• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 808
15 873
113
Érdekes téma ez a Murmansk, most olvastam róla egy friss (2024.aug.9.) ismertetőt, itt egy részlet:

A Murmansk-BN a világ egyik leghatékonyabb elektronikus hadviselési rendszere. Ez egy nagy hatótávolságú kommunikációs zavaró rendszer, amelyet kifejezetten a NATO és az Egyesült Államok nagyfrekvenciás katonai műholdas kommunikációjának kiküszöbölésére terveztek. Használható rádiófelderítésre, ellenséges jelek elfogására és elnyomására a teljes rövidhullámú hatótávolságon és 5000-8000 km-ig. Lefedi a teljes rövidhullám-tartományt 3-30 MHz-es frekvenciákkal, amelyeket általában hadihajók és repülőgépek használnak. A szabványos telepítési idő 72 óra. A rendszer képes észlelni és támogatni a tipikus rövidhullámú (HF) rádiókommunikációt, és zavarja a HF rádiókommunikációs vonalakat az ellenség hadműveleti-stratégiai és hadműveleti-taktikai parancsnoki és irányító egységeiben. A zavaró kifejezetten a nagyfrekvenciás kommunikációs rendszerek kezelésére szolgál, beleértve a nagyfrekvenciás globális kommunikációs rendszert is. Orosz forrásokból származó információkra hivatkozva az amerikai légierő F-35-ös vadászrepülőgépeinek fedélzeti rendszerei a Murmansk-BN elektronikus hadviselési rendszerek által keltett interferencia miatt üzemképtelenné váltak. Az amerikai lopakodó vadászgépek repüléselektronikai berendezéseik gyakran meghibásodnak a Fekete- és a Balti-tengeren. Az Orosz Fegyveres Erők elektronikus hadviselés zavaró rendszerei észrevehető hatást mutatnak az amerikai légierő lopakodó vadászgépeire. A Murmansk-BN automatikusan nagy területen szkennel. Ha rádiósugárzás forrását észlelik, a rendszer adói keskeny sávokban zavarni kezdenek, így az ellenség nem tud információt cserélni. A Murmansk-BN képes a hadihajók, repülőgépek és műholdak közötti kommunikáció elfogására. Továbbá mindkét irányban blokkolja az információáramlást a műholdakról meghatározott harci egységek felé. Ez nagyon fontos, mert a célfelderítő műholdak képesek pontosan irányítani a rakétát, hogy elérje a célt. A Murmansk-BN rendszer hatására az ellenség okosfegyverei használhatatlanná válnak, a felderítő és korai figyelmeztető repülőgépek pedig nem tudnak információt szolgáltatni a célpontokról. A cikk szerint több 100 000 km2-es területen képes elnyomni a nagyfrekvenciás jeleket, zavarási tartománya 5000 – 8000 km.

Forrás:
https://armyrecognition.com/military-products/army/electronic-warfare/murmansk-bn-electronic-warfare-communications-jamming-system-data?highlight=WyJydXNzaWEiXQ==
Igen. Kb ennyi infóm volt nekem is.
Habár a település szerintem ebben az esetben több időt vett igénybe.
El mem bírom képzelni milyen fizikai védelmet kaphattak. Bunker,beton,alagutak, hegyek,stb
Plusz a mennyiség.
Egy is elegendő lenne az egész régióban, erre van nekik 4....
Nehogy kiugorjon egy máshol...
Pl : Yemen vagy libanon....
Na meg kiiktatni....
Ahogy az egyik elmúlt, bekapcsolja másikat.
Meredek dolog ez a ketyere.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 416
15 060
113
Szerintem önmagában az a tény, hogy azt a repteret így meg tudták csapni, nagyon komoly kérdéseket vet fel egy potenciális Irán elleni háborúval kapcsolatban, függetlenül attól, hogy most éppen mekkora károk vannak.

Milyen lehetőségek vannak Irán ellen? Egy szokásos US+IL koalíciós légi hadjárat? Itt azért át kell gondolni sok mindent:

1. Az új 5.gen gépek darabszáma és fegyverterhelelése is jelentősen kisebb, mint a dicső 90-es évek 4.-gen flottájának.
Egy F-35 belső fegyvertérben 2db 1 tonnás bombát visz. Ez nem rossz, de nem éppen egy F-15E.
Hatótávolság? Ez is trükkös, póttartállyal nem repülhet be Irán fölé, sőt igazából ha csak az odaúton van rajta az is nagyban rontja az esélyeket, mivel addig könnyen felderíthető.
Tehát, kevesebb repülő, kevesebb fegyver---> hosszabb idő alatt, több bevetést kell repülni az adott számú célpont megsemmisítéséhez.

2. Az előző pont azt vonja maga után, hogy jóval nagyobb tanker flotta kell adott mennyiségű 5. gen csapásmérő kiszolgálásához. Minél messzebb vannak ezek a tankerek Irántól, annál kisebb lesz a kapacitás.
Irán most demonstrálta, hogy meg tudja csapni a világ talán legjobban védett reptereit, ebből következik, hogy egy amerikaiak által használt reptér sem lesz biztonságban. Néhány kazettás harci rész átmegy, és annyi az ott állomásozó tanker gépeknek, azokat nem lehet védett helyen tartani. Itt a nagy gond szerintem, nem tudnák egy desert storm 2.0 logisztikáját megvédeni Irántól, ezért más ez a játék most, mint régen.
Ez egy régi folyamat eredménye. Ami indult 1991-ben, a Sivatagi Viharral - mikor az egész világ szembesült az elképesztő nyugati légi hatalommal. Azóta pedig megy az agyalás, hogy hogyan is gyűzzünk le egy évente sok száz milliárd dollárból gazdálkodó, generációs előnnyel rendelkező légierőt.
A megoldás pedig adta magát - a földön.
Az egész nyugat ellenes blokk ráment a repterek támadására CM/BM (ide sorolva a CG elleni kínai DF csalással) meg újabban a drón vonallal. Nem csinálhattak F-22A verő gépet - csináltak reptérszántókat (meg persze a szokásos SAM rendszerek, EW, stb...). ÉK, Irán, Oo, Kína, stb...

És ezért is imádom, mikor megy ez a "szétbombázza a NATO az oroszt, ha Ukrajna beszakad" mantrát. Nem fogja, és nem csak az atom miatt. Az orosz (és a csendesen ugyanebben a scenarioban Kína) úgy tárazna a ki a repterekre, hogy ott egy baktérium ne maradjon életben - és jó eséllyel, mert a nyugati légvédelem nem valami combos. Ez ellen semmiképpen sem.
Volt pár éve egy hadijáték, amit kivételesen nem a Lockheed pénzelt, és abban csak akkor nyertek, mikor belerakták a jelenlegi haderő ellen az NGAD meg a B-21-est... ugyanezért. Ami reptér emberi távolságban volt, a kínai felszántotta.
Ugyanez igaz az űrerőkre - nagy buli volt az űrből lezúzunk mindenkit, látunk mindent... ma meg gyakorol az USAF műholdmentes háborúra és szögeli a 737 alapú AWACS gépet.

A Sivatagi Vihar egy hatalmas fordulópont volt, mert túlságosan is kihozta a nyugati légierők elképesztő erejét, amire viszont hatványozottan megindult a counter. Ezt láttuk Izraelben a héten, kicsiben.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
5 129
16 620
113
tessék: Nevatim AB
Totális pusztítás, Armageddon
GY8icKRWoAA77Dt

Mondjuk az érdekes, hogy a tegnapi felhős időben hogyan sikerült ilyen felvételeket készíteni....


Jordániában is volt jó pár elfogás

A kép a bázis egy apró szeletéről készült (valamikor).

Néhány tényt azért kár vitatni, hiszen számtalan felvétel bizonyitja hogy:
  • Irán nem civil célpontokat támadott, teljesen egyértelmű, hogy kinézett pár létesitményt és megpróbalt azt a lehetőségei szerint jól megszórni.
  • A felvételek tanulsága szerint az első hullám ellentevékenység nélkül érte el a célpontjait, ami nem a vaskupola hiányát vagy milyenségét jelenti, a radarrendszerek egészen biztosan mindent láttak, értékeltek, vártak - szerintem valami nagyobbra.
  • Az is világosan látszik, hogy a több száz rakéta döntő többsége -az első hullámban gyak az összes- becsapódik. Nincs olyan, hogy két három katonai infrastruktúra egy több száz rakétás szalvó után nem jelent anyagi kárt. :rolleyes: Ezt azért ugy nyugtázhatnánk.
  • Az is tény, hogy egy ilyen támadás sem rengette meg az izraeli vezetést, nem áll romokban a légierő, nem változik semmi.
  • Szóval sem a földel egyenlővé tett bázisok meséje, sem az egy karcolás nélkül megúsztuk nem állja mega helyét.
Az én véleményem szerint nyilván érthető -és valahol kötelező- is volt egy ilyen csapás Irán részéről, ha Izrael erő alapú politikát játszik a többieknek is azt kell. A másik dolog viszont, hogy az amit eddig csak modelleztek azt most élőben is meg tudták tapasztalni, a tapasztalatok kiérétkelése után óriási előrelépésre számitok az elkövetkező időszakban a "védelmi hálló" tökéletesitésében.

A szemet szemért elv ősidők óta történő bebetonozása minden egyes lépésre rányomja a bélyegét, igy már az egyik oldalt sem tudom sajnálni. Ami viszont tény, Izrael ott van és ott lesz az arab tenger közepén. Sosem engedik el a kezét, az arab államoknak meg sosem lesz bátorságuk eltörölni a Föld szinéről. Izrael pedig sosem volt és nem is lesz olyan erős -sem katonailag sem gazdaságilag sem politikailag- hogy az összes szomszédjával birokra kelljen. Ha van atomja ha nincs.

Mentalitásban egyik fél sem külömb, a harcmezőn sem, a politikában sem.

Szomorúan látom a dózereket, a lakóházak bombázását, Gáza szisztematikus pusztitását, a nyomort és magát az embertelen módszert, amivel Izrael pontot próbál tenni egy régi i-re. Több "szakmaiságot", több emberséget, több "eszet" vártam volna. Viszont a másik oldal véres szélmalomharcával sem értek egyet. Tudom, hogy a gettósitott és elnyomott népréteg csak a terror eszközéhez tud nyúlni, de akkor sem szabad ezt elfogadni! A palesztin nép mindenkori vezetésének tudnia kellett mindig, hogy hányas a kabát, mik a lehetőségeik, miben lehet megegyezni a zsidókkal, miben nem,...mit kaphatnak tőlik, mit az arab "támogatóiktól", mit a nagyvilágtól. Az amit látunk, az az arab vezetők képmutatása, tehetetlensége, az egész kialakult helyzet az ő bűnük is egyben. A népükért felelős vezetők nem igy néznek ki, még elnyomás alatt sem.

Ahogyan már irtam korábban, el van ez qrva, de nagyon. Látszik az itteni kommenteken is. Csak fehér és fekete. :(

Szerintem önmagában az a tény, hogy azt a repteret így meg tudták csapni, nagyon komoly kérdéseket vet fel egy potenciális Irán elleni háborúval kapcsolatban, függetlenül attól, hogy most éppen mekkora károk vannak.

Milyen lehetőségek vannak Irán ellen? Egy szokásos US+IL koalíciós légi hadjárat? Itt azért át kell gondolni sok mindent:

1. Az új 5.gen gépek darabszáma és fegyverterhelelése is jelentősen kisebb, mint a dicső 90-es évek 4.-gen flottájának.
Egy F-35 belső fegyvertérben 2db 1 tonnás bombát visz. Ez nem rossz, de nem éppen egy F-15E.
Hatótávolság? Ez is trükkös, póttartállyal nem repülhet be Irán fölé, sőt igazából ha csak az odaúton van rajta az is nagyban rontja az esélyeket, mivel addig könnyen felderíthető.
Tehát, kevesebb repülő, kevesebb fegyver---> hosszabb idő alatt, több bevetést kell repülni az adott számú célpont megsemmisítéséhez.

2. Az előző pont azt vonja maga után, hogy jóval nagyobb tanker flotta kell adott mennyiségű 5. gen csapásmérő kiszolgálásához. Minél messzebb vannak ezek a tankerek Irántól, annál kisebb lesz a kapacitás.
Irán most demonstrálta, hogy meg tudja csapni a világ talán legjobban védett reptereit, ebből következik, hogy egy amerikaiak által használt reptér sem lesz biztonságban. Néhány kazettás harci rész átmegy, és annyi az ott állomásozó tanker gépeknek, azokat nem lehet védett helyen tartani. Itt a nagy gond szerintem, nem tudnák egy desert storm 2.0 logisztikáját megvédeni Irántól, ezért más ez a játék most, mint régen.

Ez egy régi folyamat eredménye. Ami indult 1991-ben, a Sivatagi Viharral - mikor az egész világ szembesült az elképesztő nyugati légi hatalommal. Azóta pedig megy az agyalás, hogy hogyan is gyűzzünk le egy évente sok száz milliárd dollárból gazdálkodó, generációs előnnyel rendelkező légierőt.
A megoldás pedig adta magát - a földön.
Az egész nyugat ellenes blokk ráment a repterek támadására CM/BM (ide sorolva a CG elleni kínai DF csalással) meg újabban a drón vonallal. Nem csinálhattak F-22A verő gépet - csináltak reptérszántókat (meg persze a szokásos SAM rendszerek, EW, stb...). ÉK, Irán, Oo, Kína, stb...

És ezért is imádom, mikor megy ez a "szétbombázza a NATO az oroszt, ha Ukrajna beszakad" mantrát. Nem fogja, és nem csak az atom miatt. Az orosz (és a csendesen ugyanebben a scenarioban Kína) úgy tárazna a ki a repterekre, hogy ott egy baktérium ne maradjon életben - és jó eséllyel, mert a nyugati légvédelem nem valami combos. Ez ellen semmiképpen sem.
Volt pár éve egy hadijáték, amit kivételesen nem a Lockheed pénzelt, és abban csak akkor nyertek, mikor belerakták a jelenlegi haderő ellen az NGAD meg a B-21-est... ugyanezért. Ami reptér emberi távolságban volt, a kínai felszántotta.
Ugyanez igaz az űrerőkre - nagy buli volt az űrből lezúzunk mindenkit, látunk mindent... ma meg gyakorol az USAF műholdmentes háborúra és szögeli a 737 alapú AWACS gépet.

A Sivatagi Vihar egy hatalmas fordulópont volt, mert túlságosan is kihozta a nyugati légierők elképesztő erejét, amire viszont hatványozottan megindult a counter. Ezt láttuk Izraelben a héten, kicsiben.


Én még régebben olvastam régi ismerősöm, és jóbarátom jóvoltából Simon Pearson: Totális háború 2006-ban ? c. regényét.

Annak idején nagy hatást tett rám, és a jelen történések alapján megint előveszem elolvasni ...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

PPE

Well-Known Member
2019. február 8.
380
1 777
93
Egyébként ahogy én hallottam a közönség számára elérhető műholdképek rögzítési idejét,
az izraelieknek volt több mint másfél napja, hogy a romokat eltakarítsák a kíváncsi szemek elől..

Az éppen elég volt, hogy az esetlegesen odakozmált roncsgépeket kipucolják.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and papajoe

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
338
2 183
93
1 pontra reagálva.5 gen gépek teherbírása semmivel se kissebb mint a hasonló kategóriájú 4 gen gépeké!F35 nem az F15E váltózipusának lett tervezve(F16/F18).Ha nem fontos az alacsony észlelhetőség egy bevetésen ugyanúgy lehet használni "bombakamionként" mint 4 gen "társait".Az említett 2 darab 1 tonnás bombát meg elviszi hasasonló távolságra mint az álltala leváltott 4 gen gépek póttartállyal megpakolva annak is köszöngetően hogy hasonló a belső üzemanyag kapacitása mint az előd F16-osnak.Belső fegyvertér előnye hogy ebben az esetben 0 a hordozott fegyverzet légellenállása,és nem növeli a radar reflexiót.És vannak olyan bevetések ahol azért nagy előny az alacsony észlelhetőség.

Komoly ellenfél ellen, ma, a gyakorlatban kisebb, mivel csak a belső fegyvertér játszik nyilvánvaló okok miatt.
Tudom, hogy lehet még rájuk pakolni mindent is, csak ebben az esetben nincs stealth és pont akkora távolságot lesz kénytelen tartani a modern légvédelemtől, mint egy 4.gen gép.

Ezt az összehasonlítást egyébként úgy értem, hogy az F-15E pl. az 1990-es évek környezetében vizsgálva az akkori fenyegetések mellett tudott szerintem relatív hatékonyabban dolgozni (mennyiségileg). Remélem így érthetőbb, mire gondolok.

Kérdés: Az F-35 esetén számolnak azzal, hogy egy bevetésen a póttartályt a felfüggesztéssel együtt dobják le?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
4 070
19 870
113
Én még régebben olvastam régi ismerősöm, és jóbarátom jóvoltából Simon Pearson: Totális háború 2006-ban ? c. regényét.

Annak idején nagy hatást tett rám, és a jelen történések alapján megint előveszem elolvasni ...
Nemrég ajánlottam itt a könyvet. Bitang jó.
 
  • Imádom
Reactions: Mark1993