Pár dolgot megmagyarázna. A rendvédelmi szervek töketlenségét, felszerelés nélkül levwrték őket a tüntetők. A tüntetők szervezettsége és Nazarbajev gyors eltávolítása, majd orosz csapatok jelképes (mennyi lett??) behívása. Ha gyorsan rend lesz és valtozik a kazah rendőrség, katonaság fellépése, akár ez is lehet.
A 2019 óta zajló kazah hatalmi átmenettel ugyanis az országon belül egyfajta kettős hatalmi struktúra alakult ki, amelynek egyik csúcsán a regnáló elnök, Tokajev, míg másik pólusán továbbra is Nazarbajev állt. Nazarbajev a gyakorlatban továbbra sem engedte el igazán magától a vezető tisztséget – élete végéig a Biztonsági Tanács elnöke, valamint a Nemzet Vezetője, avagy Elbaszi – csupán pár aspektusát kvázi átdelegálta Tokajevnek. A kettős hatalmi struktúra révén viszont nem történt meg a hatás- és jogkörök tiszta elhatárolása, ami ezen intézmények megoszlásával jár együtt. Ez hatalmi vákuumot okozva nemcsak rontja magának a kormányzatnak a hatékonyságát, de egyben konfrontációhoz is vezet Tokajev és Nazarbajev közt.
„A kirobbanó, hamar erőszakossá váló tüntetések pedig lehetőséget adtak Tokajev számára, hogy Nazarbajev, illetve családja fennmaradó pozícióit megfúrhassa”
A tüntetésekre hivatkozva, illetve Nazarbajev távozásával ugyanis immár Tokajev vált a Biztonsági Tanács elnökévé, egy személyben egyesítve a két legfőbb hatalmi pozíciót. Felettébb érdekes, hogy a jelen események kapcsán a nemzet atyjának tekintett Nazarbajev semmilyen módon nem szólalt fel, sőt lemondását is személyesen Tokajev jelentette be méghozzá meglepő módon orosz nyelven. A légi forgalmat konstans monitorozó Flightradar 24 információi szerint Nazarbajev lánya férje magángépével Kirgizisztán irányába távozott, míg egyes hírek szerint Nazarbajev Oroszországba hagyta el Kazahsztánt, szintén légi úton.