[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Megsúgom, nálunk sincs.
Aki meg nem bírja sem a meleget, sem a hideget, az picsa. :p :D

Baszod (ne haragudj, nem lehet erre mit mondani) Te költöztél el onnan, mert ott az Örs-vezér terénél mérnökösködhetsz (Ahol egyszer, vagy kétszer voltam, de most már jól meg is írom Neked :p, hogy olyan szintű gusztustalan retek és mocsok és csövesbánatság volt az egész, hogy elvette minden kedvem, hogy még csak a lábam is betegyem Pestre és nem is értem, hogy emberek miként tudnak ott tizenmilliókat kifizetni egy lakásra.) és jó a fizetésed.
Én itt maradtam, nem mentem illetve nem mentünk el. Ez is ugyan olyan terület, mint Nógrád, meg Borsod (köszönhetően a sok borsodi cigány letelepítésének is), pedig lett volna lehetőség akár külföldre, akár BP. mellé. Többször átrágtuk családilag. Nekem ez a hazám, én akkor érzem otthon magam, ha meglátom a templomtornyot. Meg kell találni a lehetőségeket, a szépségeket, a pozitívumokat a rossznak vélt dolgok mellett is.
Úgyhogy elég hülye dolog pont Neked hibáztatni mást, hogy mi ürül ki. -Szerintem :)
(Nincs Veled bajom, ne vedd személyeskedésnek, ugyan ezt elmondtam már másnak is. Mindneki hoz egy döntést, de akkor annak a jó és rossz következményeivel is legyen tisztában.)
Baszod (ne haragudj, nem lehet erre mit mondani) - csak idézlek - az, hogy Észak-Magyarország ott tart, ahol, most már látszik, hogy a politikai döntéshozóink szűk látókörének köszönhető - mert nem értékelik a domb- és hegyvidékek adottságait, nem pedig annak, hogy én eljöttem onnan. Ha valaki olyan butaságokat tud mondani, hogy Észak-Magyarországnak pusztulnia meg kihalnia kell - és az ilyenek a döntéshozók, nos ennek köszönhető, hogy az ORSZÁG el fogja veszteni ezt a 3 megyét. Én nem. Én haza fogok menni néhány év múlva.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 328
9 861
113
borsod gazdasági szerepe és ezzel az életminőség javítása céljára több iparág is alkalmas lehet. Építőanyag gyártás. https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0033_SCORM_MFFTT600120/sco_14_03.scorm
további kis vízierőművek létesítése is lehetséges lenne
A vegyipar is tovább bővíthető lenne megfelelő mennyiségű szakember és tapasztalat meg van a térségbn. akár ujrahasznosítás fokozásának formályában.
plussz a vegyipar termékeinek felhasználásába is lenne lehetőség késztermékek gyártásával. (fröccsöntés terén szintén nagy a tapasztalat.)
akár katonai célú anyagok előálítása is folyhatna a késöbbiekben ebben a térségben.
textil gyártó kapacitásunk úgyis leépítésre került. ez pl pótólható lenne akár hulladék ujrahasznosítás révén ezzel környezetbarát ujrahasznosított textíliákat is gyártani aminek a zöld világba lehet lenne piaca... a vegypar előtudná állítani a szinezőanyagokat és a speciális szövetek szálas alapanyagát is. emellett akár bio textilliák is a palettára helyezhetőek lennének (ebből a szempontból a keleti fekvése az olcsobb alapanyag hozzáférés lehetővévállik.)
különleges textíliák gyártása civíl ipari és katonai felhasználásra egy elég szép portfolíót jelentene. erre épülhetnének varrodák.
tehát az alapanyag előállítástól a késztermékig lehetne egy kisebb textilipari központ.
építőanyag gyártás terén ugyan így az alapanyagtól a késztermékig előállítható lenne és ezzel egy építőanyag gyártó központ is létrehozható lenne.
tehát lenne egy közepes/könnyű fizikai munkával járó iparág és egy nehezebb fizikai munkával járó. aminek a tudás háttere azért megvan a térségben. ez nem jelentene 100% os megoldást önmagába a térségre nézve. de erre ráépülve a civíl szférának hála egy meredeken fejlődő pályára lehetne állítani a térséget egy bizonyos szintig. aminek eléréséével természetesen újabb fejlesztésekket kellene eszközőlni. drágább termékek előállításával (magasabb hozáadott érték.) de addigra legalább egy felzárkóztatás megtörténne... és ez a felzárkózás magával hozná az újabb minőségi léppés lehetőségét.
Persze, állami (szintű) befektetéssel bármit lehet bárhol, de pont az volna a lényeg, hogy ne újra mesterségesen duzzasszuk fel a terület gazdaságát.
Illetve arra is gondolni kell, hogy pl. a textilipari szakember ritka faj, nem fognak odaköltözni... cociológiai okokból.
 
  • Dühítő
Reactions: haubagoi

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Most már világosan látom, hogy az a probléma, hogy a városias polgári pártok nem értenek a vidékhez. Legfeljebb turizmust látnak benne. A vidék nem erre való, a vidék termelésre, gazdálkodásra való.
Kellene egy Kisgazdapárt, vidékiekből. Ja, hogy volt, csak a Fidesz bekebelezte...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 082
33 333
113
Persze, állami (szintű) befektetéssel bármit lehet bárhol, de pont az volna a lényeg, hogy ne újra mesterségesen duzzasszuk fel a terület gazdaságát.
Illetve arra is gondolni kell, hogy pl. a textilipari szakember ritka faj, nem fognak odaköltözni... cociológiai okokból.
borsodba vólt textilipar. egyébként én /pill pár száz m re tartozkodok az ország eggyik legnagyobb üvegtextil szövödéjétől ahol az uvegszálat is maguk állítják elő. (sok ismerősőm dolgozik az iparágba) hidd el nem olyan bonyolult a szakma persze ez is egy szakma de egy szövöde vezetéséhez arányaiban nézve kevés szakemberre de annál több betanított munkásra van szükség. a fejlesztés más tészta de azt nem a gyárba kell végrehajtani.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Megsúgom, nálunk sincs.
Aki meg nem bírja sem a meleget, sem a hideget, az picsa. :p :D

Baszod (ne haragudj, nem lehet erre mit mondani) Te költöztél el onnan, mert ott az Örs-vezér terénél mérnökösködhetsz (Ahol egyszer, vagy kétszer voltam, de most már jól meg is írom Neked :p, hogy olyan szintű gusztustalan retek és mocsok és csövesbánatság volt az egész, hogy elvette minden kedvem, hogy még csak a lábam is betegyem Pestre és nem is értem, hogy emberek miként tudnak ott tizenmilliókat kifizetni egy lakásra.) és jó a fizetésed.
Én itt maradtam, nem mentem illetve nem mentünk el. Ez is ugyan olyan terület, mint Nógrád, meg Borsod (köszönhetően a sok borsodi cigány letelepítésének is), pedig lett volna lehetőség akár külföldre, akár BP. mellé. Többször átrágtuk családilag. Nekem ez a hazám, én akkor érzem otthon magam, ha meglátom a templomtornyot. Meg kell találni a lehetőségeket, a szépségeket, a pozitívumokat a rossznak vélt dolgok mellett is.
Úgyhogy elég hülye dolog pont Neked hibáztatni mást, hogy mi ürül ki. -Szerintem :)
(Nincs Veled bajom, ne vedd személyeskedésnek, ugyan ezt elmondtam már másnak is. Mindneki hoz egy döntést, de akkor annak a jó és rossz következményeivel is legyen tisztában.)

Mellesleg nem az Örs vezér terénél mérnökösködöm... ennyit azért tudhatnál a városszerkezetről... az irodaházak nem ott vannak...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 082
33 333
113
Most már világosan látom, hogy az a probléma, hogy a városias polgári pártok nem értenek a vidékhez. Legfeljebb turizmust látnak benne. A vidék nem erre való, a vidék termelésre, gazdálkodásra való.
Kellene egy Kisgazdapárt, vidékiekből. Ja, hogy volt, csak a Fidesz bekebelezte...
erdőgazdálkodás eddig is ment borsodba mást meg nem nagyon érdemes e téren.
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Borsod a cuculizmus idején sem volt bokréta Magyarország kalapján. Mindig is lepukkantabb, igénytelenebb volt mint a Dunántúl.
Egyrészt nem a kormány dolga, hogy enni adjon Kovács 12 Béla családjának. Az a Béla dolga. Az államnak az a dolga, hogy olyan körülményeket biztosítson, amik lehetővé teszik a polgároknak, az eszük, munkájuk eredményként megélni, esetleg gyarapodni. Köz/jogbiztonság, infrastruktúra, stb.
A mai falvak amelyeknek az elnéptelenedése miatt sírnak sokan, sem úgy jöttek létre, hogy állam bácsi a térképre bökött, hogy legyen itt egy falu.
Volt megélhetési lehetőség, ezért ott letelepedtek oda családok. De ez nem azt jelenti, hogy a galaxis élete végéig laknia kell ott valakinek! Addig és annyi embernek kell ott laknia akiknek van helyben megélhetése. A többiek meg menjenek, keressenek maguknak olyan lakhelyet ahol van számukra megélhetés!
Ezért hülyeség ez a mindenki vegyen magának saját lakást. Ha egy fiatal pár pl Salgótarjánban vesz magának egy lakást 30 évre adós rabszolgávà téve magát, oda lesznek kötve ha van munkahely, ha nincs. Hiába mondják neki, hogy Kaposváron lenne egy jó munkahely neki, nem mobilis.

Valaki írt a Jászságba beköltöző "kelet-magyarországiak" viselkedéséről. Arra szerintem jó megoldás lenne a kínai társadalmi pontrendszer.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Mellesleg nem az Örs vezér terénél mérnökösködöm... ennyit azért tudhatnál a városszerkezetről... az irodaházak nem ott vannak...
Tudom, de ott laksz, ha jól vettem ki. A többi részletkérdés. :)
Meg miért kéne tudni? Te tudod, hogy itt mi van a harmadik utcában a kisköztől balra? Na ugye, hogy nem. Nyilván nem is érdekel. Pont ennyire érdekel, hogy Pesten mi van. :p
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Filter and vilmoci

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
A régió alulfinanszírozottsága nyilvánvaló.
A főváros kártékony vízfejűsége szintén.

A baj ott van, hogy Borsod lélekszáma olyan korábbi ipari tevékenységek miatt duzzadt fel az elmúlt évszázadok során, amelyeknek napjainkra már nem maradt alternatívájuk.
És ez megint egy ördögi kör, mi több, egy nagatív spirál.
Az egyetlen szóba jöhető alternatíva a turizmus lenne, de az nem tudja helyettesíteni a korábbi nehézipart.
Amit a konyhára azon keveseknek hozna, abból nem lehetne a térség infrastruktúráját rendbe tenni.
Ezért nem is teszik.
Így viszont még a turizmust se lehet fenntartani rendesen. Meg mást se.
Ezért van a munkanélküliség, a bűnözés meg az elvándorlás.
Szépen visszazuhan a lakosság lélekszáma arra a szintre, amit a környezet majd magától el bír tartani.
És majd ehhez fog igazodni az infrastruktúra minősége, jellege.

Hagyd már azt a turizmust... ez úgy látszik nálatok polgároknál valami beakadt lemez, mert nem értetek a vidéki gazdálkodáshoz. Nógrádban is a hozzád hasonlóan gondolkodók miatt bsznak el százmillió forintokat térkövezésre, szökőkutakra meg bicikliutakra... miközben egyébként Salgótarján legnagyobb szállodáját hagyják szétrohadni a főtéren, úgy, hogy a szél csapkodja a nyitott ablakokat.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 082
33 333
113
borsodba vólt textilipar. egyébként én /pill pár száz m re tartozkodok az ország eggyik legnagyobb üvegtextil szövödéjétől ahol az uvegszálat is maguk állítják elő. (sok ismerősőm dolgozik az iparágba) hidd el nem olyan bonyolult a szakma persze ez is egy szakma de egy szövöde vezetéséhez arányaiban nézve kevés szakemberre de annál több betanított munkásra van szükség. a fejlesztés más tészta de azt nem a gyárba kell végrehajtani.
most hogy kicsit utánnanéztem az ország legnagyobb üvegszálas anyagokkal foglalkozó szövödéje melett lakom/pill. és talán a legnagyobb szövöde is az országba... (de ez még nem biztos ez komolyabb utánnajárást igényel vagy rákérdezést egy újabb ismerőstől)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Persze, állami (szintű) befektetéssel bármit lehet bárhol, de pont az volna a lényeg, hogy ne újra mesterségesen duzzasszuk fel a terület gazdaságát.
Illetve arra is gondolni kell, hogy pl. a textilipari szakember ritka faj, nem fognak odaköltözni... cociológiai okokból.

Milyen "ne újra mesterségesen duzzasszuk fel a terület gazdaságát"? Borsodban közel 700,000-en laknak! Nekik nem kell munkahely?? Vagy költözzenek el? Haljanak ki?
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Minket senki nem akar elcsatolni Magyarországtól, a szlovákoknak van épp elég c-uk az ukránoknak meg depresszív alkoholistából van otthon is bőven, mást kínálni nem igazán tudunk.

Olyan módon is elveszítheti Magyarország ezt a három megyét, hogy romateleppé válik az egész, meg a gettósodás miatt a közbizonság olyan lesz, hogy magyar többé oda be nem meri majd tenni a lábát.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Borsod a cuculizmus idején sem volt bokréta Magyarország kalapján. Mindig is lepukkantabb, igénytelenebb volt mint a Dunántúl.
Egyrészt nem a kormány dolga, hogy enni adjon Kovács 12 Béla családjának. Az a Béla dolga. Az államnak az a dolga, hogy olyan körülményeket biztosítson, amik lehetővé teszik a polgároknak, az eszük, munkájuk eredményként megélni, esetleg gyarapodni. Köz/jogbiztonság, infrastruktúra, stb.
A mai falvak amelyeknek az elnéptelenedése miatt sírnak sokan, sem úgy jöttek létre, hogy állam bácsi a térképre bökött, hogy legyen itt egy falu.
Volt megélhetési lehetőség, ezért ott letelepedtek oda családok. De ez nem azt jelenti, hogy a galaxis élete végéig laknia kell ott valakinek! Addig és annyi embernek kell ott laknia akiknek van helyben megélhetése. A többiek meg menjenek, keressenek maguknak olyan lakhelyet ahol van számukra megélhetés!
Ezért hülyeség ez a mindenki vegyen magának saját lakást. Ha egy fiatal pár pl Salgótarjánban vesz magának egy lakást 30 évre adós rabszolgávà téve magát, oda lesznek kötve ha van munkahely, ha nincs. Hiába mondják neki, hogy Kaposváron lenne egy jó munkahely neki, nem mobilis.

Valaki írt a Jászságba beköltöző "kelet-magyarországiak" viselkedéséről. Arra szerintem jó megoldás lenne a kínai társadalmi pontrendszer.

"Addig és annyi embernek kell ott laknia akiknek van helyben megélhetése. A többiek meg menjenek, keressenek maguknak olyan lakhelyet ahol van számukra megélhetés!"

Ezzel a kijelentéseddel ellentmondasz saját magadnak, mert ugyanakkor azt is mondod, hogy:

"Az államnak az a dolga, hogy olyan körülményeket biztosítson, amik lehetővé teszik a polgároknak, az eszük, munkájuk eredményként megélni, esetleg gyarapodni. Köz/jogbiztonság, infrastruktúra, stb."

Ugyanis, ha nekem mennem kell a szülőföldemről, mert ott nincs számomra megélhetés, az lefordítva azt jelenti, hogy arról a vidékról az állam nem gondoskodott.
(Az állam feladata a térségek fejlettségi szintjének kiegyensúlyozása. Amiről te beszélsz, az az állam nélküli vadkapitalista szabadpiac folyamatai.)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Tudom, de ott laksz, ha jól vettem ki. A többi részletkérdés. :)
Meg miért kéne tudni? Te tudod, hogy itt mi van a harmadik utcában a kisköztől balra? Na ugye, hogy nem. Nyilván nem is érdekel. Pont ennyire érdekel, hogy Pesten mi van. :p

És kitalálhatod, hogy azért ott vettem lakást, mert Budapesten belül égtáj szerint Budapestnek az a része esik az eredeti szülőföldem irányába.
Na meg azért is, mert ott tudtam megfizetni az árát.
De csak és kizárólag a munkahelyi lehetőségek miatt tartózkodom Budapesten, nem azért mert itt szép és jó.
Nem nehéz azt sem kitalálni, hogy ide jöttem fel egyetemre, aztán itt maradtam.
Tehát nem szándékosan költöztem fel Budapestre, hanem egyszerűen a diploma megszerzése után nem volt érdemes - egyelőre - hazamenni.
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
  • Vicces
Reactions: OhioNurse

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Nem ilyen helyi kezdeményezések kellenek! Nem buli kell meg szórakozás! Termelő gazdaság kell a hozzákapcsolódó szolgáltatásokkal.
Neked semmi sem jó.

mert nem értetek a vidéki gazdálkodáshoz.
Elmaradottnak tekintett vidéken lakom, gazdálkodom (is). Azt is most fejlesztem. Ne Pestiek mondják már meg, hogy ki mihez ért, meg mi a jó.
A turizmus az nem a térkövezéstől, de még csak nem is a kerékpárutaktól múlik. Hanem részben azon, hogy a helyiek mit tudnak hozzárakni.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 725
3 824
113
Baszod (ne haragudj, nem lehet erre mit mondani) - csak idézlek - az, hogy Észak-Magyarország ott tart, ahol, most már látszik, hogy a politikai döntéshozóink szűk látókörének köszönhető - mert nem értékelik a domb- és hegyvidékek adottságait, nem pedig annak, hogy én eljöttem onnan. Ha valaki olyan butaságokat tud mondani, hogy Észak-Magyarországnak pusztulnia meg kihalnia kell - és az ilyenek a döntéshozók, nos ennek köszönhető, hogy az ORSZÁG el fogja veszteni ezt a 3 megyét. Én nem. Én haza fogok menni néhány év múlva.
Ezt a" pusztulnak kell!" , csak te mondod. Ebből vezeted le a joslataidat/következtetésedet, más ilyet nem állít.
Más megoldás is van a térségek forráshoz juttatásának. Pl. A mobilszolgáltatóknak újra ott is kellene iparűzési adót fizetni ahol átlátszó, erősítő tornyaik vannak. Az ebből befolyó összeg is jelentős bevétele lenne a leszakadó térségeknek. Ezt az adót vagy 15-20éve csatornázták át Bp -nek, mert ott volt cégek székhelye.