Oroszország a Lachin folyosót átadta Azerbajdzsánnak . Mit jelent ez a karabahi örmények számára?
https://www.bbc.com/russian/features-62661056
Az orosz békefenntartó erők átadták Azerbajdzsánnak a Lachin-folyosót, egy hat kilométeres, az egész térség szempontjából kulcsfontosságú hegyi utat. Ez az út Örményországot és Hegyi-Karabahot köti össze.
Két év a "folyosón"
A második karabahi háború 44 napig tartott, és 2020. november 10-én ért véget. Azon a napon Azerbajdzsán elnöke és Örményország miniszterelnöke közös nyilatkozatot írt alá Vlagyimir Putyinon keresztül. Valójában Örményország feladása volt.
A tűzszünet és az 1994 óta örmény erők által ellenőrzött Hegyi-Karabah körüli terület Azerbajdzsánba való visszaadása mellett Ilham Aliyev és Nikol Pashinyan megállapodtak abban, hogy mit kezdjenek a Lachin-folyosóval – az Örményországot összekötő egyetlen szárazföldi útvonallal. Stepanakerttel (Khankendi), az el nem ismert Hegyi-Karabah Karabah fővárosával.
A háború eredményeként Lachin egy kisváros a Karabah hegygerinc délnyugati lejtőjén, ahol a szovjet időkben több tízezer ember élt, majd csaknem három évtizeddel később visszatért Azerbajdzsánba. A várost és az Örményországból Hegyi-Karabahba vezető utat orosz békefenntartók ellenőrizték – ötéves mandátumuk van, meghosszabbítási lehetőséggel. Eleinte nem volt könnyű: annak ellenére, hogy ez a terület formálisan azerbajdzsáni, az „átmeneti időszakban” csak az örmény útlevéllel rendelkezők léphettek be beleegyezés nélkül Lachinba, az azeri hadseregnek pedig az oroszokkal kellett egyeztetnie a folyosón való minden egyes áthaladást.
Bár megegyeztek, az azerbajdzsánok konvojt orosz békefenntartó csapatok kísérték. "Először fel voltak háborodva. De elmagyaráztuk nekik, hogy ezek a békeszerződés feltételei. Az elnök aláírása ennek a megállapodásnak a része. Szóval légy kedves" - mondta egy orosz béketeremtő 2021 márciusában a BBC-nek. "Általában azután, hogy ezekkel a szavakkal minden vitának vége." A mindössze néhány kilométeres hegyi úton gyakran előfordultak konfliktusok. Az elhaladó azerbajdzsánok a nemzeti zászlót az autóik ablakára akasztották megmutatták, hogy ez az ő területük. Az örmények, ha meglátták az azerbajdzsáni oszlopot, furcsa módon reagáltak: a középső ujjukat mutatták. Idővel a dolgok megnyugodtak: 2021 őszén a Lačinské folyosó átjáróját megnyitották a személyautók számára. De a folyosón való mozgást továbbra is szigorúan a békefenntartók ellenőrizték.
Aztán 2021-ben még csak 80 lakosa volt Lačinnak. Sokan rémülten mesélték el, hogy az Azerbajdzsán fennhatósága alá tartozó szomszédos falvakban a helyieknek nagyon kevés idejük van összecsomagolni és távozni. A legtöbbnek nem volt hova mennie. Lačin néhány lakója nem akart sehova menni. De most lehet, hogy muszáj lesz. A háború vége utáni másfél év béke és háború nélküli időszakként jellemezhető. A vita helyi fellángolásai rendszeresen előfordultak: az eszkalációért elsősorban Azerbajdzsánt okolták, amely idén márciusban még egy másik települést és magasságot is átvette az irányítást a konfliktusövezetben.
A karabahi helyzet azonban július végén jelentősen romlott. Először az el nem ismert Hegyi-Karabahi Köztársaság hatóságai jelentették be, hogy az azerbajdzsániak megpróbálják átlépni az érintkezési határt. Ezt követően az orosz békefenntartók „háromszor megsértették a tűzszüneti rendszert” Azerbajdzsán részéről. Ezt követően a felek ágyúzással vádolták egymást. A harcokban több katona életét vesztette. Egyes független szakértők ezután arra hívták fel a figyelmet, hogy az újabb konfrontáció azzal függ össze, hogy Ilham Alijev rá akarja kényszeríteni Jerevánt a vitás kérdések mielőbbi megoldására. És ez jó idő: miközben Oroszország az ukrajnai háborúval van elfoglalva, és az egész világ figyeli, mi történik, az azerbajdzsánok úgy döntöttek, hogy agresszívebben lépnek fel, anélkül, hogy visszanéznének a békefenntartó csapatokra. A fő megoldatlan probléma magában a Lachin-folyosóban volt, amely felett Azerbajdzsán a közeljövőben az irányítást akarta megszerezni. A háború végét jelentő megállapodások értelmében Örményországnak és Azerbajdzsánnak egy új, Lachin elkerülő útvonal megépítésének tervéről kellett döntenie. Az orosz békefenntartóknak új útra kellett költözniük. Erre három évet adtak, és a határidő még nem járt le.
A tárgyalások és megállapodások azonban sokáig tartottak. Augusztus 3-án, éles eszkalációt követően Armen Grigorjan, az Örmény Biztonsági Tanács titkára törvénytelennek nevezte Bakunak a Lachin-folyosóval kapcsolatos követeléseit: Örményország azt állította, hogy még nem értett egyet új út építésének terveivel. Azerbajdzsánt ez nem hozta zavarba: ekkor már befejezte az útvonal azon részét, amely a Lachin régió Örményország határánál kezdődik és a Shusha (örmények a várost Shushinak nevezik) - Stepanakert autópályával köt össze. Most Bakuban bejelentették, hogy az út teljesen készen áll a használatra. Jereván ragaszkodott hozzá, hogy várnom kell három évet. Azerbajdzsán úgy véli, hogy Örményország mindeddig szándékosan halogatta a terv jóváhagyását és szakaszának építését. De miután a helyzet súlyosbodott július végén - augusztus elején, a folyamat felgyorsult. Az el nem ismert Hegyi-Karabahi Köztársaság közölte, hogy Azerbajdzsán augusztus 5-ig követelte Lachin és Zabuch (Achavno) falujának kiadatását. Kicsit később a határidőt augusztus 25-re tolták.
Az örmények továbbra is az Azerbajdzsánnak átengedett területeken élnek. Sokan közülük nem tudnak megegyezni hatóságaikkal az áttelepítésről. Az el nem ismert köztársaság ideiglenes lakhatást ígér, de nem mindenki ért egyet. Az ideiglenes lakhatási státusz sokaknak nem felel meg, mások azon háborodnak fel, hogy minden ígéret csak szó. A "kaukázusi csomó" a helyi lakosokhoz szólt, akik teljes bizonytalanságban vannak. Sokan nem tudják, hová menjenek, maradhatnak-e, és ha igen, mi lesz velük. Augusztus elején az el nem ismert Hegyi-Karabahi Köztársaság hatóságai értesítették Lachin, valamint Sus és Achavno falvak (Bakuban Zabuch) örmény lakosait, hogy augusztus 25-ig el kell hagyniuk otthonaikat: akkor végre el kell jönniük a területeknek.
Azerbajdzsán ellenőrzése alatt.
A falvak lakói számára ez a bejelentés nagy meglepetést okozott: sokan, akik a második karabahi háború idején oda menekültek, visszatértek szülőhelyükre, abban a reményben, hogy továbbra is otthonukban élhetnek. Augusztus 6-án Lilit Shahverdyan újságíró a még mindig aktív folyosón haladt át Lachinon, amikor az NKR hatóságai felszólították az embereket, hogy csomagoljanak össze. Lachint még mindig orosz békefenntartók őrizték - a hadsereg nem engedélyezte a lövöldözést a városban az újságírók előtt. De sikerült beszélnie Achavna lakóival. Az újságíró szerint a helyiek nem hitték el teljesen, hogy lehetséges Azerbajdzsán érkezése, de összepakolták a holmikat. A háború után 2020-ban újra felszerelték az iskolát a faluban: a falakat kijavították, festették a falakat, korszerűsítették az íróasztalokat. Örményországból új tanárok érkeztek tanítani. Most az iskolának el kell mennie. Az emberek bepakolták a háztartási gépeket, és elégették a felesleges papírokat. Videók jelentek meg az interneten arról, hogy egyes lakosok felgyújtották házaikat, hogy megakadályozzák, hogy az azerbajdzsániak elvegyék őket. Igaz, az el nem ismert köztársaság hatóságai arra figyelmeztettek, hogy ebben az esetben az emberek nem kapnak kártérítést. Lilit Shahverdyan a BBC-nek elmondta, hogy az NKR által el nem ismert hatóságokat okolják Achavnáért, de megértik, hogy Azerbajdzsánnak valószínűleg nincs más kiútja.
Augusztus második felében orosz páncélosok és ellenőrző pontok jelentek meg Achavna falu bejáratánál. Az NKR fejenként 40 000 drámot (körülbelül 99 USD) és 10 millió drám igazolást (körülbelül 24 600 USD) ajánlott fel lakásvásárlásra vagy bérbeadásra, hogy segítse a lakóhelyüket elhagyni kényszerülteket. Ez a pénz – mondja az újságíró – elég lenne bérelni, de házvásárlásra nem – főleg, ha Örményországról beszélünk. Ráadásul Lachin egykori lakosai, akik ilyen igazolást kaptak, problémákkal szembesültek: az örmény bankok gyanakodnak az ilyen dokumentumokra, és gyakran nem fogadják el azokat. Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnököt nem érdekli. "Emberek illegálisan telepedtek le Lachin városában, Zabukh és Sus faluban, ki kell őket vonni. Ez természetes. Ottlétük alapvetően háborús bűn, mert ellentétes a Genfi Egyezmény szabályaival. Egy megszálló ország nem hajthat végre megszállt országok illegális betelepítését” – mondta. A Lachin-folyosó átadásának előestéjén felmerült a kérdés: hogyan fog az NKR kommunikálni Örményországgal, ha az út Azerbajdzsán ellenőrzése alá kerül?
Lilit Shahverdyan, aki meglátogatta a régiót, azt mondja, van alternatív út. Nem sokkal a folyosó áthaladása előtt az NKR hatóságai ugyanezt az útvonalat javasolták: az emberek használhatják azt az utat, amely a mai azerbajdzsáni Susa közelében halad el, és az orosz békefenntartók ellenőrzése alatt áll. De a probléma nem fog teljesen megoldódni: Örményországnak és az NKR-nek továbbra is villanyoszlopokat és kommunikációs kábeleket kell áthelyeznie az új ideiglenes folyosóra. A karabahiak számára pedig továbbra is a gázvezeték jelenti a fő problémát: részben az Azerbajdzsán ellenőrzése alatt álló területeken halad át, és ez a probléma még nem oldódott meg.