Van benne igazság, de ez így erős leegyszerűsítése a dolgoknak. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer, a globális versenyhelyzet a csapda. (Mint ahogy más ágazatokban is.) És mint ilyen, az egyes gazdálkodó ezt a problémát nem fogja tudni megoldani.
Egész egyszerűen ezeket a módszereket kívánja meg 7+milliárd ember ellátása élelemmel. Olcsó!!! élelemmel. Erre van ráállva az egész civilizációnk. Sőt, ez adja az egyik legfontosabb pillérét. Ez teszi lehetővé, hogy a népesség túlnyomó része mással tudjon foglalkozni, mint az élelmiszer megtermelése. Minden ismert civilizáció akkor tudott felemelkedni, amikor az adott kor lehetőségeihez mérten a népesség mind kisebb hányada kellett az élelmezés megteremtéséhez. Ha a termelési módszereket teljesen alárendelnénk a természet védelmének (ide értve a talaj védelmét is) , akkor a jelenlegi populáció töredékét tudnánk etetni. És mielőtt esetleg jönne a bio termesztés ötlete, elmondom, hogy az sem talajkímélő. Sőt! A gyommentesítés vegyszerek nélkül fokozottabb (többször elvégzett) talajbolygatással jár, ami a talajok egyik legádázabb ellensége.
Igen, a globális rendszer megnyilvánulása a mezőgazdaságban hozza létre ezt a helyzetet.
A "civilizáció" meg lenne szíves nem kidobni az élelmiszer negyedét-harmadát, mert nem tetszetős az uborka görbülete...és akkor lehet jutna mindenkinek.
El lehet gondolkodni azon is, hogy miért van éhínség ott is ahol 2x,3x lehetne aratni egy évben...
Azok a gazdák -egyre többen- akik belátják ennek a fenntarthatatlanságát kezdenek átállni a talajkímélő módszerekre. Nem könnyű, nincs egyszerű séma amit követhetnek, sok újat kell tanulni, szemléletet váltani, elengedni a régi beidegződéseket, dogmákat.
Az, hogy a talajvédelem, megújítás csökkentené a hozamokat csak átállási időben érzékelhető, idő kell amíg a talajÉLET helyre áll, elegendő mulcs képződik, megindul a természetes szén és tápanyag forgalom. A kiindulási állapottól, a gazda elkötelezettségétől, következetességétől is függ, hogy mennyi idő kell amíg megduplázódik pl. a humusztartalom.
A kitartás és folyamatos tanulás meghozza az eredményét:
https://tmmg3.blogspot.com/2021/10/gabe-brown-tortenete-1-resz.html
A "bio" kérdésben egyetértünk, jobban pusztítja a talajt mint a konvencionálisok!
Jó lenne, ha a termést beltartalomra, nemcsak sikérre, mérnék, hanem az össze tápanyagra, toxinokra egyaránt. Lenne sipítozás....