[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Ez viszont egy remek kérdés! Tényleg minek kelhetnek azok a porfészkek?
Én bejártam azt "sok koszos porfészket"amik egyébként szebbnél szebb országok és kedves segítőkész emberek lakják (az őslakosokra gondolok).
És amikor az ember egyszer csak egy szerbek által lakott területre ér és azt olvassa kiírva,hogy kis oroszország akkor sok mindent megért.
Szerbia és Oroszország mindég is szövetségesek voltak és most is azok.Az egész ugyan az a történet mint a kelet európai nato. terjeszkedés.Oroszország sakktáblán való lépéslehetőségeinek a korlátozása.Csak a balkánon ez áttételesen a szerbekkel történik. Pl. Montenegró !!?? Az egyetlen szerb tengeri kijárat volt.

Szépen kérlek, erre a nagy erőltetésre, belekényszerítésre valami forrást citáljatok már ide (ha nincs jobb akkor az ujvilágtudat, titokterminál is megfelel.) Ne kelljen már ideírnom hogy ez a hibbantak elmeszüleménye!
Nem értem mit vársz.Ez nem úgy megy,hogy pisztolyt nyomnak az emberek fejéhez. Pénzt invesztálnak olyan szervezetekbe akik aztán pártá vállnak az emberek megválasszák őket ők meg végre hajtják a megbízó akaratát.Többnyire mindegy kire szavazol a vége ugyan az Pepsicola Cocacola. Mert szerinted nálunk nem így van? ;)
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 513
4 782
113
Én bejártam azt "sok koszos porfészket"amik egyébként szebbnél szebb országok és kedves segítőkész emberek lakják (az őslakosokra gondolok).
És amikor az ember egyszer csak egy szerbek által lakott területre ér és azt olvassa kiírva,hogy kis oroszország akkor sok mindent megért.
Szerbia és Oroszország mindég is szövetségesek voltak és most is azok.Az egész ugyan az a történet mint a kelet európai nato. terjeszkedés.Oroszország sakktáblán való lépéslehetőségeinek a korlátozása.Csak a balkánon ez áttételesen a szerbekkel történik. Pl. Montenegró !!?? Az egyetlen szerb tengeri kijárat volt.

Én megértem hogy a korábban elnyomott tagköztársaságok próbálnak menekülni a korábbi uruktól a negatív benyomások miatt amit a közös évek alatt szereztek, legyen az az ország akár az Adriai akár a Fekete-tenger partján elterülve. Mi is így tettünk 30 éve. Ilyen az emberi természet, ilyen a világ.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and Karak95

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 489
23 995
113
Mi történt volna akkor, ha a népszavazás érvénytelen lett volna? Ki kellett volna írni egy másikat? Vagy akkor x évig nem lehet kiírni újabb népszavazást a témában?

Vagy úgy van, mint a legtöbb szervezetnél a működőképesség biztosítása érdekében a megismételt szavazáson már elég a jelenlevők szavazatának egyszerű többsége?

Semmi, úgy emlékszem, hogy csak vélemény nyílvánitó volt és nem ügydöntő.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 551
4 742
113
Shadow szuper kis anyagot tett be a Románia topikba. Mind a térségünk legnagyobb és legnépesebb országa, így érdekes következtetéseket vonnak le benne:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20190212-kivandorloorszag.html
Taglalja a trükközést a népszámlasí adatokkal valamit a jelenlegi és a jövőben várható helyzetet..

"Katasztrófaszcenárióról nincs szó, mondja Horváth István, aki szerint a statisztikát érdemes óvatosan kezelni a román népesedés kérdésében, mert „a statisztikai valóságnak lassan semmi köze a megtapasztalt valósághoz”.
"A kutató szerint a mostani kedvezőtlen helyzet tovább fog romlani, Románia akkor néz majd szembe jelentős problémával, amikor az úgynevezett dekrétumgyerekek nyugdíjba mennek. (Dekrétumgyerekek: 1966 végén rendelettel tiltották az abortuszt Romániában. A kommunista időszakban több, a keleti blokkba tartozó ország vezetett be hasonló tiltó intézkedést, Magyarországon Ratkó Anna nevéhez köthető egy hasonló törvény az ötvenes évek elején.) A dekrétum életbelépése után kétszer annyi gyermek született, mint a hatvanas évek első felében. Egyes politikai elemzők szerint végül ez a réteg buktatta meg a Ceausescu-rezsimet, mert amikor ez a generáció éppen munkába állt volna, akkor a gyengélkedő szocializmus képtelen volt biztosítani a foglalkoztatottságukat.A dekrétumgyerekek nyugdíjba vonulása 10 éven belül bekövetkezik, és a legnépesebb korosztály nyugdíjba vonulása hatalmas sokkot jelent majd a román gazdaság számára,várhatóan folyamatos krízishelyzetet teremtve."
"Bár a kutató hangsúlyozza, hogy a belső népességszerkezet a fontos.Már ott tartunk, hogy egy aktív személyre, több mint egy inaktív személy jut"
"Veres Valér is egyetértett azzal, hogy a kivándorlók legnagyobb része nincs végleg letelepedve, de Romániában sem tudnak tervezni.A legvalószínűbb, hogy a ledolgozott idő után, nyugdíjas korukra visszatérnek, azonban demográfiai szempontból már nem lesznek „produktívak”."
"A 2011-es népszámlálás alkalmával felmérték a lakosság egy jelentős részét, akik arról is nyilatkoztak, hogy az adott háztartásban él-e olyan személy, aki külföldön tartózkodik több mint 6 hónapig. Így számoltak 18,6 millió romániai lakost. A módszer fogyatékosságai miatt azonban a hivatalos szám nem tükrözi a valóságot.Benne szerepelnek olyanok is, akik jogszerűen be vannak jegyezve egy háztartásba, de évek óta nem voltak otthon. Az időszakosan külföldön tartózkodók is sok esetben be lettek jegyezve, ők azok, akik évente 9 hónapot töltenek el külföldön. Romániai logika szerint csak az számít kivándoroltnak, aki lakcímet változtat, aki a fő lakcímét kihelyezi külföldre. Jogosnak tűnik így, hogy a népességregiszterből is beemeltek 1,2 millió embert a számlálásba. Ezzel duzzasztva fel a 18,6 milliós számot, egy kevés plusz kiigazítással 20 millióra."
„A 2011-es népszámlálásnál nem tudtak mindenkihez eljutni, az adatbázisokból utólag átemelt 1,2 millió ember anyanyelve, vallása, nemzetisége nem ismert, semmilyen információ nincs róluk. Bukarestben az emberek 20 százalékát nem találták otthon, ezek az emberek úgy kerültek összeírásra, hogy nem nyilatkoztak”
"Ha az eredetileg mért 18,6 millió, akkor a kalkuláltnál sokkal előbb eléri Románia a 14,5 millió lakost."
 
T

Törölt tag 008

Guest
Shadow szuper kis anyagot tett be a Románia topikba. ......
Mi volt a logika abban, hogy 1 topikkal alá be copy pastéztad az egészet?
1. Mindenki látja a másikban ráadásul ugyanaz a szekció (bizpol)
2. Működik a kereszt hivatkozás bárki be tudta volna ide hivatkozni, ha ide illőt akar rá válaszolni.
3. Te is kereszthivatkozhattad volna.
4. Vagy csak beszúrod a linkjét.
5. Vagy legalább pár gondolattal megtoldhattad volna. Mondjuk ez nagyon jó lett volna.

Ez picit olyan volt mint multiknál a hozzá nem értő alsó vezetők, akik csak mail forwardolni tudnak. Mindent tovább küld, hogy a neve ott legyen de hozzátenni nem tud.

No offense, csak ez így értelmetlen tárhely pocsékolás. :)
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 551
4 742
113
Majd aktualizáljál, mert az áp nélküli lakosság számaránya kb 6 %.. ami folyamatosan csökken.
https://ujszo.com/kulfold/nem-jo-orosz-kisebbsegnek-lenni-a-baltikumban
"A Szovjetunió összeomlása után azonban többüknek azzal kellett szembesülniük, hogy lakóhelyükön nem kapnak állampolgárságot lévén, hogy nem tudnak lettül, illetve észtül. A lett az indoeurópai nyelvcsalád balti ágához tartozik, az észt a finnugor nyelvcsalád tagja, és mindkettőjükben közös az, hogy egy orosz számára nagyon nehezen megtanulható.
Lettországban először a parlamentből tiltották ki az oroszt, azt sem tették lehetővé, hogy a nem lett ajkú törvényalkotók szinkrontolmács segítségével kövessék nyomon az eseményeket, vagy így szólaljanak fel.
Az, hogy nem lehet valaki lett vagy észt állampolgár, még nem jelenthetné azt, hogy minden állampolgári jogától meg legyen fosztva. Akinek nincs választójoga, attól még élhetne normális polgári életet. Vlagyimir Linderman, a lettországi oroszok szószólója, a referendum egyik kezdeményezője azonban az ITAR-TASZSZ-nak adott nyilatkozatában rendkívül sötét képet festett a lett hatóságok "nyelvi elnyomó" politikájáról. Már-már inkvizíciós eljárásokat említ, állítva, hogy a nem állami nyelv használata az üzleti életben jelentős pénzbírság kiszabását vonhatja maga után, és ez egyre gyakoribb jelenség. Ugyancsak elfogadhatatlannak tartja, hogy az EU-tag ország száműzni igyekszik iskoláiból az orosz nyelvet.
Észtországban a lakosság egynegyedét kitevő orosz kisebbség helyzete hasonló, bár korántsem olyan súlyos mint a szomszédos Lettországban. Tény azonban, hogy Észtországban is mind a mai napig kitapintható a feszültség az etnikumok között. Ez olykor atrocitásokba torkollik, mint néhány éve a tallinni szovjet emlékmű eltávolításának az ügye."

Itt pl azt írják, hogy Észtországban 25% az orosz ajkúak aránya.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 551
4 742
113
Mi volt a logika abban, hogy 1 topikkal alá be copy pastéztad az egészet?
1. Mindenki látja a másikban ráadásul ugyanaz a szekció (bizpol)
2. Működik a kereszt hivatkozás bárki be tudta volna ide hivatkozni, ha ide illőt akar rá válaszolni.
3. Te is kereszthivatkozhattad volna.
4. Vagy csak beszúrod a linkjét.
5. Vagy legalább pár gondolattal megtoldhattad volna. Mondjuk ez nagyon jó lett volna.

Ez picit olyan volt mint multiknál a hozzá nem értő alsó vezetők, akik csak mail forwardolni tudnak. Mindent tovább küld, hogy a neve ott legyen de hozzátenni nem tud.

No offense, csak ez így értelmetlen tárhely pocsékolás. :)
Nincs nagyon mit hozzátenni. Igen alapos anyag. Valójában a "nagy szomszéd" dolgait végig vettük már keresztbe-kasul, csak ez jó hivatkozásokkal volt tele.
Románia szekciót nem nézik annyian, a kereszthivatkozást pedig nem használtam még... :oops:

:);) Multis, okoskodós kisfőnök lettem! :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
A százalékokkal óvatosan, nagy különbségek vannak az egyes statisztikák között.
Persze, ez csak hozzávetőleges, akik készítik náluk sem naprakész. De a folyamatokat érdemes megnézni, mivel egyrészt nem volt azonos a három Balti állam orosz lakosságának számaránya, igen eltérőek, másrészt azóta is mozgásban van. Sokan visszaköltöztek az anyaországba, viszont a nyugatra távozás is tendencia lett (nemcsak litván és észt - hogy szóvicceljünk is) a nem orosz populációt szemrevételezve. Az oroszoknak vannak politikai szervezeteik is, emellett családi kötődésük ugyanúgy változatos mint az ukrán esetben. Nekem volt olyan munkatársam aki tallini születésű orosz volt, Mo-ra került, és később az USA-ba távozott ahol megkapta az áp-ot. Vannak rendezetlen státuszú emberek az bizonyos, de már egyre kevesebb. A gondjuk az inkább, hogy megfoszthatók az állampolgárságtól, jogi aktus révén.
Szóval az eredeti felvetést illetően nem Mo a legkönnyebb bejutási módozat az EU-ba, és hogy őszinték legyünk a már bent lévők között a fundamentalista, szalafista elemek sokkal nagyobb biztonsági kockázatot jelentenek.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 683
4 438
113
Bűnözés és katonák közötti gyilkos leszámolások az ukrán hadseregben
Milyen állapotban van a magyarellenes Ukrajna hadserege? Elmondjuk.

Az Ukrajnában uralkodó állapotokat akár csak felszínesen ismerők is kételyekkel fogadják, amikor az ország NATO és EU tagságának lehetőségéről hallanak vagy olvasnak. Leltárba vettük Ukrajna NATO tagságának akadályait, amelyek lehetetlenné teszik a csatlakozást.

Ukrajna NATO- és EU-tagságát korábban Magyarország támogatta a leghatározottabban. A magyar kormány jóindulatú viszonyulásának két fő indoka volt. Egyrészről azt remélték, hogy Ukrajna nyugati integrációja, a kárpátaljai magyarok biztonságát is garantálja, másrészről Magyarország jól felfogott érdeke, hogy Oroszország és Magyarország között legyen egy stabil lábakon álló ország.

Magyarország támogatását azonban felelőtlenül elpazarolta Ukrajna azzal, hogy a kárpátaljai magyarokat vette célba jogkorlátozó politikájával. A magyar kormány érthető okokból nem fogadta el, hogy a kárpátaljai magyarság nyelvi jogainak korlátozására hoztak törvényeket. Bár az intézkedések elsősorban nem a magyarok, hanem az oroszok ellen irányultak, ez nem nyugtatta meg a magyar kormányt. A magyar kifogások ellenére, a kijevi vezetés nem mutatott készséget arra, hogy a helyzetet megnyugtatóan rendezze. A gazdasági nehézségekkel megküzdeni nem tudó ukrán vezetés a magyar kisebbségben talált kockázatmentesnek tűnő célpontra, rájuk irányítva a társadalomban felgyülemlett haragot.Magyarellenes intézkedések sorát vezették be, hivatalos helyen felmerült annak a lehetősége is, hogy a magyarokat ki kell telepíteni a szülőföldjükről.Nyílt fenyegetésként értékelhető, hogy a világhálón szabadon elérhető listát vezetnek a magyar állampolgársággal is rendelkező kárpátaljai magyarokról. A lista készítői külön figyelmet fordítottak az önkormányzati vezetőkre, vállalkozókra, tanárokra. Az államközi konfliktus oda fajult, hogy Ukrajna kitiltotta Magyarország beregszászi konzulját, Magyarország pedig viszonozta a barátságtalan gesztust. Ukrajna nehezen értette meg, hogy a magyar kormány kész elmenni a falig a kárpátaljai magyarok védelmében, akár az ország NATO-közeledését is blokkolni fogja.

A konfliktus ellenére Ukrajna nyugati integrációjának nem Magyarország a legfőbb gátja.Ukrajna NATO-tagságának egyetlen áthághatatlan akadálya van: saját alkalmatlansága.

A cikk további része itt:

http://www.origo.hu/nagyvilag/20190212-ukran-nato.html
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 215
57 551
113
FRISSÍTVE: Gyanúsítottként beidézték az ügyészségre Laura Codruța Kövesit éppen aznapra, amikor elutazott volna Brüsszelbe előkészíteni az európai főügyészi jelöltségével kapcsolatos európai parlamenti meghallgatását. Erről a volt korrupcióellenes főügyész számolt be szerda este az Europa FM rádiónak. Közölte, hogy aznap 20 óra körül kereste meg egy rendőr a lakásán és kézbesítette az idézést. E szerint pénteken hallgatják ki a bírák és ügyészek bűncselekményeinek kivizsgálására létrehozott új ügyészségi részlegen egy olyan ügyben, amelyben hivatali visszaéléssel, csúszópénz elfogadásával és hamis tanúzással gyanúsítják. - a Maszol.ro portálrólű

Romániában korrupcióval vádolják a korrupcióellenes ex főügyészt, aki az európai ügyészség élére akarnak állítani...
https://www.maszol.ro/index.php/bel...gyanusitjak-a-volt-korrupcioellenes-f-ugyeszt


Ez a sztory "annyira román"....:D
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 567
85 028
113
Újjáéled a korlátozott szuverenitás doktrínája?

Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában veszélynek teszi ki elsősorban a régiót, de az egész kontinenst, és növeli az EU függőségét
Február elején az Egyesült Államok hivatalosan is megkezdte a kilépést a szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződésből (INF). Washington közben 240 millió dollárt különít el a rakétavédelmi rendszer fejlesztésére, és a rendszer elemeit az új stratégia értelmében többek között a világűrben is elhelyezi. Az INF-szerződés megsértésével Amerika továbbra is Moszkvát vádolja, míg Szergej Lavrov külügyminiszter ezzel kapcsolatban kijelentette, az Egyesült Államok nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani, hogy az általa kifogásolt 9M729 típusú rakéta tesztelésével Oroszország megsértette volna az INF-szerződést. Szavai szerint a vádaskodás pusztán ürügyül szolgál Washingtonnak a dokumentum felmondásához, és Moszkva azt szeretné, ha teljes lenne az átláthatóság azzal kapcsolatban, hogy a két fél mennyire tartja be az egyezményt. A megoldás valóban az lehetne, ha mindkét fél hozzáférést engedne a rakéták ellenőrzéséhez. Hogy erre csak egy okokt mondjunk, az amerikai rakétavédelmi rendszer rakétái is képesek ugyanis támadó Tomahawk rakéták kilövésére.
„Az amerikai lépés egyáltalán nem nevezhető konstruktívnak, és kimondottan gyengíti a világ stratégiai stabilitását”
Ez azonban Washingtont láthatóan nem érdekli, mert a megállapodás felmondása kimondottan az érdekében áll. Mindenek előtt azért, mert az INF-szerződés felrúgása közvetve arra kényszerít más államokat, hogy igazodjanak Washington külpolitikai irányvonalához. Így pedig erősödik Amerikának a világban az utóbbi időben gyengülő dominanciája. Ezen kívül a megállapodás híján megnövekedik a katonai faktor a globális politikában, ami ismét csak a világ legnagyobb fegyver exportőrének, az Egyesült Államoknak kedvez.

A szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződés felmondása elkerülhetetlenül felveti amerikai rakéták telepítését Közép- és Kelet-Európában. Ezzel mindenek előtt Európát teszi ki egy katonai csapás veszélyének. Donald Trump lépése éppen ezért felelőtlenség az európai szövetségesekkel szemben. Washington lényegében feláldozza szövetségeseit saját érdekeinek az oltárán.
„A Varsói Szerződés egykori tagállamai még emlékezhetnek arra, hogy az országukban idegen csapatok állomásoztak”
Mint már azok kivonulása után kiderült, titokban még szovjet taktikai atomtölteteket és azok célba juttatására alkalmas rakétákat is tároltak ebben a térségben, így Magyarországon is. Bár a nyilvánosság erről nem tudott, de ezzel pedig ezek az országok a fizikai megsemmisítésnek voltak kitéve. Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában egy új történelmi korban, de a szovjet időkből ismert korlátozott szuverenitás doktrínáját éleszti újjá.

Románia és Ukrajna példáján azt is láthatjuk, hogy az amerikai katonai- és politikai jelenlét erősödésével ezen országok belpolitikai helyzete is instabilabbá vált. Washington például előszeretettel alkalmazza a korrupció ellen harcoló „független” struktúrákat és a nem kormányzati szerveket a helyi elitek sakkban tartására. Érzi ezt az ukrán elnök is, és a román példát látva nem véletlenül tiltakozik kézzel-lábbal a korrupció elleni ügyészség felállítása ellen.
„De az INF-megállapodás felmondásával az Egyesült Államok megosztja az Európai Uniót is”
Az az Oroszországhoz viszonyulás kapcsán m ár enélkül is komoly nézetkülönbségek alakultak ki a kemény fellépést támogatók és a pragmatikus hozzáállás mellett érvelők között. Ez a szembenállás tovább fog mélyülni, ugyanis az első tábor kimondottan elvárja az amerikai katonai jelenlét erősítését, így rakéták telepítését, míg a második ezt veszélyként és a szuverenitás sérüléseként fogja fel, s inkább az önálló európai haderő kialakítását gyorsítaná fel. Az EU vezető országait emellett aggasztja az is, a megállapodás felmondásával, ezzel a Nyugat és Oroszország közötti szembenállás kiéleződésével katonai-politikai értelemben növekszik Európa függése az Egyesült Államoktól.

Az a tény, hogy Amerika kilép az INF-szerződésből, hatással van a világrend alakulására is, és a normális átmenet helyett egy új „hidegháború” felé löki az euroatlanti térséget. A bizalmatlanság fokozódása az erőközpontok közötti ellenőrizetlen konfrontáció lehetőségét hozzák közelebb.

„Ami pedig konkrétan Magyarországot illeti, az amerikai katonai jelenlét megerősödése a térségben, nem Budapest javára változtatja meg a V4-eken belül az erőviszonyokat”
Az Egyesült Államok régióbeli befolyásának erősödését és fokozott katonai szerepvállalását nemcsak üdvözlő, de a területükön katonai bázisoknak is helyet adó Lengyelország és Románia túlságos megerősödése gyengíti Magyarország érdekérvényesítését. Nem véletlen, hogy a magyar kormány is a haderő intenzív fejlesztésébe, modernizálásába kezdett. Enélkül ugyanis Orbán Viktor európai ambíciói csupán a levegőben lógnak.

Az amerikai rakéták Közép-Európába telepítésének elengedhetetlenül lesznek komoly gazdasági következményei is. Oroszország és az Amerikával szemben álló többi ország reakciója megnehezíti a magyar keleti nyitás realizálódását is. Sőt, a konfrontáció esetleges kiéleződésével akár gondok lehetnek az olaj- és gázellátásban is, az olaj ára pedig ebben az esetben elkerülhetetlenül emelkedni fog. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy az eurázsiai felvevő piac beszűkülése miként hat a német és immár vele összekapcsolódott magyar autóiparra.

Mindezek kapcsán többen is felhívják a figyelmet Orbán Viktor politikájának ellentmondásosságára is. Egyrészről ugyanis Budapest az nemzetek Európájában látja az erős Európa megteremtésének a lehetőségét. Másfelől azonban Magyarország meglehetősen passzív az európai biztonságot érintő kérdésekben. Az európai politikában megnövekedett szerep pedig e téren is felelősséget rak mindenkire. Ráadásul a mostanában mindenütt sokat emlegetett szuverenitás erősítését is Európa önállóságának növelésével kell kezdeni. Ez pedig a jelenleg egyre kiszámíthatatlanabbul a konfrontáció felé csúszó világban a korábbiaknál jóval több figyelmet feltételez a biztonságot érintő kérdésekben.
https://moszkvater.com/ujjaeled-a-k...B4A53ldhTu0UuQsEm3UQuXrIJlWmu0E&cn-reloaded=1
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
10 985
9 498
113
Újjáéled a korlátozott szuverenitás doktrínája?

Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában veszélynek teszi ki elsősorban a régiót, de az egész kontinenst, és növeli az EU függőségét
Február elején az Egyesült Államok hivatalosan is megkezdte a kilépést a szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződésből (INF). Washington közben 240 millió dollárt különít el a rakétavédelmi rendszer fejlesztésére, és a rendszer elemeit az új stratégia értelmében többek között a világűrben is elhelyezi. Az INF-szerződés megsértésével Amerika továbbra is Moszkvát vádolja, míg Szergej Lavrov külügyminiszter ezzel kapcsolatban kijelentette, az Egyesült Államok nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani, hogy az általa kifogásolt 9M729 típusú rakéta tesztelésével Oroszország megsértette volna az INF-szerződést. Szavai szerint a vádaskodás pusztán ürügyül szolgál Washingtonnak a dokumentum felmondásához, és Moszkva azt szeretné, ha teljes lenne az átláthatóság azzal kapcsolatban, hogy a két fél mennyire tartja be az egyezményt. A megoldás valóban az lehetne, ha mindkét fél hozzáférést engedne a rakéták ellenőrzéséhez. Hogy erre csak egy okokt mondjunk, az amerikai rakétavédelmi rendszer rakétái is képesek ugyanis támadó Tomahawk rakéták kilövésére.
„Az amerikai lépés egyáltalán nem nevezhető konstruktívnak, és kimondottan gyengíti a világ stratégiai stabilitását”
Ez azonban Washingtont láthatóan nem érdekli, mert a megállapodás felmondása kimondottan az érdekében áll. Mindenek előtt azért, mert az INF-szerződés felrúgása közvetve arra kényszerít más államokat, hogy igazodjanak Washington külpolitikai irányvonalához. Így pedig erősödik Amerikának a világban az utóbbi időben gyengülő dominanciája. Ezen kívül a megállapodás híján megnövekedik a katonai faktor a globális politikában, ami ismét csak a világ legnagyobb fegyver exportőrének, az Egyesült Államoknak kedvez.

A szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződés felmondása elkerülhetetlenül felveti amerikai rakéták telepítését Közép- és Kelet-Európában. Ezzel mindenek előtt Európát teszi ki egy katonai csapás veszélyének. Donald Trump lépése éppen ezért felelőtlenség az európai szövetségesekkel szemben. Washington lényegében feláldozza szövetségeseit saját érdekeinek az oltárán.
„A Varsói Szerződés egykori tagállamai még emlékezhetnek arra, hogy az országukban idegen csapatok állomásoztak”
Mint már azok kivonulása után kiderült, titokban még szovjet taktikai atomtölteteket és azok célba juttatására alkalmas rakétákat is tároltak ebben a térségben, így Magyarországon is. Bár a nyilvánosság erről nem tudott, de ezzel pedig ezek az országok a fizikai megsemmisítésnek voltak kitéve. Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában egy új történelmi korban, de a szovjet időkből ismert korlátozott szuverenitás doktrínáját éleszti újjá.

Románia és Ukrajna példáján azt is láthatjuk, hogy az amerikai katonai- és politikai jelenlét erősödésével ezen országok belpolitikai helyzete is instabilabbá vált. Washington például előszeretettel alkalmazza a korrupció ellen harcoló „független” struktúrákat és a nem kormányzati szerveket a helyi elitek sakkban tartására. Érzi ezt az ukrán elnök is, és a román példát látva nem véletlenül tiltakozik kézzel-lábbal a korrupció elleni ügyészség felállítása ellen.
„De az INF-megállapodás felmondásával az Egyesült Államok megosztja az Európai Uniót is”
Az az Oroszországhoz viszonyulás kapcsán m ár enélkül is komoly nézetkülönbségek alakultak ki a kemény fellépést támogatók és a pragmatikus hozzáállás mellett érvelők között. Ez a szembenállás tovább fog mélyülni, ugyanis az első tábor kimondottan elvárja az amerikai katonai jelenlét erősítését, így rakéták telepítését, míg a második ezt veszélyként és a szuverenitás sérüléseként fogja fel, s inkább az önálló európai haderő kialakítását gyorsítaná fel. Az EU vezető országait emellett aggasztja az is, a megállapodás felmondásával, ezzel a Nyugat és Oroszország közötti szembenállás kiéleződésével katonai-politikai értelemben növekszik Európa függése az Egyesült Államoktól.

Az a tény, hogy Amerika kilép az INF-szerződésből, hatással van a világrend alakulására is, és a normális átmenet helyett egy új „hidegháború” felé löki az euroatlanti térséget. A bizalmatlanság fokozódása az erőközpontok közötti ellenőrizetlen konfrontáció lehetőségét hozzák közelebb.

„Ami pedig konkrétan Magyarországot illeti, az amerikai katonai jelenlét megerősödése a térségben, nem Budapest javára változtatja meg a V4-eken belül az erőviszonyokat”
Az Egyesült Államok régióbeli befolyásának erősödését és fokozott katonai szerepvállalását nemcsak üdvözlő, de a területükön katonai bázisoknak is helyet adó Lengyelország és Románia túlságos megerősödése gyengíti Magyarország érdekérvényesítését. Nem véletlen, hogy a magyar kormány is a haderő intenzív fejlesztésébe, modernizálásába kezdett. Enélkül ugyanis Orbán Viktor európai ambíciói csupán a levegőben lógnak.

Az amerikai rakéták Közép-Európába telepítésének elengedhetetlenül lesznek komoly gazdasági következményei is. Oroszország és az Amerikával szemben álló többi ország reakciója megnehezíti a magyar keleti nyitás realizálódását is. Sőt, a konfrontáció esetleges kiéleződésével akár gondok lehetnek az olaj- és gázellátásban is, az olaj ára pedig ebben az esetben elkerülhetetlenül emelkedni fog. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy az eurázsiai felvevő piac beszűkülése miként hat a német és immár vele összekapcsolódott magyar autóiparra.

Mindezek kapcsán többen is felhívják a figyelmet Orbán Viktor politikájának ellentmondásosságára is. Egyrészről ugyanis Budapest az nemzetek Európájában látja az erős Európa megteremtésének a lehetőségét. Másfelől azonban Magyarország meglehetősen passzív az európai biztonságot érintő kérdésekben. Az európai politikában megnövekedett szerep pedig e téren is felelősséget rak mindenkire. Ráadásul a mostanában mindenütt sokat emlegetett szuverenitás erősítését is Európa önállóságának növelésével kell kezdeni. Ez pedig a jelenleg egyre kiszámíthatatlanabbul a konfrontáció felé csúszó világban a korábbiaknál jóval több figyelmet feltételez a biztonságot érintő kérdésekben.
https://moszkvater.com/ujjaeled-a-k...B4A53ldhTu0UuQsEm3UQuXrIJlWmu0E&cn-reloaded=1

Ó, új oldal :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 180
50 480
113
Újjáéled a korlátozott szuverenitás doktrínája?

Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában veszélynek teszi ki elsősorban a régiót, de az egész kontinenst, és növeli az EU függőségét
Február elején az Egyesült Államok hivatalosan is megkezdte a kilépést a szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződésből (INF). Washington közben 240 millió dollárt különít el a rakétavédelmi rendszer fejlesztésére, és a rendszer elemeit az új stratégia értelmében többek között a világűrben is elhelyezi. Az INF-szerződés megsértésével Amerika továbbra is Moszkvát vádolja, míg Szergej Lavrov külügyminiszter ezzel kapcsolatban kijelentette, az Egyesült Államok nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani, hogy az általa kifogásolt 9M729 típusú rakéta tesztelésével Oroszország megsértette volna az INF-szerződést. Szavai szerint a vádaskodás pusztán ürügyül szolgál Washingtonnak a dokumentum felmondásához, és Moszkva azt szeretné, ha teljes lenne az átláthatóság azzal kapcsolatban, hogy a két fél mennyire tartja be az egyezményt. A megoldás valóban az lehetne, ha mindkét fél hozzáférést engedne a rakéták ellenőrzéséhez. Hogy erre csak egy okokt mondjunk, az amerikai rakétavédelmi rendszer rakétái is képesek ugyanis támadó Tomahawk rakéták kilövésére.
„Az amerikai lépés egyáltalán nem nevezhető konstruktívnak, és kimondottan gyengíti a világ stratégiai stabilitását”
Ez azonban Washingtont láthatóan nem érdekli, mert a megállapodás felmondása kimondottan az érdekében áll. Mindenek előtt azért, mert az INF-szerződés felrúgása közvetve arra kényszerít más államokat, hogy igazodjanak Washington külpolitikai irányvonalához. Így pedig erősödik Amerikának a világban az utóbbi időben gyengülő dominanciája. Ezen kívül a megállapodás híján megnövekedik a katonai faktor a globális politikában, ami ismét csak a világ legnagyobb fegyver exportőrének, az Egyesült Államoknak kedvez.

A szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök megsemmisítéséről szóló szerződés felmondása elkerülhetetlenül felveti amerikai rakéták telepítését Közép- és Kelet-Európában. Ezzel mindenek előtt Európát teszi ki egy katonai csapás veszélyének. Donald Trump lépése éppen ezért felelőtlenség az európai szövetségesekkel szemben. Washington lényegében feláldozza szövetségeseit saját érdekeinek az oltárán.
„A Varsói Szerződés egykori tagállamai még emlékezhetnek arra, hogy az országukban idegen csapatok állomásoztak”
Mint már azok kivonulása után kiderült, titokban még szovjet taktikai atomtölteteket és azok célba juttatására alkalmas rakétákat is tároltak ebben a térségben, így Magyarországon is. Bár a nyilvánosság erről nem tudott, de ezzel pedig ezek az országok a fizikai megsemmisítésnek voltak kitéve. Az amerikai katonai felvonulás Közép- és Kelet-Európában egy új történelmi korban, de a szovjet időkből ismert korlátozott szuverenitás doktrínáját éleszti újjá.

Románia és Ukrajna példáján azt is láthatjuk, hogy az amerikai katonai- és politikai jelenlét erősödésével ezen országok belpolitikai helyzete is instabilabbá vált. Washington például előszeretettel alkalmazza a korrupció ellen harcoló „független” struktúrákat és a nem kormányzati szerveket a helyi elitek sakkban tartására. Érzi ezt az ukrán elnök is, és a román példát látva nem véletlenül tiltakozik kézzel-lábbal a korrupció elleni ügyészség felállítása ellen.
„De az INF-megállapodás felmondásával az Egyesült Államok megosztja az Európai Uniót is”
Az az Oroszországhoz viszonyulás kapcsán m ár enélkül is komoly nézetkülönbségek alakultak ki a kemény fellépést támogatók és a pragmatikus hozzáállás mellett érvelők között. Ez a szembenállás tovább fog mélyülni, ugyanis az első tábor kimondottan elvárja az amerikai katonai jelenlét erősítését, így rakéták telepítését, míg a második ezt veszélyként és a szuverenitás sérüléseként fogja fel, s inkább az önálló európai haderő kialakítását gyorsítaná fel. Az EU vezető országait emellett aggasztja az is, a megállapodás felmondásával, ezzel a Nyugat és Oroszország közötti szembenállás kiéleződésével katonai-politikai értelemben növekszik Európa függése az Egyesült Államoktól.

Az a tény, hogy Amerika kilép az INF-szerződésből, hatással van a világrend alakulására is, és a normális átmenet helyett egy új „hidegháború” felé löki az euroatlanti térséget. A bizalmatlanság fokozódása az erőközpontok közötti ellenőrizetlen konfrontáció lehetőségét hozzák közelebb.

„Ami pedig konkrétan Magyarországot illeti, az amerikai katonai jelenlét megerősödése a térségben, nem Budapest javára változtatja meg a V4-eken belül az erőviszonyokat”
Az Egyesült Államok régióbeli befolyásának erősödését és fokozott katonai szerepvállalását nemcsak üdvözlő, de a területükön katonai bázisoknak is helyet adó Lengyelország és Románia túlságos megerősödése gyengíti Magyarország érdekérvényesítését. Nem véletlen, hogy a magyar kormány is a haderő intenzív fejlesztésébe, modernizálásába kezdett. Enélkül ugyanis Orbán Viktor európai ambíciói csupán a levegőben lógnak.

Az amerikai rakéták Közép-Európába telepítésének elengedhetetlenül lesznek komoly gazdasági következményei is. Oroszország és az Amerikával szemben álló többi ország reakciója megnehezíti a magyar keleti nyitás realizálódását is. Sőt, a konfrontáció esetleges kiéleződésével akár gondok lehetnek az olaj- és gázellátásban is, az olaj ára pedig ebben az esetben elkerülhetetlenül emelkedni fog. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy az eurázsiai felvevő piac beszűkülése miként hat a német és immár vele összekapcsolódott magyar autóiparra.

Mindezek kapcsán többen is felhívják a figyelmet Orbán Viktor politikájának ellentmondásosságára is. Egyrészről ugyanis Budapest az nemzetek Európájában látja az erős Európa megteremtésének a lehetőségét. Másfelől azonban Magyarország meglehetősen passzív az európai biztonságot érintő kérdésekben. Az európai politikában megnövekedett szerep pedig e téren is felelősséget rak mindenkire. Ráadásul a mostanában mindenütt sokat emlegetett szuverenitás erősítését is Európa önállóságának növelésével kell kezdeni. Ez pedig a jelenleg egyre kiszámíthatatlanabbul a konfrontáció felé csúszó világban a korábbiaknál jóval több figyelmet feltételez a biztonságot érintő kérdésekben.
https://moszkvater.com/ujjaeled-a-k...B4A53ldhTu0UuQsEm3UQuXrIJlWmu0E&cn-reloaded=1
Ez egy nagyon jó írás!
 
  • Tetszik
Reactions: boki

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 551
4 742
113
Egy hozzáértő újságíróval.
USS_Cape_St._George_CG_71_fires_a_tomahawk_missile_in_support_of_OIF-760x507.jpg

Az amerikai rakétavédelmi rendszer rakétái is képesek támadó Tomahawk rakéták kilövésére

Imádtam a rakétarendszer rakétáit, amik Tomahawk rakétákat kőnek ki... :)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 567
85 028
113
USS_Cape_St._George_CG_71_fires_a_tomahawk_missile_in_support_of_OIF-760x507.jpg

Az amerikai rakétavédelmi rendszer rakétái is képesek támadó Tomahawk rakéták kilövésére

Imádtam a rakétarendszer rakétáit, amik Tomahawk rakétákat kőnek ki... :)

Tudjuk, hogy az újságírók nem értenek a haditechnikához. Írtak már ennél nagyobb bakit is.
 
  • Tetszik
Reactions: honved