• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Hogy ON is legyek, mandarinnal vagy kantonival lehet jól keresni? Mondjuk nekem megtanulhatatlannak tűnik az a sok krix krax meg a sese nyihao soso zsidaj :)

Úgy tudom, hogy önmagában ennyi nem elég. Valamilyen egyébb tudássak ki kell egészíteni, viszont akkor állítólag összejöhet egy jobbacska állás.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Ezt most nem értem. Van a Pinyin, ami pont, hogy fonetikus átírás.
Igen, de az írás maga nem fontetikus. Ezért kell mellé a pinyin, mert az fonetikus. Te elméletileg megtanulhatod a jelek értelmét anélkül, hogy a beszélt nyelvet megtanuld. Ekkor te el fogod tudni olvsasni mondjuk az újságot, de nem fogod megérteni, ha valaki felolvassa neked.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Gondollj bele: a birodalmi Európa (Róma) és a birodalmi Kína kb egyidősek. A hasonlóság a két állam közt szinte teljes. A maguk rédiójában hegemónok voltak akik "alsóbbrendű" barbár népekkel voltak körülvéve. Mindketten rengeteg népcsoportot foglaltak magukba. Agrár országok voltak stb. stb.
Az egyik fennmarat a mai napig, a másik nem. Miért?
Szerintem a válasz az írásukban és a konfucionista államberendezkedésben található.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Igen, de az írás maga nem fontetikus. Ezért kell mellé a pinyin, mert az fonetikus. Te elméletileg megtanulhatod a jelek értelmét anélkül, hogy a beszélt nyelvet megtanuld. Ekkor te el fogod tudni olvsasni mondjuk az újságot, de nem fogod megérteni, ha valaki felolvassa neked.

Pont fordítva kell megtanulni. Először beszélni kell megtanulni írás nélkül. Első írásnak a Pinyin-t kell megtanulni a beszélt nyelvhez (azért van). Utána, amikor már tudsz társalogni és Pinyin-t olvasni, na akkor kell elkezdeni megtanulni az írásjeleket.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Pont fordítva kell megtanulni. Először beszélni kell megtanulni írás nélkül. Első írásnak a Pinyin-t kell megtanulni a beszélt nyelvhez (azért van). Utána, amikor már tudsz társalogni és Pinyin-t olvasni, na akkor kell elkezdeni megtanulni az írásjeleket.

Igen, de én valami teljesen másról beszéltem.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Igen, de én valami teljesen másról beszéltem.

Tudom, de másodszorra nem ugyanazt mondtad, mint elsőre.
Másodszorra azt mondtad: "az írás maga nem fontetikus".
Elsőre meg azt mondtad, hogy nincs hozzárendelt fonetikus nyelv.
Pedig van, mert a Pinyin pont egy hozzárendelt fonetikus nyelv.
Azt senki nem vitatta, hogy maga az írás nem fonetikus, ezért ezzel a kijelentéseddel nem foglalkoztam, főleg mivel másodszorra nem ugyanazt mondtad, mint elsőre.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Mellesleg, az angol meg a francia sem fonetikus, tehát nem olyan nagy probléma, hogy a kínai sem az.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Tudom, de másodszorra nem ugyanazt mondtad, mint elsőre.
Másodszorra azt mondtad: "az írás maga nem fontetikus".
Elsőre meg azt mondtad, hogy nincs hozzárendelt fonetikus nyelv.
Pedig van, mert a Pinyin pont egy hozzárendelt fonetikus nyelv.
Azt senki nem vitatta, hogy maga az írás nem fonetikus, ezért ezzel a kijelentéseddel nem foglalkoztam, főleg mivel másodszorra nem ugyanazt mondtad, mint elsőre.

Ok, de a pinyin az is írás. Hozzá van rendelve egy fonetikus írás.
??
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Egyrészt ha megtanultad a beszélt nyelvet, már nincs szükséged a pinyinre, akkor már elég az írást megtanulnod.
Másrészt a pinyin egy viszonylag új dolog, nem változtat azon, hogy a hagyományos kínai írás tartotta egyben 2 ezer éven át a birodalmat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Egyrészt ha megtanultad a beszélt nyelvet, már nincs szükséged a pinyinre, akkor már elég az írást megtanulnod.
Másrészt a pinyin egy viszonylag új dolog, nem változtat azon, hogy a hagyományos kínai írás tartotta egyben 2 ezer éven át a birodalmat.
Pontosan. Meg még a konfucianista államberendezkedés.
:hadonaszos:
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Egyrészt ha megtanultad a beszélt nyelvet, már nincs szükséged a pinyinre, akkor már elég az írást megtanulnod.
Másrészt a pinyin egy viszonylag új dolog, nem változtat azon, hogy a hagyományos kínai írás tartotta egyben 2 ezer éven át a birodalmat.

Ez nem igaz, mert számítógépen is a pinyin-nel lehet begépelni a kínai karaktereket. Továbbá senki nem vitatta, hogy a hagyományos kínai írás tartotta-e egyben a birodalmat, mivel én nem is beszéltem erről a témáról. (a fonetikus nyelv kérdéséről volt csak szó)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Ez nem igaz, mert számítógépen is a pinyin-nel lehet begépelni a kínai karaktereket. Továbbá senki nem vitatta, hogy a hagyományos kínai írás tartotta-e egyben a birodalmat, mivel én nem is beszéltem erről a témáról. (a fonetikus nyelv kérdéséről volt csak szó)

De senki sem vitatja azt amit te vitatsz. Te csak azt vitatod, amiről azt hiszed, hogy mi vitatjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: melampo and laiki

janzen

Well-Known Member
2017. június 14.
126
302
63
De senki sem vitatja azt amit te vitatsz. Te csak azt vitatod, amiről azt hiszed, hogy mi vitatjuk.
Ez a pinyin dolog inkább nekünk segítség, európaiaknak.

Kínában akkora távolságok vannak, hogy a tájszólás a mandarinon belül is jelentős.

Ráadásul a kínai hangsúly jelentésű nyelv.

Számunkra fonatikusan leírt szó ott hat különböző jelentéssel bírhat, attól függően, hol a hangsúly.
Mi nem is tudjuk kifejezni jelekkel azt, hogy rövid erős, hosszú elnyúló stb hangsúlyok.

Ezért maradt meg az írásuk, mert jelentéstartalmúak a jelek, nem hangalapuak, így a tájszólást kizárja.

Annak idején az első előadások egyikén mesélték az egyik angol diplomata esetét, aki jól beszélt kínaiul, de Hongkongtól ki s távolságra már nem értették a kínaiak.
Ő értette, hogy mondja az egyik kínai a másiknak; ez kínaiul beszél, vagy nem?

Persze, a tv megjelenése ,ár hatalmas segítség, mindenki a központi nylvjárást hallja aláiratozva, így egyre jobban közelítenek az idő haladtával a nyelvjárások.

Nem véletlen, hogy a kínai híradó kínai aláiratozással fut. Így értik egymást a tájszólások és közeledhetnek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
640

https://mp.weixin.qq.com/s/t21jbP3vazUcsf-gM5EIAw
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon and ijasz