• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 696
113
Nagyon jól tudom, hogy mennyire rühellik egymást, sok könyvet olvastam már erről, és beszélgettem japánnal (ő azt mondta, hogy mélységesen tisztelik az amerikaiakat, él bizonyos bizalom és hűség feléjük, de ugyanakkor sokan nem örülnek az állandó us katonai jelenlétnek, félnek, hogy berángatják őket egy háborúba, amit Japán elkerülhetne. Ez nyilván csak egy ember véleménye). Amire Zsolti is utalt, a geopolitika sok mindent felülírhat.

Hát én a Nihon Foundationba járok elég régóta, ott tettem le a közép japánomat (nemzetközi 3-as), így egy kicsit merek beszélni a Japánokról (amúgy a jövőmet arrafelé képzelem el, ezért foglalkoztat a térség).
A gondolkozásmód ott nagyon más. Mondjuk egy hülye analógiáva ha a keleti a női, akkor a nyugati a férfi gondolkozás. A nyugati logikus érdekközpontú (egyről megyek a kettőre), a keleti sokkal inkább klánalapú (és yin-yang egy más megközelítésből).
Náluk a nyugati ember mindig gaikokujin lesz - kedvesek velünk, de kívülállók vagyunk a keletiekkel szemben. Kedves vendéhg, de messze a családtól. A többi keleti ember sokkal közelebb van hozzájuk - mi soha nem leszünk annyira benn, mint a többi keleti nép. Viszont van ott a nagy gyűlölet-háromszög, ami már a II. VH előttről ered - Japán, Korea és Kína rohadtul nem szereti egymást történelmileg. Meg a nacionalizmus sokkal erősebb és büszkeség egyben, nem úgy, mint Európában jelenleg.
Az, hogy DK és Japán az USA védőernyője alatt együtt van, az nem jeleni, hogy ehte egyáltalán szívesen szóba állnak egymással (nem fura, hogy fel sem nagyon merül közös Japán-Koreai vadászprogram, pedig nyugati szemmel tök logikus lenne?). Ők egy fenyegtés miatt vannak kényszerszövetségben (annó USSR, most Kína) - valahogy úgy, mint Fr. és No. is egy azonos ellenség miatt lett lepacsizva az USA irányítása alatt (ahogy zsolti is említette). De ők nyugati emberek, célorintált gondolkozással. A keleti nem.
Náluk a nemzteti büszkeség egy teljesen más dimenzió - nekik a saját konfliktusuk (keletiek között) előrébbvaló, mint a külső (USA-Orosz pl.) - számukra az USA egy szükséges rossz - bár a lakosság alapvetően szereti a nyugati életformát, de pl. az amerikai feketéket nagyon nem szeretik.
Nekik az USA az erejük miatt kell, hogy asaját konfliktusháromszögben a maguk hasznára billentsék az egyensúlyt - de ennyi. Lehet ott bázisuk, de súlyos korlátozások vannak - nézd meg, amerikai haderőnek milyen komoly megkötései vannak a mozgásban. De jó példa erre, mekkora balhé volt, mikor pár tengerészgyalogos megerőszakolt egy iskoláslányt. Az már belterületi sértés volt a Japán lélekben.

Mint írtam, én a japánokkal való kapcsolatom alapján ezt érzem a keleti világból, nyilván másnak mások a tapasztalatai.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 320
17 461
113
@angelsoul

Nálam sokkal járatosabb vagy a témában, elhiszem, amit írsz (a keleti hozzáállásról, lélekről hasonlóakat olvastam). Én geopolitikai értelemben gondolkoztam, úgy lenne értelme egy ilyen keleti tengelynek, még akár Japán és Korea szempontjából is. Az ó- és középkorban Kína volt a távol-kelet Rómája, gyakorlatilag mindenki tőlük tanult, őket másolta. Ha akarnak, talán megpróbálhatnak erre építkezni.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
@angelsoul

Nálam sokkal járatosabb vagy a témában, elhiszem, amit írsz (a keleti hozzáállásról, lélekről hasonlóakat olvastam). Én geopolitikai értelemben gondolkoztam, úgy lenne értelme egy ilyen keleti tengelynek, még akár Japán és Korea szempontjából is. Az ó- és középkorban Kína volt a távol-kelet Rómája, gyakorlatilag mindenki tőlük tanult, őket másolta. Ha akarnak, talán megpróbálhatnak erre építkezni.
Japán mai napig nem kért bocsánatot hivatalosan semmilyen elkövetett háborús bűnért. Aki megteszi ezt véletlenül az arra felé kb. öngyilkossággal felér és halálos fenyegetés sem ritka.

A japán háborús bűnösöket 1949 után már nem ítélték el. Konkrétan az egyik japó miniszterelnök olyan szintű háborús bűnös volt, mint aki kb. adolfka szintjén volt...
A japán emlékműnél olyan szöveg van, hogy a japán törvények által az elítélt és kivégzett emberek nem tekinthetőek háborús bűnösök.nek Aham. Ez kb. olyan, mintha a német állam ma hivatalosan tagadna a német háborús bűnöket. Na vajon miért is rühellik őket nagyon komolyan a szomszédjaik még most is? Mai napig pislogok, hogy a közös VB-t hogyan sikerült Koreával letudni. Mintha magyar-román rendezésű EB lenne...

Ennek az utolsó harmadában.

Fogalmazzunk úgy, hogy a Japánról alkotott képem igencsak vegyes és nagyon nem a pozitív irányba tendáló. Tolják itt a kulturált nép dumát, de valójában elég komolyan rasszista társadalom, csak nem tűnik fel, mert nagyon messzire vannak.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 320
17 461
113
@molnibalage

Ezekkel a tényekkel én is tisztában vagyok. A legviccesebb (és legkínosabb szerintem), hogy itt Európában is kb kizárólag a németek kértek bocsánatot a háborús bűneikért, a többi nemzet besöpri az asztal alá a sajátjait, vagy kb el sem ismeri. Kínáról meg ez főleg elmondható, első körben a saját lakosságától kellene elnézést kérnie, nem volt ritka, hogy a kínai polgárok, földművesek zokszó nélkül beálltak a külföldi hódítók (köztük japánok) mögé a saját nemeseik és kormányaik ellen.

Amit eredetileg írtam az volt, hogy Kínának az lenne a legjobb, ha valahogy sikerülne kiegyeznie ezzel a két országgal, és szövetségre lépnie velük. Hogy ők egyáltalán komolyan elgondolkodnak-e egy ilyen lehetőségen, vagy csak röhögnek rajta egyet, és mennek tovább, azt nem tudom. Ha a politikai-gazdasági-katonai helyzet ilyen irányban változik, talán, nagyon erősen talán a többiek is hajlandóak lennének egymást és Kínát elviselni egy szövetségi tömbben, ahogy a koreaiak, japánok és tajvani kínaiak jelenleg elviselik egymást az USA szárnyai alatt.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Ukránok a Holodomor miatt, a baltiak meg a megszállásért álltak bosszút, de nem csak otthol gyílkoltak, hanem például a Varsói felkelés leverésekor is, mindez a szőnyeg alá van söpörve, mint ahogy az NDK-ban sem voltak nácik, csak a West. A koreaikak a tábori bordélyokba hurcolt leánzok, assznyok miatt dühösek
@molnibalage

Ezekkel a tényekkel én is tisztában vagyok. A legviccesebb (és legkínosabb szerintem), hogy itt Európában is kb kizárólag a németek kértek bocsánatot a háborús bűneikért, a többi nemzet besöpri az asztal alá a sajátjait, vagy kb el sem ismeri. Kínáról meg ez főleg elmondható, első körben a saját lakosságától kellene elnézést kérnie, nem volt ritka, hogy a kínai polgárok, földművesek zokszó nélkül beálltak a külföldi hódítók (köztük japánok) mögé a saját nemeseik és kormányaik ellen.

Amit eredetileg írtam az volt, hogy Kínának az lenne a legjobb, ha valahogy sikerülne kiegyeznie ezzel a két országgal, és szövetségre lépnie velük. Hogy ők egyáltalán komolyan elgondolkodnak-e egy ilyen lehetőségen, vagy csak röhögnek rajta egyet, és mennek tovább, azt nem tudom. Ha a politikai-gazdasági-katonai helyzet ilyen irányban változik, talán, nagyon erősen talán a többiek is hajlandóak lennének egymást és Kínát elviselni egy szövetségi tömbben, ahogy a koreaiak, japánok és tajvani kínaiak jelenleg elviselik egymást az USA szárnyai alatt.
Ukránok, baltiak megúszták a SZU-ba való visszatagozódással, pedig a leglelkesebb antiszemiták voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and Roni

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Kína sem egységes és többet háborúztak magukkal mint bárki mással a történelem során.

Szóval kb mintha azt mondanánk, hogy az EU egy ország és a német beáldozná a lengyel meg magyar embereket meg a környezetet a fejlődéséhez.........várj... :D
Jó persze ez torzítás, mert mi nem tudjuk értelmezni a német vagy a francia írását hiába használjuk ugyanazokat a karaktereket.

Ellenben most szemlélet váltás van Kínában. Az elsivatagosodott területet is elkezdik megművelni, már ott is elkezdenek figyelni a megújulókra, terjednek a villanyautók és a jövőben nem a saját országukat/népüket akarják kihasználni, hanem délkelet ázsiát.
Aminek nem biztos, hogy a környező országok örülnek.
És persze ott van az OBOR projekt amibe Afrika keleti partvidékét is beemelik.
 
S

speziale

Guest
Ebben is lehet igazság, de ahogy pl. megoldották a Fülüp-szigetekkel a gondjaikat(közös kitermelés, halászati jogok biztosítása), nekem jobban tetszik mint egy USMC partra szállás, robotrepülőgép szalvó.

Még mindig azt látom, hogy több ésszel csinálják a külpolitikát/gazdaságuk előre mozdítását.

Jajaj, ezt az olcsó demagógiát...

Kína nagyjából az összes megkötött nemzetközi szerződésébe vastagon belesz*rik. (lásd WTO tagság)..ez aztán valóban nagyon szimpatikus...
aztán hogyan is csinálják ők ezt a "birodalom építést"? Nézz körbe Afrikában: megveszik a helyi hadúrtól a bányajogokat, aztán a helyieket kb. rabszolgaként dolgoztatják a bányákban, amit a kínai hadsereg véd...
Aztán valóban nagyon jól megegyeztek a Fülöp-szigetekkel...nyilván nem véletlen, hogy ott is az éppen az autoriter rezsim kiépítését megkezdő Dutertével egyeztek meg...
aligha hiszem, hogy ez a típusú "bizniszelés" az adott országok lakóinak előnyére válik...sőt...
de miről szól az új selyemút program is? Arról, hogy a túlhúzott kínai építőipari kapacitásokat kiexportálják a világba...építs kínai hitelből, kínai vállalatokkal utat/vasutat...aztán a kamatokat meg fizesd te...aha...
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

miértnemjó

Well-Known Member
2018. október 23.
674
1 199
93
Jajaj, ezt az olcsó demagógiát...

Kína nagyjából az összes megkötött nemzetközi szerződésébe vastagon belesz*rik. (lásd WTO tagság)..ez aztán valóban nagyon szimpatikus...
aztán hogyan is csinálják ők ezt a "birodalom építést"? Nézz körbe Afrikában: megveszik a helyi hadúrtól a bányajogokat, aztán a helyieket kb. rabszolgaként dolgoztatják a bányákban, amit a kínai hadsereg véd...
Aztán valóban nagyon jól megegyeztek a Fülöp-szigetekkel...nyilván nem véletlen, hogy ott is az éppen az autoriter rezsim kiépítését megkezdő Dutertével egyeztek meg...
aligha hiszem, hogy ez a típusú "bizniszelés" az adott országok lakóinak előnyére válik...sőt...
de miről szól az új selyemút program is? Arról, hogy a túlhúzott kínai építőipari kapacitásokat kiexportálják a világba...építs kínai hitelből, kínai vállalatokkal utat/vasutat...aztán a kamatokat meg fizesd te...aha...
Végre egy kolléga! :) Megtennéd, hogy átküldöd a konkrét törvénysértéseket ütköztetve a jogi szakaszokkal. Sok időt megtakarítanál nekem. Majd persze, megemlítelek az előadásomban, mint forrást. :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Jajaj, ezt az olcsó demagógiát...

Kína nagyjából az összes megkötött nemzetközi szerződésébe vastagon belesz*rik. (lásd WTO tagság)..ez aztán valóban nagyon szimpatikus...
aztán hogyan is csinálják ők ezt a "birodalom építést"? Nézz körbe Afrikában: megveszik a helyi hadúrtól a bányajogokat, aztán a helyieket kb. rabszolgaként dolgoztatják a bányákban, amit a kínai hadsereg véd...
Aztán valóban nagyon jól megegyeztek a Fülöp-szigetekkel...nyilván nem véletlen, hogy ott is az éppen az autoriter rezsim kiépítését megkezdő Dutertével egyeztek meg...
aligha hiszem, hogy ez a típusú "bizniszelés" az adott országok lakóinak előnyére válik...sőt...
de miről szól az új selyemút program is? Arról, hogy a túlhúzott kínai építőipari kapacitásokat kiexportálják a világba...építs kínai hitelből, kínai vállalatokkal utat/vasutat...aztán a kamatokat meg fizesd te...aha...
Kevesebb civil halála köthető hozzájuk, ebben biztos vagyok, ahogy abban is hogy az amik pláne mostanában, sokkal durungabb módon külpolitizálnak, még inkább erőből, cowboy mentalitással.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Beszéljünk majd erről 30 év múlva amikor afganisztán lakosságának fele már kínai lesz. :)
Azt majd megvitatják a gyermekeink remélem, hogy mi van 30 év múlva! Én csak azt tudom, amit kb. az egypólusúvá vált világból látok, láttam, s azt kell mondanom hogy a SZU széthullása után szerintem az USA rossz irányba fordult! Nem élt, hanem pofátlanul visszaélt a lehetőségével :(. Abban csak bízni lehet, hogy Kína ha tud valamikor hasonlóan hegemón lenni(ezt nem hiszem), akkor sem az arrogáns birodalmi gőgöt választja majd, hanem a kompromisszumos diplomáciát!
Nekünk talán a legjobb az lenne, ha nem lenne egyeduralkodó senki sem, a több pólusú világ lehet a jövő záloga annyiban, hogy alkalmazkodni kell még a nagyobb szereplőknek is másokhoz.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Ez mit is jelent magyarul?
Selon les chiffres officiels, le commerce extérieur chinois des 11 premiers mois de l'année a atteint environ 4056 Md USD, en hausse de 11,1%. L'excédent commercial, 285 Md USD, est en baisse de 21,1%. L'échange avec les Etats Unis représente 13,7% du commerce extérieur chinois.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Ez mit is jelent magyarul?
Selon les chiffres officiels, le commerce extérieur chinois des 11 premiers mois de l'année a atteint environ 4056 Md USD, en hausse de 11,1%. L'excédent commercial, 285 Md USD, est en baisse de 21,1%. L'échange avec les Etats Unis représente 13,7% du commerce extérieur chinois.
"Mordori nyelven íródott de én még nem szólalok rajta.":D
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 136
12 065
113
Az Én olvasatomban a Kinai külkereskedelemben az USA közvetlen kereskedelem elhagyható/hanyagolható pl totál dollár kiiktatás vagy USA export tiltás révén megéreznék de az USA szeme dülledne egy kicsit.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Jajaj, ezt az olcsó demagógiát...

Kína nagyjából az összes megkötött nemzetközi szerződésébe vastagon belesz*rik. (lásd WTO tagság)..ez aztán valóban nagyon szimpatikus...
aztán hogyan is csinálják ők ezt a "birodalom építést"? Nézz körbe Afrikában: megveszik a helyi hadúrtól a bányajogokat, aztán a helyieket kb. rabszolgaként dolgoztatják a bányákban, amit a kínai hadsereg véd...
Aztán valóban nagyon jól megegyeztek a Fülöp-szigetekkel...nyilván nem véletlen, hogy ott is az éppen az autoriter rezsim kiépítését megkezdő Dutertével egyeztek meg...
aligha hiszem, hogy ez a típusú "bizniszelés" az adott országok lakóinak előnyére válik...sőt...
de miről szól az új selyemút program is? Arról, hogy a túlhúzott kínai építőipari kapacitásokat kiexportálják a világba...építs kínai hitelből, kínai vállalatokkal utat/vasutat...aztán a kamatokat meg fizesd te...aha...
Mintha ez azUSA esetében is így működne, csak a másik fél még kevésbé jön ki belőle jól.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Ejtőernyős kihúzásos deszantolás.Hátránya,hogy szinte reptérnyi sik tere kell hozzá,és megfelelő talajviszonyok.Személyzet nem lehet a járműben.
India kezdheti félteni a Banglades fölötti nyulványát.A lekosság nagyrésze kinai eredetű fajilag.És nagyon kéne nekik kijárat az Indiai oceánra.Mármint a kinaiaknak.India nemsak a akik miatt kacsolt rá az atomtő erő fejlesztésére.
Ferdeszemüek az ami tengerészgyalogságot,és az orosz VDVt is kiépitik párhuzamossan.Kiváncsi vagyok,mire és mikor fogják őket használni
Ezzel itt most offba megyek de ezt a temat folytathatnank egy ennek megfelelo topikba. Mert en mar evek ota azt latom hogy kina nem usa val akar eggyenlore osszeakaszkodni hanem a szomszedos indiaval. Es oroszorszagi kulpolitikajuk vegig erre epult /hogy az orosz felet kivonjak egy esetleges imdia kina meccsbol./ beszalasukat egyik felen se akarjak ellensegnekmsemmikepp az indiaiak mellett maguk mellett meg a lekotelezetseg vegett nem./.. Oroszorszag indiat nem tekinti ellenfelnek.../ oroszorszagnak erdeke hogy india keszuljon haborura de a megvivasa nem erdeke. Mert ez vagy usa vagy kina erosodeset jelentene. Oroszorszagnak egy kina gyozelem jobb lenne mert atlepne bar oroszorszagon ezzel kina /iszonyat megerosodne./ de akkor egy kina usa szuperhatalmi jatszma kezdodne...ahol az orpsz csak mint masodlagos szereplo van jelen igy profitalhat hintapolitikaval egy osszefeszulesbek uj hh nak...
De ott az arab birodalom /szunita birodalom./ ami bar jelenleg zilalt ami nem is csoda hisz mind india mind europa iranyaba frontnyitas veszeje fwnyegeti oket mikozbe a kulturalis teruleteik melyen mennek az idegen hatalmi beavatkozasok....

Europa nem egyseges es valoszinuleg nem is lessz. Ez nem baj legalbb a jovoben nem lessz balhenk a szimten masodhegedus oroszorszaggal. Jobb is hogy sokadhegedusek leszunk es nem a mi foldreszumkon lessz a kovetkezo fesztival... Meg lessz nekunk itt a sajat kis masodrendu balhenk
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg