[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Az erős leegyszerűsítés, hogy semmilyen kultúrával nem rendelkeznek, de valóban, sehol sincsenek egy ókori Mezopotámiához, Egyiptomhoz, Rómához, antik Görögországhoz... filozófia, tudomány, művészet, építészet... nem sok köze van ezekhez a nomád civilizációknak és kultúráknak. Ne értsétek félre, értem én ezt az újpogány, nomád romantikát, bugac kurultáj meg minden, de azért kezeljük a helyén. ;)

Az a baj,hogy neked ez a sztyeppei kérdéskör nem több bugac kurultájnál és újpogány nomád romantikánál,de a sztyeppei népek sokkal komplexebb társadalommal,kultúrával,művészettel rendelkeztek mint ahogy te azt feltételezed,és erre vannak például konkrét tárgyi bizonyítékok.Én megnéztem 2013-n a szkítákról szóló "emberek aranyban" című kiállítást olyan művészi finomsággal (bizonyítottan a szkíták által készített) készített lélegzetelállító ötvösmunkák voltak bemutatva,hogy azok bármelyik nagy civilizációnak a becsületére váltak volna de én nem akarlak meggyőzni semmiről te ezt így látod:).
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
Az a baj,hogy neked ez a sztyeppei kérdéskör nem több bugac kurultájnál és újpogány nomád romantikánál,de a sztyeppei népek sokkal komplexebb társadalommal,kultúrával,művészettel rendelkeztek mint ahogy te azt feltételezed,és erre vannak például konkrét tárgyi bizonyítékok.Én megnéztem 2013-n a szkítákról szóló "emberek aranyban" című kiállítást olyan művészi finomsággal (bizonyítottan a szkíták által készített) készített lélegzetelállító ötvösmunkák voltak bemutatva,hogy azok bármelyik nagy civilizációnak a becsületére váltak volna de én nem akarlak meggyőzni semmiről te ezt így látod:).

Ezeket nem is tagadom és el is hiszem, hogy fent maradtak ilyen finom munkák abból a kultúrkörből, hogy nekik is volt mondaviláguk, hogy jó harcmodoruk volt ami által sok más népet leigáztak... de gondolom azt te is belátod, hogy ez a szint nem mérhető egy ókori görög vagy római civilizációhoz amelynek kiváló tudósainak, orvosainak, építészeinek munkásságára még így 2000-2500 évvel is csodájára járnak az emberek és hozzájárultak a civilizációnk fejlődéséhez. Mondj egy szkíta tudóst, filozófust, csillagászt.. mondhatsz mongolt is, vagy türköt... a Hun birodalom hatalmas volt.. mi maradt belőle? Mert azt, hogy mi maradt a római birodalomból, civilizációból, azt megtudom nézni, elmegyek Rómába, de nem kell oda elmennem, elég Aquincumig, sőt, oda se, felütöm Marcus Aureliustól az Elmélkedéseket, amelynek egy részét ezen a földön írta, amelyen most én élek és olvasom egy 1900 éve élt császár gondolatait.. Hippokratészi eskü? Minden orvos ősatyja.. szóval ne haragudj, de a nomád az bizony csak annyi.. bugac meg kurultáj, meg égő kifosztott városok... és nincs ezzel baj, ha ott éled ki magad, vagy ettől a nomád romantikától vagy kerek egész, felőlem áldásom rá, de ne hasonlítsuk a trabantot a mercédeszhez, mert teljesen külön kategória. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 534
8 880
113
Az erős leegyszerűsítés, hogy semmilyen kultúrával nem rendelkeznek, de valóban, sehol sincsenek egy ókori Mezopotámiához, Egyiptomhoz, Rómához, antik Görögországhoz... filozófia, tudomány, művészet, építészet... nem sok köze van ezekhez a nomád civilizációknak és kultúráknak. Ne értsétek félre, értem én ezt az újpogány, nomád romantikát, bugac kurultáj meg minden, de azért kezeljük a helyén. ;)
Mit jelent az hogy sehol nincsenek ?
Nem kötekedés.
Ahogy én tanultam, ahogy én kiraktam a magam puzzle képét darabonként az talán az, a sztyeppei népek nem azért nem építettek városokat mert nem tudtak volna.
Nem ezért nem hagytak ránk kőből semmit?
Hanem mert ők még törekedtek a harmóniára a természettel. Igyekeztek nem többet elvenni mint amit ad. És ez azért tudták megtenni mert volt helyük, terük, volt kellő távolság közöttük, amire ügyeltek is.
A lótenyésztés nem egyszerű. És nem azért mert állatorvos kell hozzá. A hátaslovat nem lehet ridegen tartani. Azt a lovat amit tanítanak, háborúba mennek vele, ami életet menthet azzal amit és ahogy tud, azt a lovat nem lehet csak útszéli fűvel etetni, nevelni, szaporítani. Ahhoz takarmány kell. A takarmányhoz földművelés.
És ezekhez még több mindent ismerni kell. Az időjárást, a talajt, területet, szerszámokat, évszakokat de rendesen, a növényeket... stb.
És ezzel sok munka van. Sok szakmunka. Akkor is ha ezért nem építenek kővárosokat, ha a következő évszak már máshol talál.
Aztán, hogy ez a fajta filozófia, ez a fajta tudomány (mármint a pusztai népek tudománya) ez a fajta művészet, lásd pl Szent Korona, mennyivel kevesebb?
Hmm..
Szerintem nem kevesebb.
Csak másabb.
És a mibenléténél fogva, a természetközelisége miatt alig hagyott maga után nagy kézzel fogható, nézhető, kutatható, nézhető dolgot.
Ez ami miatt azt lehet hinni, hogy nem ért annyit mint egy Római.
Pedig mindenkinek jobb lenne az a fajta szemlélet.
De ahhoz már túl sűrűn, összeszorulva élünk itt a földön.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 534
8 880
113
Ezeket nem is tagadom és el is hiszem, hogy fent maradtak ilyen finom munkák abból a kultúrkörből, hogy nekik is volt mondaviláguk, hogy jó harcmodoruk volt ami által sok más népet leigáztak... de gondolom azt te is belátod, hogy ez a szint nem mérhető egy ókori görög vagy római civilizációhoz amelynek kiváló tudósainak, orvosainak, építészeinek munkásságára még így 2000-2500 évvel is csodájára járnak az emberek és hozzájárultak a civilizációnk fejlődéséhez. Mondj egy szkíta tudóst, filozófust, csillagászt.. mondhatsz mongolt is, vagy türköt... a Hun birodalom hatalmas volt.. mi maradt belőle? Mert azt, hogy mi maradt a római birodalomból, civilizációból, azt megtudom nézni, elmegyek Rómába, de nem kell oda elmennem, elég Aquincumig, sőt, oda se, felütöm Marcus Aureliustól az Elmélkedéseket, amelynek egy részét ezen a földön írta, amelyen most én élek és olvasom egy 1900 éve élt császár gondolatait.. Hippokratészi eskü? Minden orvos ősatyja.. szóval ne haragudj, de a nomád az bizony csak annyi.. bugac meg kurultáj, meg égő kifosztott városok... és nincs ezzel baj, ha ott éled ki magad, vagy ettől a nomád romantikától vagy kerek egész, felőlem áldásom rá, de ne hasonlítsuk a trabantot a mercédeszhez, mert teljesen külön kategória. :)
Rendesen beakadt neked ez a Kurultáj.
Pedig elférnek ők is az ég alatt, és nem is erőltetik rád magad, ahogy nem is vernek nagy palávert, és pláne nem kötelező.
Örüljünk, hogy pl Marcus Aurelius írásai fennmaradtak. (én is kimondottan komálom)
De azért nem haragudhatunk és nem állíthatunk párhuzamba olyat amit NEM tudunk.
Hogy mennyi és milyen szkíta tudósok voltak? Nem tudjuk. Ép ezért a párhuzamok, a kérdőjelek nem helyesek.

De elég, mert ez így már nem Kaukázus poszt hanem Lao ce.
Vagy éppen Szun-ce.
 
  • Tetszik
Reactions: milagro and Wilson

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Szerintem....
1. Iránnak qrvára nincs szüksége arra, hogy okot adjon bármilyen megtorlásra. Ezért tehát max. átenged ezt-azt, de kimarad a buliból, kivéve ha konkrét támadás éri, de akkor az önvédelem.
2. Változatlanul az a véleményem, hogy amit látunk, az a török-orosz sakkmérkőzés része.
3. Érdekes, hogy Kínával senki sem számol.
4. Ha az oroszok igazán szeretnének segíteni, egyszerűen átmennének Grúzián. Nem mennek át, így hatékony segítség sem lesz Örményországnak. TÉNYLEG az az érdek, hogy MINDKÉT állam orosz vazallus legyen. NE TÖRÖK.

"TÉNYLEG az az érdek, hogy MINDKÉT állam orosz vazallus legyen. NE TÖRÖK."

Pontosan. Ezért Oo. részéről hiba lenne, ha akár Örményországnak, akár Azerbajdzsánnak segítene a másik féllel szemben. Viszont, amit még hozzáteszek az az, hogy ha Irán és Azerbajdzsán háborúba keverednek egymással, akkor az oroszoknak szerintem Azerbajdzsánt kellene támogatniuk - Iránnal szemben.

Mondták egyesek, hogy én azt állítom, hogy majd a pici Azerbajdzsán lenyomja Iránt. Soha nem állítottam ilyent, és nem is cél ez. Az a cél, hogy Oroszország megnyerje magának Azerbajdzsánt és hogy jó pontokat szerezzen magának Izraelnél (és talán még az USA-nál is) Irán gyengítésével. Irán ugyan Oroszo. szövetségese bizonyos szempontból, de ugyanakkor riválisa is, és Oroszo.-nak jól jön, ha a Kaszpi-tenger felett nagyobb kontrollal rendelkezhet egy orosz függésbe vont Azerbajdzsánon keresztül. A különbség Irán és Azerbajdzsán között itt - orosz szempontból - az, hogy Oroszország Iránt nem tudja orosz függésbe hozni, mert túl nagy, Azerbajdzsánt pedig igen. Így Azerbajdzsán területi növelése (Irán rovására) orosz érdek is, nemcsak török érdek.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ezzel egyetértek.
Nem volt számomra világos, hogy Haubagoi miből gondolja azt, hogy az iráni azeri kisebbség felakar szabadulni ? Sztem teljesen jól elvan az azeri meg az iráni egymás mellett. Ez nem indok egy oroszok által felbújtott azeri támadásra irán ellen.. szerintem ez butaság, megint túlkombinálja.

Tehát marad a pántürk tenger létrejöttének megakadályozása, akár orosz, akár iráni részről... persze csak óvatosba, a háttérből, ha van is ilyen szándék.

"Tehát marad a pántürk tenger létrejöttének megakadályozása"

De ez súlyos hiba volna orosz részről, ha Oroszo. magára húzná ennek a feladatát. Ha Oroszo. vár, akkor azt fogja tapasztalni, hogy Irán fog bevonódani a konfliktusba, hogy megakadályozza a "pántürk tenger" létrejöttét. Felesleges ezért Oroszo.-nak konfliktusba bocsátkoznia, amikor Irán meg fogja tenni helyette. Hadd érje csak veszteség Iránt ebben a konfliktusban, addig sem Oroszo. vérzik.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A 1990-es években sem tudtak átmenni Grúzián, mégis hatékonyan tudták segíteni az örményeket. Most is fognak tudni segíteni, ha a szükség úgy hozza.
A többivel egyet értek. Kínával nem foglalkozik senki, mert ők itt nem játszanak.

Nem kell segíteniük az örményeket! Azerbajdzsán éppolyan fontos Oroszo. számára, mint Örményország. Nem szabad Oroszországnak pártját fognia egyik félnek sem.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Oroszok mindkét országgal jó viszonyt ápolnak, jelenleg nincs okuk beavatkozni, hiszen Hegyi Karabah egy szeparatista állam tulajdonképpen és nem része Orményországnak. Azerieknek nem érdeke Orményországot támadni, hiszen azzal kockáztatná a totális háború kirobbantását és ami már más országok beavatkozását is magával vonja.

"Oroszok mindkét országgal jó viszonyt ápolnak, jelenleg nincs okuk beavatkozni, hiszen Hegyi Karabah egy szeparatista állam tulajdonképpen és nem része Orményországnak. "

Helyes. Nagyon örölük annak, hogy ezt mondod.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Vagy éppen bakui tüntetés mellettünk:
537ee58016b068f4deafcbf376fc268b.jpg

Hát végülis Nap és Hold van mindkét zászlón :)
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Az Azeri énekes duó egy másik klipje. Ami érdekes, az az 1.55 környékén lévő rész. Mutatja, hogy indítsák a drónt a konténerekből a teherautóról, ha jól látom. Vélemény?

 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Itt az első nóta hosszabb verziója, itt is van több drónos részlet, különösen 2:08 után.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Valamikor Erdély is Magyarország része volt a világ nagy része szerint, aztán úgy gondolták Románia része.Fogadjuk el, mert ezt kívánja a stabilitás? Az első világháborút lezáró határrendezés vezetett el a második világháborúhoz. A határok nem elmozdíthatatlan vonalak, ember alkotta őket. Ugyanúgy hozhatnak háborút, mint ideiglenes békét.
De az azért mégis csak vicces lenne, ha Koszovó megint Szerbia része lenne, a Krím meg Ukrajnáé, nem? Nyilván az ottaniak is örülnének neki, más se hiányzik nekik.De legalább stabilitás lenne.Mert hát ez az érdek.Kérdés, hogy milyen áron.Nem minden mérhető USD-ben, még akkor sem, ha egy pénzbuzi világban élünk.

Nem hiszem, hogy a stabilitás kulcsa az, hogy eltérő etnikumú emberek egy országba legyenek kényszerítve (főleg, ha utálják egymást). Jelen esetben ez még annyira se lenne jó ötlet, tekintettel arra, hogy türk barátaink vadállatok szintjén léteznek és nem egyszer bizonyították már ezt.

Nem biztos, hogy egy régen meghozott rossz döntés mellett kell kiállni, mert az egyszerűbb.Rövidtávon talán, de mondjuk az elmúlt 30 évben hányan haltak már meg egy rosszul húzott határ miatt?Megérte?Szerintem nem.
Részben igazad van azért, mert a világ nem fekete-fehér. Alapvetően az a hivatalos közmegegyezés a világ országai közt, amit mondtam. Népek önrendelkezési joga lexarva ,a nemzetközi határok "kőbe vannak vésve". Persze tudjuk, hogy nem. DE ez csak akkor változik, ha az USA, mint a világ vezető hatalma, érdeke úgy kívánja. Ha ők nem ismernek el egy határmódosítást, akkor az kérdéses marad. Ha más lesz a világ vezető hatalma, akkor az ő jóváhagyására, ha több az ő beleegyezésükre kell várni.
Lásd Karabakh, ami lassan 20 éve Örményország része, van ott egy bábáálam, de senki sem ismeri el. Pedig már elérték az örmények a 100%-os etnikai arányt. Ez a Kaukázusban egy azeri megszállásnál gyorsan változhat Szóval itt egy azeri győzelem esetén, ahogy fordítva is nem marad ellenérdekű kisebbség a területen, "nemzetállamok" jönnek létre. Egyik fél sem ejt hadifoglyot, szóval attól még, hogy jobb az örmények sajtója, nem félnek árokba lövöldözni a magukat megadó azeri katonákat.

A első világháború utáni új területfelosztást milliók halála legitimálta. Ilyen áron Európában később is újra lehetséges, de elég kevesen szeretnék.Hiába volt téves a koncepció, ez 45-ben sem hatott meg senkit. inkább kitelepítésekkel igyekeztek megoldani a nem etnikai elvet követő "nemzetállami" határokat.
Persze ez dinamikus dolog, igazad van változik és változni is fog. De nagyon lassan. Koszovóval sz USA precedenst teremtett, mert Szerbiát akarta büntetni. Ez részben eredményes is volt, lassan elindult Szerbias nyugati fordulata, ha az út kacskaringós is. De az ilyen változások sosem nyílegyenes vonal mentén következnek. Viszont emlékeim szerint még az EU-s államok, nemhogy a világ államainak többsége sem ismerte el Koszovó függetlenségét. Ez majd megtörténik idővel, ez itt az USA akarata miatt nem kérdés, de azt kell látni, hogy még egy ekkora USA hátszéllel is nagyon lassan érvényesül a népek önrendelkezési elve. Hogy ez az elv, lásd Koszovó, mennyire igazságos, arról a szerbeknek más a véleménye.....

A Krím esete nagyon speciális, most ebbe nem szeretnék belemenni.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu