A felvételeken azok a területek is látszanak, ahol már rendkívül szellősen állnak. Nehéz elhinni, hogy a tömeg méretét megmutatni szándékozó légifelvételeket úgy készítették volna, hogy a tömegnek csak a kisebbik része látszódjon és a nagyon szórványosan állókon túl komoly tömörülések lennének.
Egyébként te tudod., hogy pontosan hogyan készült, hogyan jött a 200 ezres becslés, vagy csak állítasz valamit, amit valaki leírt és szimpatikus számodra?
Mindenki azt hisz, amit akar és az ember már csak olyan, hogy szereti elfogadni az elképzeléseinek megfelelő híreket akkor is, ha azok alátámasztottsága erősen megkérdőjelezhető.
Kacsacsőr nagyon helyesen írta, hogy évtizedek óta információs háború folyik és minden hírközlést fenntartásokkal érdemes fogadni. Annak érdemes hinni, amit a szemünkkel látunk, nem pedig bemondásoknak és még a videó, vagy fénykép bizonyítékok esetén is érdemes élni gyanúval, hogy esetleg nem ott, nem akkor, nem arról készült, vagy megvágott, beállított, megrendezett dologról lehet szó.
Az általad és Python által tömegével betett Twitter bejegyzések többsége mindenféle bizonyíték nélküli állítás. Ahol pedig van video, vagy fénykép, azok jelentős részéről első ránézésre is látszik, hogy megpróbálják a tömeget nagyobbnak mutatni, mint amilyen, illetve megpróbálnak egy eseményt vágott felvétellel bemutatni az előzmények, vagy közben történtek nélkül. + Melléjük írnak olyan szövegeket, amelyek a felvételből nem következnek és amikkel bele akarnak láttatni valamit a felvételbe.
Csak egy kis adalék a Twitter túltoláshoz:
https://gs.statcounter.com/social-media-stats/all/belarus
Fehéroroszországban a Twitter részesedése mindössze 5,4% és a Vkontakte veri a Twittert, a Facebookot, a Youtubeot is (ez egyébként általánosságban az orosz nyelvterületre igaz). Ráadásul ebben a felmérésben nem szerepelnek olyan csatornák, mint az Odnoklassniki, a Moi Mir, a LiveJournal, vagy OK.ru, amelyek orosz nyelvterületen szintén verik a Twitert, de még a Facebookot és a Youtube-ot is.
Nem feltűnő egy kicsit, hogy ehhez képest milyen nagy a Twitter, és a nyugati sajtó videó anyagainak súlya az általad és általad és Python által hivatkozott információknál?
Nem feltűnő, hogy még a Twitter linkek sem fehérorosz felhasználók fiókjai (nagy többségben)?
Nem feltűnő, hogy a forrás sokszor a Nexta telegram, amely lengyel platform ismerten az egyik fő szervező?
Nem feltűnő az érintett Twitter felhasználók láthatóan rendkívül elfogult mivolta és az, hogy szándékosan láttatni szeretnének valamit?
Vagy mondjuk a sztrájkhírekről:
Könnyű kiírni egy külföldi Twitter üzenetben, hogy valamelyik gyár munkásai sztrájkolnak, majd ezt átvenni a nyugati sajtónak. Illetve az orosz ellenzéki sajtónak. (Mert a szörnyű orosz diktatúrában még azért van ellenzéki sajtó.) Ezt sokszor a Twitter üzeneten kívül semmi nem támasztja alá. Amikor megpróbálják alátámasztani, akkor miket látunk? Egy darab papír a sztrájkfelhívásról. Vagy a cég dolgozóiról készült fénykép (illusztráció) amin semmi nem utal arra, hogy most készült volna és épp sztrájkolnának. Vagy valamilyen sztrájkra utaló felírat és mögötte pár tucat ember. Vagy egy tüntetésen a sztrájkról szóló molinó (akár odaírva a molinóra a teljes dolgozói létszám) és mögötte a tüntetők, akikről nem lehet eldönteni, hogy a cég dolgozói e.
Egy sztrájkfelhívás, vagy pár tucat sztrájkoló még nem jelenti az ott dolgozók összességét, vagy többségét. Az pedig, hogy a sztrájkolók megpróbálják ellehetetleníteni a sztrájkban részt venni nem kívánók munkáját - klasszikus példa, amit láttunk is, hogy elállják a bejáratot - Nos ez már inkább szándékos károkozás, bűntetőjogi kategória, különösen ha az adott üzem mondjuk közérdekű.
Félreértés ne essék! Nem tartozom azok közé, akik ki szeretnék tiltani, vagy leállítani, vagy személyesen támadni Pythont, vagy téged. Szerintem is elfér a fórumon, amit csináltok. Fontos, hogy minden oldalról legyenek hírek. Több téma van, amiben egyet is értünk. Ez most épp nem az.
Csak azt szerettem volna jelezni, hogy attól, mert egy korlátozott számú, ám nagyon hangos, időnként erőszakos, magát a valós méreténél sokszorta nagyobbnak mutatni szándékozó csoport bizonyos médiákban szinte kizárólagos, vagy meghatározó felületet kap, még nem válnak valós többséggé. Ők a virtuális többség, amit az egyik oldal médiája annak akar láttatni.