Orbán 2034-ig akar uralkodni
Maďarský premiér Viktor Orbán (60) chce zůstat u moci až do roku 2034. Podle webu telex.hu to měl říct na sobotním uzavřeném jednání vedení vládní strany FIDESZ v obci Kötcse jižně od Balatonu.
www.novinky.cz
Napi szarkeveres.
Ez végigment a felvidéki progressziv/libsi bulvár sajtóban is...:
"Nagy tervek a nagyság illúziójáról – ez történt Kötcsén
Kevés információ szivárog ki általában arról, mit mond Magyarország vezetője Kötcsén. A hétvégén tartották a huszonkettedik Kötcsei Pikniket, ahol megint
lett új nagy terv naggyá válni, és ahol megint csak próbálkoztak azzal, hogy látszódjék némi lendületet. Ez utóbbi például abban is megmutatkozott, hogy négy évvel tervezik kitolni az orbáni világ végét, egészen 2034-ig.
Nagy terv tehát született, benne a már megszokott, mostanra kissé erőltetettnek tűnő nyelvi megoldásokkal – a terv egyes pontjait, felfelé stilizálva, „dossziénak” nevezi –, bár az elérhető információk szerint nem sokban különbözik az előző naggyá válós, különutas tervektől.
„Nagyok, erősek és gazdagok” – akarunk lenni, fogalmazott a magyar kormányfő, és hogy tisztelje az országot a világ. Történelmi példaként minderre a kiegyezés kori Magyarországot hozta fel.
Orbán mintha elfeledkezett volna arról, hogy a 19. században teljesen más geopolitikai feltételek uralkodtak, tulajdonképpen elég volt Európában vitézkedni. Ráadásul a dualizmus korában mindez egy nagyobb államalakulat részeként is működhetett.
Ma, amikor különféle tömbökbe tömörült országok és nagyhatalmak diktálják a tempót, ez a kérdés sokkal összetettebb, és egyáltalán nem mindegy, melyik szövetséget választjuk magunknak. Ahogy az sem mindegy, hogy ez a szövetség erős összetartozást jelent-e, vagy inkább csak laza gazdasági szövetséget. Már ahogy a magyar kormányfő elképzeli az EU-t, legalábbis addig, míg országa nem válik nettó befizetővé, és így a tagság kérdésessé – ahogy a tavalyi kötcsei nagy terve mondja.
Az utóbbi évtizedben tapasztalt, önmagának erőn felüli hatalmat hazudó lavírozás még a sokadik nagy terv után sem tűnik jó megoldásnak: az EU-ban, ha tehetik, keresztülnéznek Orbánon, miközben egyre inkább pénzért kell kuncsorognia az országnak, akár támogatásért, akár kölcsönért.
Az oroszokkal való barátság még ugyan pár évtizede örök időkre szólt, de ma már vállalhatatlan, ráadásul reménytelen.
A keleti nyitásban pedig megint csak aránytalanságok tapasztalhatók, azon túl is, hogy a Szijjártóék által frissen beharangozott Budapest–Taskent repülőjárat két hét után meg is szűnt. Biztosak lehetünk benne, hogy ha úgy adódik, az EU simán átnyúl a magyarok feje felett, hogy egyezségre jusson az ázsiai országokkal, mondjuk az energiaforrások tekintetében.
A realitás pedig szinte minden ilyen lavírozás során szembejön: az országnak a nagy tervek szerint lendületet adó demográfiai fordulat csak nem következik be, Magyarország nem válik hitelezővé, hanem inkább hitelre szorul, és a gazdasága is gyengélkedik. Stb.
Minden bizonnyal naivitás lenne azt gondolni, hogy az a mostani kötcsei bejelentés, mely szerint a paksi atomerőmű nukleáris üzemanyagát francia cégtől vennék, valamiféle fordulatot jelentene. Inkább csak az orosz valóság jött szembe, amelyet látva az EU országai közül sokan már korábban megkötötték a szerződésüket azzal az amerikai vagy francia céggel, amely képes a szovjet típusú reaktorokba üzemanyagot szállítani.
Orbán azt is elmondta Kötcsén, hogy a jelenlegi világgazdasági és világpolitikai helyzet rengeteg lehetőséget kínál. Ezzel nem is nagyon lehet vitatkozni – az viszont egyértelmű, hogy ezekkel nem tud élni a magyar vezetés."
forrás: NAPUNK.sk