Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Már vagy huszadszor kérdezed. Ezerszer leírtam. Rövid távon sehogy. Közép távon ki lehet. De nem cél, viszont jó ha van alternatíva.
Az atomerőművet egy francia-német konzorcium is felhúzhatja. Az nem Paks kettő, hanem xy 1.0
Gáz. Romániából románt, délről azerit katarit, Nyugatról Észak - Afrikait, amerikait, a szlovák - lengyel vezetéken amerikait.
Olaj. Horvátország, Barátság, növelt kapacitással Észak - Afrikai, arab olaj.
És az mennyivel jobb, hogy a horvátok zárhatják el a csapot, akik majdnem ugyanúgy "szeretnek" most minket, mint az ukránok, de legalább az USA, vagy Brüsszel utasítására is szívfájdalom nélkül megtennék? Mennyivel jobb, hogy a kieső vezetékes szállítású orosz olaj miatt abszolút mértékben kevéssé váló tengeri olajat és szállítási kapacitásokat legnagyobb barátaink vásárolhatják fel előlünk, mert nekik több pénzük van és "nagyobb szükségük van rá"? Mert hogy a beszerzési forrást és a szállítási útvonal minden elemét biztosítani kellene, nem csak a végpontot. Ha nincs elég tengeri kitermelési kapacitás, vagy behajózási kikötői kapacitás, vagy szállítási kapacitás, vagy a Krk kapacitása nem elég, vagy ezek bármelyike anyagi/politikai okból nem nekünk dolgozik, akkor ráfaragunk. Hiába van cső és finomítói átállás. Mennyivel jobb, hogy az orosz olajra kiépített Százhalombatta termelés közbeni átalakítása komoly műszaki kockázatokkal jár?
Vagy ebből az összegből kijön egy komplett alternatív finomító + az Adria vezeték bővítése + a kikötői kapacitás bővítése is + vehetünk még 8-10 saját tankert és ezt 100%-ban az EU állja? Meg még Triszthez is építhetünk belőle egy leágazást, Szlovénián/Ausztrián keresztül, hogy a kikötői kapacitást bővítsük és az egyoldalú kikötői/tranzitország függésünket feloldjuk?
Azzal egyetértek, hogy az orosz olaj mellett az alternatívák lehetőségét is bővíteni érdemes. De nem az orosz olaj helyett, mert az csak az egyik függésből a másikba visz, nagyon drágán.
Amúgy elég nagy baj lenne, ha még 4-5 évig tartana a háború. Ha ezen időn belül ütik ki az ukránok, vagy az EU-s "barátaink" az orosz olaj ellátásunkat, akkor még a folyamatban lévő beruházás mellet is ráfaragunk. Ha meg közben befejeződik a balhé és az orosz olaj még mindig érkezik, akkor pénzkidobás volt az átalakítósdi. Ha pedig nem marad meg az orosz olaj feldolgozási lehetőség, akkor ahelyett hogy versenyeztetnénk a forrásokat, átállunk egy üzembiztosan jóval drágább forrásra.
Szóval ez csak akkor lenne magyar érdek, ha nem az orosz olajembargó megszavazásáért cserébe ajánlana pénzt az EU, hanem csak simán az alternatíva kiépítésére, az orosz olajbeszerzés lehetőségének megtartásával. Ha az EU - saját elveivel ellentétben - nem a versenyt akarná kizárni az orosz olaj betiltásával, hanem a versenyhelyzetet megteremteni, akkor nem az embargóért cserébe adná a pénzt.
Mellesleg EU-s ígérgetéssel tele van a padlás. Viszont az EU-nak az a szokása, hogy a pénzt mondvacsinált indokokkal visszatartja és az ígéreteit megszegi.
Csak kérdezem: Miért kell kötelezővé tenni EU-s szintem az orosz olaj betiltását? Ha egy elmeháborodott ország ma ideológiai alapon mellőzni akarja az orosz olajat (pl: lengyelek), akkor embargó nélkül is bármikor megteheti. Az embargó kényszere azért kell, hogy azt is rászorítsák, aki felfogja, hogy ez nagyon nem áll érdekében. Magyarul önmagunk kényszerítését kell megszavaznunk a saját józan eszünk ellenében, egy kis mézesmadzagért cserébe. Ennek én nem tapsolnék!
A hosszú távú szerződést sem lehet következmények nélkül felrúgni. Az ki fogja kifizetni? Az oroszhoz képest drágább tengeri olaj árkülönbözetét ki fogja kifizetni?
A szalámi taktika pedig üvöltő. Lépésről lépésre vezetik be a teljes energia embargót. Először a szén. Aztán feltételekkel az olaj. Majd a gáz. Kisvártatva a feltételek is kiesnek és a marad a színtiszta embargó. Ahogy felrúgjuk az oroszokkal a hosszú távú szerződés és már ők nem szállítanak nekünk, azonnal egyirányú zsákutcában találjuk magunkat, amelyben a nyugatra vagyunk utalva és a nyugat oldaláról vagyunk korlátlanul zsarolhatók. Márpedig nyugatról eddig minden esetben kihasználták a velünk szembeni zsarolási potenciált (ellentétben az oroszokkal).
Igen. Ez lenne Mo.érdeke. Ezért nem kell rettegni most az olajszankcióktól ha kapunk 4-5 év mentességet és kiépítünk EU penzből alternatív útvonalat. 5 év mulva csak feloldják... Vagy mi felmondjuk.Az alternatíva azt jelenti, hogy van orosz beszerzés is és versenyhelyzet van.
Ezzel részben egyetértek.Ami viszont most történik az az orosz szén, olaj, gáz, áram, fűtőelem, nyersanyagok, termények, műtrágya, stb... teljes elvágásra, betiltására irányul törekvés, illetve részlegesen már megvalósított tiltás. Ez nem alternatíva, hanem az érdekeinkkel ellentétes kényszer. Nem alternatíva, hanem egy másik irányú egyoldalú függés egy csomó beruházási költséggel, sokkal magasabb beszerzési áron, sokkal bizonytalanabb szállítással, sokkal hosszabb ellátási lánccal, sokkal több olyan szereplővel, akik ha nem működnek együtt velünk, akkor ráfaragtunk, és még ehhez is jó néhány olyan beruházásnak kell megvalósulnia és feltételnek teljesülnie, amire nem vagyunk ráhatással.
Az oroszok képtelenek letenni a kész terveket. Emiatt van csúszás. A magyar Atomenergiahivatal utasitotta el. Persze az EU is buziskodik, de az orosz cég is lassan halad.Konkrétan az a francia - német tandem, amely a tisztítótartályt is elbarmolta Pakson és az oroszoknak kellett rendbe hozni?
Igen. De melyik cég is szállítana be az orosz Paks 2-be??A németek nem építenek atomerőművet, hanem bezárják azokat.
A helyzet tényleg nem egyszerű. Nem ismerem ennyire a részleteket, de ne hülyítsük egymast azzal, hogy ha nem a Roszatom épít, akkor nem lehet Mo.n atomerőmű.A franciák EPR reaktora mind az építési idő, mind a költségek szempontjából katasztrófa volt eddig bárhol fogtak is neki. Az Areva technikailag csődbe is ment a fiaskók következtében, csak a francia állam megmentette. Ha most velünk nulláról újra kezdenénk, akkor a tapasztalatok szerint 15-20 éven belül nem lenne működő reaktorunk, de lehet hogy 25 éven belül sem. Miközben 33% az áramimport arányunk, kiesett az ukrán import, problémás a többi olyan országból az import amelyeket közvetlenül, vagy közvetve érint az orosz energiahordozók lépésről lépésre egyszerre szigorúbb embargója, a Mátrai Erőmű utolsó blokkja is leáll 2025-re és Paks I blokkja jelen állás szerint 2032-2037 közt állnak le. Honnan lesz áram addig, amíg 1-2 EPR reaktor nálunk termelésbe áll?
A franciák a közeljövőben saját maguknak építenek. Honnan lesz kapacitásuk nekünk is építeni?
Az EPR reaktorok építési költsége az EU-n belül a tapasztalatok szerit fajlagosan 1,3 - 2,3-szor magasabb mint az oroszé, sokkal korábbi árakon megvalósított kivitelezéssel, amik azóta tetemesen tovább emelkedtek. Valójában örülhetnénk, ha ki tudnánk hozni dupla áron ugyanakkora kapacitást, de siméán bene van a pakliban 3-szoros, vagy még magasabb ár is. A franciák ceruzája pedig elég vastagon fogna, ha a fő vetélytárs politikai alapon ki lenne ütve. Az EPR blokkok nekünk túl nagyok. Egy EPR blokk édeskevés. 2 blokk a blokkméret miatt mai áron legalább 30-35 milliárd EUR-ba kerülne szemben a két orosz 12,5 milliárd EUR fix árával. A végére pedig esélyesen még magasabbra emelkedne.
Köszönöm.A valóságtól teljesen elrugaszkodott álmodozás. Avagy totális süket szöveg bullshit vagdalkozás.
Én úgy tudom a román kormány blokkolta a kitermelést, pedig 1 magyar cég elnyerte a teljes export nagy részét. Most lett törvénymódosítás és beröffentik a projektet. Tehát közép távon kalkulálhatunk vele.A román tengeri lelőhely az LNG eladásban érdekelt amerikaiak kezében volt eddig. Nagyon nem is sietnek a kitermeléssel. Most megvették tőlük a részesedést és az álmok szerint legkorábban talán 2027-re lehet belőle valami. De sokkal valószínűbb, hogy ez az időpont jelentősen tovább csúszik, mivel még sehol sem tartanak és a kialakult helyzet ezt a projektet is erőteljesen akadályozza. Az elméleti maximum éves 10 milliárd m3-es kitermelés még a román éves fogyasztást sem fedi le. Hozzánk aligha jutna komoly mennyiség. Amúgy a BRUA vezeték (amire szeretnék majd egyszer rákötni a gázmezőt) szállítási kapacitásának elméleti maximuma is csak 1,75 milliárd m3/év Románia és Magyarország közt, de a vezeték ezen szakasza nincs kihasználva. Ráadásul ebből kell adni az osztrákoknak is hiszen az OMV bent van projektben kitermelés oldalon.
Mindettől függetlenül Szijjártó többször tárgyalt velük es Mo. célja hozzáférni a katari gázhoz. Nem kell mkit ellártniuk, elég minket.A katari gáz vezetékes szállítását épp a kedves amerikai barátaink húzták keresztbe, amikor megoldották Szíria háborúba taszítását. Az LNG-ről pedig a katariak egyértelműen megmondták az EU-nak, hogy nem tudják kielégíteni a plusz igényeket. Sem a mezőik termlelését, sem az onnak az induló kikötőkig menő vezetékeket, sem az iduló kikötők cseppfolyósítási és feltöltési kapacitását nem tudják záros határidőn belül a kért mértékben növelni. Nem áll rendelkezésre tovább az LNG szállító hajók terén a szükséges kapacitás. Nincs ellengandő LNG fogadó terminál kapacitás Eutrópában. És az LNG fogadó termináloktól nem vezet kellő kapacitású cső oda ahol idáig ez tök fölösleges volt mert orosz gázt használtak. A mi esetünk ez a terminál csak KRK lehetne, amiből a nekünk jutó rész kerekítési hiba a fogyasztásunkhoz képest, vagy jó közelítéssel nulla, ha a Balkánon nem akarnak megfagyni orosz gáz hiányában.
Ez lesz a legkönnyebben elérhető. Vagy a görög vezetékkel, de ha a szlovének összekötnek minket Olaszországgak, akkor sokkal gyorsabban. A MOL vett azeri mezőket. Sztem Európában nekünk van a legjobb kapcsolatunk az azeri kormannyal, nem véletlenül.Az azeri gáz az EU-nak édeskevés (8 milliárd m3) és nem is hozzánk jön. A TANAP és TAP vezetéken Olaszországba megy. Egyelőre hozzánk egy molekula sem tud eljutni, mert a görögök nem csinálták meg a saját szakaszukat. De ha esetleg majd meglesz valamikor a TANAP - BRUA összeköttetés, akkor is a kevés azeri gázért a törökökkel, olaszokkal, görögökkel, bolgárokkal, románokkal és osztrákokkal kell versenyeznünk, aki mind vagy fizikailag előttünk vannak, vagy nálunk gazdasgáilag és befolyás szempontjából erősebbek. És még midig ott lesz a BRUA Román magyar interkonnektor 1,75 m3 kapacitás korlátja.
Nem kell semmit átfúrni. Az olaszokat kell elérni.Észak Afrikából semmilyen vezeték nem fog idáig elérni. Az a spanyolokhoz, portugálokhoz megy és nem tovább. Ők el is fogyasztják. Nem fognak vezetéket építeni a kedvünkért, a nem létező fölös kapacitásra alapozva, át a Pireneusokon és keresztbe az Alpokon.
Ennek ellenére kiépítettük a szlovák - magyar kapcsolatot. Lehet norvég gázzal is számolni.Az amerikai LNG nagyon drága, nincs belőle az EU-nak elég és a katari LNG-nél már kifejtett korlátok állnak fenn a kitermelési, szállítási, fogadási infrastruktúra minden eleménél.
A lengyelek LNG fogadó kapacitása még a saját igényükhöz sem elég. Ezért vettek idáig Németországból reverz orosz gázt. Amolyan nem vették meg a csúnya, antidemokratikus orosz gázt közvetlenül, de ha (papíron) fordult egyet a németeknél, akkor már jó volt nekik, mert megfagyni azért nem akartak alapon. Na most ez kútba esett azzal, hogy az Északi Áramlat 2-t be sem indították, a Jamalon keresztül pedig leállt a szállítás szerződések hiányában. Az 5,7 milliárd m3-es kapacitású lengyel-szlovák interkonnektor aligha fog komoly kihasználtsággal működni orosz gáz nélkül (leginkább egyáltalán nem fog). A magyar-szlovák interkonnektor pedig felénk csak 1,6 m3 kapacitású. De ott jó eséllyel egy molekula LNG sem fog átjönni, mert már a lengyelek lekapcsolják. De ha ők nem akkor a szlovákok teszik meg, vagy a csehek szívják el a lengyelek feleslegét. A legnagyobb szívóerejű németekről nem is beszélve.
En ugy latom a dolgot hogy:Mégis mit tudnánk most tenni a Kárpátaljai magyarokért, azonkívül, hogy aki eljön befogadjuk, aki marad annak viszünk segélyt. Én szivesen várom az alternatív ötleteket. Biztos van, ironia nélkül, de jelenleg én nem látok más lehetőséget.
Ez a nyílt háború vágta el Európát Oroszországtól. Még 1 éve is épült az Északi Áramlat. Ha ebben nem látjátok Putyin felelősséget is vakok vagytok. Durván elszámolta magát Ukrajnában. Végeláthatatlan háború elé néz. Reméljük az intenzitása őszre csökken.
Azért azt lássuk be egy Oroszország - USA-Európa geopolitikai jatszmában nem mi határozzuk meg az irányokat és a határokat. Súlyos szűkülő korlátok közt tudunk lavírozni. Néha tágíthatjuk a határokat, de nem amikor dörögnek a fegyverek, mert velünk is csúnyán elbánhatnak. Ez a geopol realitás. Most a határon táncolunk, hosszú távon ez a pozi nem életbiztosítás. Ezért indulnak meg logikusan Nyugatra.
Szted ki akarja váltani Lazar, Novák, Orbán az orosz olajat és gázt??? Mit látunk hetek óta?? Folyamatosan vétóval fenyegetnek Európában egyedüliként. De a realitás az, ha folytatódik a háború mindkettő el lesz zárva, szétlőve vagy a karbantartás hiánya miatt áll le. . Hónapok, évek ez kérdéses. Még az is ki zárja el a csapot. A Nyugat, Putyin, Ukrajna esetleg a törökök.
Ha a magyar kormány nem gyorsítja az alternatív beszerzési lehetőségeket, akkor hazaáruló. Elközelezni magunkat Putyin mellett, ekkora nemzetközi nyomás alatt, mégis miért?? Mit tud számunkra Putyin biztosítani??
Paks. Éveket késik. Brüsszel is keresztbe tett, de csak azért tudott mert az oroszok nem precízek, lassúak, körülményesek. Mint a hadseregük Ukrajnában. Itt vagyunk legjobban rájuk szorulva. Itt nehéz megoldás vár a kormányra. Nem is tudom, hogyan oldja meg. Ha maradnak a ruszkik, 2040re sem lesz kész.....
Gáz
Itt nagy szerencse, hogy bővítette az Orbán kormány a beszerzési lehetőségeket. Az orosz-ukrán függést számos másik váltotta ki. Ezek zöme is orosz gáz, de Szerbia és Ausztria felől. Ezenfelül van a horvát LNG és Szlovakia felől is jöhet hamarosan a lengyel kikötőkből gáz.
Mivel az oroszoktól is piaci áron kapjuk, szinte semmit sem kockáztatunk, ha közép távon lejövünk róluk. De sztem ez nem is cél. Csak addig, amig a háború tart. Utána az alternatív útvonalak segíthetik lenyomni a gáz árát.
Olaj
Ez az igazi szopóroller. Mit mondtok? Maradjunk a ruszki olajnál. Nincs is most más alternatíva. Riziko? 100%-ban Ukrajnán át jön, Kijev bármikor leállíthatja. Függjünk ennyire Kijevtől?? Nem látod ezt kockázatosnak??
Egyébként a Kárpátaljai magyarság eltűnése nem a kijevi elnyomas, hanem a putyini háborútól való félelem miatt zajlik. Senki sem akar meghalni Ukrajnáért csecsen golyóval a fejében.
Most akkor válaszolok.Javaslom olvasd el az ezzel kapcsolatos hozzászólásomat, amire nem természetesen nem válaszoltál.
És mond, te vagy a faluban a legoptimistább?En ugy latom a dolgot hogy:
Gáz: Az nem lesz, senki sem fogja atengedni a teruleten hogy eljusson hozzank mert nincs a vilagon annyi LNG amennyit az EU igenyelne. Annyi lesz amennyit mi kitermelunk, abbol kell gazdalkodni. Amugy is kornyezetszennyezo, nem egyezik az EU zold terveivel. 2030-35-re igyis ugyis vege.
Olaj: Az nem lesz, MOL-nak reszeltek, ami ugye a terseg uzemanyag ellatasat jelenti nem csak Magyarorszaget. Kigazdalkodhatatlan atalakitani a finomitokat es nincs kikotonk sem, tehat nem jut el hozzank ha lenne elado arab olaj. Annyi lesz amennyit kitermelunk. Amugy is kornyezetszennyezo, nem egyezik az EU zold terveivel. 2030-35-re igyis ugyis vege.
Áram: Az nem lesz, Paks2 lehetetlen kuldetes mostanra, el kell felejteni, ha akarnank se engednek. Paks1 hamarosan leall. Gazeromuvek termeszetesen leallnak. Marad a napelem meg a szelporgettyu, vizieromu. Ipar nelkul kb napi 1-2 orat lesz aram, amire eleg eleg.
Amugy is csokkenteni kell az aramfogyasztast az EU uj zold iranyelvei szerint.
Innet kezdve mindenki oldja meg az eletet ahogy tudja. Mukodhet szigetkent de munkahelye ugysem lesz. Az eletunk ahogy eltuk vegetert.
Ne erőlködj Silvió laiki teljesen jól leírta laikusoknak a helyzetet. Ez van gaz nincs értelmes áron hosszútávon közép és kelet Európa számára csak a vezetekes orosz gaz. Ez van lehet szeretni nem szeretni.Az oroszok képtelenek letenni a kész terveket. Emiatt van csúszás. A magyar Atomenergiahivatal utasitotta el. Persze az EU is buziskodik, de az orosz cég is lassan halad.
Igen. De melyik cég is szállítana be az orosz Paks 2-be??
Francia–német konzorcium szállítja a Paks II. blokkvezérlőjét
A Siemens és a Framatome SAS már alá is írta a szerződést a Roszatommal.index.hu
A helyzet tényleg nem egyszerű. Nem ismerem ennyire a részleteket, de ne hülyítsük egymast azzal, hogy ha nem a Roszatom épít, akkor nem lehet Mo.n atomerőmű.
Az a helyzet, hogy ma az is kétséges, hogy az oroszok fel tudják-e nálunk építeni az erőművet. Anyagi, technológiai stb gondok. Felelőtlenség lenne, nem megvizsgálni alternatív lehetőségeket.
Köszönöm.
Amiket felsoroltam, mind elméleti és megvalósítható lehetőségek. Ezen az úton halad a kormány is. Minden szomszédunkkal kétirányú gazvezetéket akat kiépíteni. 7ből 5 meg is van.
Én úgy tudom a román kormány blokkolta a kitermelést, pedig 1 magyar cég elnyerte a teljes export nagy részét. Most lett törvénymódosítás és beröffentik a projektet. Tehát közép távon kalkulálhatunk vele.
Mindettől függetlenül Szijjártó többször tárgyalt velük es Mo. célja hozzáférni a katari gázhoz. Nem kell mkit ellártniuk, elég minket.
Magyarország Nagykövetsége Doha
doha.mfa.gov.hu
Ez lesz a legkönnyebben elérhető. Vagy a görög vezetékkel, de ha a szlovének összekötnek minket Olaszországgak, akkor sokkal gyorsabban. A MOL vett azeri mezőket. Sztem Európában nekünk van a legjobb kapcsolatunk az azeri kormannyal, nem véletlenül.
Nem kell semmit átfúrni. Az olaszokat kell elérni.
https://24.hu/kulfold/2022/04/11/ol...lyettesitheti-az-orosz-import-egy-reszet/amp/
Ennek ellenére kiépítettük a szlovák - magyar kapcsolatot. Lehet norvég gázzal is számolni.
Alapvetően most lehetetlen kiváltani az orosz olajat és gazt. De ebbe belenyugodni és nem tenni semmit felelőtlenség. Hagyni hogy Kijev kezében legyen az olajcsap meg ennél is több.
Lehet olyan szitu, hogy nem az ár a kérdés, hanem hogy van vagy nincs.
Az ideális szitu meghagyni, de fokilozatosan szabadulni az egyirányú orosz függéstől. Már a háború nélkül is ez volt a helyes ut, ez ma csak felgyorsul.
Az alternatíva azt jelenti, hogy van orosz beszerzés is és versenyhelyzet van.
Igen. Ez lenne Mo.érdeke. Ezért nem kell rettegni most az olajszankcióktól ha kapunk 4-5 év mentességet és kiépítünk EU penzből alternatív útvonalat. 5 év mulva csak feloldják... Vagy mi felmondjuk.
Ha nincs ilyen deal, nem lesz semmilyen szankció, ez most igy néz ki.
Ami viszont most történik az az orosz szén, olaj, gáz, áram, fűtőelem, nyersanyagok, termények, műtrágya, stb... teljes elvágásra, betiltására irányul törekvés, illetve részlegesen már megvalósított tiltás. Ez nem alternatíva, hanem az érdekeinkkel ellentétes kényszer. Nem alternatíva, hanem egy másik irányú egyoldalú függés egy csomó beruházási költséggel, sokkal magasabb beszerzési áron, sokkal bizonytalanabb szállítással, sokkal hosszabb ellátási lánccal, sokkal több olyan szereplővel, akik ha nem működnek együtt velünk, akkor ráfaragtunk, és még ehhez is jó néhány olyan beruházásnak kell megvalósulnia és feltételnek teljesülnie, amire nem vagyunk ráhatással.
Ezzel részben egyetértek.
Azt nem tartod ugyanilyen ha nem nagyobb rizikónak, hogy az orosz olaj 100%-a Ukrajnán át jön?? Ezt miért nem veszed figyelembe, hogy Kijev zsarolási potenciálja mekkora???
Miért hagynánk kiszolgáltatni ennyire magunkat Kijevnek, ha van sansz most új útvonalakat kierőszakolni?? Ugyanúgy ahogy a gáznál már megtörtént.
Oké maradjon az egyoldalú orosz függés, jó terv!Ne erőlködj Silvió laiki teljesen jól leírta laikusoknak a helyzetet. Ez van gaz nincs értelmes áron hosszútávon közép és kelet Európa számára csak a vezetekes orosz gaz. Ez van lehet szeretni nem szeretni.
Azért baszod, mert nincs sehol máshol olaj, ami ki tudná váltani.Oké maradjon az egyoldalú orosz függés, jó terv!
És mi van az olajjal. Zelenszkij kezébe adjuk oda Mo. kőolajellátását??
Csak azért mert drukkoltok Putyinnak....
Igen. Ez lenne Mo.érdeke. Ezért nem kell rettegni most az olajszankcióktól ha kapunk 4-5 év mentességet és kiépítünk EU penzből alternatív útvonalat. 5 év mulva csak feloldják... Vagy mi felmondjuk.
Ha nincs ilyen deal, nem lesz semmilyen szankció, ez most igy néz ki.
Ezzel részben egyetértek.
Azt nem tartod ugyanilyen ha nem nagyobb rizikónak, hogy az orosz olaj 100%-a Ukrajnán át jön?? Ezt miért nem veszed figyelembe, hogy Kijev zsarolási potenciálja mekkora???
Miért hagynánk kiszolgáltatni ennyire magunkat Kijevnek, ha van sansz most új útvonalakat kierőszakolni?? Ugyanúgy ahogy a gáznál már megtörtént.
Az olajjal jobban lehet játszani, ezért van három finomító ja a MOL nak. Ezért vásároltuk be magunkat az azeri olaj mezők be, mivel már most is diverzifikaltak vagyunk bizonyos szintig ezért tudunk extra profitot termelni az orosz olajjal és ezért tudunk rezsi csökkenteni! Ezért fog egyre több nemet gyár ide jönni!Oké maradjon az egyoldalú orosz függés, jó terv!
És mi van az olajjal. Zelenszkij kezébe adjuk oda Mo. kőolajellátását??
Csak azért mert drukkoltok Putyinnak....
Azok a németek akik amugy szintén nem kedvelik most az ukran vezetést és kb mindent megtesznek azért hogy neküldjenek kb semmit az ukiknak , na majd ők biztos elküldik a mienket ezzel extra penzügyi károkat szendvedve ...Nehogy az ukránok kapják meg a nekünk gyáttott vasakat... Simán kinézem a németekből, hiába fizettünk előre
Mármint ebből mi nem volt meg a választás előtti kommunikációban?
1, Elítélni az orosz offenzívát. Pipa, meg volt.
2, Örökre nemet mondani a SZU-nak. Pipa, meg volt már '90 előtt is és folyamatosan azóta.
3, Ukrajna EU csatlakozása. Pipa, a választás előtt nem sokkal, az első hónapban már bejelentettük, hogy visszamondjuk a blokkolást. (És átadtuk a stfétát olyan eddig pihenő nemzeteknek, mint osztrákok és franciák.)
Szóval mire gondolsz, mikor más irányokról beszélsz a választások után?