• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 940
72 757
113
Ezenkívül számunkra ez poilitikailag jó, mert elvonja rólunk az eddig sem erős figyelmet. Az Álomszuszéknak mi leszünk a legkisebb gondja, kis szerencsével a következő választásokig teljesen lekerülünk a demek (ti. demensek) politikai radarjáról.
Nem dehogy. Itt ilyen rohadt demokrata pártok szövetséget alapítanak, erős nemzetállamokra épülő megreformált únióról beszélnek. Aligha periferiális események.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 347
8 441
113
A "szílíciumvölgyben" van egy rakás chip szabadalom, a japánoknál, és még a TSMC-nél, meg talán a Samsungnál délkoreában. Csak az utolsó kettő képes az 5nm-es volumen gyártásra, de a Samsung abból is csak korlátozottabb mennyiségben.
A Samsung 4 nm-nél tart tömegben, úgy láttam egy ábrán, a TSMC meg 5 nm-nél. Mindeközben az IBM 2 nm-es technológiát fejlesztett. Ja, és a Samsung és a TSMC is az USA-ba viszi a legkorszerűbb technológiát használó gyártósorait.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 347
8 441
113
És mindkettő bejelentette, hogy 17-20 milliárd USD támogatást kér cserébe, különben nem éri meg. Hallottál róla, hogy biden kifizeti?
Majd stratégiai együttműködést kötnek, mint Viktor a Samsunggal idehaza. Vagy elengednek egy kicsit az adójukból. Mondjuk mindent - mint idehaza.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
És mindkettő bejelentette, hogy 17-20 milliárd USD támogatást kér cserébe, különben nem éri meg. Hallottál róla, hogy biden kifizeti?
nem tudtam ezt, ha lesz belole valami, majd komunyistazik az A.O.C ... meg biden is komunyista es hazaarulo lesz...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
12 505
36 486
113

Kínából elindult az omikronnál is kiszámíthatatlanabb pénzügyi járvány​

GettyImages-1228699320


2021.12.07. 06:29

Az omikron-variáns megjelenésének tulajdonították a volatilitás megjelenését a piacokon, de valójában szeptember óta időzített bombaként ketyeg a kínai ingatlanpiac
fizetésképtelenségi válsága. A dominósor első elemeként eldőlő Evergrande ugyan a türelmi időn belül rendre tudott fizetni, elkerülhetetlennek látszik a bedőlése. A kínai árnyékbankrendszer, a pénzügyi alkímia és a transzparencia hiánya még elrejthet egy 12 milliárd dolláros bedőlést, de véráldozatok biztosan lesznek.

Már 2017-ben figyelmeztetett Haruhiko Kuroda, a Bank of Japan elnöke, hogy a kínai árnyékbankrendszer lehet a következő tőzsdei beszakadás oka, és ennek kialakulását el kell kerülnie a többi országnak. Lényegében arra utalt, hogy ingatlanpiaci lufik alakulnak ki, aminek a fő oka az, hogy a hitelkihelyezésben nem szabályozott pénzügyi szereplők (bankok, befektetőházak, biztosítók, tőkealapok stb.) vesznek csak részt, hanem olyan társaságok, közintézmények is, amelyekre kevésbé szigorú ellenőrzés vár.

Kínában a fő gondot ekkor a helyi bankok és az önkormányzatok egy sajátos megoldása jelentette: az árnyékbankrendszer jellemzően úgy jött létre, hogy a bankok befektetési társaságokat alapítottak, amelyek rajtuk kívül egyéni befektetőktől is vontak be tőkét. Az utóbbihoz kötvényeket bocsátottak ki, amelyek a pénzügyi szolgáltatók bizonytalan helyzete és kockázatos befektetései miatt eleve magas hozamot ígérő bóvli kötvények voltak. A befolyó pénzt aztán ingatlanfejlesztésekbe forgatták.

A VÉGEREDMÉNY AZ LETT, HOGY AZ ÁRNYÉKBANKRENDSZER ÓRIÁSI ROSSZHITEL-ÁLLOMÁNYT HALMOZOTT FEL, AMELYNEK TÖBBSÉGE KÖZVETVE VAGY KÖZVETLENÜL AZ INGATLANPIACHOZ KAPCSOLÓDIK.

A kínai ingatlanpiac erős kilengései csak növelték a volatilitást: a kínai szellemvárosokról, amelyek soha nem lakott ingatlanokról készültek, gyakran terjednek képek. A probléma ezeken lényegében látható: a könyvelés elviseli, hogy ezeket vagyonelemként tüntetik fel, de hamar kibukik, ha e befektetések soha nem termelnek pénzt. Ugyan volt arra akarat Peking részéről, hogy felesleges beruházások ne történjenek az országban, a koronavírus-járvány, a lezárások, a gyengülő fogyasztás miatt az ingatlanpiaci kereslet messze nem érte utol a kínálatot.

Csak takargatták a problémákat​


Úgy tűnt, hogy a pekingi kormányzati szigorítások az elmúlt négy évben jól működtek. Bár korlátozták, hogy milyen hiteleket vehetnek fel az ingatlanfejlesztők, milyen beruházási projekteket hajthatnak végre, valamint milyen külső tőkebevonásokat hajthatnak végre, a rendszer leginkább csak arra volt jó, hogy elfedje a mélyben meghúzódó pénzügyi problémákat.

De árulkodó jelek már tavaly is voltak, hogy az ingatlanszektorban még mindig túl nagy az adósságállomány. A kínai hatóságok 2020 augusztusában 12 ingatlanfejlesztővel találkoztak, és arra kérték őket, hogy csökkentsék az adósságtól való függőségüket. Ehhez három vörös vonalat szabtak: ha több adósságot akarnak felvenni, akkor ahhoz korlátokat szabtak a vállalatok pénzforgalmához, eszközeihez és tőkeszintjéhez viszonyítva. Az Evergrande is egyike volt a tucatnyi cégnek, amelyek közül mindegyik legalább egy ilyen szabálynak nem felelt meg.
Egy évvel később az Evergrande és a Greenland volt az a két társaság, amelyek még mindig nem teljesítették az ismeretlen feltételrendszerű szabályozás kritériumait. Június végén a Greenland egy, míg az Evergrande mindhárom vörös vonalat átlépte. A kínai pénzügyi felügyelet és a hatóságok mégsem keménykedhettek velük, hogy ne ez indítsa be a dominóhatást – ahogy arról akkor a CNBC írt.

Túl sok pénz, túl nagy bukás​


Kína gazdasági növekedése nagy befektetői réteget hozott létre. A városi lakosság mintegy 96 százalékának van saját ingatlana, és az HSBC szerint több mint 2 millió embernek van legalább 1,5 millió dollár befektetni való tőkéje. A nyugdíjak – ahogy Magyarországon – egyre kevésbé biztosítanak jó életfeltételeket, ami miatt sokan keresnek magas hozamú befektetéseket. Az egyik legnépszerűbb elemek a vagyonkezelési termékek (wealth management product, WMP), amelyek elég sajátságosan működnek Kínában.

A kibocsátók – köztük bankok és ingatlanfejlesztők – lakossági és vállalati befektetők számára értékesítenek ilyeneket, ezek gyakran a betéteknél jóval magasabb hozamot fizetnek. A China Merchants Bank, az ország egyik legnagyobb hitelezője az applikációja szerint 2,95 százalék és 6 százalék közötti hozammal kínál vagyonkezelési termékeket. A Ningbo Bank regionális hitelező 9,5 százalékos becsült hozamú termékekkel is rendelkezik. Viszont a banki WMP-k portfóliójában főleg részvények, ETF-ek, határidős ügyletek szerepelnek.
Az ingatlanfejlesztők – így az Evergrande is – egy piramisjátékhoz hasonló megoldást használtak: papíron arra ígértek hozamot, hogy az ingatlanjaikat kiadják és eladják, részben pedig új ingatlanok építésére gyűjtöttek, amiket eladnak.

A rendszerben egyre növekvő számú lakás előértékesítéséből, valamint több százezer egyéni befektetőtől gyűjtenek készpénzt, amelyet aztán a további értékesítések finanszírozására használnak fel a folyamatban lévő építkezések felgyorsításával és az előlegek finanszírozásával.
ÁM MINDEN PIRAMISJÁTÉK, AZAZ A PONZI-SÉMÁRA ÉPÜLŐ BEFEKTETÉSI STRUKTÚRA CSAK ADDIG MŰKÖDIK, AMÍG ELEGENDŐ PÉNZ FOLYIK BE, HOGY FIZESSÉK A KIFUTÓ PROJEKTEKET, ÁLLANDÓ GYORSULÁSRA ÉS NÖVEKEDÉSRE VAN SZÜKSÉG, VISZONT EZ A VÉGTELENSÉGIG NEM TARTHATÓ, A PIRAMIS PEDIG MINDIG ÖSSZEOMLIK.

A gond az, hogy a bankok tartható, 5-10 százalék közötti hozamával szemben 12 százalékot ígért az Evergrande, amire milliók ugrottak rá. A cégnek jelenleg mintegy 800 befejezetlen projektje van, és sajtóértesülések szerint körülbelül 1,2 millió ember vár arra, hogy beköltözhessen. Még többen pedig azt várják, hogy a cég kifizesse számukra, hogy beköltözhetnek. Két dolog derült ki eddig: az Evergrande dollármilliárdokkal tartozik a befektetőknek, az önkormányzatokkal közös fejlesztései pedig hatalmas rosszhitel-állományt halmoztak fel. Az árnyékbankrendszer és a Ponzi-séma egyszerre dőlt be az esetükben.

A fő probléma, hogy a járvány gazdasági hatásai miatt az építési költségek megugrottak, az Evergrande nehezen tudott a WMP-ken tőkét bevonni, így viszont sem a fejlesztéseket, sem a befektetőit nem tudta kifizetni. Először 2021. augusztus 25-én közölte a csőszállító Yonggao Ltd., hogy nem fizették ki a beszállítói számláikat, majd egyre több alvállalkozójuk kezdett velük pereskedni. Ősszel pedig sorra mulasztották el a fizetési határidőket, főként a külföldieknek is értékesített offshore-kötvényeikre. Viszont a fizetésképtelenség formális kimondását megúszták: a 30 napos türelmi időn belül (állítólag) mindig fizettek – eddig.

Adóssághegy és körbetartozás​

Az Evergrande ráadásul nem az egyetlen problémás szereplő Kínában: amellett, hogy más ingatlanfejlesztők is hasonló sémát követtek, a WMP-ket nagy mennyiségben vásárolták más vagyonkezelő cégek is. A kínai fejlesztőknek 102 milliárd dollárnyi befektetői követelést kell visszafizetniük a következő 13 hónapban, 2022 végéig. Az Evergrande a világ legeladósodottabb fejlesztője, pontosan azért, mert a 68 kínai trust cég szinte mindegyikével üzletelt. A legutóbbi hitelfelvételi közzététele alapján a teljes finanszírozás 41 százalékát ezek a termékek tették ki – foglalta össze korábban a Bloomberg.

A Guosheng Securities becslése szerint a fejlesztőknek összesen 14 milliárd dollárnyi, decemberben esedékes kölcsöne van, beleértve néhány olyan „single trust” néven ismert, testre szabott terméket, amelyeket a Use Trust nem követett nyomon. A Guosheng szerint a visszafizetési nyomás jövő év márciusában, májusában és júniusában tovább nő majd, amikor havonta több mint 50 milliárd jüan (7,85 milliárd dollár) értékű bizalmi vagyonkezelő alap jár le.

A válság mostanra elérte a többi ingatlanfejlesztőt is: sorra bukja a rendes fizetési határidőket a Kaisa Group és a Fantasia Holdings is. A Greenland egyelőre még képes fizetni, de az értékpiaci kereskedésbe került kötvényeinek árfolyama zuha, ugyanígy bukik a Xiamen Yuzhou Grand Future Real Estate Development, a Yango Group és a Guangzhou R&F Properties is. Ha e cégek is fizetésképtelenné válnak, akkor az az egész kínai ingatlanpiacot, vele a pénzügyi szektort is leránthatja, de még önkormányzatok, tartományi kormányok is bukhatnak az árnyékbankrendszer hitelezései miatt is.

Nagyobb a bizonytalanság, mint az omikron miatt​


A fő baj az, hogy a bizalmi vagyonkezelők, az egymásba pénzt ölő ingatlanfejlesztők kusza hálójában nem tudni, hogy pontosan milyen szereplők és befektetők veszítik most el a pénzüket.

Az S&P elemzése alapján az Evergrande-nak nincs menekvése, elég
Az S&P a 2008as USA ingatlanválságban betöltött szerepéről nem regélt? (Big short)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
12 505
36 486
113
Számít ebben az esetben, hogy mi volt akkor?
Igen. Szinte ugyan az a séma. Ráadásul olyan "cég" okoskodik, amelyik abban is benne volt vastagon. Amúgy a BlackRock szárnyalását az amcsi ingatlanválság alapozta meg. Kínában ugyan úgy vagyon újraelosztás zajlik. Az a fő kérdés, hogy kinek a kezébe kerül, illetve a kínai hatalmat mennyire tudja destabilizálni.

Könnyen lehet, hogy a dollárkötvények nagy arányban nyugati bankokhoz, befektetőkhöz tartoznak. Ez azonban világméretű ingatlanpiaci bedőlést vélhetően nem idéz elő, mivel az ennyire kockázatos magas hozamú befektetéseket az amerikai és az európai szereplők eleve kis arányban építették be a portfólióikba. Egyelőre egyetlen nagy nem kínai szereplő sem pánikol, ami szintén jó jel.
Aha, amikor a részvénycsomagokban 20% AAA, AA, A besorolású kötvény mellett 80% B, BB, BBB besorolású van, az egész pakettet meg a S&P AAA ként minősíti....
 
W

Wilson

Guest
Igen. Szinte ugyan az a séma. Ráadásul olyan "cég" okoskodik, amelyik abban is benne volt vastagon. Amúgy a BlackRock szárnyalását az amcsi ingatlanválság alapozta meg. Kínában ugyan úgy vagyon újraelosztás zajlik. Az a fő kérdés, hogy kinek a kezébe kerül, illetve a kínai hatalmat mennyire tudja destabilizálni.


Aha, amikor a részvénycsomagokban 20% AAA, AA, A besorolású kötvény mellett 80% B, BB, BBB besorolású van, az egész pakettet meg a S&P AAA ként minősíti....
Kína nem fogja hagyni, hogy egy feltartóztathatlan gazdasági lavinát indítsanak el....
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Nem olvastam még el a tanulmányt. Kb azt boncolgatja, hogy kulcsfontosságú technológiák terén, a kínaiak beérhetik és akár le is hagyhatják Amerikát.
A teljes PDF változat:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 940
72 757
113
Peking csütörtökön következményekre figyelmeztette az Egyesült Államok hét elején bejelentett politikai bojkottjához csatlakozó országokat, amelyek a döntés értelmében nem küldenek diplomáciai képviselőket a jövő évi, téli olimpiai és paralimpiai játékokra a kínai fővárosba.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/237153/
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 349
58 281
113
Peking csütörtökön következményekre figyelmeztette az Egyesült Államok hét elején bejelentett politikai bojkottjához csatlakozó országokat, amelyek a döntés értelmében nem küldenek diplomáciai képviselőket a jövő évi, téli olimpiai és paralimpiai játékokra a kínai fővárosba.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/237153/




"népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények" miatt.

És ezt usánka veti bárki szemére....
Én meg feldúlt arccal kérdezném a hitvest,hogy hová lett 20 palacsinta 5 perc alatt.o_O
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 881
20 146
113
Ugyan a cikk címe egy kicsit félrevezető miután végigolvassa az ember, de valószínűleg tényleg csak idő kérdése, hogy erre kötelezik az elvtársakat..

 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
Tesla's Shanghai plant delivered over 400,000 vehicles in the first 11 months of this year, up 242% from the same period last yea

FGVPlyDUUAErObA

1310364043_16391216054401n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
In the first 11 months of 2021, Great Wall Motors, China's leading sport utility vehicle (SUV) and pickup manufacturer, recorded cumulative export sales of over 20,000 units in Australia and New Zealand

FGVhmJFUcAQe13I