[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Banyek

Active Member
2021. augusztus 31.
52
176
33
Nem csak a terveket ismerik. Simán előfordulhat hogy a spanyolországi NATO központból egy román tiszt ad utasítást egy magyar Gripen bevetésére. Vagy fordítva. Ehhez pedig azt is ismerni kell, hogy hol mennyi bevethető gép van.
SZERINTEM ez kicsit másképp működik. Én úgy gondolom, hogy csak azt kell tudniuk/azt tudják, hogy a NATO számára felajánlott készültségi gépekkel (géppárral?) mi a pálya, bevethetőek-e, avagy sem. Ennyi amit tudnak és nem több.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Lassan kezd komikussa válni az egész őrületük... siman 6-8% vagy afelett lesz a ktgvetesuk, és akkor a 250-300 ezer embert csak a jelenlegi fizetesek mellett kalkulalom.
nem komikus. csak meg kell érteni hogy a lengyelek valóban háborúzni készülnek (hogy orosz fehérorosz balti cseh vagy német irányba kitudja) de hogy háborúra készülnek már nyilvánvalónak kellene lenni mindenki számára. csak olyan hihetetlenűl hangzik hogy még mindig nem hiszik el sokan.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 213
113
nem komikus. csak meg kell érteni hogy a lengyelek valóban háborúzni készülnek (hogy orosz fehérorosz balti cseh vagy német irányba kitudja) de hogy háborúra készülnek már nyilvánvalónak kellene lenni mindenki számára. csak olyan hihetetlenűl hangzik hogy még mindig nem hiszik el sokan.
Kétségtelenül hihetetlen, hogy NATO tagországként meg akarnák támadni az oroszokat... mert másképpen nem lesz ott háború, ti. az oroszoknak eszük ágában sincs az egész NATOval háborúzni.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
SZERINTEM ez kicsit másképp működik. Én úgy gondolom, hogy csak azt kell tudniuk/azt tudják, hogy a NATO számára felajánlott készültségi gépekkel (géppárral?) mi a pálya, bevethetőek-e, avagy sem. Ennyi amit tudnak és nem több.
Én is csak tippelek, de szerintem ennél többet tudnak. Amit Te írsz, az nagyon a minimum, ami abban a pillanatban nem elegendő, ha a készenléti gépeken kívül is kell gép. Márpedig a készenlét az kb. légi rendészetnek elég.

Szerintem van infó arról is, hogy mennyi a fél- egy órán belül bevethető, javítás miatt vagy távollét miatt nem bevethető gép.
 

Banyek

Active Member
2021. augusztus 31.
52
176
33
Én is csak tippelek, de szerintem ennél többet tudnak. Amit Te írsz, az nagyon a minimum, ami abban a pillanatban nem elegendő, ha a készenléti gépeken kívül is kell gép. Márpedig a készenlét az kb. légi rendészetnek elég.

Szerintem van infó arról is, hogy mennyi a fél- egy órán belül bevethető, javítás miatt vagy távollét miatt nem bevethető gép.
Nincs kizárva. Én is csak találgatok...
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
.
.
Nem kerdes, a lengyelek vagy kompletten megbolondultak, vagy teljes panikban esz nelkul vasarolnak. Vagy pont ök akarnak valami uj haborut kirobbantani. Vagy csak a helyi NER rajött, hogy a fegyvervasarlasbol jol lehet gazdagodni, es most az orosz fenyegetesre hivatkozva a lakossag barmit elfogad?
.
De valami ott nincs rendben ezzel a rengeteg fegyverrel....
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 543
10 796
113
.
.
Nem kerdes, a lengyelek vagy kompletten megbolondultak, vagy teljes panikban esz nelkul vasarolnak. Vagy pont ök akarnak valami uj haborut kirobbantani. Vagy csak a helyi NER rajött, hogy a fegyvervasarlasbol jol lehet gazdagodni, es most az orosz fenyegetesre hivatkozva a lakossag barmit elfogad?
.
De valami ott nincs rendben ezzel a rengeteg fegyverrel....
Az üzemeltetés a szűk keresztmetszet, a beszerzés még úgy ahogy hitelből elmegy...
Vagy arra számítanak, hogy
1) kifizeti nekik valamilyen formában az akit legyűrnek vele
2) el fog fogyni, és olyan veszélyben vannak, hogy nem számít már a pénz

Geopolitikailag nyilvánvalóan beleálltak az Intermarium* koncepcióba, ahol (a beszerzéseiket nézve) kiterjedt konvencionális konfliktus várható. Ez kizárásos alapon három irány lehet: A) fehérorosz-lengyel proxyháború, B) összeomló Ukrajna és a nyomában létrejövő új erőkkel (népköztársaságok, bármi más forma) való harc a Dnyepertől nyugatra eső területekért, vagy C) marad a jelenlegi felállás, de az ukrán hadsereget a jelenlegi átadásos-leszerelős formában lengyelekkel fogják feltölteni.
Lengyelországtól a Fekete-tengerig kifejezetten kedvez is a terep a páncélos hadviselésnek.

Vannak, akik úgy magyarázzák a lengyelek erőfeszítéseit, hogy nem szeretnének újra az orosz-német prés közé kerülni, de tekintve a Budeswehr állapotát, a német ipar sorvadását és az orosz hadsereg (ideiglenes?) elakadását, ezt kizárhatjuk.


*Ez a 6 évvel ezelőtti Friedman interjú aranyat ér, német-lengyel viszonylatban főleg:

Elég csak felületesen ránézni ezekre a cikkekre:




Ez ellenben friss:

A folyamatok elég jól kirajzolódnak, az amerikai-dél koreai technológia lengyelországi térnyerése a némettel szemben, a német energiaellátás kérdése (Északi Áramlat büntetlen felrobbantása), a magyar-lengyel viszonyok és érdekrendszerek mind tisztán felrajzolhatók ugyanerre az erőtérképre.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 543
10 796
113
Ezt kifejtenéd? A Three Seas dolog már évek óta beleállt a földbe,
Úgy gondolom semmi ilyen nem állt bele a földbe, a stratégiai folyamatok nem fordulnak ilyen gyorsan. A nyilvánosság előtt tökmindegy, mi a műsor (lásd német külkereskedelmi mérleg változása a szankciók bevezetése óta az isztánok felé), és az is, hogy milyen szervezetek asztalánál tárgyalják le a bulit (V4,3SI, stb. van egy pár a térségben).

mit fog takarni a magyar-lengyel viszony a közeljövőben?
A lengyelekkel nem véletlenül rúgta össze a port a kormány, de ez bizonyos tekintetben változni látszik(pl.Novák Katalin tevékenysége), legalábbis nagyon remélem mert a lengyelek gyengébbek már nem lesznek belátható időn belül. Erősebbek ellenben valószínűleg igen.
Másodszor pedig komoly befolyásuk van az ukránokra. Elemi érdekünk jóban lenni velük, mert nem vagyunk felkészültek a jelen történelmi helyzetben.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 306
14 050
113
Nem figyeltem oda, viszont ma egy új cikket is hoztam hozzá.

Nem kerdes, a lengyelek vagy kompletten megbolondultak, vagy teljes panikban esz nelkul vasarolnak. Vagy pont ök akarnak valami uj haborut kirobbantani. Vagy csak a helyi NER rajött, hogy a fegyvervasarlasbol jol lehet gazdagodni, es most az orosz fenyegetesre hivatkozva a lakossag barmit elfogad?
.
De valami ott nincs rendben ezzel a rengeteg fegyverrel....
Háború valószinúleg igy vagy úgy lesz és ha Ukrajna nem kotné le még mindig az oroszokat (amire nem számítottak), már lehet hogy lenne is. A háború lezajlása után pedig, logikusan, sokkal kevesebb technikát (valamint kevesebb típust) fog kelleni a lengyeleknek fentartani. Ennek tudatában már most rendelnek, hogy ne maradjanak sokáig utánpótlás nélkul.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: megazez and Aladeen

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Nem figyeltem oda, viszont ma egy új cikket is hoztam hozzá.


Háború valószinúleg igy vagy úgy lesz és ha Ukrajna nem kotné le még mindig az oroszokat (amire nem számítottak), már lehet hogy lenne is. A háború lezajlása után pedig, logikusan, sokkal kevesebb technikát (valamint kevesebb típust) fog kelleni a lengyeleknek fentartani. Ennek tudatában már most rendelnek, hogy ne maradjanak sokáig utánpótlás nélkul.
.
.
Ez oke, csak az orszokhoz közelebbi, a lengyeleknel gazdagabb orszagok sincsenek igy nyakig beszarva, mint lengyel "barataink". A sved, meg a finn is ott van az oroszok latököreben, megse veszik ilyen örult utemben a fegyvert. A romanok mondjuk nem gazdagabbak a lengyelnel, de nekik meg teruleti konfliktus is alakulhat az oroszokkal, ök se fegyverkeznek ennyire erön felul.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
. Elemi érdekünk jóban lenni velük, mert nem vagyunk felkészültek a jelen történelmi helyzetben.
Amíg nem kényszerítenek bele semmilyen katonai vállalkozásba, szerintem is legyünk velük jóban. Kicsit attól tartok, hogy az USA bástyájaként, amolyan über-proxijaként fogják majd fújni a passzátszelet itt a keleti végen és nehezen tűrik majd el, ha pl mi ellentmondunk az épp szárnyait bontogató öntudatuknak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
.
.
Ez oke, csak az orszokhoz közelebbi, a lengyeleknel gazdagabb orszagok sincsenek igy nyakig beszarva, mint lengyel "barataink". A sved, meg a finn is ott van az oroszok latököreben, megse veszik ilyen örult utemben a fegyvert. A romanok mondjuk nem gazdagabbak a lengyelnel, de nekik meg teruleti konfliktus is alakulhat az oroszokkal, ök se fegyverkeznek ennyire erön felul.
mert a lengyel nem az orosz ellen fegyverkezik valójában (kalinyingrádot leszámítva nem is határos oroszországgal.) fehéroroszország leválasztása vagy ukrán területek megszerzése történelmi alapon reális cél számukra (ahogy a baltiak leuralása is de az most nemjátszik ahogy a csehek sem mint állandó konfliktus forrás.)

a lengyelek most előrre akarnak lépni ezt tehetik pénzel (ez esélytelen) tehetik lakossággal (ez hoszabb folyamat természetes úton és nem ebbe a tendenciába haladnak) a 3. a terület növelés.

a fentiekből mind3 at eltudják érni egy jól megtervezett háborúval.