Nem egy rossz cikk, de a 100 milliós férfi többletet még nem halottam, a 40 gyakrabban fordul elő, és ennek is ha mától nézzük a dolgot és előző generációt nem akkor is főleg a családalapítási korban van jelentősége.Lappangó demográfiai katasztrófa Kínában
Az előző bejegyzésemben - Az új hidegháború küszöbén - az USA és Kína közt kibontakozó stratégiai küzdelemről írtam. Ennek folyományaként bemutatásra kerül lehetőleg minél több, a két nagyhatalom politikáját meghatározó belső kényszer. Az első ilyen bejegyzés ez, ahol a kínai népesedés aggasztó…keletazsiafigyelo.blog.hu
Az összegzésben nagyon helyesen megemlíti hogy Kína mennyire másként látja egy ország felemelkedését. Egy olyan rendszernek mint a Kínai a 10% diplomás arány kezelhetőbb, kényelmesebb, megtudják szelektálni kik kerülnek a magasabb rétegbe illetve nem tolnak felfelé feleslegesen olyanokat akik lehet nem is oda valóak. A büfészakok luxusát ők még nem engedhetik meg maguknak és nem is hiszem hogy céljuk.
Illetve ott van a demográfiai kérdés, ami hátrány az lehet előny is. A több milliós férfitöbbletnek van egy olyan hozadéka hogy könnyebben mozdulhatnak mondjuk az afrikai gyarmatokra ezek a férfiak, főleg ha az alsóbb rétegekből kerülnek ki, ugye a több millió bányász Afrikában mint példa, van pénz, nem egy barlangban élnek, nő is van mert kiugrási lehetőség nekik a helyi férfiakhoz képest a kínai férfi, ha pedig utódok vannak akkor ugye meg kerülhető volt régebben is az egykepolitika ezzel, de most is hasznos mert félig kínai gyerekek, de helyi állampolgárok, kinek fognak kedvezni ha mondjuk Kínában képzik ki őket és vezető beosztásba jutnak majd a gyarmatokon? Ezzel szorosan összefügg az is hogy stratégiai ágazatokat vásárolnak meg Afrikában, Zambiában pl a média, távközlés stb a kezükbe került szép lassan, ezzel a hatalommal és a Kínához hű jövőbeni hivatalnokréteggel évtizedes tervezési távlatokban nagyon jól állhatnak.
A másik dolog amiért jó az hogy nincs ennyi diplomásuk, ugye alapból nem egy individualista társadalom, és minél több lenne a magasan képzett annál inkább az lenne, de így, mi van akkor ha az állam azt mondja a nőknek hogy ezentúl szülni kell és azt is hogy hogyan, mikor mennyit, jó azért ez nem ennyire gépiesen, de úgy hogy még megoldható, a kínai társadalom nagy része ezt el fogja fogadni. Náluk nem lesz az mint itt hogy "húszmillióért sem szülök", ami saját döntése a nőnek, de náluk ez nem lesz.
Mindezek ellenére én is aggódok a demográfiai helyzetük miatt hosszútávon, de valószínűleg vannak a kínai stratégiai tervezésnek olyan részei amit mi nem ismerünk, és lehet még nincsenek azon a szinten az elképzeléseik amikor váltaniuk kell módszert.