag?USA egeszseges elegye lehet.Ez baromi nehez mert akiket felsoroltam tobbnyire magas langon utaljak egymast de Azerbajdzsan sot Torokorszag a pelda lehet ezt csinalni.Nem kell vegletekbe gondolkodni.Kiegyensulyozott kapcsolatra van szukseg minden jelentos hatalommal.
25 éve volt Jerevánnak ezt kigondolni és kiépíteni, nem jött össze. Irán és az USA egészséges elegye...? India...? Ez volt a mesterterv? Ennyi erővel az eltűnő óceániai mikroállamokkal is szövetkezhetett volna Örményország, hiszen az érdekközösség nyilvánvaló: Az egyiknek túl sok, a másiknak túl kevés tenger jutott...
Jó reggelt kívánok, az USA így működik. Soha nem állt hozzá másként a "szövetségeseihez" pláne, a Közel-Keleten nem (egyet leszámítva természetesen). Ott, pláne Oroszország szügye tájékán minél rosszabb és minél zavarosabb a helyzet, annál jobb.Latjuk mi is itt a kollektiv nyugat kepmutatasat,hogy 9 honapig semmitmondo nyilatkozatokkal semmit se tettek most meg apropenzzel probaljak a valsagot letudni.Detto ez USA mely US aid 11.5 millio dollart szan az Artsaki menekultekre mikozben csak ebben az evben 270 millioUSD katonai segelyt nyom Azerbajdzsannak...
Ne legyen igazam, de szerintem idén eltűnik az örmény-iráni határ. Az azeriak megindulnak az Araksz partján és létrehoznak egy korridort Nahicseván felé. Örményország ezt nem fogja tudni megakadályozni, Oroszország már nem is akarja és Irán sem fogja, mert az kiváltaná a török beavatkozást és az USA-t is remek helyzetbe hozná, megfújhatná a harsonákat, lám, a gaz, oroszbarát Teherán agresszorként lép föl!Most mar figyelik a helyzetet es esetleg nemzetkozi megfigyeloket kuldenenek Artsakba..9 honap blokad utan mikor mar senki nem akar ott maradni..Most stabilan Iran all Ormenyorszag mogott es felajanlotta,hogy a Torokorszag es Azerbajdzsan kozti kapcsolatot hozzak letre az O teruleten.Egy teruleten kivuli vasuti,kozuti kapcsolattal.Ha Azerbajdzsan es Torokorszag nem szimplan teruleteket akarna Ormenyorszag rovasara erre az ajanlatra igent kellene mondaniuk.De ezt ketlem...