• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Viccelsz, de Kína ebben szerintem elég jó.

Gyönyörűen felzárkóztak a világ élére(sőt), és MÉG nagyon óvatosan fogalmaznak a legtöbb esetben, pláne akkor ha nem az Ő közvetlen környezetükről, befolyási övezetükről van szó, egyáltalán nem durungok.
A kínai diplomácia régebben sem az arroganciáról, bunkóságról volt híres.
Az egy másik birodalom.
:)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
A kínai diplomácia régebben sem az arroganciáról, bunkóságról volt híres.
Az egy másik birodalom.
:)
Igen, ez így van, de az a másik birodalom sem így indult, Roosevelt szerintem úriember volt. Ott szaladt el velük igazán a ló, amikor egyedül maradtak tényleg a világ tetején, s ez a helyzet sajnos hosszabb távon mindenkinek a fejébe szállhat. Ha Kína lett volna hasonló helyzetben, azért vannak félelmeim azzal kapcsolatban is, hogy ők is foghegyről osztanák hirtelen a lapokat. A világnak az a jó, ha több egymással szót érteni képes hatalmi centrum van, nem egy szuperhatalom, vagy legalább is olyan valóban erős szereplő/szereplők, amelyek azt hiszik hogy ők a többiek felett állnak, mert kiválasztottak/okosabbak mint a többiek/árják.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az Ausztrálok enyhén pánikolnak mivel kiderült hogy a Kínaiak előrehaladott tárgyalásokat folytatnak Vanuatu kormányzatával arról hogy Kína hogy haditengerészeti bázist létesíthet a szigeteken.
https://www.smh.com.au/politics/fed...ith-global-ramifications-20180409-p4z8j9.html
Ez még elsőre sem hangzik viccesnek.
A tervezett bázis kevesebb mint 2000 km-re lenne az Ausztrál partoktól az Ausztráliát az USA-val összekötő hajózási útvonal kellős közepén.
e042991594ffa135583e2da35d1ee17c1daea230


Vanuatu lakossága 270 ezer fő. A Kínaiak több száz millió USD fejlesztéseket ígérnek...többek között új rezidenciát építenének a szigetek főnökének.

Én közel 100%-ra merem fogadni hogy az USA és az Ausztrálok inkább megszállják Vanuatut de ezt nem fogják hagyni...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
Nyugi lessz meg ujzelandon is kinai bazis. A vanuatuiakkal is szinte csak labat torolt a fel vilag csicskanak meg fuszoknyaba apropenzert tancikolo bohocokkent kezeltek oket a sok kitomott turista. Ujzelandon se vsodalkoznak amit azokkal is lemuvelnek csak hogy legyen eleg szinte rabszolgamunkas... Hat nem codalkozom hogy a tersegbe a kinaiak a befutok a nyugati tarsadalommal szemben. Az ujkori emlekekrol ne is beszeljunk. /epp a napokban olvastam egy cikket egy angol fosuerrol aki valami kormamyzosagot alapitott valameik kis szigeten a lakossag egyik feket kivegezte a masikat rabszolgasagba dontotte. A szobra a foteren a mai napig all mert az angolok nem engedik elbontani mert muemlek meg a korona .../
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Igen, ez így van, de az a másik birodalom sem így indult, Roosevelt szerintem úriember volt. Ott szaladt el velük igazán a ló, amikor egyedül maradtak tényleg a világ tetején, s ez a helyzet sajnos hosszabb távon mindenkinek a fejébe szállhat. Ha Kína lett volna hasonló helyzetben, azért vannak félelmeim azzal kapcsolatban is, hogy ők is foghegyről osztanák hirtelen a lapokat. A világnak az a jó, ha több egymással szót érteni képes hatalmi centrum van, nem egy szuperhatalom, vagy legalább is olyan valóban erős szereplő/szereplők, amelyek azt hiszik hogy ők a többiek felett állnak, mert kiválasztottak/okosabbak mint a többiek/árják.

A nagy különbség az, hogy szemben a tágan vett nyugati civilizációkkal, amik egyetemes értékekben gondolkoznak és örömmel expotálják a kereszténységet/iszlámot/kommunizmust/liberalizmust, addig a kínaiakat azért annyira nagyon nem érdekli, hogy a fehér/barna majmok hogy kergetik egymást a dzsungelben.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
Az Ausztrálok enyhén pánikolnak mivel kiderült hogy a Kínaiak előrehaladott tárgyalásokat folytatnak Vanuatu kormányzatával arról hogy Kína hogy haditengerészeti bázist létesíthet a szigeteken.
https://www.smh.com.au/politics/fed...ith-global-ramifications-20180409-p4z8j9.html
Ez még elsőre sem hangzik viccesnek.
A tervezett bázis kevesebb mint 2000 km-re lenne az Ausztrál partoktól az Ausztráliát az USA-val összekötő hajózási útvonal kellős közepén.
e042991594ffa135583e2da35d1ee17c1daea230


Vanuatu lakossága 270 ezer fő. A Kínaiak több száz millió USD fejlesztéseket ígérnek...többek között új rezidenciát építenének a szigetek főnökének.

Én közel 100%-ra merem fogadni hogy az USA és az Ausztrálok inkább megszállják Vanuatut de ezt nem fogják hagyni...
Az nem lenne túl etikus, sem demokratikus. Ha van eszük, csak simán ráígérnek a Kínaiakra, megcsinálnak egy ottani színes forradalmat, etc.
Az hogy simán megszállunk egy szigetcsoportot az 2018 ban már nem fér bele, talán még az ENSZ is rosszallását fejezné ki érte, bár ebben mondjuk nem vagyok biztos...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
A nagy különbség az, hogy szemben a tágan vett nyugati civilizációkkal, amik egyetemes értékekben gondolkoznak és örömmel expotálják a kereszténységet/iszlámot/kommunizmust/liberalizmust, addig a kínaiakat azért annyira nagyon nem érdekli, hogy a fehér/barna majmok hogy kergetik egymást a dzsungelben.
Dehogy nem érdekli őket, beléjük tettek egy csomó pénzt, és még fognak is. Kínának az egyik legfontosabb terjeszkedési területe Afrika, csak jelenleg nekem úgy tűnik hogy ŐK abban érdekeltek hogy lehetőleg rend legyen ott.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Dehogy nem érdekli őket, beléjük tettek egy csomó pénzt, és még fognak is. Kínának az egyik legfontosabb terjeszkedési területe Afrika, csak jelenleg nekem úgy tűnik hogy ŐK abban érdekeltek hogy lehetőleg rend legyen ott.
Olyan szempontból nem érdekli őket, hogy nem akarnak demokráciát exportálni hozzájuk, se neokonfucionista államberendezkedést. Nem érdekli őket, hogy a vezető, hogy került hatalomra és milyen rendszert épített ki. A közös nevező a pénz és, hogy menjen az üzlet.
Ennyi.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
Olyan szempontból nem érdekli őket, hogy nem akarnak demokráciát exportálni hozzájuk, se neokonfucionista államberendezkedést. Nem érdekli őket, hogy a vezető, hogy került hatalomra és milyen rendszert épített ki. A közös nevező a pénz és, hogy menjen az üzlet.
Ennyi.
Mac :D.

Nyilván nem akarnak demokráciát exportálni őket, se semmilyen saját államberendezést sem.
Viszont hogy a fenébe ne érdekelné őket hogy ki a vezető? Az hogy hogy került hatalomra, mit épített ki valóban lényegtelen számukra, egy a lényeges, akivel megállapodtak, azt ne puccsolják meg az ellenérdekelt fél által feltüzelt forradalmárok/civil szervezetek.

Magam részéről biztos vagyok benne, hogy Kína sem fogja hagyni a beinvesztált milliárdjait egy sima színes forradalommal.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Mac :D.

Nyilván nem akarnak demokráciát exportálni őket, se semmilyen saját államberendezést sem.
Viszont hogy a fenébe ne érdekelné őket hogy ki a vezető? Az hogy hogy került hatalomra, mit épített ki valóban lényegtelen számukra, egy a lényeges, akivel megállapodtak, azt ne puccsolják meg az ellenérdekelt fél által feltüzelt forradalmárok/civil szervezetek.

Magam részéről biztos vagyok benne, hogy Kína sem fogja hagyni a beinvesztált milliárdjait egy sima színes forradalommal.
Jó, de Endre nem ezt írta, idézném:
A nagy különbség az, hogy szemben a tágan vett nyugati civilizációkkal, amik egyetemes értékekben gondolkoznak és örömmel expotálják a kereszténységet/iszlámot/kommunizmust/liberalizmust, addig a kínaiakat azért annyira nagyon nem érdekli, hogy a fehér/barna majmok hogy kergetik egymást a dzsungelben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
Jó, de Endre nem ezt írta, idézném:
Így igaz, Ő azt írta, én meg mást. Egész pontosan azt, hogy ez addig lesz igaz, amíg a "fehér/barna majmok úgy kergetik egymást a dzsungelben" hogy az Ő hatalmukra és befektetett pénzükre az nem fog veszélyt jelenteni.

Értem én hogy ti miről beszéltek, egyet is értek ezzel, csak kiegészítettem annyival, hogy bizonyos keretek közt nem szólnak bele semmibe. Amúgy mellészaladj ne legyen, ha elkezdődne egy olyasmi folyamat mint amit az oroszok megéltek Ukrajnában a saját helyi emberük (Janukovics) elzavarásánál, Kína is ugyan úgy páros lábbal fog majd belecsúszni az ő érdekeiknek keresztbe tevőknek. Ilyen ez a popszakma, mindenki aki komolyan veszi saját magát, és a nagyok közt játszik, pontosan ezt teszi.
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Mac :D.

Nyilván nem akarnak demokráciát exportálni őket, se semmilyen saját államberendezést sem.
Viszont hogy a fenébe ne érdekelné őket hogy ki a vezető? Az hogy hogy került hatalomra, mit épített ki valóban lényegtelen számukra, egy a lényeges, akivel megállapodtak, azt ne puccsolják meg az ellenérdekelt fél által feltüzelt forradalmárok/civil szervezetek.

Magam részéről biztos vagyok benne, hogy Kína sem fogja hagyni a beinvesztált milliárdjait egy sima színes forradalommal.

A pénznek nyílván nagy szerepe van, de mivel ideológiailag nem köti őket semmi, simán leülhetnek a potenciális forradalmárokkal tárgyalni még jóval azelőtt, hogy bármi látványos történne. Aztán meg ha forradalmár vagy, lehet, hogy inkább te se keresed az ütközőpontokat a kínaiakkal, anélkül is el leszel foglalva épp eléggé.

Az meg azért elég normális a nagy birodalmak esetében, hogy a "barbárok" egymásközti ügyeivel nem törődnek, ha az őket nem érinti közvetlenül.

Vesd össze:
- Ferihegy. Gép leszáll. 298 nem-fekete és két fekete utas. Tippeld meg, melyik kettőt igazoltatja a járőr még mielőtt az űtlevél-ellenőrzéshez érkeznének.
- Tienanmen. Sok tucat kínai és egy fehér áll a tér kapujában. Tippeld meg, melyik az az egy, aki papírok nélkül bemehet, miközben mindenki sorbanáll az ellenőrző pontnál.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 391
113
A pénznek nyílván nagy szerepe van, de mivel ideológiailag nem köti őket semmi

Kit köt :D?

Pinochet, vagy most a Szaudiak mennyire fértek/férnek bele bármilyen magasztos eszmébe?

Ugyan már, senkit nem köt semmilyen ideológia, ne legyünk álszentek, csak a hatalom/pénz/befolyási övezet számít. Ez nem a gyengék játéka, farkastörvények vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and emel

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Így igaz, Ő azt írta, én meg mást. Egész pontosan azt, hogy ez addig lesz igaz, amíg a "fehér/barna majmok úgy kergetik egymást a dzsungelben" hogy az Ő hatalmukra és befektetett pénzükre az nem fog veszélyt jelenteni.

Értem én hogy ti miről beszéltek, egyet is értek ezzel, csak kiegészítettem annyival, hogy bizonyos keretek közt nem szólnak bele semmibe. Amúgy mellészaladj ne legyen, ha elkezdődne egy olyasmi folyamat mint amit az oroszok megéltek Ukrajnában a saját helyi emberük (Janukovics) elzavarásánál, Kína is ugyan úgy páros lábbal fog majd belecsúszni az ő érdekeiknek keresztbe tevőknek. Ilyen ez a popszakma, mindenki aki komolyan veszi saját magát, és a nagyok közt játszik, pontosan ezt teszi.

Ez szerintem leginkább akkor történne meg, ha a közvetlen biztonsági zónájukban lenne egy hasonló eset. Voltak is már erre példák, lásd a nem túl burkolt üzenetet Vietnámnak '79-ben, és nyílván a Fülöp-szigetek sem véletlenül fedezte fel a kínai kapcsolatok értékét tavaly.
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Kit köt :D?

Pinochet, vagy most a Szaudiak mennyire fértek/férnek bele bármilyen magasztos eszmébe?

Ugyan már, senkit nem köt semmilyen ideológia, ne legyünk álszentek, csak a hatalom/pénz/befolyási övezet számít. Ez nem a gyengék játéka, farkastörvények vannak.

Azért ez nem ennyire fekete-fehér. Minél nagyobb az ideológiai távolság, annál nagyobb a politikai ára az együttműködésnek. Mindent meg lehet magyarázni, de az nem ingyen van, hogy az emberek/az elit többi része/sajtó/a másik ajatollah/a zöldek/stb. befogják a szájukat és épp a másik irényba nézzenek. Ennek mind ára van, és az, hogy a kínaiaknak nem kell olyan mértékben ezt az árat megfizetniük, igenis egyszerűbbé teszi a helyzetüket.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Amúgy szerintem pont ez a leglátványosabb jele annak, hogy per pillanat (és még jó ideig) Kína az egyetlen igazi birodalom. Igaz, hogy Amerika nagy, meg befolyásos, de a gondolkodásmódjuk tisztán mutatja, hogy valójában egy fura nemzetállam-birodalom hibridről van szó, nem egy klasszikus értelemben vett birodalomról.

Vesd össze:
- African American. Irish American. Hungarian American.
- American born Chinese. British born Chinese. Hungarian born Chinese.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 008

Guest
Valami diktátor pár hónapja megbukott afrikában, a forradalmárok ott is először a kínaiakkal egyeztettek.
Garantálni kell a kinaiakkal kötött szerződések teljesítését és a további jó kapcsolatokat és akkor nem lesz gond.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A kínai diplomácia régebben sem az arroganciáról, bunkóságról volt híres.
Az egy másik birodalom.
:)
A kínaiak még 50-60 éve is annak örültek, ha egyáltalán békén hagyják őket, és egyre kevesebben haltak éhen közülük. Viszont megtanulták a britektől a módszert, és mikor először megjelentek a világpolitikában nem amerikai módon lerohantak, elfoglaltak országokat, hanem pl. Afrikában is megegyeztek a helyi nagyfőnökkel/kiskirállyal, és attól kezdve ők lettek ott a jó befektető bácsik a helyi trónon ülő négus szerint. Viszont övék ott a nyersanyagok/területek gazdasági (majd később katonai) hasznosításának lehetősége. Most meg már saját környezetükben katonailag is "megvédik érdekeiket" (a la USA), és ráadásul tágítják is ezt a saját környezetet (szintén a la USA). Na ez pont nem tetszik az USA-nak mert tudják hogy elég hatékony ez a módszer, csak most ugye ellenük megy a játék ...