W
Wilson
Guest
Ez egyre meredekebb. Legalább olyan forrásokat olvasgass, akiknek megy az általános- és középiskolai kémia! Úgy tűnik a forrásod még azt sem tudja, mi a különbség a nitrogén és nitrát között.
Az ammónium-nitrát képlete NH4NO3. Moláris tömege 80 g/mol (2 db nitrogén atom 2 x 14 g/mol + 4 db hidrogén atom 4 x 1 g/mol + 3 db oxigén atom 3 x 16 g/mol). Ezen belül a nitrátion képlete NO3. Moláris tömege 62 g/mol (1 db nitrogén 1 x 14 g/mol + 3 db oxigén 3 x 16 g/mol). Tehát az ammónium-nitrát nitrát tartalma 62 / 80 = 77,5% Nem 35%, nem 9%, hanem 77,5%.
Valószínűleg a nitrogén tartalommal keverik, ami ugye 2 x 14 = 28 / 80 = 35%. A tiszta ammónium-nitrát molekula nitrogén tartalma mindig 35%, nem pedig hol ennyi, hol annyi.
Nincs olyan, hogy robbanóanyagnak használt ammónium-nitrát és műtrágyának használt ammónium-nitrát. Teljesen mindegy, milyen célra használják. Kémiai szempontból ez ugyanaz az anyag.
Az ammónium-nitrát műtrágya túlnyomó részben ammónium-nitrátból áll. Adnak hozzá egy minimális adalék anyagot, meg a gyár sem tökéletesen vegytisztán állítja elő, de ez pár százalék (1-4%) és a nitrogén tartalmat alig befolyásolja. A gyakorlatban az ammónium nitrát műtrágya nitrogén tartalma 34%:
https://genezispartner.hu/termekek-...-mutragyak/genezis-ammonium-nitrat-granulalt/
https://www.kite.hu/mutragya/nitrogen-mutragyak/ammonium-nitrat/39/15
http://duna-horizont.hu/ammonium-nitrat.html
Ezzel a nitrogén tartalommal lehet megvenni a gazdaboltban és már szórják is ki a földre.
Ha egy műtrágya nitrogén tartalma éppen 9%, az nem tiszta ammónium-nitrát. (Más nitrogén tartalmú műtrágyák is léteznek, de mind 9%-nál jóval magasabb nitrogén tartalommal. Hiszen az egyik fontos tulajdonság, hogy egy nitrogén műtrágyának minél magasabb legyen a nitrogén tartalma. A legelterjedtebbek az ammónium-nitrát (34%), a kalcium ammónium-nitrát (27%), az ammónium szulfát – nitrát (26%), az ammónium-szulfát (21%), a karbamid (46%) és a karbamid – ammónia – nitrát (UAN) oldat (28-32%).
A 9% nitrát tartalom műtrágya keveréket feltétez (jellemzően NPK, azaz nitrogén-foszfor-kálium komplex műtrágya keveréket, amiből nagyon sokféle van, a legkülönbözőbb nitrogén tartalmakkal, 0 és 34% között). Ebben akár ammónium-nitrát is lehet (vagy más nitrogén műtrágya). Ha ammónium-nitrát van benne, akkor a 9% nitrogén tartalom 9 / 34 = 26,5% ammónium-nitrát tartalmat jelent a keveréken belül, tömegarányt vizsgálva. De a mezőgazdaságban a nem kevert, sima ammónium-nitrát műtrágyát is használják. Tehát nincs olyan, hogy a mezőgazdaságban csak és kizárólag 9%-os nitrogén tartalmú, ammónium-nitrátot is tartalmazó műtrágya keveréket használnának és 35%-os nem kevert ammónium-nitrát műtrágyát csak robbanóanyagnak.
Azonban Bejrútban nem valamilyen műtrágya keveréket tároltak, hanem ammónium-nitrát műtrágyát. Tehát a 35% nitrogén (és nem nitrát) tartalmában semmi meglepő nincs. Az lenne meglepő, ha nem ennyi lenne. Bárki, aki találkozott már ezzel az anyaggal, vizsgálat nélkül is megmondja, hogy a tiszta ammónium-nitrát nitrogén tartalma 35%, a zsákos ammónium-nitrát műtrágyáé pedig 34% (+/- 0,5%). Teljesen hivatalosan. Hatóságilag. Pecséttel.
Sőt nem is igazán gyártanak csak robbanóanyagként való felhasználásra ammónium-nitrátot. Mivel a robbanóanyagként való felhasználása elenyésző a műtrágyaként való felhasználáshoz képest. Robbanóanyagnak is ugyanazt a műtrágya gyárban, műtrágya célra gyártott ammónium nitrát granulátumot használják.
Esetleg kevernek hozzá a hatás fokozására még néhány százalék (gázolaj esetében például 5-6%) magas fűtőértékű tüzelőanyagot. Azért, mert az ammónium-nitrát némi oxidálószer felesleggel robban, így egy kevés tüzelőanyag hozzákeverése alig változtatja a tömegét és az árát, de némileg növeli a hatását. Azonban ez nem szükséges. Az ammónium-nitrát önmagában is robban megfelelő energia löketre.
A forrásodnak erős hiányosságai vannak az általános- és középiskolai kémia, valamint a mezőgazdasági alapismeretek és műtrágya gyártás és felhasználás terén is. Tartok tőle, hogy a forrásod annyit ért a témához, hogy otthon a muskátlira vett egy műtrágya keveréket és a cikk megírásához elolvasta, hogy abban éppen 9% volt a nitrogén tartalom. Nosza leírta, hogy a mezőgazdaságban csak ilyet használnak és a hatósági vizsgálat 35%-ot mutat ki, az valami speciális robbanóanyagnak való ammónium-nitrát lehet.
A forrásomnak itt van fent a lefordított cikk a Spigelben jelent meg Nem mondanám őket felkészületlennek