Az orosz védelmi minisztérium első ízben leplez le egy fontos orosz létesítményt Kazahsztánban....
Szinte az összes rakétarendszerünket tesztelték a Sary-Shagan gyakorlótéren.
FORRÁS: AZ OROSZ FÖDERÁCIÓ VÉDELMI MINISZTÉRIUMÁNAK HONLAPJA
A kazahsztáni események aggodalmat keltettek a szovjet idők óta az ország területén található orosz létesítmények miatt. Míg a bajkonuri indítóállásról, amelyet Oroszország nagy összegért bérel Kazahsztántól, szinte mindenki tud, addig a sary-shagani indítóállásról kevesebbet tudnak. Miközben jelentős szerepet játszik az orosz katonai programokban.
itt
Az elmúlt évtizedben a Sary-Shagant olyan rakéták és rakétarendszerek tesztindítására és repülési tesztjeire használták, mint a Bulava, a Topol, a Yars, a Rubezh és az Avangard, valamint az interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) új fegyveregységei. Kísérleteket végeztek és végeznek itt a lézer- és műholdellenes fegyverek területén is.
A Sary-Shagan teszt területet az 1950-es évek végén hozták létre a ballisztikus rakéták és robbanófejek repülési paramétereinek vizsgálatára a pályájuk végpontján. A 10. tesztpálya mai feladatait az orosz védelmi minisztérium fegyverzeti gyűjteményének legfrissebb számában megjelent cikk ismerteti.
A poligon kiválasztásának fő szempontjai a ritkán lakott, sík, erdőtlen terep, a felhőtlen napok nagy száma és az értékes mezőgazdasági területek hiánya voltak. Ezen okok alapján a Karaganda és Dzsambul területének a Balkhasz-tótól nyugatra fekvő részét választották ki a Betpak-Dala sivatag keleti és középső részén (Éhes sztyeppék). Ez a sokszög egy Belgium nagyságú 100 ezer négyzetkilométernyi területet foglal el.
Köves, kopár és víztelen sivatag, amely a Balkhasz-tótól a Szary-Su folyóig, Mointy településtől Myn-Aralig terjed. Északról délre több mint 250 km, nyugatról keletre 600 km.
Szinte az összes orosz légvédelmi rakétarendszert, valamint harci lézereket teszteltek Sary-Shaganban. 1961. március 4-én a világon először egy B-1000-es rakétaelhárító rakéta itt találta el egy nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta robbanófejét.
2019-ben a tesztpályát új videómegfigyelési rendszerrel szerelték fel. Amely lehetővé teszi a rakétaelhárító rakéták indítás előtti előkészítésének távfelügyeletét, a rakétafejegységek lezuhanásának nyomon követését a repülés végső szakaszában. A távolságmérő komplexum optikai, telemetriai, radar- és jelmérő állomásokat tartalmaz. Ezek a mérési helyszíneken a fegyverek repülési útvonala mentén helyezkednek el. Ezek a Veresk-R, Kratnost', Beret-M optoelektronikai állomások és a Neman-PM kísérleti radarállomás.
Ma már hatékonyan alkalmazzák a rakéta és a robbanófej repülésének számítógépes modellezésére szolgáló módszereket is. Ez lehetővé teszi a valódi indítások számának jelentős csökkentését. Jelenleg az egyik fő feladat annak kidolgozása, hogyan lehet legyőzni a hiperszonikus ballisztikus célpontokat.
Egy ilyen teszt terület elvesztése Kazahsztán politikai átrendeződése esetén komoly problémát jelenthet Oroszország számára. Természetesen előbb-utóbb lehetséges lenne valami hasonlót létrehozni Oroszországban de ez túl sok időt és dollármilliárdokat igényelne.
События в Казахстане заставили обеспокоиться о российских объектах, расположенных на территории этой страны еще с советских времен. Если о космодроме Байконур, который Россия арендует у Казахстана за немалые деньги, знают практически все, то о ракетном полигоне Сары-Шаган известно куда меньше...
www.mk.ru