A NATO irányítójának, az USÁnak az az egyetlen, bennünket is érintő érdeke, hogy geopolitikai kontrollt gyakoroljon a régió felett.Szerintem igenis érdeke az egész szövetségi rendszernek, beleértve az USA-t, hogy megvédjen minket:
(Továbbiakban maradok a korábban felvázolt ukrán vagy román inváziónál, bár egyiket se tartom jelenleg igazi fenyegetésnek hazánk szempontjából, ahogy az oroszokat sem. Az, hogy az agresszor maga NATO tag-e vagy sem irreleváns, 7. és 8. cikkely alapján.)
Minden kollektív védelmi szövetség alapja annak a hitelessége, hogy a tagok megvédik egymást, és az ebből fakadó elrettentés. Ha ennek csak a látszata sérül, az már komoly baj. Ha pedig ténylegesen elmarad a kollektív reakció az 5. cikkely aktiválásakor, akkor a hitelesség végleg elveszik, és nagy valószínűséggel az egész szövetségi rendszer atomjaira hullik. 75+ év munkája, eszméletlen mennyiségű pénz, és az euroatlanti kapcsolatrendszer meg megy a levesbe.
Ez nyilván nem csak rólunk meg az USA-ról szól, gondolom te is erre utaltál. Ebben a helyzetben pl. a balti államok ugyanannyit veszíthetnek, mint mi (emiatt valószínűleg az egész NATO-ban ők lennének a legelhivatottabb támogatói egy beavatkozásnak).
Harci szimulációk alapján az oroszok pl. pár nap alatt el fogják érni Rigát (Vilniust meg pláne) egy invázió esetén. Tehát nemcsak abban érdekelt a NATO (azaz mi is), hogy megvédjen minket (illetve bármely másik tagállamot), hanem abban is, hogy az ezzel kapcsolatos politikai döntéshozatal, tervezés és kivitelezés gyorsan és határozottan menjen végbe. Az oroszok nagyon figyelmesen követnék ezt a folyamatot, ez lenne a jövőben az a minta, ami alapján mérlegelnék, hogy pl. Kalinyingrád exklávé maradjon-e vagy sem. A cél az, hogy számukra ne tűnjön reális opciónak nagyobb területek gyors elfoglalása és ezek integrálása Oroszországba (nukleáris védelem alá helyezve).
5. cikkely hitelességének fenntartása komoly dilemma jelenleg, egy ilyen helyzet lehetőséget teremtene ennek megerősítésére, atomháborúvá eszkalálódás fenyegetése nélkül. Persze a legjobb, ha továbbra is marad a béke.
Röviden, ha a NATO nem védi meg egy tagállamát egy konvencionális agresszor inváziójától, akkor egy másikat majd egy atomhatalom inváziójától kell majd megvédenie. Ennek elkerülése közös és nagyon fontos érdek.
Ezt úgy tudja hatékonyan intézni, ha minden helyi kormány a keze alá dolgozik. Ha azt csinálja az összes KKEU ország, amit mondanak nekik, kérdés nélkül.
Ebből a sorból már egy ideje kilógunk. Az ukrán háborút illetően meg különösen kilógunk.
Egy bennünket érintő bármilyen, NATO-n kívülről érkező aggresszió egyébként remek alkalom lehet arra is, hogy ide nagy számossággal kerüljenek NATO erők. Esetleg később nyomást gyakorolva a kormányunkra is... Emiatt érdekes kérdés amúgy, hogy vajon ukrajna provokál-e majd bennünket valami diverzáns bandával a határon. Esetleg eljátsszák-e, hogy orosz diverzánsok jöttek át...
A balti államok meg... volt erről minap egy jó cikk:
Kollektív védelem provokátor államoknak? | #moszkvater
Sokat javítana az európai stabilitáson, és az európai államok közötti kapcsolatok morálján, ha a NATO tagországok retorikájukat saját nemzeti képességeikhez igazítanák. Csak akkor választanák a háborút, mint eszközt, ha képesek azt saját nemzeti eszközökkel megnyerni. Ez igaz a NATO-n kívüli...
moszkvater.com
Vajon miért egy össz-vissz pármilliós, szétrohadt, elsorvadt népességű államtrió a leghangosabb a társaságban? Az, amelyiknek igazából normális hadereje sincs?