• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
De mondjuk állami utasításra kitiltanak mindenhonnan. Digitális hulla leszel.
Kínához képest annyi előnyünk még megvan, hogy nyugaton kevésbé világos, hogy a júzer meddig mehet el az önálló véleményalkotásban. Kínában sokkal egyértelműbbek a szabályok, és milliószor szűkebb a mozgástér is -- ezért könnyebb pontozni jutalom és büntetés esetén is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Kínához képest annyi előnyünk még megvan, hogy nyugaton kevésbé világos, hogy a júzer meddig mehet el az önálló véleményalkotásban. Kínában sokkal egyértelműbbek a szabályok, és milliószor szűkebb a mozgástér is -- ezért könnyebb pontozni jutalom és büntetés esetén is.
Még ott sem épült ki teljesen a rendszer, de engem más dolog aggasz: ez pedíg a mesterséges intelligencia fejlesztése. Aki itt elsőbségre tesz szert az mondhatni mindent fog vinni, méghozzá nagyon rövid idő alatt. Ennek a fejlesztéséhez sok adatra van szükség, méghozzá felhasználói adatokra, amiket mi úgy, ahogy de korlátozni szeretnénk, Kína esetében nemhogy szó nincs ilyesmiről de támogatják is. Ebben a kontextusban nekik lejt a pálya.
Szóval mi a "nyugat" fogalmazzak így, sem nagyon kéne tiltsuk azt, hogy a cégek infókat gyűjtsenek rólunk, inkább azt kéne szabályozzuk, hogy ha már ezeket gyűjtik, hogyan és mire haználhatják.
Mielőtt valaki szívrohamot kapnal közülni szeretném, hogy a mi egyéni információink: vársárlási, böngészési stb szokásaink kutyát nem érdekelnek, kivéve, rocksztárok vagyunk vagy ilyesmi. Ezeknek az adatoknak akkor van értékük, ha sok van belőlük. Sok felhasználó adatját lehet elemezni, mert ebből lehet viselkedési/vásárlási stb mintákat kiolvasni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
Még ott sem épült ki teljesen a rendszer, de engem más dolog aggasz: ez pedíg a mesterséges intelligencia fejlesztése. Aki itt elsőbségre tesz szert az mondhatni mindent fog vinni, méghozzá nagyon rövid idő alatt. Ennek a fejlesztéséhez sok adatra van szükség, méghozzá felhasználói adatokra, amiket mi úgy, ahogy de korlátozni szeretnénk, Kína esetében nemhogy szó nincs ilyesmiről de támogatják is. Ebben a kontextusban nekik lejt a pálya.
Szóval mi a "nyugat" fogalmazzak így, sem nagyon kéne tiltsuk azt, hogy a cégek infókat gyűjtsenek rólunk, inkább azt kéne szabályozzuk, hogy ha már ezeket gyűjtik, hogyan és mire haználhatják.
Mielőtt valaki szívrohamot kapnal közülni szeretném, hogy a mi egyéni információink: vársárlási, böngészési stb szokásaink kutyát nem érdekelnek, kivéve, rocksztárok vagyunk vagy ilyesmi. Ezeknek az adatoknak akkor van értékük, ha sok van belőlük. Sok felhasználó adatját lehet elemezni, mert ebből lehet viselkedési/vásárlási stb mintákat kiolvasni.
Sztem az MI dolgában a nyugat nincs lemaradva, csak vszeg nem hangoztatják annyira a dolgot, mert biztonsági és szabadságjogi kérdés is. Az NSA-google-fb-apple-telcoszektor időben sokkal előrébb jár az adatgyűjtésben és feldolgozásban, mint Kína, és vszeg mennyiségben is bőven meghaladják őket, csak ha mindez kiderülne, kitörne a parasztlázadás, ld. pl. a Cambridge Analitica botrány.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Az AI és az adatgyűjtés két külön dolog. Egyelőre nem látom, hogy bárki nagyon előnyt szerett volna. Annyi, hogy Kína állami támogatással irgalmatlan mennyiségű erőforrást öl bele, míg a többiek most vakaróznak, hogy nem kellene hagyni, hogy Kína előnyt szerezzen.
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Sztem az MI dolgában a nyugat nincs lemaradva, csak vszeg nem hangoztatják annyira a dolgot, mert biztonsági és szabadságjogi kérdés is. Az NSA-google-fb-apple-telcoszektor időben sokkal előrébb jár az adatgyűjtésben és feldolgozásban, mint Kína, és vszeg mennyiségben is bőven meghaladják őket, csak ha mindez kiderülne, kitörne a parasztlázadás, ld. pl. a Cambridge Analitica botrány.

Az AI és az adatgyűjtés két külön dolog. Egyelőre nem látom, hogy bárki nagyon előnyt szerett volna. Annyi, hogy Kína állami támogatással irgalmatlan mennyiségű erőforrást öl bele, míg a többiek most vakaróznak, hogy nem kellene hagyni, hogy Kína előnyt szerezzen.

Ebben a kérdésben én azt vettem ki az okosok írásaiból, hogy a nagymennyiségű adatmennyiséget (big data) használod fel a fejlesztéshez. Ez valami olyasmi lehet, mint az acélgyártásnál a szén volt az ipari forradalom hajnalán. Lehet, hogy per pill a nyugat még előnyben van, de az a tény, hogy a kínai cégek különösebb kekeckedés (azért Zuckerberget, ha tessék lássék is de mégiscsak kihalgatta a kongresszus) nélkül szabadon használhatják ezeket az adatoka, valamint, hogy a kormányzat dézsával önti beléjük a pénzt, idővel eldöntheti a versenyt.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
Az AI és az adatgyűjtés két külön dolog. Egyelőre nem látom, hogy bárki nagyon előnyt szerett volna. Annyi, hogy Kína állami támogatással irgalmatlan mennyiségű erőforrást öl bele, míg a többiek most vakaróznak, hogy nem kellene hagyni, hogy Kína előnyt szerezzen.
Ezért is írtam a feldolgozást is a gyűjtés mellé. Nyilván az sem mindegy, hogy mit tartunk épp AI-nek. Emberszerű reakciókat? Gépi öntanulást? Több megközelítés van, de pl. a tőzsdei algoritmusok, az orvosi diagnosztika és terápiajavaslatok nagyon sokat fejlődtek, ha jól tudom. Viszont sztem az általános problémamegoldó, kreatív emberi intelligenciától vszeg még messze vagyunk. De ez nagyon jó téma, uh jöhet minden info attól, aki mélyebben ért hozzá. :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Így van, kell neki egy brutális adathalmaz, de az bármi lehet, nem kell hogy emberek adatai legyenek. Az AI fejlesztés nem indokolja az adatgyűjtést.
Úgy érzem, hogy AI esetében mindenképpen fontos referenciapontok felállítása. Olyan már most létező adatok, amikkel tesztelni tudod az AI-t, hogy helyesen működik-e? Az AI döntéseit össze kell vetni hús vér emberek döntéseivel és ha ugyanúgy dönt mint egy ember, akkor jó az út amin haladsz. Egy arcfelismerő programnál fontos a rengeteg mennyiségű emberi arc, mert lényegében csak azon tudod tesztelni. Ha pedig már működik jól az arcokon akkor már csak egy kis ugrás, hogy esetleg járás alapján is elkezdje felismerni az embereket. Viszont ott sem árt, ha ebből van rengeteg adatod.
Ezért is írtam a feldolgozást is a gyűjtés mellé. Nyilván az sem mindegy, hogy mit tartunk épp AI-nek. Emberszerű reakciókat? Gépi öntanulást? Több megközelítés van, de pl. a tőzsdei algoritmusok, az orvosi diagnosztika és terápiajavaslatok nagyon sokat fejlődtek, ha jól tudom. Viszont sztem az általános problémamegoldó, kreatív emberi intelligenciától vszeg még messze vagyunk. De ez nagyon jó téma, uh jöhet minden info attól, aki mélyebben ért hozzá. :)
m
Gyanítom, hogy itt nem lesz egyetlen hatalma felfedezés, hanem fokozatosan jutnak majd el egyre magasabb szintre.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
Úgy érzem, hogy AI esetében mindenképpen fontos referenciapontok felállítása. Olyan már most létező adatok, amikkel tesztelni tudod az AI-t, hogy helyesen működik-e? Az AI döntéseit össze kell vetni hús vér emberek döntéseivel és ha ugyanúgy dönt mint egy ember, akkor jó az út amin haladsz. Egy arcfelismerő programnál fontos a rengeteg mennyiségű emberi arc, mert lényegében csak azon tudod tesztelni. Ha pedig már működik jól az arcokon akkor már csak egy kis ugrás, hogy esetleg járás alapján is elkezdje felismerni az embereket. Viszont ott sem árt, ha ebből van rengeteg adatod.
m
Gyanítom, hogy itt nem lesz egyetlen hatalma felfedezés, hanem fokozatosan jutnak majd el egyre magasabb szintre.
Sztem a Vaino-féle nooszkóp ötlete egyfajta omegája ennek a dolognak, amit ugyan az orosz topikba illene tenni, de most ide illik. http://www.madscientistblog.ca/anton-vaino-one-nooscope-to-rule-them-all/#sthash.uMAlc8zM.dpbs
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
Kb. eddig a pontig olvastam
“the nooscope is a device that consists of a network of spatial scanners meant for the receipt and record of changes in the biosphere and human activity.”
:D :D :D
Igen, elég elborult ötlet, de lényegében ez egy IoT+műholdak+bigdata+AI rendszer, ami ma még vizionárius scifi, de végső soron az ultimate big brother.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Igen, elég elborult ötlet, de lényegében ez egy IoT+műholdak+bigdata+AI rendszer, ami ma még vizionárius scifi, de végső soron az ultimate big brother.
Hát míg az megvalósul addig a kínaiak az arcukkal fizetnek majd. Tudva, hogy neáluk mekkora az "arc" kultusz, a valakinak "nagy arca van", vagy valaki "elveszti az arcát", bagy valaki "arcot ad valakinek" teljesen más dimenzióba elemkedik ezzel.
https://www.scmp.com/tech/innovatio...pay-your-subway-ride-scanning-your-face-china
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Még találtam egy érdekes cikket AI témában, ami nem is akkora hüllyeség. Mesterséges intelligencia által működtetett hulladékválogató, még a szemétlerakás legelején.
http://en.people.cn/n3/2019/0226/c98649-9549956.html
FOREIGN201902261339000127411275373.jpg
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 759
4 697
113
Még találtam egy érdekes cikket AI témában, ami nem is akkora hüllyeség. Mesterséges intelligencia által működtetett hulladékválogató, még a szemétlerakás legelején.
http://en.people.cn/n3/2019/0226/c98649-9549956.html
FOREIGN201902261339000127411275373.jpg
Ez pl. tök elegáns ötlet. Ilyesmit mi is tudnánk amúgy, egy barátom pl. részt vett a Posta csomagválogató rendszerének az előkészítésében, ami alakfelismeréssel, mérleggel, mindenféle szkennerekkel és tanuló algoritmusokkal felszerelt cucc -- lett volna, ha adminisztratív oldalon el nem cseszik még idejekorán. Igazából ebben erős Kína, hogy van pénz és szándék megcsinálni az ötleteket. Ugyanez az "arccal fizetés" a metrón: nálunk egy szar e-jegy rendszert sem sikerül kivitelezhetőre specifikálni, mert már a tervezéskor elvérzik a bürokrácián a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 343
55 851
113


Ez az 5G technológia már az,hogy chipet ültetnek az emberbe,nem is kell a telefon készülék?
Itt,a fórumon láttam egy videót,amiben egy liberális nő arról beszélt,hogy amint ez megvalósul,már egy gondolattal is tudunk telefonálni,vagy belépni az arckönyvbe,és,hogy erre már most megvan a technológia,csak még a törvényi szabályozást kell kialakítani hozzá.
Ugye ez felvet pár kérdést,ha egy globalo liberális a törvényeket akarja valamihez kialakítani :rolleyes:,ugye ez nyilván nem azért fog kelleni,hogy aki már csak rosszra mer gondolni,egyből elvihessék egy javító,nevelő táborba,pl?:rolleyes::D