A legnagyobb csúcsteljesítményen kívül rengeteg dologra tökéletesen jó és használható a kínaiak technológiája, ha jó a kihozatal. Az EU hol van ehhez képest?Szép, szép, de ameddig Kína nem tud lemenni a 8-10nm-es chipgyártásra, ráadásul nagyon nagy tömegű termeléssel, addig nagyon le vannak maradva. Ott a grafikon amit mutattak ha valaki így nem érti miröl van itt szó. Ráadásul a gyártási volumen is nagyon lényeges.
A TSMC (Tajvan) már 5nm-en is gyárt volumenben, és már kóstolgatják a 3 és 2nm-es nagy volumenű gyártást. Azért arról nem árt tudni, hogy akár már 80nm-en is nagyon precíz gépekről beszélünk. Ott is olyan tisztaságnak kell lenni a levegőben lebegő részecskéknél, hogy a gépek mellet is bárhol bármikor el lehetne kezdeni műteni bármit, mert teljesen steril a környezet. Nem véletlenül vannak beöltözve teljesen az ilyen képeken dolgozók hermetikusan, még a légcseréjüket is folyamatosan szűrik a ruhában, és többszörös zsilipeléssel jutnak be a termelő egységekbe,
A világ fejlett chiptermelését ma Tajvan készíti, azért is kéne Kínának annyira Tajvan, és a gyártói tudás és technológia is náluk van, amivel el lehet érni az 5-8nm-es litográfiát. (egy rakás szabadalommal együtt persze)
Másik probléma Kína számára a chipek tervezése, amiben fényéveket lellene előre lépniük, saját tulajdonú processzor architektúrákat kifejlesztve.
Szóval vannak problémái kínának a fejlett chipek gyártásával. Ezért is csábítottak át a TSMC-től aranyárban fizetett szakembereket mint arról korábban többször is írtam. De az kevés akit sikerült megszerezniük.
EU: lehetetlen a teljes félvezetős függetlenedés
Margrethe Vestager uniós biztos szerint jelenleg nem megvalósítható az Európai Unió teljes félvezetős önellátása.
www.hwsw.hu
Feladta a próbálkozást is.
Amíg kína többet költ félvezető importra, mint olajra, addig megéri nekik. Az ipari rendszerekbe, autókba, repülőkbe, rengeteg hadiipari cuccba, szenzorokba, teljesítmény elektronikába, analóg cuccokba bőven nem a legkisebb csíkszélesség kell.
Ha lemennek 14nm-re akkor meg ott vannak ahol az intel most. Kisebb hatékonyságuk lesz, mint a csúcs? Igen! Elég lesz szinte bármire? Igen.