[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Ez elég szubjektív. Attól függ, hogy mit milyen mértékben tekintünk a fejlettség mércéjének? Abszolút mértékben, vagy egy főre jutóan vizsgáljuk az adatokat? Illetve a különböző mutatók csak az elmúlt 1-2 százévben alapulnak méréseken, statisztikákon, viszonylag megbízható tényadatokon, a korábbi időszakokra inkább csak becslések vannak. Ami teljesen biztos, hogy az ipari forradalommal és a gyarmatosítással előzött Európa.

Az ipari forradalom és a nagy léptékű gyarmatosítás (azaz a 18. század második fele, 19. század első fele) előtt erőteljesen véleményes, hogy megelőzte-e Európa Kínát. A PPP GDP-re vonatkozó becslések alapján (csak ilyen becslésekre lehet támaszkodni a főbb termékek termelési adataiból kiindulva, mivel a mai értelemben vett GDP mérés akkor nem volt, csak a II. VH után vált általánosan alkalmazott mérőszámmá) még az első ópiumháború kezdetén, 1839-ben is Kína a 11 legnagyobb gazdasági teljesítményű európai ország, köztük az összes gyarmatosító hatalom együttesével volt összemérhető. Nem véletlen, hogy kiemelt gyarmatosítási célpont volt. Hanem lett volna gazdag és nem lett volna a cikkeikre kereslet, akkor nem vált volna célponttá sem.

Az angolok a teáért, selyemért, porcelánért és más árucikkekért nemesfémmel, főleg ezüsttel voltak kénytelenek fizetni, mivel Kína szerint mással nem tudtak az európaiak szolgálni, ami a kínaiakat érdekelte volna. Az angolok és más európai országok is komoly külkereskedelmi deficittel rendelkeztek Kína felé, ami már a pénzügyi rendszerüket veszélyeztette. Portugál mintát alapul véve, tömeges ópiummal szállítással próbálták helyre billenteni a külkereskedelmi hiányt, mely ópiumot a frissen gyarmatosított területeken, olcsón termesztett mákból nyertek. Ez vezetett az ópium háborúkhoz és a kínai "megaláztatás évszázadának" kezdetéhez. Ekkor a kínaiak már lemaradásban voltak a fegyverek terén és a 10-szeres létszámfölényük ellenére vesztettek. Ha az ipari léptékű gyilkolás eszköztárát tekinti valaki a fejlettség mércéjének, akkor erre az időre már Kínai jelentősen lemaradt.

Azt azonban biztosan borzasztóan nehéz lenne megmagyarázni, hogy amikor Európa még a "sötét középkor" korszakát élte, nagyon sokkal a tudományos forradalom, a felvilágosodás előtt, sőt még messze a földrajzi felfedezések, a reformáció, a könyvnyomtatás, az írástudás értelmezhető szintre növekedése előtt, még bőven a tűzfegyverek elterjedése, vagy a reneszánsz elterjedése előtt, jó pár évszázaddal korábban, a 11. században Európa akár csak halványan megközelítette volna Kínát. Ehhez azért elképesztően kreatív szempontok szerint kellene értékelni a fejlettséget.
Csak annyit ehhez, hogy Kína a XIX században a globális termelés 2/3-át adta. Ezt egy angol történelmi vonatkozású cikkben olvastam vagy 15 éve. Ha ők hazudtak, akkor én is. A szerző szerint már akkor iszonyatos nagy gazdasági potenciállal rendelkeztek. Ha nem lett volna gyarmatosítva, sokkal másabb lenne jelenleg a globális gazdasági versenyzők pályán való helyzete.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 349
16 230
113
Itt milyen vulkánra gondolsz?

Valamikor 500 valahány körül volt 2 vagy 3 vulkánkitörés egy éven belül.

A pontos lokáció amikor én olvastam még nem volt egyértelmű, de egy adott szélességi kör tartományban Európában és Észak-Amerikában is több egymást követő évben okozott a szokásosnál jóval zordabb nyarakat, ami miatt rengetegen haltak éhen ill. a legyengülés miatt járványokban is sokan meghaltak, és a hatalmas és gyors népességfogyás miatt egy bő évszázadra megrekedhetett Európa fejlődése. Ha jól rémli ka népesség több mint fele meghalhatott. Emiatt gyengülhetett meg Bizánc is, és emiatt lehettek fogékonyak a népek az iszlámra.

Sok tudós szerint ez az időszak volt a "sötét középkor", emiatt volt egy szakadás róma bukása után.

Ha jól tudom a mai USA területén is ebben az időszakban tűnt el nyom nélkül több őslakos civilizáció.

Amúgy a legvalószínűbbnek valamilyen indonéz szigetvilágbeli kitörést tartanak, de olvastam már izlandi verzióról is.

szerk:

Hirtelenjében ezt találtam:



 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 404
14 284
113
Konkrétan a Hadtörteni Múzeum előtt 2 db 16. Századból való kínai ágyu van.
Vitát képezett, hogy a muhi csatában a mongolok nem vetettek-e be kezdetleges rakétafegyvereket (nagy valószínűséggel nem, de lehetőség lett volna rá).
Azért mert mi nem tudunk róla, még nem biztos, hogy nem volt.
Úgy rémlik, hogy valami leirás alapján felmerult az a kérdés, hogy a legnicai csatában nem vetettek e be valami harci gázt.

A 7-10 század volt azaz időszak, amikor elvileg Európa szopóágon volt egy vulkánkitörés miatti pár éves éhezési hullám miatt. Vélhetőe nez nyitott utat az iszlám nagyon gyors elterjedésének is.
A vulkánkitorés utánni éhinség semmiség a un. justiniánusi pestissel szemben amely rendesen megtizelde a késoantik városi lakosságot és kissebb nagyobb lokális hullámokban kb. 750-ig tombolt (és kb. akkoriba akadot meg az arab hódítas). Germán és arab lakosságot kevésbé érintet a járvány, mert akkor még általában elkulonulten éltek a városi lakosságtól, raadásul a muzulmánok kotelessek minden ima elot tiszálkodni - ami geniális húzás volt Mohamed részérol, ezt kár lenne tagadni.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan and krisss

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
:D lol
csak mióta itt vagyok a fórumon vagy 3 alkalommal volt hosszabb diskurzus arról hogy jó lenne ha a cirill(és egyéb krixkrax)betűs szöveget 3-4 mondattal összefoglalná a posztoló, ez egyedül neked és bokinak nem sikerült
az meg hogy fenyegetnek sztem hagyjuk... miután leügynököztél mindenkit a seregünkben, megemlítették hogy élőben ne hangoztasd mert könnyen megpofoznak(már ha élőben is bátor az ember, tapasztalat szerint nem)

Senkit nem ügynököztem le, teljesen félreérted.
Mivel a Magyar Honvédség eddig általában véve misszókat teljesített külföldön, azért hozták létre a területvédelmiseket, hogy legyenek akiket a területvédelemben lehet elsősorban használni.
Erre mit lát az ember? Már a területvédelmisekre is ráteszi a kezét az USA. Ez keserített el.
Szeretném megóvni a területvédelmiseket az amerikai befolyás veszélyétől. Meg attól, hogy végül a Don-kanyarban kössetek ki...
Magukat a területvédelmi katonákat és úgy általában a katonákat nem hibáztattam semmiért. Becsülöm őket.
A "csecsén lógás" bevallom indulatos megnyilvánulás volt, de nem azt jelenti amit gondolsz. Nem ügynöközést jelent, hanem azt, hogy az amerikaiak oktatásán nevelkedik.
Nem jelent sem árulást, sem ügynöközést, semmi ilyesmit. Főleg, hogy az USA a szövetségesünk.
Úgyhogy légyszives ne állítsatok semmi olyat, amit nem mondtam!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 111
124 617
113
Mivel a Magyar Honvédség eddig általában véve misszókat teljesített külföldön, azért hozták létre a területvédelmiseket, hogy legyenek akiket a területvédelemben lehet elsősorban használni.
Hát nem ezért hozták őket létre és nem "elsősorban" missziókat teljesítettünk. Félreérted a missziózás mikéntjét és őszintén szólva onnan több jó hatás érte a honvédséget mint rossz.

A nyugati haderőkben egy csöppet máshogy állnak a katonához mint erőforráshoz (nem egy szám, hanem érték főleg ha képzett) amit nagyon-nagyon szükséges átvennie egy olyan országnak ami eléggé limitált lakosságszámmal rendelkezik és a legnagyobb gondja a haderőben pont a létszámhiány.

Ha nem megyünk missziózni azóta is élőben lehetne vetíteni az angyalbőrben összes epizódját ....
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros and Filter

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Hát nem ezért hozták őket létre és nem "elsősorban" missziókat teljesítettünk. Félreérted a missziózás mikéntjét és őszintén szólva onnan több jó hatás érte a honvédséget mint rossz.

A nyugati haderőkben egy csöppet máshogy állnak a katonához mint erőforráshoz (nem egy szám, hanem érték főleg ha képzett) amit nagyon-nagyon szükséges átvennie egy olyan országnak ami eléggé limitált lakosságszámmal rendelkezik és a legnagyobb gondja a haderőben pont a létszámhiány.

Ha nem megyünk missziózni azóta is élőben lehetne vetíteni az angyalbőrben összes epizódját ....

Van előnye a missziózásnak, jó gyakorlóterep, értem én ezt. A jelenlegi formájában viszont a MH területvédelemre alkalmatlan, ezért hozták létre a területvédelmiseket. Mert nincs elég létszám a MH-ben a területvédelemhez. Másrészt, viszont azt is gondolom, hogy a területvédelmiseket óvni kell attól, hogy szövetségesi érdekek mentén használják fel őket. Nem szeretném, ha a területvédelmisek (vagy úgy bárki közületek vagy magunk, a civilek közül) végül a Don-kanyarban kötnének ki, szövetségesi érdekből. Szerintem, a területvédelmisek sem szeretnék ezt, mivel ők - ahogy mondtad - a haza védelmére esküdtek fel. Viszont ettől függetlenül óvni kell őket (és magunkat is) az olyan befolyásolási kísérletektől, amelyek ezt célozzák vagy célozhatják.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 111
124 617
113
Van előnye a missziózásnak, jó gyakorlóterep, értem én ezt. A jelenlegi formájában viszont a MH területvédelemre alkalmatlan, ezért hozták létre a területvédelmiseket. Mert nincs elég létszám a MH-ben a területvédelemhez. Másrészt, viszont azt is gondolom, hogy a területvédelmiseket óvni kell attól, hogy szövetségesi érdekek mentén használják fel őket. Nem szeretném, ha a területvédelmisek (vagy úgy bárki közületek vagy magunk, a civilek közül) végül a Don-kanyarban kötnének ki, szövetségesi érdekből. Szerintem, a területvédelmisek sem szeretnék ezt, mivel ők - ahogy mondtad - a haza védelmére esküdtek fel. Viszont ettől függetlenül óvni kell őket (és magunkat is) az olyan befolyásolási kísérletektől, amelyek ezt célozzák vagy célozhatják.
Mondjuk úgy, hogy csak a neve területvédelmi. Inkább általános tartalékos a területvédelmet csak rátették mint marketinget (nem véletlen lesz egységesítve a tartalékos rendszer) . Elsődleges célja az aktív állomány tehermentesítése a másodlagos feladatok átvételével illetve toborzás, azzal, hogy a jobb tartalékosokat becsatornázza az aktív állományba.

De értem mit szeretnél mondani.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
364
1 065
93
Csak annyit ehhez, hogy Kína a XIX században a globális termelés 2/3-át adta. Ezt egy angol történelmi vonatkozású cikkben olvastam vagy 15 éve. Ha ők hazudtak, akkor én is. A szerző szerint már akkor iszonyatos nagy gazdasági potenciállal rendelkeztek. Ha nem lett volna gyarmatosítva, sokkal másabb lenne jelenleg a globális gazdasági versenyzők pályán való helyzete.

Kína a XIX századot, (és a XX század elejét) a megaláztatás évszázadának hívja.

A globális termelésben nem volt kimutatható szerepük, gyarmat volt.

A lakosság nagyrésze földműveléssel foglakozott nem túl sikeresen mert az átlagéletkoruk még a 40-et sem érte el, a városokban, kézmüvesek,hivatalnokok,nemesek voltak.
Saját ipar, vasút, áram, ipari munkások, csak mutatóba volt Kínában.
A XXI század, amiben most élünk, na ott a globális termelés több mint a felét Kína adja.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 143
82 966
113
csak mióta itt vagyok a fórumon vagy 3 alkalommal volt hosszabb diskurzus arról hogy jó lenne ha a cirill(és egyéb krixkrax)betűs szöveget 3-4 mondattal összefoglalná a posztoló, ez egyedül neked és bokinak nem sikerült
Mióta itt vagyok a fórumon . már 11 éve, több tízezer hírt, szöveget, írást, cikket fordíttottam oroszból magyar nyelvre. Sőt a HTKA-ra is írtam míg nem mentek végbe bizonyos változások.
Lásd! :

Fölösleges és nevetséges a hiszti egy képes , rövid orosz szöveg miatt. Ha nekem nincs időm fordítgatni,mindig akad valaki aki lefordítja. ..
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 379
21 002
113
mindig akad valaki aki lefordítja
Vagy akad, vagy nem.

Amennyiben az a célod, hogy a saját információiddal orientálj másokat, akkor pontosan a te érdeked, hogy minél többen elolvassák.
Tájékoztató nélkül, ami ugye figyelemfelhívás lenne, ennek az ellenkezőjét éred el. Jó páran átlépik.
Te döntesz!

Igaz ez persze hóbagolyra is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 143
82 966
113
Vagy akad, vagy nem.

Amennyiben az a célod, hogy a saját információiddal orientálj másokat, akkor pontosan a te érdeked, hogy minél többen elolvassák.
Tájékoztató nélkül, ami ugye figyelemfelhívás lenne, ennek az ellenkezőjét éred el. Jó páran átlépik.
Te döntesz!

Igaz ez persze hóbagolyra is.
Nagyon kevés olyan posztom van, amihez nincs magyarázat vagy összefoglaló. Ha megkér valaki mindig lefordítom.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 976
7 999
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 656
94 241
113

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 349
16 230
113
Úgy rémlik, hogy valami leirás alapján felmerult az a kérdés, hogy a legnicai csatában nem vetettek e be valami harci gázt.


A vulkánkitorés utánni éhinség semmiség a un. justiniánusi pestissel szemben amely rendesen megtizelde a késoantik városi lakosságot és kissebb nagyobb lokális hullámokban kb. 750-ig tombolt (és kb. akkoriba akadot meg az arab hódítas). Germán és arab lakosságot kevésbé érintet a járvány, mert akkor még általában elkulonulten éltek a városi lakosságtól, raadásul a muzulmánok kotelessek minden ima elot tiszálkodni - ami geniális húzás volt Mohamed részérol, ezt kár lenne tagadni.

Ahogy nézem a kettő kb. ugyanabban az időszakban történt.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 143
82 966
113