[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Ahogy én udom, anno a SZU-ban kategorizálták az erőket. A csúcs az "A" kategória. Az NDK területén, Lengyelországban és Csehszlovákiában állomásoztak ilyenek. Utána a "B" kategória, akik gyakorlott, jó harcértékű, de nem olyankorszerű és feltöltött erőt jelentett. A "C" pedig a konfliktus esetén besorozott, alig kiképzett, elavult fegyverzetű tömeghadsereg. Ebből volt a legtöbb, jórészt otthon.

Nem tudom a Vörös hadsereg hadrendjét a 80-as évek végén, mi volt. Emlékeim szerint minden VSZ és NATO hadsereg akkor tömeghadsereg volt. Kivéve a Brit hadsereg és az US Army. A gárda egységek voltak a Vörös hadseregben a legjobbnak tartott alakulatok. Ezen egységek kapták a legkorszerűbb fegyverzetet és felszerelést meg, legelőször. Az hogy emberanyaguk milyen lehetett, passz. Saját tapasztalatom írtam, de azok lehet nem gárda alakulatok voltak, akik katonáival én találkoztam.
a 80-as évek végén már biztosan sokat romlott a morál és küszöbön álltak a világ megváltozásának jelei.
Úgy gondolom a VSZ hadseregek nagyjából ugyanazt, vagy nagyon hasonló kiképzést kaptak. Fegyverzetük közel azonos volt, harcászati eljárásaik is egyeztek. Ráadásul Szovjet vezetéssel, azonnal beszálltak volna a háborúba, nagy erőkkel, ha az kitör. Tehát nagy különbség az első lépcsőben harcolók között nem nagyon lehetett. Különböztek az egyenruhák és az adott hadseregek fegyverzete sem volt azonos szinten, ez tény.
A Néphadseregben első vonalbeli alakulat volt megítélésem szerint a 4 harckocsizó dandárból-ből, 1 dandár. A 11 gépesített lövész dandárból, szerintem a nyugati dandárok voltak azok, max., 4 dandár. igazi elit alakulat, az akkori követelményeket figyelembe véve, a szolnoki mélységi felderítők voltak, szerintem. A tüzérségi 3 dandárból, talán a pécsi volt a legjobb, de ezt megítélni nem merném így. A Scud rakétás alakulat is elitnek számíthatott akkor. A többi rakétás, légvédelmi rakétás egységet nem merném megítélni. A légierőnk nem volt első vonalbeli, ebben biztos vagyok, a nagy darabszám ellenére sem. A Szállítóhelik megfeleltek, a MI-24 harci helik a 80-as évek végén elsőrangúnak számítottak. Az emberanyagunk, lehet nem volt jobb, de rosszabb sem a szomszédos országok emberanyagánál. Sőt, ha vesszük a katonák iskolázottságát, képzettségét, kultúrális szintjét, akkor úgy érzem több VSZ ország előtt voltunk.
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Panoráma című tévéműsor a 80-as évek végén.
Riport egy szerb értelmiségivel, a téma - többek között - hogy a szerb szülőföldet tudatosan teleszülik az albánok. Saját árnyék intézményrendszer: iskolák stb.
A riportalany egy mondata maradt meg bennem annak kapcsán, hogy mennyire harcias nép: Amelyik nép azt mondja egy jó nőre, hogy пушка, az nem normális.

Mondjuk mi meg bombázónak hívjuk /Fejvakarás.../

Én sem szeretem ezt a kifejezést, szerintem kifejezetten ostoba metafóra -vagy mi.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 832
113
Ahogy én udom, anno a SZU-ban kategorizálták az erőket. A csúcs az "A" kategória. Az NDK területén, Lengyelországban és Csehszlovákiában állomásoztak ilyenek. Utána a "B" kategória, akik gyakorlott, jó harcértékű, de nem olyankorszerű és feltöltött erőt jelentett. A "C" pedig a konfliktus esetén besorozott, alig kiképzett, elavult fegyverzetű tömeghadsereg. Ebből volt a legtöbb, jórészt otthon.

Kérdés, hogy ez mennyire volt jó ötlet. Egy esetleges NATO első csapásnál pont a hadsereg krémje semmisült volna meg (lásd még Barbarossa)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Kérdés, hogy ez mennyire volt jó ötlet. Egy esetleges NATO első csapásnál pont a hadsereg krémje semmisült volna meg (lásd még Barbarossa)

Hm., mert nem arra készültünk hogy a NATO méri a csapást, hanem a VSZ. Ez egy támadó haderő volt, a Balti tengertől az Adriáig. Régi kommunista doktrína persze, hogy vádold meg az ellenfeled azzal ,amit te követsz el. Jó hangosan, mert akkor el is hiszik a népek. Így volt ez akkor is, ment a propaganda, a mocskos nyugatról, Nato-ról, Amerikáról, kapitalistákról, stb. Miközben a legimperialistább szövetség volt a VSZ.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 832
113
Hm., mert nem arra készültünk hogy a NATO méri a csapást, hanem a VSZ. Ez egy támadó haderő volt, a Balti tengertől az Adriáig. Régi kommunista doktrína persze, hogy vádold meg az ellenfeled azzal ,amit te követsz el. Jó hangosan, mert akkor el is hiszik a népek. Így volt ez akkor is, ment a propaganda, a mocskos nyugatról, Nato-ról, Amerikáról, kapitalistákról, stb. Miközben a legimperialistább szövetség volt a VSZ.

Én pont fordítva tudom. A Vsz-nek nem voltak tervei saját első csapásra, míg a jenkiknek/NATO-nak nagyon is voltak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Én pont fordítva tudom. A Vsz-nek nem voltak tervei saját első csapásra, míg a jenkiknek/NATO-nak nagyon is voltak.

Nagyon nem jól tudod. A VSZ támadott volna. Minden terv készen volt. Néphadseregünk Ausztriában Graz irányába és Jugoszlávián át a Maribori medencén nyomult volna előre Olaszországi célpontok elérésére.
Ajánlom figyelmedbe a szombathelyi dandár egykori főtisztjének visszaemlékezéseit.

http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/savaria_laktanya_katonak_haboru_hadero
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Nagyon nem jól tudod. A VSZ támadott volna. Minden terv készen volt. Néphadseregünk Ausztriában Graz irányába és Jugoszlávián át a Maribori medencén nyomult volna előre Olaszországi célpontok elérésére.
Ajánlom figyelmedbe a szombathelyi dandár egykori főtisztjének visszaemlékezéseit.

http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/savaria_laktanya_katonak_haboru_hadero
Igen. A feladat az lett volna, hogy a támadásra készülő nato déli szárnyát szétverni még felvonulas közben a Pó sikságon. Nem várva meg a támadásukat.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

hadtap

Active Member
2015. március 25.
459
90
28
Németország és az Egyesült Államok is küld katonákat a NATO Romániában megalakítandó nemzetközi dandárjába ,Bulgária négyszáz katonával vesz részt a romániai dandárban, Lengyelország egy századot küld, cserében pedig Románia is hozzájárul egy századdal a lengyelországi NATO-dandár felállításához ,nyilatkozta Mihnea Motoc román védelmi miniszter.
A bukaresti kormány Olaszországot, Törökországot és Nagy Britanniát próbálja még rávenni arra, hogy katonákat küldjön a romániai NATO-dandárba.

http://biztonsagpiac.hu/nemetek-es-...esznek-a-nato-romaniai-nemzetkozi-dandarjaban
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 729
113
Németország és az Egyesült Államok is küld katonákat a NATO Romániában megalakítandó nemzetközi dandárjába ,Bulgária négyszáz katonával vesz részt a romániai dandárban, Lengyelország egy századot küld, cserében pedig Románia is hozzájárul egy századdal a lengyelországi NATO-dandár felállításához ,nyilatkozta Mihnea Motoc román védelmi miniszter.
A bukaresti kormány Olaszországot, Törökországot és Nagy Britanniát próbálja még rávenni arra, hogy katonákat küldjön a romániai NATO-dandárba.

http://biztonsagpiac.hu/nemetek-es-...esznek-a-nato-romaniai-nemzetkozi-dandarjaban
Nem kéne a medve orra előtt ennyire hadonászni.
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 443
113

Mondjuk én úgy gondolom (persze lehet, hogy rosszul), hogy ha már egy ország egy adott katonai tömbjében van akkor érdemes onnan beszerezni a fegyvereket. Mert ugye ha háború lesz akkor elég nehéz lesz pótolni mindent úgy, hogy közben pont azzal az oldallal harcolok akiktől a technikát vásároltam. Nyilván ebben az esetben elég valószínütlen, hogy adnának bármit is.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
REUTERS
A brit hírügynökség exkluzív értesülése: „Az Európai Unió 315 milliárd euró összegű beruházási keretén belül elköltött pénz csaknem teljes egészében a tömb 15 leggazdagabb országához vándorolt, a többi 13 szegényebb országot elhanyagolva, derült ki az Európai Beruházási Bank (EIB) jelentéséből”. A legtöbb pénzt Nagy-Britannia mellett Olaszország és Spanyolország kapta infrastrukturális és innovációs projektekre, derül ki a Reuters birtokába jutott jelentésből. A jelentés hangsúlyozza: aggasztó, hogy az Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI – European Fund for Strategic Investment) befektetési kerete nem a szegényebb 13, hanem a gazdagabb 15 országnak ment. A pénzek folyósítását tavaly júniusban indították és 2018-ban fejeződik be. Az EIB jelentés hangsúlyozza: különösen problémás az ilyen elosztás, ugyanis Európában a kevésbé fejlett térségek az EU 13 közép- és kelet-európai országában található. Ami a kis- és közepes méretű vállalkozások segítségét illeti, ott Németország, Franciaország és Olaszország kapta a legtöbb pénzt: a keret 54 %-át. Az EFSI pénzt főként az európai energia szektorban történő általános befektetésekre használták.

http://uk.reuters.com/article/us-eu-investment-report-exclusive-idUKKCN1241PZ

Versus:
http://index.hu/miertorszag/2016/10/06/miert_nem_keresunk_annyit_mint_a_nyugatiak/

Hát például.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 443
113
REUTERS
A brit hírügynökség exkluzív értesülése: „Az Európai Unió 315 milliárd euró összegű beruházási keretén belül elköltött pénz csaknem teljes egészében a tömb 15 leggazdagabb országához vándorolt, a többi 13 szegényebb országot elhanyagolva, derült ki az Európai Beruházási Bank (EIB) jelentéséből”. A legtöbb pénzt Nagy-Britannia mellett Olaszország és Spanyolország kapta infrastrukturális és innovációs projektekre, derül ki a Reuters birtokába jutott jelentésből. A jelentés hangsúlyozza: aggasztó, hogy az Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI – European Fund for Strategic Investment) befektetési kerete nem a szegényebb 13, hanem a gazdagabb 15 országnak ment. A pénzek folyósítását tavaly júniusban indították és 2018-ban fejeződik be. Az EIB jelentés hangsúlyozza: különösen problémás az ilyen elosztás, ugyanis Európában a kevésbé fejlett térségek az EU 13 közép- és kelet-európai országában található. Ami a kis- és közepes méretű vállalkozások segítségét illeti, ott Németország, Franciaország és Olaszország kapta a legtöbb pénzt: a keret 54 %-át. Az EFSI pénzt főként az európai energia szektorban történő általános befektetésekre használták.

http://uk.reuters.com/article/us-eu-investment-report-exclusive-idUKKCN1241PZ

Versus:
http://index.hu/miertorszag/2016/10/06/miert_nem_keresunk_annyit_mint_a_nyugatiak/

Hát például.
Egyenlőbbek az egyenlők között. Hmm ez valahonnan ismerős nekem........