[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 605
97 787
113
Egyébként ez amit látunk a Covid és a Great Reset miatt kialakuló gazdasági válság hatása. Kisebb reszben talán még a Green New Deal dilettáns energiapolitikája. Elszabadult az infláció, energia, nyersanyagárak. Nem ez lesz az utolsó ilyen puccs / forradalom. Majd a győztesek kitalálják, mit hazudnak a történelemkönyvekbe.
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
823
2 191
93
Mások szerint sem teljesen spontán az "ügymenet". Angol fórum szerint: "This man clearly are professional. Some spotted during taking out cameras at public places."

1641378833174-png.1535


"There are no public leaders inside the crowd (except "social network leaders"). But the crowd get coordinated. As you already noticed, there are people who take out CCTV cameras at public places. There are people who makes camps, delivers the food, portable toilets. There are groups who surround the police and the soldiers. This cannot be done by unorganized crowd. These are not more just protests. This is a coup attempt."

Ford: "A tömegen belül nincsenek nyilvános vezetők (kivéve a „szociális hálózatok vezetőit”).
De a tömeg össze van hangolva. Amint azt már észrevette, vannak, akik nyilvános helyeken megrongálják CCTV kameráinkat. Van, aki tábort csinál, ételt szállít, hordozható vécét. Vannak csoportok, amelyek körülveszik a rendőröket és a katonákat. Ezt nem teheti meg a szervezetlen tömeg. Ezek nemcsak tiltakozások. Ez puccskísérlet.
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
823
2 191
93
Hír update:
"Egy tüntetőt fejbe lőttek Atyrauban a biztonsági erők" //természetesen meghalt//

Almatyban a tüntetők ostromolják a repülőteret. /minek?/ -> Már nem aktuális, elfoglalták egyes hírek szerint, bár katonaság védte.

A Nur Otan párt egykori irodája (a Nazarbajev létrehozta és szponzorálta) lerombolva, Almaty Kazahsztán

 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 937
12 757
113
A kérdéseidere a választ megtalálod ha visszaolvasod a hozzászólásokat.
Nagyon röviden ez a helyzet nem egyik napról a másikra alakult ki, egy hosszú folyamat eredménye Nazarbajev rendszerének van egy ellenzéke amely koordinálja a tüntetéseket. Almati pedig azért a tüntetések gócpontja mert amióta a Nazarbajev megszűntette Almati fővárosi státuszát Almati és az egész régió gazdaságilag egyre jobban leszakad az ország más részeihez képest ergo ott az egyik legnagyobb az elégedetlenség mértéke a Nazarbajev rendszerével szemben.....
Figyelj, én nem tudom, hogy a halak isznak-e vizet, de hogy lehetőségük van rá, az biztos. Így értsd amit írtam. Másfelől egy narratívával nem tudod cáfolni azt amit tényszerűen lát az ember ha nem szűkül bele az eseményekbe és a hideg tények alapján próbálja analizálni a nagy egészet.
Az is biztos, hogy az eleinte érzelmi alapú narratívákról ("a nép" "elégedetlenség" "leszakadás" "harag" "arcátlan diktátor" "demokrácia" stb.) utólag mindig kiderül, hogy geostratégiai, gazdasági, vagy szűkebb katonai célok megvalósulását szolgálták, ezért én ezeket nem igazán veszem figyelembe.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 664
3 286
113
Líbia.
Megmentette a Tripoli kormányt katonai beavatkozással.

Sziria
Egyedül ők állitották meg fegyveresen és vágtak eredményesen vissza drónok segitsegevel a szír - orosz nyomulásnak.

Karabakh
Győztes Blitzkrieg.

Ők Oroszország és az USA között folytatnak inga politikát, azt teszik meg, amit megtehetnek a mozgásterükből fakadóan. Másodvonalbeli játékosok, semmi több.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
823
2 191
93
Újabb hír: A TASS szerint a tüntetők komolyan fegyverkeznek (karabélyok, gépfegyverek), és továbbra is stratégiai célpontokat támadnak. (valahogy eszembe villant, hogy mennyire nem hasonlít ez a "tüntetés" a francia, vagy amerikai tüntetésekre (chimp out...). Nem lángolnak civil autók, nincsenek hírek kirabolt, felgyújtott üzletekről...

Link nálam nem jó:(

https://t.co/tOUNocOol2

Interfax hír: Tokayev szerint már számos áldozata van a zavargásoknak.
 
W

Wilson

Guest
Persze ez volt az alap. De erre rászerveztek, kben nem lenne ennyire hatékony.
Nazarbajev hosszú regnálása alatt mindent megtett annak érdekében, hogy egy elszánt ellenzéke legyen....
Farkas vadászat közúti baleset stb....

Az egykori kohász és egykori kommunista párti tisztviselő vegyes örökséget hagyott hátra: a gazdasági sikerek mellett egy olyan elnyomó rendszer eredményeit is, amely megtizedelte a demokratikus normákat, bezárta a független médiát, és elfojtotta a tiltakozást vagy az ellenzékiség minden jelét.

A Human Rights Watch (HRW) nemrégiben kiadott jelentése szerint a kazah kormány "súlyosan korlátozta" az egyesülési, szólás- és vallásszabadságot. A Freedom House Kazahsztánt "konszolidált autoriter rezsimnek" nevezi, és jelentéseiben megállapítja, hogy az ország az elmúlt évtizedben egyre kevésbé demokratikus és egyre elnyomóbb lett.

A Riporterek Határok Nélkül 2018-as, a szólásszabadságról szóló rangsorában Kazahsztánt 180 ország közül a 158. helyre sorolta. Az oslói székhelyű Forum 18 szerint Kazahsztán "korlátozza a vallás- és hitszabadságot", és egyre több embert börtönöznek be vallási meggyőződésük miatt.

Nazarbajev elnökségét újságírók, aktivisták, tüntetők, üzletemberek és politikusok számos gyanús halálesete (amelyek közül sok máig megoldatlan), valamint letartóztatások és bebörtönzések jellemezték, amelyeket emberi jogi aktivisták szerint koholt és politikai indíttatású vádakkal vádolnak.

Novemberben az Open Dialog Foundation legalább 40 olyan kazah állampolgár nevét említette, akiket emberi jogi aktivisták politikai foglyoknak vagy korlátozott szabadságban élőknek minősítettek. Elég sok blogger van ezen a listán.

ELTŰNÉSEK ÉS HALÁLESETEK

Íme néhány eltűnésről és rejtélyes halálesetekről szóló történet, amelyek Nazarbajev 1989-es hatalomra kerülése óta történtek.

Нури Муфтах.

Nuri Muftah.

A 66 éves Nuri Muftakhot, egy ismert újságírót 2002-ben az autópályán gázolták el, amikor egy buszmegállóban leszállt a Tarazból Almatiba tartó buszról.

Alekszej Pugaev, az emberi jogi újságíró és az Eurázsia című ellenzéki újság kiadója 2002-ben autóbalesetben halt meg Almaty központjában.

Асхат Шарипжанов.

Askhat Sharipzhanov.

A 40 éves Askhat Sharipzhanovot, egy ismert független újságírót és Merhat Sharipzhanov, a kazah Azattyk szerkesztőség akkori igazgatójának testvérét 2004 júliusában találták meg eszméletlenül, koponyatöréssel Almaty központjában. Néhány nappal később meghalt. A rendőrség jelentése szerint Askhat Sharipzhanovot elütötte egy autó, de a barátok és a kollégák úgy vélik, hogy az újságírót a fejére mért ütés érte, mielőtt valószínűleg egy autó kerekei alá lökték volna.

Néhány nappal korábban Sharipzhanov oknyomozó riportja részeként interjúkat készített Altynbek Sarsenbaiuly és Zamanbek Nurkadilov ellenzéki vezetőkkel. A befejezéshez közel álló anyag eltűnt, akárcsak a két ellenzéki vezetővel készült interjúk, akik néhány hónappal Saripzhanov halála után haltak meg.

Jurij Bajevet, a Talap című újság főszerkesztőjét 2004-ben halálos gázolás érte a nyugat-kazahsztáni Uralsk városában. Cikkeket írt a Kazakhgate néven ismert, olajhozzáféréssel kapcsolatos vesztegetési botrányról.

A 37 éves Yerzhan Tatishev, Kazahsztán legnagyobb bankjának, a TuranAlemnek a vezetője 2004 decemberében farkasvadászat közben fejlövés következtében halt meg. A vizsgálat ezután megállapította, hogy a halál baleset következménye volt. Több politikus szerint azonban Tatishev halálának gyanús körülményei gyilkosságra utalnak. Mukhtar Ablyazovot, a bank (amely az átnevezést követően BTA Bank néven vált ismertté) külföldön élő korábbi elnökét 2018 novemberében egy kazah bíróság távollétében bűnösnek találta Tatishev meggyilkolásának megszervezésében.
 
W

Wilson

Guest
Батырхан Даримбет.

Batyrkhan Darimbet.

Az 54 éves Batyrkhan Darimbet, az ellenzéki Demokratikus Választás Kazahsztánban mozgalom politikai tanácsának tagja és az Azattyk kazah szerkesztőség egykori tudósítója, aki az Azat című ellenzéki újságot vezette, 2005-ben, hat nappal egy rejtélyes autóbaleset után halt meg Zsambil területen.

A 60 éves Zamanbek Nurkadilovot, Almaty volt miniszterét és volt polgármesterét, aki 2004-ben csatlakozott az ellenzékhez, és korrupcióval vádolta Nazarbajev elnököt, 2005-ben, három héttel az elnökválasztás előtt holtan találták saját otthonában Almatyban. Ez nem sokkal azután történt, hogy Nurkadilov közölte, hogy nyilvánosságra fogja hozni a magas rangú tisztviselők korrupcióját bizonyító dokumentumokat. A testén három golyó ütötte lyuk volt - kettő a mellkasán és egy a fején. Nurkadilov halálát hivatalosan öngyilkosságnak nyilvánították.

A 23 éves Anasztaszija Novikova az NTC műsorvezetője és Nazarbajev vejének, Rakhat Alijevnek állítólagos szeretője volt. Rejtélyes körülmények között halt meg 2004-ben Bejrútban, ahová állítólag szülni ment. Novikova barátai és rokonai létrehozták az Igazságot Novikovának nevű csoportot, és Alijevet vádolták az erőszakos halálában való részvétellel.

A 14 éves Oksana Nikitina, Elena Nikitina ellenzéki aktivista lánya 2005 októberében tűnt el Almatiban. Holttestét néhány héttel később találták meg. Jelena Nyikitina, az ellenzéki elnökjelöltet, Zsarmakhan Tujakbai-t támogató csoport helyettes vezetője nem sokkal lánya eltűnése előtt többször is kihallgatták, és a rendőrség nyomást gyakorolt rá, amikor az Igazságos Kazahsztánért mozgalomról érdeklődött.

Алтынбек Сарсенбайулы (Сарсенбаев).

Altynbek Sarsenbayuly (Sarsenbayev).

A 44 éves Altynbek Sarsenbajuly (Sarsenbajev), volt oroszországi kazah nagykövet és volt tájékoztatási miniszter, a Nagyz Ak Zhol ellenzéki párt társelnöke volt, és Nazarbajev politikai riválisának tartották. Szarsenbajuly, asszisztense, Bauyrzhan Baibosyn és sofőrje, Vaszilij Zsuravlev 2006. február 11-én tűntek el. Két nappal később az erőszakos halál jeleit mutató holttestüket megtalálták Almaty egyik külvárosában.

Saken Tauzhanov, egy 37 éves blogger, aki Nazarbajevet bíráló online publikációiról volt ismert. Legutóbbi, a kub.kz oldalon megjelent cikkében a kazahsztáni tisztviselőket a Shrek rajzfilm szereplőihez hasonlította. 2007-ben Tauzhanovot elütötte egy teherautó, amikor Almatiban átkelt az utcán. Ez öt nappal azután történt, hogy megírta a fent említett cikket. A rendőrség nem talált előre megfontolt szándékot a halálában.

A 39 éves Oralgajsa Omarshanova, a Pravo i Spravedlivost című hetilap tudósítója, aki az Almaty tartományban a csecsenek és kazahok közötti összecsapásokról tudósított, 2007 márciusának végén tűnt el. Omarshanova az összecsapások és a nagypolitika állítólagos kapcsolatát vizsgálta. Tizenkét évvel később Omarshanováról még mindig semmit sem tudni.

Рахат Алиев.

Rakhat Alijev.

Az 52 éves Rakhat Alijevet, Nazarbajev egykori vejét 2015 februárjában felakasztva találták egy bécsi börtön cellájában, néhány nappal azelőtt, hogy tanúvallomást kellett volna tennie két kazahsztáni bank vezetőjének meggyilkolásával kapcsolatos perben. Alijev Nazarbajev legidősebb lányának, Darigának a felesége volt. Alijev 2007-ben távollétében vált el Nazarbajevától, nem sokkal azután, hogy veje és apósa összeveszett.

Alijev hosszú évekig Nazarbajev közeli szövetségese volt, és magas tisztségeket töltött be a kazah kormányban. A viszony apósával megromlott, miután Alijev 2007-ben nyilvánosan bírálta Nazarbajevet, és bejelentette, hogy a következő választásokon indulni fog az elnökválasztáson.

Alijev apja, aki 2007-ben fiával nagyjából egy időben menekült Európába, később hazatért. Mukhtar Aliyev egy hónappal azelőtt halt meg Kazahsztánban, hogy fiát holtan találták egy bécsi börtönben. Rakhat Alijev halálát az osztrák hatóságok öngyilkosságnak minősítették, de egy világhírű orvosszakértő megállapította, hogy Alijevet előbb megfojtották, majd hurokba húzták.

Zholdas Timralijev, a Nurbank elnökhelyettese és Aybar Hasenov, a bank egyik vezetője 2007 elején eltűntek Almatiban. Néhány évvel később a hatóságok jelentették, hogy holttestüket fémhordókban találták meg egy szeméttelepen. Timralijev és Haszenov néhány héttel azután tűntek el, hogy Timralijev és egy másik Nurbank-menedzser azt állította, hogy Rakhat Alijev 24 órára elrabolta őket, megverte őket, és arra kényszerítette őket, hogy eladják neki a bank épületét Almatiban. A kazah hatóságok később azzal vádolták Alijevet, hogy közvetlenül részt vett a bankárok meggyilkolásában, de Ausztria elutasította a volt elnök vejének kiadatását.

Облако дыма над Жанаозеном. 16 декабря 2011 года.

Füstfelhő Zhanaozen felett. 2011. december 16.

ZHANAOZEN ESEMÉNYEK

2011 decemberében legalább 17 ember halt meg a magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követelő olajipari dolgozók békés sztrájkjának lövöldözése során Zhanaozenben. A tüntetők azt állították, hogy a rendőrség lőfegyverhasználata több tucat halálos áldozatot követelt, míg a hivatalos szervek ennél többszörösen alacsonyabb számot említettek.

ŐRIZETBE VÉTELEK, BÜNTETŐELJÁRÁSOK, BEBÖRTÖNZÉSEK

Korábbi magas rangú tisztviselők, üzletemberek, újságírók és aktivisták tucatjait vették őrizetbe, börtönözték be és üldözték őket, sokan közülük Nazarbajev uralkodása idején elmenekültek Kazahsztánból.

Íme néhány a nevezetesebb esetek közül.

Мухтар Аблязов.

Mukhtar Ablyazov.

Mukhtar Ablyazov, a BTA Bank volt elnöke, Kazahsztán volt energia-, ipari és kereskedelmi minisztere, a Demokratikus Választás Kazahsztánban nevű ellenzéki mozgalom alapítója 2009-ben az Egyesült Királyságba menekült, ahol politikai menedékjogot kapott. Itthon azzal vádolták, hogy több milliárd dollárt lopott el a BTA Bankból. A körözött Abljazovot Franciaországban vették őrizetbe, és három évig börtönben volt, mielőtt szabadon engedték volna. Abljazov korábbi biztonsági főnökét, Alekszandr Pavlovot, akit a kazah hatóságok szintén köröznek, Spanyolországban vették őrizetbe, ahol több mint egy évet töltött, miközben terrorizmus és sikkasztás vádjával kiadatási kérelem ellen küzdött.

Акежан Кажегельдин.

Akezhan Kazhegeldin.

Akezhan Kazhegeldin, aki 1994 és 1997 között Kazahsztán miniszterelnöke volt, röviddel lemondása után bírálta Nazarbajevet autoriter módszerei miatt. Kazhegeldin nem indulhatott az 1999-es elnökválasztáson, és később puccsista összeesküvéssel vádolták meg. 1999-ben Nyugatra menekült, jelenleg Londonban él. Nazarbajev lemondását követően a "Present Time" című lapnak azt mondta, hogy kész indulni a kazahsztáni elnökválasztáson, ha az szabad és tisztességes lesz.

Mukhtar Dzhakishev, a Kazatomprom nemzeti vállalat korábbi vezetője 2009-ben olyan vádakkal nézett szembe, amelyek sok megfigyelő szerint politikai indíttatásúak. Dzsakisevet 2010-ben 14 év börtönbüntetésre ítélték.

Tatyana Paraskevich, aki az Eurasia Investment and Industrial Group Abljazovval együttműködő részlegét vezette, 2012-ben nyugatra menekült, és a Cseh Köztársaságban telepedett le. A Cseh Köztársaságban közel két évig volt őrizetben, mivel vitatta egy Kazahsztánnak benyújtott kiadatási kérelem jogszerűségét. A kazah hatóságok Abljazov "bűnözői csoportjával" összejátszva elkövetett sikkasztással vádolták.

Галымжан Жакиянов.

Galymzhan Zhakiyanov.

Galymzhan Zhakiyanov, a Pavlodar régió volt polgármestere, üzletember és ellenzéki vezető 2002 és 2006 között volt börtönben hatalommal való visszaélés vádjával. A nemzetközi emberi jogi szervezetek politikai fogolyként ismerték el. Szabadulása után Zsakijanov Kazahsztánból az Egyesült Államokba távozott.

Vlagyimir Kozlov újságíró és politikus 2005-ben megalapította az ellenzéki Alga pártot. 2011-ben indult az elnökválasztáson, de nem engedték indulni. 2012-ben Kozlovot társadalmi gyűlöletkeltéssel vádolták meg, amiért támogatta a zanazeni olajmunkások sztrájkját. Hét és fél év börtönbüntetésre ítélték. Vlagyimir Kozlov 2016-ban szabadult a börtönből.

Muratbek Ketebajev, a volt gazdasági miniszterhelyettes és az ellenzéki Alga párt vezetője 2010-ben elhagyta Kazahsztánt, miután kemény nyomásgyakorlás indult a Respublika című független újság ellen, amelyben a kormányon belüli korrupcióról és nepotizmusról közölt cikkeket. Ketebajevet terrortámadások előkészítésével vádolták. Lengyelországban él, ahol politikai menedékjogot kapott.

A cikkhez Bruce Pannier és Merhat Sharipzhanov járult hozzá.

 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Áruld már el nekem, hogy ez most hogy jön ide jelenleg Kazahsztánról van szó az ott kialakult helyzet okairól....
Pont úgy ahogy írtuk az amerikai szolgálatok dolgoznak és amerika ezen kb 30 család hatalma alatt áll. De ez téged nem zavar csak a kazah gazdagok elleni fellépés. Mert a keleti gazdagok akik irányítják az országukat azok despotak, nektek a nyugati gazdagok akik a leggecibbek és folyamatosan le igaznak más országokat hogy kiraboljak na azok csupa szív filantróp ok. Tudod addig tudják ezt a fene d nagy jólétet fenntartani nyugaton, amíg el nem fogy az elrabolt pénz és ez fogy, rögtön ezután bezony a szegény nyugateuropai rabszolgák pont úgy fognak lázadozni uraim ellen mint most Kazahsztánban. De ennek előszelét már láttad te is Amerikában a Blm mozgalomba.
 
T

Törölt tag 22302

Guest
Mások szerint sem teljesen spontán az "ügymenet". Angol fórum szerint: "This man clearly are professional. Some spotted during taking out cameras at public places."

1641378833174-png.1535


"There are no public leaders inside the crowd (except "social network leaders"). But the crowd get coordinated. As you already noticed, there are people who take out CCTV cameras at public places. There are people who makes camps, delivers the food, portable toilets. There are groups who surround the police and the soldiers. This cannot be done by unorganized crowd. These are not more just protests. This is a coup attempt."
"Angol" fórumon gyönyörű angolsággal megfogalmazott komment.
Ja, nem. :D
Aki látta a belarusz eseményeket és a lukasenka kormány megtorlásait tökéletesen tudja, hogy minden kamerát azonnal ripityára kell törni- ehhez nem kell CIA szervezés...
Az, hogy szétverik a katonai- és rendőrautókat, közigazgatási épületeket, ütik, "letartóztatják" a katonákat, elragadják a felszerelésüket, az már nem tüntetés, hanem puccs, vagy kezdődő polgárháború.
Alap helyzet: Nem vagy megelégedve a hatalommal, ki mész ellene tüntetni.
Hatalmi válasz: kiküldi a szolgáit, hogy leverjen téged, mert ellenvéleményed van.
Riposzt: lefegyverzed azokat, akiket rád küldtek.
Most akkor ki kezdi a polgárháborút- aki lefegyverez, vagy aki parancsba adta hogy verjék szét az embereket?
A logisztikát nem tudod letagadni, ahhoz meg készpénz kell, koncentráltan és sok. A pénz költéséhez, ha vannak adományok annak a megszervezéséhez autoritás szükséges, magyarul vezető figurák saját feladatkörrel. Az kapcsolati háló és/vagy erőforrások által lesz valaki, és itt vissza is kanyarodtunk a hátizsáknyi készpénzhez és az ilyen helyzetekben használható kapcsolati hálózathoz. Utóbbi azért érdekes, mert a kormányzat lekapcsolta a netet, valószínűleg a telefon sem működik rendese. Ha a szervezőképességed ilyen körülmények között is megvan, akkor előre készültél céleszközökkel, magyarul nem a tömegből léptél elő ügyeletes Dózsa Györgyként.
Mi az a hatalmas logisztika amit te itt látsz működni? Az internetet nemrég vágták le, addig minden mehetett azon és telefonon keresztül. Napokig, hetekig.
A pénz forrása sem kell, hogy külföldön legyen. Az, hogy a népnek rohadtul elege van még nem jelenti hogy semmi pénze sincs. Ezen felül az ilyen országokban vannak olyan pénzes emberek, akiknek az ilyen kormányok nem feltétlenül tetszenek.

Ez egy klasszikus diktátor taktika, hogy el tudják vitatni az emberek cselekvési képességének lehetőségét.
"Ha itten valami van az a CIA/KGB vót osz kész!"
 

Vasgyar

Well-Known Member
2020. július 15.
344
1 636
93
Míért kellenének napok ha Kazahsztán nagy része elégedetlen akkor egy megmozdulásból az internet jóvoltából szinte percek alatt lesz országos tüntetés sorozat.....
2006-ban itt is nagy volt az elégedetlenség. Mégis csak a fővárosban volt spontán megmozdulás, a vidéki városokban jószerivel semmi. A tv székház kivételével nem foglaltunk el rendőrőrsöket, kapitányságot, kormányzati épületeket, a Petőfi laktanyát se foglaltuk el. Vajon miért? Mert nem volt megszervezve ezért el is halt az egész. Nem volt olyan ember akit úgy mond követtünk volna. Nem igaz hogy nem látod az össze függéseket.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Батырхан Даримбет.

Batyrkhan Darimbet.

Az 54 éves Batyrkhan Darimbet, az ellenzéki Demokratikus Választás Kazahsztánban mozgalom politikai tanácsának tagja és az Azattyk kazah szerkesztőség egykori tudósítója, aki az Azat című ellenzéki újságot vezette, 2005-ben, hat nappal egy rejtélyes autóbaleset után halt meg Zsambil területen.

A 60 éves Zamanbek Nurkadilovot, Almaty volt miniszterét és volt polgármesterét, aki 2004-ben csatlakozott az ellenzékhez, és korrupcióval vádolta Nazarbajev elnököt, 2005-ben, három héttel az elnökválasztás előtt holtan találták saját otthonában Almatyban. Ez nem sokkal azután történt, hogy Nurkadilov közölte, hogy nyilvánosságra fogja hozni a magas rangú tisztviselők korrupcióját bizonyító dokumentumokat. A testén három golyó ütötte lyuk volt - kettő a mellkasán és egy a fején. Nurkadilov halálát hivatalosan öngyilkosságnak nyilvánították.

A 23 éves Anasztaszija Novikova az NTC műsorvezetője és Nazarbajev vejének, Rakhat Alijevnek állítólagos szeretője volt. Rejtélyes körülmények között halt meg 2004-ben Bejrútban, ahová állítólag szülni ment. Novikova barátai és rokonai létrehozták az Igazságot Novikovának nevű csoportot, és Alijevet vádolták az erőszakos halálában való részvétellel.

A 14 éves Oksana Nikitina, Elena Nikitina ellenzéki aktivista lánya 2005 októberében tűnt el Almatiban. Holttestét néhány héttel később találták meg. Jelena Nyikitina, az ellenzéki elnökjelöltet, Zsarmakhan Tujakbai-t támogató csoport helyettes vezetője nem sokkal lánya eltűnése előtt többször is kihallgatták, és a rendőrség nyomást gyakorolt rá, amikor az Igazságos Kazahsztánért mozgalomról érdeklődött.

Алтынбек Сарсенбайулы (Сарсенбаев).

Altynbek Sarsenbayuly (Sarsenbayev).

A 44 éves Altynbek Sarsenbajuly (Sarsenbajev), volt oroszországi kazah nagykövet és volt tájékoztatási miniszter, a Nagyz Ak Zhol ellenzéki párt társelnöke volt, és Nazarbajev politikai riválisának tartották. Szarsenbajuly, asszisztense, Bauyrzhan Baibosyn és sofőrje, Vaszilij Zsuravlev 2006. február 11-én tűntek el. Két nappal később az erőszakos halál jeleit mutató holttestüket megtalálták Almaty egyik külvárosában.

Saken Tauzhanov, egy 37 éves blogger, aki Nazarbajevet bíráló online publikációiról volt ismert. Legutóbbi, a kub.kz oldalon megjelent cikkében a kazahsztáni tisztviselőket a Shrek rajzfilm szereplőihez hasonlította. 2007-ben Tauzhanovot elütötte egy teherautó, amikor Almatiban átkelt az utcán. Ez öt nappal azután történt, hogy megírta a fent említett cikket. A rendőrség nem talált előre megfontolt szándékot a halálában.

A 39 éves Oralgajsa Omarshanova, a Pravo i Spravedlivost című hetilap tudósítója, aki az Almaty tartományban a csecsenek és kazahok közötti összecsapásokról tudósított, 2007 márciusának végén tűnt el. Omarshanova az összecsapások és a nagypolitika állítólagos kapcsolatát vizsgálta. Tizenkét évvel később Omarshanováról még mindig semmit sem tudni.

Рахат Алиев.

Rakhat Alijev.

Az 52 éves Rakhat Alijevet, Nazarbajev egykori vejét 2015 februárjában felakasztva találták egy bécsi börtön cellájában, néhány nappal azelőtt, hogy tanúvallomást kellett volna tennie két kazahsztáni bank vezetőjének meggyilkolásával kapcsolatos perben. Alijev Nazarbajev legidősebb lányának, Darigának a felesége volt. Alijev 2007-ben távollétében vált el Nazarbajevától, nem sokkal azután, hogy veje és apósa összeveszett.

Alijev hosszú évekig Nazarbajev közeli szövetségese volt, és magas tisztségeket töltött be a kazah kormányban. A viszony apósával megromlott, miután Alijev 2007-ben nyilvánosan bírálta Nazarbajevet, és bejelentette, hogy a következő választásokon indulni fog az elnökválasztáson.

Alijev apja, aki 2007-ben fiával nagyjából egy időben menekült Európába, később hazatért. Mukhtar Aliyev egy hónappal azelőtt halt meg Kazahsztánban, hogy fiát holtan találták egy bécsi börtönben. Rakhat Alijev halálát az osztrák hatóságok öngyilkosságnak minősítették, de egy világhírű orvosszakértő megállapította, hogy Alijevet előbb megfojtották, majd hurokba húzták.

Zholdas Timralijev, a Nurbank elnökhelyettese és Aybar Hasenov, a bank egyik vezetője 2007 elején eltűntek Almatiban. Néhány évvel később a hatóságok jelentették, hogy holttestüket fémhordókban találták meg egy szeméttelepen. Timralijev és Haszenov néhány héttel azután tűntek el, hogy Timralijev és egy másik Nurbank-menedzser azt állította, hogy Rakhat Alijev 24 órára elrabolta őket, megverte őket, és arra kényszerítette őket, hogy eladják neki a bank épületét Almatiban. A kazah hatóságok később azzal vádolták Alijevet, hogy közvetlenül részt vett a bankárok meggyilkolásában, de Ausztria elutasította a volt elnök vejének kiadatását.

Облако дыма над Жанаозеном. 16 декабря 2011 года.

Füstfelhő Zhanaozen felett. 2011. december 16.

ZHANAOZEN ESEMÉNYEK

2011 decemberében legalább 17 ember halt meg a magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követelő olajipari dolgozók békés sztrájkjának lövöldözése során Zhanaozenben. A tüntetők azt állították, hogy a rendőrség lőfegyverhasználata több tucat halálos áldozatot követelt, míg a hivatalos szervek ennél többszörösen alacsonyabb számot említettek.

ŐRIZETBE VÉTELEK, BÜNTETŐELJÁRÁSOK, BEBÖRTÖNZÉSEK

Korábbi magas rangú tisztviselők, üzletemberek, újságírók és aktivisták tucatjait vették őrizetbe, börtönözték be és üldözték őket, sokan közülük Nazarbajev uralkodása idején elmenekültek Kazahsztánból.

Íme néhány a nevezetesebb esetek közül.

Мухтар Аблязов.

Mukhtar Ablyazov.

Mukhtar Ablyazov, a BTA Bank volt elnöke, Kazahsztán volt energia-, ipari és kereskedelmi minisztere, a Demokratikus Választás Kazahsztánban nevű ellenzéki mozgalom alapítója 2009-ben az Egyesült Királyságba menekült, ahol politikai menedékjogot kapott. Itthon azzal vádolták, hogy több milliárd dollárt lopott el a BTA Bankból. A körözött Abljazovot Franciaországban vették őrizetbe, és három évig börtönben volt, mielőtt szabadon engedték volna. Abljazov korábbi biztonsági főnökét, Alekszandr Pavlovot, akit a kazah hatóságok szintén köröznek, Spanyolországban vették őrizetbe, ahol több mint egy évet töltött, miközben terrorizmus és sikkasztás vádjával kiadatási kérelem ellen küzdött.

Акежан Кажегельдин.

Akezhan Kazhegeldin.

Akezhan Kazhegeldin, aki 1994 és 1997 között Kazahsztán miniszterelnöke volt, röviddel lemondása után bírálta Nazarbajevet autoriter módszerei miatt. Kazhegeldin nem indulhatott az 1999-es elnökválasztáson, és később puccsista összeesküvéssel vádolták meg. 1999-ben Nyugatra menekült, jelenleg Londonban él. Nazarbajev lemondását követően a "Present Time" című lapnak azt mondta, hogy kész indulni a kazahsztáni elnökválasztáson, ha az szabad és tisztességes lesz.

Mukhtar Dzhakishev, a Kazatomprom nemzeti vállalat korábbi vezetője 2009-ben olyan vádakkal nézett szembe, amelyek sok megfigyelő szerint politikai indíttatásúak. Dzsakisevet 2010-ben 14 év börtönbüntetésre ítélték.

Tatyana Paraskevich, aki az Eurasia Investment and Industrial Group Abljazovval együttműködő részlegét vezette, 2012-ben nyugatra menekült, és a Cseh Köztársaságban telepedett le. A Cseh Köztársaságban közel két évig volt őrizetben, mivel vitatta egy Kazahsztánnak benyújtott kiadatási kérelem jogszerűségét. A kazah hatóságok Abljazov "bűnözői csoportjával" összejátszva elkövetett sikkasztással vádolták.

Галымжан Жакиянов.

Galymzhan Zhakiyanov.

Galymzhan Zhakiyanov, a Pavlodar régió volt polgármestere, üzletember és ellenzéki vezető 2002 és 2006 között volt börtönben hatalommal való visszaélés vádjával. A nemzetközi emberi jogi szervezetek politikai fogolyként ismerték el. Szabadulása után Zsakijanov Kazahsztánból az Egyesült Államokba távozott.

Vlagyimir Kozlov újságíró és politikus 2005-ben megalapította az ellenzéki Alga pártot. 2011-ben indult az elnökválasztáson, de nem engedték indulni. 2012-ben Kozlovot társadalmi gyűlöletkeltéssel vádolták meg, amiért támogatta a zanazeni olajmunkások sztrájkját. Hét és fél év börtönbüntetésre ítélték. Vlagyimir Kozlov 2016-ban szabadult a börtönből.

Muratbek Ketebajev, a volt gazdasági miniszterhelyettes és az ellenzéki Alga párt vezetője 2010-ben elhagyta Kazahsztánt, miután kemény nyomásgyakorlás indult a Respublika című független újság ellen, amelyben a kormányon belüli korrupcióról és nepotizmusról közölt cikkeket. Ketebajevet terrortámadások előkészítésével vádolták. Lengyelországban él, ahol politikai menedékjogot kapott.

A cikkhez Bruce Pannier és Merhat Sharipzhanov járult hozzá.

Tudod hogy gazdagodtak meg a brook ok sara w ak fehér radzsai, a rokefellerek, vagy egy hozzad biztosan közelálló Kennedy ék? A monacói hercegek? És sorolhatnám a sok geci rabló lovagot tömeg gyilkost akikért rajongsz mert az utódok már demokraták meg filantróp ok. Fel kene ébredned a hatalomba vérrel kerülsz be és azt vérrel tartod meg ez így megy több ezer éve és ez így is fog menni meg jó sokáig.
 
W

Wilson

Guest
Figyelj, én nem tudom, hogy a halak isznak-e vizet, de hogy lehetőségük van rá, az biztos. Így értsd amit írtam. Másfelől egy narratívával nem tudod cáfolni azt amit tényszerűen lát az ember ha nem szűkül bele az eseményekbe és a hideg tények alapján próbálja analizálni a nagy egészet.
Az is biztos, hogy az eleinte érzelmi alapú narratívákról ("a nép" "elégedetlenség" "leszakadás" "harag" "arcátlan diktátor" "demokrácia" stb.) utólag mindig kiderül, hogy geostratégiai, gazdasági, vagy szűkebb katonai célok megvalósulását szolgálták, ezért én ezeket nem igazán veszem figyelembe.
Tudod én meg abban a narratívában nem hiszek, hogy minden megmozdulás mögött a gonosz háttérhatalom áll, semmilyen szolgálat nem tud a semmiből forradalmat kirobbantani, ezeket a tüntetéseket , megmozdulásokat, forradalmakat mindig nagyfokú társadalmi elégedetlenség váltja ki ami viszont az adott országot az idáig uraló rendszer "terméke"....