[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Közép Európában két állma lehet komo.ly tényező. Lengyelország, adott a maga minden lehetőségével, méretével. A másik nyitott, ki lesz az. Földrajzilag, mi vagyunk a kulcspozíció. Azonban, ehhez meg kell nyerni néhány környező ország részvételét. Nem tudnám megmondani mibe. egy állam, vagy államszövetség, passz. Horvátország, Szlovákia részvétele esetén, nyertünk. Ez azonban ma álom kategóriás, sajnos. Azt már a 19. század második felében, látni kellett volna, hogy a történelmi Magyarország nem tud megmaradni. Látva az akkor éledező és feltörő, nemzeti mozgalmakat. Ahhoz a határokon belül túl nagy volt a nemzetiségek lélekszáma. ma vajon okosabbak lennék ? Nem tudom. Talán. Azonban bökkenő, hogy nem biztos hogy a mi vezetésünk alatt, még egyenlő nemzetiségi feltételekkel, esetleg Budapest központtal, akar egy erős államban élni, Magyar, Horvát, Szlovák, stb.
Hat igen... egyelore ugy tunik, hogy Romania lesz a masodik (USA-bol nezve mindegy hogy primitiv, megbizhatatlan, lenyeg hogy eleg nagy es a tenger ugye). De ha USA sikeres akkor megkaphatja a V4-et egyfajta Lengyel vezetesu unioban, esetleg legvadabb almaimban egy Magyar-Olah megbekelessel egyutt ahol Romania visszaad valamennyit (kevesebbet mint amennyit kap) es cserebe megkapja Moldovat, kiveve a Dnyeszter mentet, azt ukrajnanak adja Putyin mikor ukrajna (maradeka) atall hozza. De ez vagyalom. Mindenesetre Lo-USA-nak nagyon jo lenne egy Horvat-Szlovak-MagyarErdelyegyreszevel foderacio RomanMoldova szovetsegessel Lo vezetessel USA -szovbe terelve. De ez vagyalom. Egyelore Mo-nak versenyt kell futnia Romaniaval es nem allunk jol a versenyben, de ki tudja mit hoz a jovo, meg johetunk ki jol belole, ha mondjuk reszben megvalous a fenti terv, mondjuk Karpatalja visszajon, igy mar nem is lesz szlovakia ellenfelunk hiszen nelkuluk is megvan a Mo-Lo hatar, tehat a szlovakoknak nem kell felniuk tolunk, tehat nem fognak gyulolni, a, ez meg messze van.
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Ez is egy lehetoseg, de ahhoz meg nagyon sok agymosas kell Ho-ban mivel a Jugoszlav idokben bizony ok ugy tanultak, hogy mi voltuk akik gonoszul elnyomtuk oket 1000 evig... mindenesetre a szlovakokkal valo unio mar bennem is felmerult, foleg ha Lo erre rasegit. Erdekes, hogy egy lengyelnek a szlovak nyelv egesz ertheto, ellenben a cseh nem. Szoval noha a cseh-szlovak lenyegeben egy nyelv 2 dialektusa a lengyelek megis ugy gondoljak hogy a szlovak onallo nyelv es "szinte" olyan mint a lengyel. Szoval a lengyeleknek bejohetne egy uj unio csak ne emlekeztessen tulzottan a Monarchiara mert abbol hiszti lesz mindegyik orszagban, kiveve talan Mo-n.

De az is ott van, hogy Mo ne mengedhet meg magan k egy Ho szintu szatelit allamot mar, de megendehet magan k( ha ig yerosodik tovabb) egy Szloveniat. Koper (lesz) az uj Fiume. Ez nem jon ossze a Horvat scennarioval. De erdekes mindketto. Nem mondanam meg melyik lesz. Mindenesetre Oroszo vegre normalizalta a kapcsolatait Ho-val, de Ho jelenelg 100%-ban USA vazallus. Szoval ez az Unio csak akkor lehet mukodo, ha USA rabolint.

Ne haragudj, de beszélsz te szláv nyelveket? Szerintem nem beszélsz, és kérlek hogy ezek után ne nyilatkozzál olyasmiről amihez nem értessz. Merthogy a cseh és szlovák nyelv koránt sem egy nyelv két dialektusa.
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Szerbiát is hozzáteném. Ők is menekülnek "nének" egy egységbe.
Szerintem meg pont őket hagyjuk ki. Nagyon is jól ismerem a szerb átlagot. Persze ott is van mindenféle ember, és mondjuk a Vajdasági szerbek szerintem bármikor jöhetnének, viszont ők most pont nem meghatározó erő és soha többé nem is lesznek, miután bepakoltak több száz ezer horvátországi és boszniai szerbet a Vajdaságba.
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Ez is egy lehetoseg, de ahhoz meg nagyon sok agymosas kell Ho-ban mivel a Jugoszlav idokben bizony ok ugy tanultak, hogy mi voltuk akik gonoszul elnyomtuk oket 1000 evig... mindenesetre a szlovakokkal valo unio mar bennem is felmerult, foleg ha Lo erre rasegit. Erdekes, hogy egy lengyelnek a szlovak nyelv egesz ertheto, ellenben a cseh nem. Szoval noha a cseh-szlovak lenyegeben egy nyelv 2 dialektusa a lengyelek megis ugy gondoljak hogy a szlovak onallo nyelv es "szinte" olyan mint a lengyel. Szoval a lengyeleknek bejohetne egy uj unio csak ne emlekeztessen tulzottan a Monarchiara mert abbol hiszti lesz mindegyik orszagban, kiveve talan Mo-n.

De az is ott van, hogy Mo ne mengedhet meg magan k egy Ho szintu szatelit allamot mar, de megendehet magan k( ha ig yerosodik tovabb) egy Szloveniat. Koper (lesz) az uj Fiume. Ez nem jon ossze a Horvat scennarioval. De erdekes mindketto. Nem mondanam meg melyik lesz. Mindenesetre Oroszo vegre normalizalta a kapcsolatait Ho-val, de Ho jelenelg 100%-ban USA vazallus. Szoval ez az Unio csak akkor lehet mukodo, ha USA rabolint.

Kifutottam az időből, így elnézést kérek az ismételt hozzászólásért.
Kedves Pál! Az istenért sem szeretnélek megsérteni, sem virtába szállni veled. Közlöm viszont veled, hogy gyakorlati ismeretek alapján állítom, a szlavóniai, a zagorjéi és a Zágráb környéki horvátok igenis több emléket hordoznak magukban a közös királyságra mint a magyarok. Hogy van bennük bizonyos sétődöttség? Istenem, van miért. Mellesleg, a magyarok még jobban meg vannak sértődve...

Arra is fel szeretném hívni a figyelmedet, hogy a szlovénok nem egy hülye népség! Tudod mikor lesznek ők a mi szatelitünk... Jó lenne felfogni, hogy jelenleg mi vagyunk szatellit szerepben. Dolgozni kellene sokat, okosan cselekedni, gyúrni, majd azt követően nekiállni álmodozni.

Mégegyszer aláhúzom, nem akartalak megbántani, hozzászólásomat építő jellegűnek szántam.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ne haragudj, de beszélsz te szláv nyelveket? Szerintem nem beszélsz, és kérlek hogy ezek után ne nyilatkozzál olyasmiről amihez nem értessz. Merthogy a cseh és szlovák nyelv koránt sem egy nyelv két dialektusa.
Ha magyar fejjel nezed akkor meg csak nem is 2 dialektus hanem ugyanaz a dialektus... lenyegeben nincs kulonbseg, ezert is nem fogadja el egy cseh egeytem kulfoldi nyelvkent a szlovak nyelvvizsgat, mivel nem tekintik onallo nyelvnek. A szlovakok meg elfogadjak a cseh nyelvizsgat mint idegen nyeltudast mivel ok azt akarja kmutatni, hogy ok bizony egy onallo nep, onallo nyelvel, noha nem az. Ez az egyik amit irtam, mondjuk az elmelet. A masik amit irtam az szemben all ezzel, inkabb a gyakorlat, miszerint egy lengyel jobban erti a szlovakot mint a csehet, sot en jobban ertem a szlovakot mint egyes falusi lengyel emberek beszedet az eszaknyugati orszagreszben, ellenben a csehet nem ertem. Ez az amit szerintem te is gondolsz, de erositsd meg kerlek, hogy az egymasnak is ellentmondo 2 allitasom kozul melyikkel van bajod? A gyakorlat neha nem igazolja az elmeletet, errol nem en tehetek. De ha te szlav vagy a balkanrol, akkor neked persze kulon nyelv mondjuk a szerb meg a horvat, ha meg magyar vagy akkor lenyegeben azonos. Nem mindegy hogy "dzień dorby" vagy "dobri dzień"? Ugyanaz, akkor is ha egy szloven/szlovak (ami meg nem is nep, csak egy szlav massza amibol egyszer majd talan nep lesz) hatalmas kulonbseget is vel felfedezni a ketto kozott es pusztan sertodes alapon nem akarja erteni az egyik verziot...
Vagy ott van az ukran/belarusz nyelv: egesz jol ertheto lengyelkent, de az orosz mar nem, azt nem ertem, csak par szot. De az ukran az egyertelmuen az orosz es a lengyel kozott all valahol, az ukranok konnyen megtanulja kaz oroszt, ha nem tudak eleve. A delszlav nyelveket szinten nem ertem, de egy horvat csak akkor nem erti a szerbet ha nem akarja erteni...
Szoval nezopont kerdese, jobbara sertodes/akarat donti el, hogy elboldogul-e az ember az adott orszagban egy masik, de hasonlo nyelvel. Orosz mondta nekem, hogy szlovakiaban mindent megert, en is eleg jol elboldogulok ott , ugyanakkor az oroszt meg nem ertem, csak kicsit. Eh, mindegy...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Kifutottam az időből, így elnézést kérek az ismételt hozzászólásért.
Kedves Pál! Az istenért sem szeretnélek megsérteni, sem virtába szállni veled. Közlöm viszont veled, hogy gyakorlati ismeretek alapján állítom, a szlavóniai, a zagorjéi és a Zágráb környéki horvátok igenis több emléket hordoznak magukban a közös királyságra mint a magyarok. Hogy van bennük bizonyos sétődöttség? Istenem, van miért. Mellesleg, a magyarok még jobban meg vannak sértődve...

Arra is fel szeretném hívni a figyelmedet, hogy a szlovénok nem egy hülye népség! Tudod mikor lesznek ők a mi szatelitünk... Jó lenne felfogni, hogy jelenleg mi vagyunk szatellit szerepben. Dolgozni kellene sokat, okosan cselekedni, gyúrni, majd azt követően nekiállni álmodozni.

Mégegyszer aláhúzom, nem akartalak megbántani, hozzászólásomat építő jellegűnek szántam.
A vazallusnak is lehet vazallusa :) Szloveniat miert magyar gepek vedik, miert nem mondjuk olasz? Vagy a sajatjuk? Igen, mara Mo regeneralodott annyira, hogy egy 2 millios szloveniat megengedhet mint erdekszferat, de egy 4-5 millios Horvatorszagot meg nem. Es tudom, hogy Mo-n is hulyeseget kellett tanulni a horvatokrol (Jelasics...) mindket nepet probaltak egymas ellen forditani a komcsik, de mivel Mo a nagyobb ezert fonotsabb, hogy a horvatok latasa kitisztuljon, hogy oket mi nem nyomtuk el, mintsem hogy a magyarok megertsek, hogy Jelasics NEM horvat, hanem csaszari zaszlok alatt tamadott. Amugy ne engem vadolja almodozassal, az eredeti temaidito hsz Horvatorszaggal szamolt mint ami csatlakozik hozzank, az enyem csak szloveniaval :)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem meg pont őket hagyjuk ki. Nagyon is jól ismerem a szerb átlagot. Persze ott is van mindenféle ember, és mondjuk a Vajdasági szerbek szerintem bármikor jöhetnének, viszont ők most pont nem meghatározó erő és soha többé nem is lesznek, miután bepakoltak több száz ezer horvátországi és boszniai szerbet a Vajdaságba.
A szerbekre nem is a szép két szemükre van szükségünk. Hanem hogy legyen egy visszatartó erő az egyre erősödő Albán és Bosznia muzulmán erősődésre. Az a légvonal nagyon rövid.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
A vazallusnak is lehet vazallusa :) Szloveniat miert magyar gepek vedik, miert nem mondjuk olasz? Vagy a sajatjuk? Igen, mara Mo regeneralodott annyira, hogy egy 2 millios szloveniat megengedhet mint erdekszferat, de egy 4-5 millios Horvatorszagot meg nem. Es tudom, hogy Mo-n is hulyeseget kellett tanulni a horvatokrol (Jelasics...) mindket nepet probaltak egymas ellen forditani a komcsik, de mivel Mo a nagyobb ezert fonotsabb, hogy a horvatok latasa kitisztuljon, hogy oket mi nem nyomtuk el, mintsem hogy a magyarok megertsek, hogy Jelasics NEM horvat, hanem csaszari zaszlok alatt tamadott. Amugy ne engem vadolja almodozassal, az eredeti temaidito hsz Horvatorszaggal szamolt mint ami csatlakozik hozzank, az enyem csak szloveniaval :)

Horváthok csak lakozott királyság volt. Ennek eredményeként mikor a két királyság egyesült az összes régi nemesi házuk megmaradt és a Horváth bánni tisztség is! Zrinyik például ősi horváth nemesi család amely hatalmas magyar nemesi dinasztiává nötte ki magát stb

Pál talán te írtad itt hogy szlovákok nagyon érdekesen gondolkodnak a történelemről Ungorszloveszka tekintik a Magyar királyságot vagy más beszélt erről nem is tudom.
Szomszédos államok az aktuális térségbeli erőviszonyok szerint viszonyulnak hozzák ez a realitás! Ha erősek vagyok akkor közelednek és keresik szövetségünket.

Szlovének jelen és közeljövőben is határvitájuk van a Horváthokkal. Mind két állam ezért fegyverkezik erőn felül is. Jelenkori Horváth vezetés Magyar kormánynak és gazdasági köröknek is neki megy lásd MOL ügy. Igen Á de horváthok körül vannak véve mert dél-keleten a szerbek se szívlelik őket. Szlovén szempontból mi egy kapcsolódási ont vagyunk a V4-hez ami határ vita gazdaság vagy katonai rendezésénél előnyös számukra.
V4 közösségét erősíti például a magyar haderő fejlesztési terv ami egy régebbi megállapodáson is alapul. Mindenki mutatja mit képes gyártani és a V4 abból vesznek ha meg nem akkor közös fegyverzet beszerzési programot is indítanak ezzel erősítve a pozíciókat !
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Ha magyar fejjel nezed akkor meg csak nem is 2 dialektus hanem ugyanaz a dialektus... lenyegeben nincs kulonbseg, ezert is nem fogadja el egy cseh egeytem kulfoldi nyelvkent a szlovak nyelvvizsgat, mivel nem tekintik onallo nyelvnek. A szlovakok meg elfogadjak a cseh nyelvizsgat mint idegen nyeltudast mivel ok azt akarja kmutatni, hogy ok bizony egy onallo nep, onallo nyelvel, noha nem az. Ez az egyik amit irtam, mondjuk az elmelet. A masik amit irtam az szemben all ezzel, inkabb a gyakorlat, miszerint egy lengyel jobban erti a szlovakot mint a csehet, sot en jobban ertem a szlovakot mint egyes falusi lengyel emberek beszedet az eszaknyugati orszagreszben, ellenben a csehet nem ertem. Ez az amit szerintem te is gondolsz, de erositsd meg kerlek, hogy az egymasnak is ellentmondo 2 allitasom kozul melyikkel van bajod? A gyakorlat neha nem igazolja az elmeletet, errol nem en tehetek. De ha te szlav vagy a balkanrol, akkor neked persze kulon nyelv mondjuk a szerb meg a horvat, ha meg magyar vagy akkor lenyegeben azonos. Nem mindegy hogy "dzień dorby" vagy "dobri dzień"? Ugyanaz, akkor is ha egy szloven/szlovak (ami meg nem is nep, csak egy szlav massza amibol egyszer majd talan nep lesz) hatalmas kulonbseget is vel felfedezni a ketto kozott es pusztan sertodes alapon nem akarja erteni az egyik verziot...
Vagy ott van az ukran/belarusz nyelv: egesz jol ertheto lengyelkent, de az orosz mar nem, azt nem ertem, csak par szot. De az ukran az egyertelmuen az orosz es a lengyel kozott all valahol, az ukranok konnyen megtanulja kaz oroszt, ha nem tudak eleve. A delszlav nyelveket szinten nem ertem, de egy horvat csak akkor nem erti a szerbet ha nem akarja erteni...
Szoval nezopont kerdese, jobbara sertodes/akarat donti el, hogy elboldogul-e az ember az adott orszagban egy masik, de hasonlo nyelvel. Orosz mondta nekem, hogy szlovakiaban mindent megert, en is eleg jol elboldogulok ott , ugyanakkor az oroszt meg nem ertem, csak kicsit. Eh, mindegy...

Hogy is kezdjem? Megyek sorban
Ha magyar fejjel nézed, akkor különbséget nem teszel egyik szláv nyelv között sem. Nyelvünk eléggé egyedülálló és nincs rokonságban a környékbeli nyelvekkel.
Az hogy ki mit fogad el nem érdekel, politika kérdése. Nekem személy szerint a horvát-szerb megy olyan szinten mint kb ahogy itt olvastok. Megjegyzem, a horvát és szerb nyelv közötti különbség nekem olyasmi mint a palóc és a székely. Huzamosabb ideig dolgoztam szlovákokkal és nekem már egészen jól ment az a nyelv (régen). Aztán összeálltam csehekkel és nem értettem mit mondanak! Olyan keményen hangzanak. Később dolgoztam Oroszországban. Egy idő után egész jól ment a nyelv. Sajnos évtizedek mútak hogy nincs kivel szót váltsak. Azért néha olvasok. Életemben tanultam a macedón és a szlovén nyelvet is. Osztályozva voltam (átmentem).
Sértődés bennem nincs. Csak igyekszem gyerekeim hazájának hasznára lenni. Mindössze ennyi.
Valahogy azt szűröm le, hogy Lengyelországban élsz? Bocs ha nekem ez még nem esett volna le
Olyan jutott még eszembe, hogy annó, amikor az orosz nőkkel tanultam az orosz nyelvet, ugye szerb-horvát tudásommal és főként szlovák előzményeimmel, picit furcsán néztek rám néha. Aztán rámfogták hogy ukránul beszélek :)
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Horváthok csak lakozott királyság volt. Ennek eredményeként mikor a két királyság egyesült az összes régi nemesi házuk megmaradt és a Horváth bánni tisztség is! Zrinyik például ősi horváth nemesi család amely hatalmas magyar nemesi dinasztiává nötte ki magát stb

Pál talán te írtad itt hogy szlovákok nagyon érdekesen gondolkodnak a történelemről Ungorszloveszka tekintik a Magyar királyságot vagy más beszélt erről nem is tudom.
Szomszédos államok az aktuális térségbeli erőviszonyok szerint viszonyulnak hozzák ez a realitás! Ha erősek vagyok akkor közelednek és keresik szövetségünket.

Szlovének jelen és közeljövőben is határvitájuk van a Horváthokkal. Mind két állam ezért fegyverkezik erőn felül is. Jelenkori Horváth vezetés Magyar kormánynak és gazdasági köröknek is neki megy lásd MOL ügy. Igen Á de horváthok körül vannak véve mert dél-keleten a szerbek se szívlelik őket. Szlovén szempontból mi egy kapcsolódási ont vagyunk a V4-hez ami határ vita gazdaság vagy katonai rendezésénél előnyös számukra.
V4 közösségét erősíti például a magyar haderő fejlesztési terv ami egy régebbi megállapodáson is alapul. Mindenki mutatja mit képes gyártani és a V4 abból vesznek ha meg nem akkor közös fegyverzet beszerzési programot is indítanak ezzel erősítve a pozíciókat !
Uhorsko-nak hivjak a szlovakok Magyarorszagot trianonig, utana Madarsko-nak (es Slovensko-nak a nekik jutott reszt)
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Hogy is kezdjem? Megyek sorban
Ha magyar fejjel nézed, akkor különbséget nem teszel egyik szláv nyelv között sem. Nyelvünk eléggé egyedülálló és nincs rokonságban a környékbeli nyelvekkel.
Az hogy ki mit fogad el nem érdekel, politika kérdése. Nekem személy szerint a horvát-szerb megy olyan szinten mint kb ahogy itt olvastok. Megjegyzem, a horvát és szerb nyelv közötti különbség nekem olyasmi mint a palóc és a székely. Huzamosabb ideig dolgoztam szlovákokkal és nekem már egészen jól ment az a nyelv (régen). Aztán összeálltam csehekkel és nem értettem mit mondanak! Olyan keményen hangzanak. Később dolgoztam Oroszországban. Egy idő után egész jól ment a nyelv. Sajnos évtizedek mútak hogy nincs kivel szót váltsak. Azért néha olvasok. Életemben tanultam a macedón és a szlovén nyelvet is. Osztályozva voltam (átmentem).
Sértődés bennem nincs. Csak igyekszem gyerekeim hazájának hasznára lenni. Mindössze ennyi.
Valahogy azt szűröm le, hogy Lengyelországban élsz? Bocs ha nekem ez még nem esett volna le
Olyan jutott még eszembe, hogy annó, amikor az orosz nőkkel tanultam az orosz nyelvet, ugye szerb-horvát tudásommal és főként szlovák előzményeimmel, picit furcsán néztek rám néha. Aztán rámfogták hogy ukránul beszélek :)
Ja, lengyel vagyok.
 

sata

Well-Known Member
2014. július 20.
432
548
93
Olyan jutott még eszembe, hogy annó, amikor az orosz nőkkel tanultam az orosz nyelvet, ugye szerb-horvát tudásommal és főként szlovák előzményeimmel, picit furcsán néztek rám néha. Aztán rámfogták hogy ukránul beszélek :)
Ez egyébként akkor/ott degradáló volt? :D

Nyelvvel kapcsolatban nekem meg ez a személyes tapasztalatom ugrott be.
Kint voltam az osztrákoknál gállyázni(burgerland/steiermark határán) egy gazdaságba,mikor begördült egy német rendszámtáblás,fekete mercédes. Kreol,majdnem cigány beütésű alakokkal. (Inkább török vagy arab)
Az öreg gazda lépet oda hozzájuk és a következőt hallottam tisztes távolságból:
-Bla bla bla...
-Was?
-Bla bla bla...
-Was?
Olyan szinten nem értették meg egymást,hogy kimentek még a faluból is a "cigányok".:D
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
A szerbekre nem is a szép két szemükre van szükségünk. Hanem hogy legyen egy visszatartó erő az egyre erősödő Albán és Bosznia muzulmán erősődésre. Az a légvonal nagyon rövid.
Jól van, lelked rajta. Viszont ha a szerbek jönnek, akkor nem jönnek a horvátok. És ellenkezőleg ...
A Duna alatti származású szerbekben van egy olyan vallási sovinizmus a nyugati keresztény egyházak tagjai iránt hogy az valami nagyon érdekes
Holott a szerbek többsége legkevésbé sem mondható különösebben keresztény vallásúnak. Inkább a csak azért is
Most hívom fel a figyelmedet, hogy a szerbek hamarább fognak összeállni az albánokkal mint a "katolikusokkal". Ezt nem rosszindulatból mondom, de valahol közösek a gyökereik, hasonló a mentalitásuk. Ez nem rossz, ez nem jó, csak ez van.
A bosnjákokat meg nem kell keverni az albánokkal például. Egyszer ha kedved lesz, levihetlek Szarajevóba. Le fogsz döbbeni milyen jó fejek vannak ott is.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pal

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
A vazallusnak is lehet vazallusa :) Szloveniat miert magyar gepek vedik, miert nem mondjuk olasz? Vagy a sajatjuk? Igen, mara Mo regeneralodott annyira, hogy egy 2 millios szloveniat megengedhet mint erdekszferat, de egy 4-5 millios Horvatorszagot meg nem. Es tudom, hogy Mo-n is hulyeseget kellett tanulni a horvatokrol (Jelasics...) mindket nepet probaltak egymas ellen forditani a komcsik, de mivel Mo a nagyobb ezert fonotsabb, hogy a horvatok latasa kitisztuljon, hogy oket mi nem nyomtuk el, mintsem hogy a magyarok megertsek, hogy Jelasics NEM horvat, hanem csaszari zaszlok alatt tamadott. Amugy ne engem vadolja almodozassal, az eredeti temaidito hsz Horvatorszaggal szamolt mint ami csatlakozik hozzank, az enyem csak szloveniaval :)

Ami a vazallusságot illeti: engemet nem így neveltek, nekem idegen az ilyesmi. És már nem is szándékozok változni erre a kevéske időre. Én az egyenrangú, őszinte partnerség pártján állok. Tudom ...
A szlovénoknak nincs megfelelő repülőgépjük a légtérellenőrzésre. Hogy miért a magyar repülőgépeket bérlik az olasz helyett? Talán mert olcsóbb volt? Egyébként őket ismerve nekem ez a válasz a logikus. Ja, és védjük ... mivel? A fegyverzetek élesítő kódja nincs a kezünkben. Talán ha a SAAB-on van gépágyú, akkor azzal egy utasszállítót le lehetne teríteni.
Szerintem ami kárt tettek a kommunisták, az eltörpül az mellett amekkora kárt tett a kedves uralkodó dinasztia.

És, én nem vádollak semmivel. Vitatkozom. Kellemesen :) (nem válaszoltál lakóhelyeddel kapcsolatban)
 

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Arra gondoltam,hogy "leukránoztak". ;)

Nekem az a véleményem, hogy az oroszok egyáltalán nem soviniszták. Ők birodalmistaák. Annyit még hozzáteszek, hogy személyes tapasztalataim szerint, minél kisebb és gyengébb egy nép, annál nagyobb soviniszta :) Az oroszok és az amcsik például szerintem teljesen befogadóak.
 
  • Tetszik
Reactions: Premortem and sata